امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آداب و رسوم متنوع در ازدواج
#1
ازدواج در نواحی مختلف از آداب و رسوم خاصی برخوردار است در این مطلب برخی آداب و رسوم متنوع در ازدواج و مراسم عروسی را برای شما آورده ایم. اما در ميان ايرانيان سنت ازدواج محترم شمرده مي شود و هر کدام از آداب و رسومي که براي با شکوه تر برگزار کردن آن اجرا مي کنند فلسفه اي وجود دارد که توجه به آن، فرهنگ ازدواج ساده همراه با پايبندي به عقايد و مذاهب در ميان جوانان گسترش مي دهد.
نمايش و شناساندن آداب و رسوم ايرانيان در بحث ازدواج مي تواند به آسان سازي ازدواج کمک کند چرا که در بسياري از اقوام مراسم عروسي با کمترين هزينه و در عين حال با شکوه ترين مراسم برگزار مي شود. بنابراين مي توان گفت که ايرانيان از ديرباز همه اقوام و فاميل را در برگزاري مراسم عروسي شرکت مي دادند و هر رسمي که بلد بودند مانند رقص هاي سنتي، خواندن آواز و بازي هاي مختلف را به کمک يکديگر اجرا مي کردند که اين موضوع به با شکوه شدن يک مراسم ازدواج کمک شاياني مي کرد.

يکي از بخش هاي مهم هر مراسم عروسي سنتي در شهرهاي ايران اجرا موسيقي هاي سنتي است. به عنوان مثال در قشم اين موسيقي سنتي عضوا ناميده مي شود. عضوا از قديم در قشم مرسوم بوده است که طي آن داماد را به خانه عروس مشايعت مى‌کنند. عضوا معمولا در ساعات آخر جشن عروسى از جلوي بازار آغاز شده و به منزل عروس ختم مى‌شود. اجراکنندگان اين موسقي سنتي به همراه داماد اين مسير را پياده طى مى‌کنند.

اما عروسي ترکمن ها پر از رمز و راز است که به دورانهاي قديمي زندگي آنها بستگي دارد، مراسم ازدواج در گذشته تا حدودي متفاوت تر از مراسم عروسي در حال است، ازدواج ترکمن ها در گذشته چندين مرحله داشت. تصميم گيري پدر و مادر عروس، شيريني رد کردن، تعيين شيربها و روز عروسي از جمله مراحل جشن عروسي ترکمن هاست که نوع و شيوه اجرايي برخي از اين رسوم فرق کرده است. در ميان ترکمن ها تعيين مهريه زياد توسط خانواده داماد همانند سنگ بزرگ براي نزدن به حساب مي آيد.


اگر سنت هاي ازدواج به جوانان اين دوره شناسانده شود چه بسا تجملاتي که گريبان آنها را گرفته کمرنگ تر شود چون به طور حتم آنها مي گويند که به عنوان مثال از قديم مهريه ايرانيان کم بوده و اکنون مهريه هاي بالا فرهنگي است که از غرب ياد گرفته ايم بنابراين بهتر آن است که مانند نياکانمان رفتار کنيم.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سبک زندگی | آداب پوشیدن لباس پس از استحمام ADMIN 2 720 1394-6-12، 12:59 عصر
آخرین ارسال: digimobileco

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان