امتیاز موضوع:
 • 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آمار هک تلگرام ایرانی ها
#1
نوید کمالی ،  محقق و پژوهشگر حوزه رسانه و فناوری اطلاعات. در یادداشتی با عنوان " افسانه امنیت در تلگرام / چرا آمار قربانیان هک تلگرام در ایران بالاست ؟" ، نوشت:

این روزها تلگرام یکی از محبوبترین شبکه های اجتماعی در ایران است و هر چه به ایام انتخابات هم نزدیک تر می شویم بیش از پیش بر تعداد کاربران آن افزوده می شود بطوری که کمتر از یک ماه پیش وزیر ارتباطات تعداد کاربران تلگرام را 14 میلیون اعلام کرده بود اما کمی بعد یکی دیگر از مسئولین فضای مجازی کشور از عضویت 22 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام سخن گفت !
گرچه بنده بدلایل مختلف آمار ایرانیان عضو تلگرام را حداقل 30 میلیون کاربر میدانم اما اگر آمار 22 میلیونی کاربران ایرانی را ملاک سنجش قرار دهیم شاهد خواهیم بود که در واقع بیش از 1/4 جمعیت کشور در تلگرام عضویت دارند که این خود به تنهایی می توانند محل بحث و تحقیق صدها مقاله و پایانامه دانشگاهی و علمی باشد !
اما افزایش اقبال عمومی نسبت به بهره برداری از ابزارهای نوین ارتباطی مانند تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی موبایلی متاسفانه شاهد افزایش روزافزون آمار قربانیان شبکه های اجتماعی در ایران هستیم .
[تصویر: alexa_telegram_1.jpg]
بطور مثال یک روز اطلاعات خصوصی فلان بازیگر هک می گردد و یک روز دیگر ارتباطات مجازی و غالبا غیر شرعی و اخلاقی افراد موجب هتک حیثت خانواده های متعددی می گردد .
مثال اخیرا آن را هم می توان در ماجرای انتشار تصاویر خصوصی یکی از ورزشکاران داخلی مشاهده نمود که متاسفانه سرقت اطلاعات از تلگرام و تلفن همراه وی موجب بروز مشکلات عدیده حقوقی و قضایی برای وی شد و هم اکنون هم میهمان زندان اوین می باشد .
اما چرا آمار قربانیان تلگرام در ایران بسیار زیاد است ؟ 
مطمئنا حتما شا هم در سایتهای مختلف در مورد امنیت بالای تلگرام مطالب مختلفی را مشاهده کرده اید و احتمالا این تصور در شما شکل گرفته است که تلگرام یکی از امنترین شبکه های اجتماعی جهان است !
خوب متاسفانه باید به شما اعلام کنم که خیر ! حتی ادوارد اسنودن (Edward Snowden) یا افشاگر بزرگ اسناد و اطلاعات محرمانه دولت آمریکا هم نسبت به امنیت این نرم افزار هشدار داده است .
[تصویر: edward_snowden_telegram.jpg]
اما لابد باز هم بخاطر مقالات اینترنتی فکر می کنید تلگرام جز محبوبترین نرم افزارهای ارتباطی موبایلی جهان است ؟ متاسفانه در این مورد هم باید خدمت شما عرض کنم که خیر تلگرام حتی به اندازه 1 دهم کاربران واتس آپ (Whatsapp) هم کاربر ندارد و آنگونه که مدیرعامل سازنده تلگرام (Pavel Durov) اعلام کرد تنها 60 میلیون کاربر از این نرم افزار بهره می برند !
اما چرا این نرم افزار در ایران محبوب است !؟ این سوال مهمی است که جواب آن این بسیار ساده است ! یکی از دلایل محبوبیت تلگرام در ایران عدم حضور رقبای بزرگ آن در ایران است بطور مثال وی چت ، وایبر و ... دهها شبکه دیگر بدلیل ورود زود هنگام تر به فضای مجازی ایران مشمول فیلترینگ شدند که فعلا بدلیل سیاستهای انتخاباتی دولت و طیف فکری حاکم بر آن نرم افزار تلگرام شامل فیلترینگ نشده است اما بعید نیست بعد از انتخابات و بهره برداری جناح خاص قدرت طلب از این فضا تلگرام هم به عنوان یک مهره سوخته شامل فیلترینگ شود .
لازم به ذکر است که در این یادداشت بنده فعلا قصد نقد سیاستهای دولت در فضای مجازی را ندارم و دلیل نگارش این یادداشت آگاه سازی مردم و هموطنان نسبت به خطرات نرم افزار تلگرام است تا که حداقل به نوبه خود مانع از قربانی شدن تعداد دیگری از هموطنان عزیزم در این فضا گردم .
از مهمترین موارد قابل ذکر در مورد تلگرام این مساله است که تا حد امکان از نسخه های غیر رسمی این نرم افزار مانند تلگرام فارسی و غیره استفاده نکنید و سعی کنید تنها از نسخه های اصلی که از مراکز معتبر مانند Google Play و نه سایتها دانلود کرده اید استفاده کنید (بسیاری از سایتهای غیر رسمی ارائه نرم افزارهای تلفن همراه مرجع انتشار انواع ویروس ها و بد افزارهای جاسوسی هیتند) .
مورد دیگر اینکه تلگرام بر خلاف واتس آپ تا ابد عکس ها و اطلاعات شما را در سرورهای ابری خود نگهداری می کند پس از برای کسی عکس یا متنی را ارسال می کنید توجه داشته باشید که اگر سال دیگر هم تلفن شما سرقت شود و یا حساب شما هک گردد دیگران قادر خواهند بود به تصاویر و اطلاعات ارسال شده شما در ماهها قبل دسترسی پیدا کنند که این ویژگی بدلیل ویژگی Sync اطلاعات در سرور ابری این نرم افزار است .
اما از این مهمتر ویژگی اتصال بی نهایت دستگاه تلفن همراه و رایانه به یک حساب در تلگرام است که این روزها بیشترین سهم قربانیان هک تلگرام را به خود اختصاص داده است یعنی اگر شما توسط یک ویروس برنامه ریزی شده خاص هدف قرار بگیرید و یا حتی تلفن همراه شما برای دقایقی در دسترس افراد سودجو قرار بگیرد آنها می توانند تلفن همراه خودشان را به حساب تلگرام شما متصل کنند و هر اطلاعاتی را که شما دریافت و یا ارسال می کنند برای خود دریافت و ذخیره کنند .
[تصویر: telegram_hack_1.jpg]
پس توصیه می کنم حداقل هر هفته یکیا دو بار بخش Active sessions را در بخش تنظیمات Privacy and Security تلگرام خود چک کنید تا در صورت اتصال یک رایانه یا تلفن همراه ناشناس به حساب کاربری خود آن را حذف نمایید .
لطفا توجه داشته باشید که بی توجهی به این قسمت می تواند بیشترین تهدید برای امنیت اطلاعات شما باشد خصوصا اگر شما در گروههای زیادی حضور دارد و از هر آشنا و غریبه ای فایل و لینکهای مختلفی را دریافت می کنید !!!
متاسفانه ادوارد اسنودن به یکی از تهدیدات مهم تلگرام اشاره کرده است که آن هم ذخیره شدن پیامهای کاربران بدون رمز نگاری در سرورهای این شبکه است پس اگر اطلاعات و تصاویر شخصی مهمی دارید از تلگرام برای ارسال آنها استفاده نکنید .
[تصویر: snowden_telegram.jpg]
حتما توجه داشته باشید که تنها ویژگی قابل تامل تلگرام در حوزه امنیت ویژگی Secret Chat آن است که متاسفانه نه کانالها و نه حتی گروهها و ارتباطات شخصی فاقد آن هستند پس اطلاعات شما به راحتی قابل سوء استفاده توسط سودجویان خواهد بود .
حتی مدیرعامل تلگرام هم در پاسخ به هشدار اسنودن این واقعیت را عنوان کرده که اگر در مورد امنیت اطلاعات خود نگران هستید فقط از بخش Secret Chat استفاده کنید ! پس خود این فرد روسی تبار هم قبول دارد که نرم افزارش امن نیست !
[تصویر: snowden_telegram_durov.jpg]برادران و خواهران عزیز توجه داشته باشید که نرم افزار تلگرام تنها در ایران کاربران زیادی را به خود مشغول نموده است و پس از کاربران ایرانی که 81 درصد ترافیک اینترنتی سرورهای  این نرم افزار را ایجاد می کند ، کاربران کشور عربستان سعودی با نزدیک به 3 درصد  ایجاد ترافیک بیشترین حجم کاربران تلگرام را در جهان دارد تشکیل می دهند ، حالا خود شما با آنچه در مورد وقایع سالهای اخیر خاورمیانه می دانید این مساله را تحلیل کنید که چرا یک نرم افزار چند میلیون دلاری به رایگان برای ما امت اسلامی راه اندازی شده و به رایگان بر اساس نیاز های انتخاباتی به ما سرویس می دهد !
[تصویر: alexa_telegram_2.jpg]
در پایان امیدوارم این یادداشت مختصر حداقل هشداری برای خانواده ها و کاربران کم تر مطلع باشد تا انشاالله به صورت ناخواسته قربانی سوء استفاده های مجرمان فضای مجازی قرار نگیرند .
توصیه می کنم ترجیحا از نرم افزارهای داخلی ارتباطی مانند سلام یا بیسفون جهت تامین و تضمین امنیت ارتباطات شخصی خود استفاده کنید و یا در صورت نیاز به نمونه خارجی از whatsapp به جای Telegram بهره ببرید اما از نصب یک ضد ویروس مانند lookout یا comodo در تلفن همراه هوشمند خود هم غافل نشوید .


http://dana.ir/News/605345.html
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه در کمتر از 5 دقیقه از ریپورت تلگرام خارج شویم ADMIN 0 86 1395-2-26، 07:57 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
Thumbs Up آموزش نصب و استفاده از چند حساب مختلف تلگرام به صورت همزمان ADMIN 0 87 1394-12-2، 04:06 عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  چگونه در تلگرام پیام انبوه ارسال کنیم ADMIN 0 181 1394-12-2، 04:04 عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  اختلال در «تلگرام» به دلیل تغییرات نرم افزاری *Ertebat* 0 186 1394-5-6، 08:40 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  معرفی کامل نرم افزار تلگرام +دانلود ربات‌های خبریاب (قسمت دوم) *Ertebat* 0 171 1394-4-31، 11:22 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  معرفی کامل نرم افزار تلگرام +دانلود ربات‌های خبریاب(قسمت اول) *Ertebat* 0 113 1394-4-31، 10:43 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  برای حل مشکل باز نشدن تلگرام اینجا را کلیک کنید *Ertebat* 0 139 1394-4-7، 08:28 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  آیا تلگرام هک ‌شده است؟ *Ertebat* 0 130 1394-4-6، 09:51 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  بازار گرم اپلیکیشن‌های ایرانی در تابستان *Ertebat* 0 99 1394-3-30، 07:55 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  رتبه ایرانی‌ها در وایبر، تلگرام، لاین و واتس‌اپ *Ertebat* 1 165 1394-3-19، 10:21 عصر
آخرین ارسال: ngr1429

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان