امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 2.54
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آشنایی با مراحل پرورش کبک

#1
[تصویر:  k22r8b21uj3ir4jghz5i.jpg]

دو روز قبل از جوجه درآوری
1- مادر مصنوی را روشن کنید. لامپ گرم کننده مادون قرمز یا مادر مصنوعی تشعشعی باید طوری تنظیم شود که حدود60 تا 75 سانتی‌متر بالاتر از کف قرار گرفته و نور مناسب برای همة جوجه‌ها در حلقه حفاظتی تأمین شود. مادر مصنوعی را مکرراً بررسی کنید تا دمای مناسب 35 تا 38 درجه سانتی‌گراد در لبه گرم کننده و در 2.5 سانتی‌متری بالای کف موجود باشد.
2- حلقه اطراف مادر مصنوعی را طوری تنظیم کنید که کوران هوا را کاهش دهد و جوجه‌ها را از تجمع یا سرگردان شدن دور منبع گرما حفظ کند. یک حلقه با ارتفاع 45 سانتیمتری از چوب، کارتن یا فلز در اطراف مادر مصنوعی عموماً استفاده می‌شود. حلقه باید به اندازه کافی بزرگ باشد با قطر 7-6 متر بطوری که جوجه‌ها بتوانند از گرمای اضافی مادر مصنوعی دوری کنند و با قرار دادن مقوا گوشه‌های زاویه‌دار را از بین ببرید که این امر از تجمع جوجه‌ها در گوشه‌ها جلوگیری می‌کند. دانخوری‌های استوانه‌ای آویزان دستی یا اتوماتیک بعد از اینکه جوجه‌ها به سن یک هفته‌ای رسیدند قابل استفاده هستند.
3- مجدداً دمای مادر را بررسی کنید.

به ادامه مطالب برویدیک روز قبل از جوجه آوری
2- دانخوری‌ها و آبخوری‌ها را پر کنید و آنها را بطور یکنواخت در اطراف مادر قرار دهید. حداقل سه دانخوری کوچک و سه آبخوری مخزنی کوچک باید استفاده شود. ارتفاع آب در منبع آبخوری برای جوجه‌های در مرحله شروع باید خیلی کم باشد، ترجیحاً از شیشه‌های یک لیتری که مخصوص پرورش کبک ساخته شده است استفاده شود. اگر از آبخوری مخزنی استفاده می‌کنید در کف آن سنگ یا سنگریزه قرار دهید تا از رفتن جوجه‌ها به داخل آن و غرق شدن آنها جلوگیری شود.کبک‌های مسن‌تر می‌توانند از آبخوری‌های مخزنی که برای جوجه مرغ‌ها طراحی شده است استفاده کنند. قبل از اینکه جوجه‌ها از آب آبخوری استفاده کنند باید اجازه دهید دمای آب موجود در آن به دمای سالن برسد. آبخوری ها باید به اندازه کافی از مادر فاصله داشته باشند تا از گرم شدن زیاد آب جلوگیری شود.
3- جوجه‌ها را به خوردن غذای اضافی وادار کنید. جیرة شروع کننده باید روی کاغذهای زبر یا سینی دانخوری و یا در پوست تخم کبک تازه متولد شده قرار گیرد. از کاغذ نرم یا هرگونه مواد لیز و نرم که باعث سرخوردن جوجه ها و در نتیجه پیچش پای آنها بشود استفاده نکنید.


هفته اول
1- چندین بار در روز وضعیت مرگ و میر گله را بازرسی کنید. بیماری، استرس، کارکرد نامناسب دستگاه مادر و دیگر شرایط می‌توانند موجب تلفات جوجه‌ها شوند. حرارت دستگاه باید روی 38 درجه سانتی‌گراد تنظیم شود.
2- علائم راحتی پرندگان را مشاهده کنید. اگر آنها زیر دستگاه مادر جمع می‌شوند دما خیلی پایین است. اگر جوجه ها اطراف دستگاه مادر پخش می‌شوند به این معنی است که دما خیلی بالا است. شرایط مطلوب زمانی است که جوجه‌ها در اطراف مادر یکنواخت پخش شوند.
3- بعد از روز پنجم در مناطق دارای آب و هوای معتدل و یا روز هشتم در مناطق سرد سیر حفاظ دور مادر برداشته می‌شود. جوجه کبک‌ها معمولاً قادرند از روز نهم از روی حفاظ دور دستگاه پرواز کنند.
4- دانخوری‌ها و آبخوری‌ها را بصورت روزانه و یا در صورت بیشتر تمیز و پر کنید. بتدریج دانخوری‌ها و آبخوری‌ها را با انواع بزرگترشان جایگزین کنید. شروع این کار در پنجمین و ششمین روز است. در اولین هفته، تعدادی از دانخوری‌ها و آبخوری‌ها را در ارتفاع بالاتر از 5 الی 7 سانتی‌متر با سیم‌هایی که بشقاب‌ها را پوشانده قرار دهید. همه بشقاب‌ها باید در پایان هفته دوم استفاده شوند.
5- جوجه های مرده را سریعاً خارج کنید.
6- اضافه کردن محلول ویتامین به آب جوجه‌های تازه متولد شده در طول هفته اول پرورش مفید می‌باشد.


هفته دوم
1- دمای مادر را به 35 درجه سانتی‌گراد کاهش دهید.
2- دانخوری‌ها و آبخوری‌های کوچک را به تدریج جایگزین کنید. هرگز اجازه ندهید آنها در منطقه مادر خالی باقی بمانند. بعد از اینکه جوجه‌ها به سن یک هفتگی رسیدند می‌توانند از دانخوری های استوانه‌ای آویزان دستی یا اتوماتیک استفاده کنند.([مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]) اگر دانخوری‌های آویزان استفاده می‌شود ٬ سطح بالای سینی باید همسطح پشت جوجه‌ها باشد.
3- دانخوری‌ها وآبخوری ها حداقل یکبار در روز تمیز شوند.


هفته سوم، چهارم و پنجم
دمای مادر را به ازاء هر هفته 8/1 درجه سانتی‌گراد کاهش دهید تا اینکه دما به 21 درجه سانتی‌گراد برسد. به تمیز کردن و پر کردن مجدداً دانخوری‌ها و آبخوری بطور روزانه ادامه دهید. تا جایی که امکان دارد تهویه را بهتر کنید بطوری که دمای مناسب در سالن ایجاد شده و از کوران هوا نیز جلوگیری شود.


هفته ششم
جوجه‌ها را به پن‌های رشد انتقال دهید. در صورت نیاز آنها را نوک چینی کنید. جیره را عوض کرده و به جیره رشد تغییر دهید.
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گردشگری کوهنوردی چیست ؟ آشنایی با انواع گردشگری در خانه گردشگری ویرا malishahidi 0 102 ۱۳۹۹-۳-۲۷، ۰۱:۴۰ عصر
آخرین ارسال: malishahidi
  همه چیز در مورد آب پرورش ماهی sana252 0 254 ۱۳۹۲-۱۲-۱۱، ۰۵:۴۸ عصر
آخرین ارسال: sana252
  نحوه جفت گیری و میزان تلفات دوره پرورش کبک sana252 0 594 ۱۳۹۲-۱۱-۲۶، ۰۸:۱۷ عصر
آخرین ارسال: sana252
  نحوه تولید ورمی کمپوست و پرورش کرم خاکی به زبان یک کار آفرین sana252 0 263 ۱۳۹۲-۱۱-۲۶، ۰۵:۵۹ عصر
آخرین ارسال: sana252
  آموزش پرورش کرم خاکی در زمستان sana252 0 265 ۱۳۹۲-۱۱-۲۶، ۰۵:۴۲ عصر
آخرین ارسال: sana252
  آموزش مدیریت پرورش بوقلمون omidi30 0 428 ۱۳۹۲-۱۰-۹، ۱۱:۴۱ صبح
آخرین ارسال: omidi30
  آشنایی با بوقلمون برنز و بوقلمون سفید omidi30 0 398 ۱۳۹۲-۱۰-۹، ۱۱:۳۸ صبح
آخرین ارسال: omidi30
  نحوه آماده سازی سالن پرورش قارچ omidi30 1 470 ۱۳۹۲-۹-۲۶، ۰۸:۰۱ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  آشنایی جامع با تخم بلدرچین omidi30 0 365 ۱۳۹۲-۹-۲۶، ۱۲:۴۱ عصر
آخرین ارسال: omidi30
  آشنایی جامع با پرورش بلدرچین omidi30 0 315 ۱۳۹۲-۹-۲۶، ۱۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: omidi30کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان