امتیاز موضوع:
 • 90 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش حل مکعب روبیک
#1
روبیک چی هست؟

عکس
اگر حوصله دارید به ویکی روبیک مراجعه کنید. درغیر این صورت همین مقدمه از ویکی برای معرفی این مکعب جادویی کفایت میکنه :
«مکعب روبیک (Rubik’s Cube) یک پازل مکانیکی که در سال ۱۹۷۴ توسط ارنو روبیک مجسمه ساز و پرفسور معماری در کشور مجارستان اختراع شد.
مکعب روبیک در چهار نوع مختلف وجود دارد: ۲×۲×۲ که به مکعب جیبی معروف است، ۳×۳×۳ رایجترین مکعب روبیک، ۴×۴×۴ که به انتقام روبیک معروف است، و در آخر نوع ۵×۵×۵ یا مکعب حرفه‌ای. نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ.
»
منظور از حل مکعب روبیک چیست؟
حل روبیک یعنی اینکه هرکدام از 6 وجه این مکعب به یک رنگ دربیاید. منظور دقیقا شکل زیر هست :
عکس
رسیدن به این مهارت و رکورد زدن از نظر زمانی خودش تمرین زیادی میخواد اما مدلهای دیگه ای هم هست مثلا حل روبیک بصورت شطرنجی یا چشمی یا…
عکس
عکس
روبیک رو از کجا تهیه کنیم؟
تقریبا هرجایی که احتمال میدید میتونید یه دونه از این مکعب ها گیر بیارید! حتی دست فروشها هم دیگه بجای هواپیما و ماشین پلاستیکی روبیک میفروشن عکس فقط یادتون باشه که اگر واقعا میخواید واسه روبیک وقت بزارید و به اصطلاح روی مهارتی که بدست میارید سرمایه گذاری کنید از این هزارتومنی ها نخرید! هم احتمال زود خراب شدن هست هم اینکه دست خودتون خسته میشه و درضمن سرعت کارتون رو هم پایین میاره. عکس
من یک روبیک دارم چطور حلش کنم؟
خب حالا رسیدیم به اصل موضوع. حل روبیک از یک سری اعمال منطقی پیروی میکنه پس شما اگر ده ها هزار بار هم هی سطوحش رو همینطور الکی بچرخونید مسلما موفق به حلش نخواهید شد.
برای حل روبیک باید استراتژی داشت و طبق اون استراتژی عمل کرد. استراتژی مناسب باید راه حلی باشه که توی تمام مراحل منعطف بوده و تمامی حالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید رو پیش بینی کرده باشه.
در اینجا ما قصد داریم مرحله به مرحله با در نظر گرفتن تمامی حالاتی که ممکن است بوجود بیاید به حل روبیک بپردازیم.
هدف ما حل روبیک به روش لایه به لایه هست. مثلا توی شکل زیر به اون لایه ای که داره میچرخه میگیم لایه اول و همینطور تا آخر :
عکس
پس لایه اول شامل سطح رویی و نوار دور اون هست. لایه دوم فقط شامل نوار وسطی و لایه سوم هم شامل نوار و سطح پایین روبیک هست.
دوتا نکته برای کار با این مکعب باید بدونید که خب البته جزو بدیهیات روبیک هست ولی درهر حال لیست کردنش و مرورش خالی از لطف نیست و ذهن شما رو برای ادامه کار باز میکنه.
 • باید توجه داشته باشید که در هر 6 وجه روبیک خانه مرکزی منحصربفرد است! و البته غیرقابل جابجایی میتونید به روبیکتون یه نگاه بندازید.
 • در هر وجه علاوه بر خانه مرکزی 8 خانه دیگر هم وجود دارند که 4 تا از اونها خانه های 3 لبه و 4 تای دیگر هم خانه های 2 لبه هستند.

خانه های 2 لبه همیشه با همتای خودشون توی وجه های دیگه جابجا میشن و همینطور خانه های 3 لبه هم با هم. در عکس زیر میتونید خانه های دو لبه و سه لبه رو پیدا کنید:
عکس
درسته که این 2 نکته بدیهی ترین ویژگیهای روبیک بودند ولی دقیقا حل روبیک بر اساس این خواص صورت میگیره و صرفا درنظر داشتن این مسائل میتونه خیلی راه گشا باشه.
و اینک آموزش حل روبیک…
طبق آموزشی که ما تهیه کردیم حل روبیک در 6 مرحله صورت میگیره. هرچند طول و وزن این مراحل خیلی باهم متفاوته ولی به نتیجه صد در صدی ختم میشه و البته شما رو به درک درستی از این مکعب جادویی میرسونه. در مرحله اول تا سوم لایه اول کامل میشه. مرحله چهارم لایه دوم رو میسازه و مرحله پنجم و ششم لایه سوم رو تکمیل میکنه. امیدوارم تا قسمت دوم که شاید فردا بزارم یه روبیک تهیه کرده باشید و باهم قدم به قدم جلو بریم.
پاسخ
#2
آموزش حل مکعب روبیک – قسمت دوم
======================================================================

پست قبلی شدیدا به مقدمه چینی پرداختیم حالا اینکه مقدمه کاملی بود یا نه بحثی روش نداریم چون شاید اصلا نیازی هم به نوشتنش نبود! در هرحال برای ادامه این آموزش خوندن پست قبل خالی از لطف نیست.
بدون هیچ حاشیه ای برگردیم به آموزش.
ابتدا میخوایم توی سه مرحله لایه اول رو کامل کنیم.
مرحله اول:
اول از همه باید یک وجه رو انتخاب کنید. همونطور که در پست قبل گفتیم خانه های مرکزی هر وجه همیشه ثابت هستند. پس انتخاب یک وجه یعنی انتخاب رنگ خانه مرکزی. اینجا ما وجه سفید رو برای شروع انتخاب میکنیم بدون هیچ دلیلی!
عکس
در این مرحله ما تلاش میکنیم تا به شکل زیر برسیم.
عکس
یعنی ساختن یک بعلاوه + در وجه انتخابی خودمان که اگر توجه کنید میبینید که این 4 خانه همه خانه های دولبه هستند. پس ما باید در وجوه دیگر مکعب دنبال 4 خانه دولبه ای بگردیم که یک لبه اش سفید باشد.
عکس
حالا که 4 خانه مورد نظر رو پیدا کردیم باید بیاریمشون به وجه سفید رنگمون و + رو درست کنیم. درست کردن + فرمول خاصی نداره و فقط به میزان صمیمیت شما و مکعبتون بستگی داره. اینکه شما چقدر روبیک رو دوست داشته باشید برای ادامه کار خیلی مهمه!
در هر حال در شکلهای زیر چند نمونه برای آوردن خانه های دولبه و ساخت بعلاوه نشان داده شده. با دقت در شکلهای زیر و تمرین زیاد! مطمئنا فن گذر از مرحله اول رو بخوبی یاد میگیرید.
عکس عکس عکس
مرحله دوم:
همونطور که گفتم میخوایم در سه مرحله لایه اول رو درست کنیم. در مرحله اول یک + از رنگ سفید درست کردیم و حالا در مرحله دوم میخوایم به شکل زیر دست پیدا کنیم و بعد در مرحله سوم لایه اول رو تکمیل میکنیم.
عکس عکس
تصاویر گویاست ولی خب محض اطمینان میگم! ما باید در این مرحله 4 خانه وسط نوار دور لایه اول! روبا خانه مرکزی وجوه زیر وجه سفید همرنگ کنیم!!!
البته فکر کنم عکسها از جمله بالا واضح تر باشند عکس درهرحال هدف ما در این مرحله تنظیم 4 تا خانه دولبه است.
در این مرحله اگر به مکعبتون نگاه کنید برای 4 خانه مدنظر ما ممکنه یکی از حالات زیر بوجود بیاید:


 1. هیچکدام در سرجای خود قرار نداشته باشند.
 2. فقط یکی در جای خود باشد.
 3. دوتا از آنها که در وجوه کنار هم هستند درست باشند.
 4. دوتا از آنها که در وجوه مقابل هم هستند درست باشند.
 5. در این حالت که بسیارکم و از روی شانس اتفاق میفتد هر 4 خانه درست قرار گرفته اند و شما براحتی میتوانید به مرحله بعدی بروید!

اگر مورد اول یا دوم براتون اتفاق افتاد باید وجه سفید رو آنقدر بچرخونید تا یکی از موارد سه و چهار اتفاق بیفته و حتما هم همینطوره! میتونید امتحان کنید! در شکل زیر برای مکعب ما مورد اول اتفاق افتاد و بعد از چند بار چرخش به مورد 4 رسیدیم.
عکس
حالا فرض میکنیم حالت سه اتفاق افتاده.
عکس عکس
با همین مثال جلو میرویم. در این حالت ما با وجوه نارنجی و آبی که 2 خانه موردنظرمون سرجاشون هستند کاری نداریم و هدف ما قرار دادن خانه های قرمز و سبز در جای خودشون هست.
خوب به شکل زیر دقت کنید. هر دو وجهی که رنگهای دو خانه اش منطبق نیستند رو 180 درجه میچرخونیم (هر 90 درجه یک دور). با اینکار + وجه سفید ما بهم میخوره، چیزی که باید همیشه مدنظرتون باشه اینه که + ما نباید هیچوقت بهم بخوره پس هر حرکتی که انجام میدیم در پایان باید + رو سرجاش برگردونیم. البته اگر طبق این آموزش پیش برید همه چی تحت کنترله! خواهید دید که در پایان این مرحله + وجه سفید دوباره درست میشه.
عکس
من هر دو وجه قرمز و سبز رو به سمت راست چرخوندم. شما میتونید به سمت چپ بچرخونید. یا اصلا یکی رو به چپ و یکی رو به راست!
نکته مهم در این حرکت خانه های دو لبه سفید-سبز و سفید-قرمز هست که به وجه زیرین میروند. جهت چرخش اهمیتی نداره چون نتیجه یکیه!
حالا مکعبتون رو برعکس کنید. یعنی تا حالا که وجه سفید بالا بود و وجه زرد زیر حالا برعکس بشه. مثل شکل زیر.
عکس
در شکل فوق حاصل چرخش 180 درجه ای دو وجه سبز و قرمز رو میبینید. تمام این کارها رو کردیم که دو خانه اشتباهمون رو درست کنیم. حالا فرقی نداره با کدوم شروع کنید. من با قرمز شروع میکنم. وجه زرد رو میچرخونم تا دولبه سفید-قرمز بیاد روی خانه مرکزی قرمز.
عکس
حالا وجه قرمز رو 180 درجه بچرخونید. (وقتی برای چرخش از چپ و راست استفاده نمیکنم یعنی به هرطرف که بچرخونید فرقی نداره!)
دو عمل فوق رو برای دو لبه سفید-سبز و وجه سبز تکرار میکنیم. یعنی وجه زرد رو میچرخونیم تا دولبه سفید-سبز بیاد روی خانه مرکزی سبز و بعد وجه سبز رو 180 درجه میچرخونیم.
بعد از انجام این عملیات کافیه مکعبتون رو برعکس کنید تا وجه سفید بیاد بالا. هم + بهم نخورده هم 4 خانه مذکور سرجاشون قرار گرفته.
عکس
اگر حالت 4 برای مکعبتون اتفاق افتاده باشه دوباره از روشی که برای حالت 3 بکار بردیم استفاده میکنیم.
یعنی ابتدا دو وجهی که مهره های دولبه مورد نظر با خانه مرکزی هماهنگ نیستند رو 180 درجه میچرخونیم. بعد مکعب رو برعکس میکنیم. نکته قابل توجه در این حالت این است که بعد از برعکس کردن مکعب چون دو خانه مورد نظر روبروی هم هستند با چرخش 180 درجه ای وجه زرد سرجایشان قرار میگیرند. حالا کافیه هر دو وجه رو دوباره 180 درجه بچرخونید و مکعبتون رو هم برعکس کنید.
فکر میکنم برای این پست همینقدر کفایت کنه. در پست بعدی مرحله سوم حل روبیک رو آموزش میدم که در انتهای مرحله ی سه، لایه اول مکعب تکمیل خواهد شد. تا پست بعد دو مرحله آموزش داده شده رو آنقدر تمرین و تکرار کنید که اگر مشکلی یا ابهامی براتون بوجود اومد تا وارد مرحله بعد نشدیم با همدیگه حلش کنیم.
پاسخ
#3

آموزش حل مکعب روبیک – قسمت سوم

=====================================================================

در قسمت دوم آموزش روبیک، حل مکعب رو تا رسیدن به شکل زیر ادامه دادیم.
عکس عکس
در این قسمت قرار شد ما لایه اول رو کامل کنیم یعنی شکل زیر
عکس
خوب به شکل فوق نگاه کنید. تنها کاری که ما باید در این مرحله انجام بدیم قرار دادن خانه های سه لبه در سر جای خودشان هست.
کلا ما توی مکعب روبیک 8 خانه سه لبه داریم که 4 تا از اونها دارای یک لبه سفید هستند(وجه رویی که برای ما در این آموزش سفید است) و 4 تای دیگه دارای یک لبه زرد( وجه زیرین که برای ما در این آموزش زرد است).
حالا به عکس زیر و سه لبه سفید-قرمز-سبز دقت کنید.
عکس
ما برای اینکه بتونیم این سه لبه رو دقیقا در همینجایی که تو تصویر نشون داده شده یعنی جای درستش قرار بدیم باید دوتا عملیات انجام بدیم.
اول اینکه این سه لبه رو در 8 گزینه ای که برای خانه های سه لبه وجود داره پیدا کنیم. خب دو حالت پیش میاد.
ممکنه خانه سه لبه ی مورد نظر در یکی از گوشه های وجه زیرین باشه مثل شکل زیر.
عکس
در اینصورت با چرخش وجه زیری، خانه سه لبه رو میاریم زیر جای درستش قرار میدیم.
عکس
اما اگر خانه سه لبه در یکی از گوشه های وجه بالایی باشه ما یه مشکل کوچولو و البته قابل حل داریم و اونهم + وجه رویی هست که نباید بهم بریزه. شکل زیر حالتی رو نشون میده که ما سه لبه موردنظرمون رو در گوشه وجه بالایی پیدا کردیم.
عکس
خب نکته ای که باید مدنظر داشته باشیم بهم نریختن + هست. از طرفی هر حرکتی که با این خانه سه لبه انجام بدیم یه جورایی + رو بهم میریزه. در اینجور مواقع ما با 3 چرخش میتونیم هم خانه سه لبه رو از وجه بالایی آزاد کنیم و هم + خودمون رو بهم نریزیم. این حرکت ها رو در شکل زیر با دقت مشاهده کنید.
عکس
خب عملیات اول که شامل پیدا کردن خانه سه لبه و قرار دادنش زیر جای درست بود انجام شد. حالا دومین عملیات لایه اول ما رو تکمیل خواهد کرد.
برای خانه سه لبه شما در این مرحله سه حالت اتفاق میفته.
در حالت اول لبه سفید رنگ در زیر قرار میگیره که باید مانند شکل زیر حرکات رو مو به مو انجام بدید.
عکس
در حالت دوم لبه سفید رنگ در وجه سمت راستی قرار میگیره. که نتیجه حرکت ما در حالت قبل هم همین میشه و در شکل بالا هم دیدید. حالا حرکات نشان داده شده در شکل زیر رو با دقت نگاه کنید و انجام بدید تا خانه سه لبه در جای درست خودش قرار بگیره.
عکس
و حالت سوم که لبه سفید در وجه سمت چپ قرار میگیره رو میتونید با دیدن شکل زیر حل کنید.
عکس
خب تبریک میگم. تا اینجای کار شما با تمرین آموزشهایی که دیدید میتونید لایه اول روبیک رو درست کنید.
حل معمای روبیک از دو جهت مورد اهمیت هست. یکی همان حل کردنش! و دیگری سرعت عمل. که به همین ترتیب اولویت دارند.
حالا که شما راه حل لایه اول رو یاد گرفتید تا آموزش بعدی روی سرعت عملتون کار کنید. مثلا سعی کنید مراحل اول و دوم رو در کمتر از 20 ثانیه طی کنید. یا حتی این زمان رو به 15 ثانیه برسونید. بعد سعی کنید کل لایه اول رو در کمتر از 30 ثانیه کامل کنید.
نترسید! شما با تمرین آموزشهای داده شده به این قابلیت رسیده اید. فقط کافیه رفاقتتون رو با روبیک دوست داشتنی به اثبات برسونید!
پاسخ
#4
آموزش حل مکعب روبیک – قسمت چهارم
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------قبل از هرچیز از دوستان عزیز بابت فاصله ای که بین پست قبلی و این پست افتاد معذرت میخوام. بعضیا هم خیلی عجله دارن!
خب تو این قسمت قراره لایه دوم رو کامل کنیم.
آموزش ما از این به بعد یه تفاوت مهم با مراحل قبلی داره و اون هم استفاده از فرمولهای چند حرکتی است.
اولین کاری که باید انجام بدید اینه که مکعبتون رو برعکس بگیرید دستتون یعنی وجه زرد بالا باشه.

لایه دوم کلا 8 تا خانه داره که 4 تاش خانه های مرکزی هستند و 4تای دیگه خانه های دو لبه. هدف ما قرار دادن این خانه های دو لبه در جای مناسبشون هست.
خب حالا به شکل زیر دقت کنید. دولبه بین وجه نارنجی و آبی رو میخوایم درست کنیم
[align=LEFT]
عکس
این دو لبه رو ما اینجا پیدا کردیم:
عکس
همانطور که میبینید لبه نارنجی بالاست و لبه آبی پایین. وجه زرد رو میچرخونیم تا به شکل زیر برسیم.
عکس
برای اینکه دو لبه نارنجی-آبی بیاد سرجاش باید فرمول 8 حرکتی زیر رو انجام بدیم. (هر فلش فقط یک دور یا 90 درجه هست)
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
حالا اگر دولبه نارنجی-آبی اینطور بود که لبه آبی بالا و لبه نارنجی پایین قرار داشت باید این دولبه رو بیاریم بالای وجه نارنجی.
عکس
و برای حلش باید 8 حرکت زیر رو انجام بدیم.
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
خب با انجام یکی از فرمولهای بالا که بسته به حالت پیش آمده برای دولبه موردنظر انتخاب میشه خانه دولبه سرجاش قرار میگیره.
عکس
در این مرحله شاید شما با یک مشکل روبرو بشید. یعنی بعد از چند بار رفتن این دو حرکت بالا ممکنه دیگه نتونید به یکی از دو حالت زیر برسید.
عکس عکس
تو این حالت دولبه موردنظر شما توی لایه دوم و در جای نادرست گیر افتاده که اول باید از اونجا آزادش کنید.

راه حل این مشکل این است که شما یکبار یکی از فرمولهای 8 حرکتی رو برای خانه ای که جایش درست نیست انجام بدید! درسته. با انجام یکی از فرمولهای بالا به انتخاب خودتون دولبه مورد نظر ما از جای اشتباهش تو لایه دوم بیرون میاد.
حالا میتونید به یکی از دو حالت بالا برسید و دولبه رو سرجاش قرار بدید.
با دستورالعمل های بالا خیلی راحت میتونید از پس لایه دوم هم بربیاید. تو آموزش بعدی حل لایه سوم رو آغاز میکنیم.
پاسخ
#5
آموزش حل مکعب روبیک – قسمت پنجم
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------یه خسته نباشید میگم به تمام دوستانی که تا این مرحله پیش اومدن.
قبل از هرچیز ازتون میخوام تو نظرسنجی که راجع به آموزش روبیک گذاشتم شرکت کنید. همین بغل تو سایدبار سمت راستیه!
خب بریم سروقت آموزش
اول چک کنید که روبیک رو جوری دستتون گرفته باشید که وجه زرد بالا باشه.
الان روبیک شما دو لایه اش تکمیل شده و فقط مونده لایه سوم. برای حل لایه سوم ما باید ابتدا یک + در وجه زرد درست کنیم.
[align=LEFT]
عکس
برای اینکه بتونیم این + رو درست کنیم باید فرمول 6 حرکتی زیر رو یاد بگیریم.
عکسعکسعکس
عکسعکسعکس
صبر کنید. الان انجام ندید! اول به وجه زرد روبیکتون دقت کنید. باید خانه های زرد رو تو یکی از حالتهای زیر ببینید.
عکسعکسعکس
نکته مهم توی شکلهای بالا نحوه گرفتن مکعب توی دستتون هست. یعنی طوری دستتون بگیرید که زاویه دید شما دقیقاهمین زاویه دیدی باشه که در شکلها دارید به خانه های زرد نگاه میکنید.
خب حالا اگر محل قرار گیری خانه های زرد روی مکعبتون مثل شکل اول بود یکبار فرمول 6 حرکتی رو انجام بدید تا + ساخته بشه.

اگر شکل دوم با وضعیت مکعب شما مطابقت داشت یکبار انجام فرمول 6 حرکتی شما رو به شکل اول میرسونه و مثل حالت قبل فرمول رو بار دیگر اجرا میکنید تا + ساخته بشه.
اگر شکل سوم روی وجه زردتون نقش بست با یکبار انجام فرمول به شکل دوم میرسید و…
نوشتن پست بعدی کمی طول خواهد کشید. صبور باشید و فعلا تا این مرحله رو خوب تمرین کنید!
پاسخ
#6
[highlight=#e7e7e7]آموزش حل مکعب [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] – قسمت ششم
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خب رسیدیم به مرحله ششم حل [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]. تبریک میگم شما تا اینجای کار نصف راه رو اومدید!!!

(از اینجا به بعد زحمت نوشتن آموزش رو آقا سجاد کشیده البته عکساش با منه!)

سخت ترین مرحله حل [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] همین قسمت آخره که باهم شروع میکنیم. تا مرحله قبل شما تونستید [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]تون رو به شکل زیر برسونید.
عکس
تو این مرحله یعنی [b]مرحله 6 قراره [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] بطور کامل حل بشه! چون این مرحله کمی طولانی تر از قبلی هاست و ممکنه درکش سخت تر باشه توی [b]سه پست
آموزش داده میشه. یعنی آموزش [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] توی قسمت 8 ومرحله 6 به پایان میرسه.[/b]
در این مرحله شما با چهار خانه سه لبه مشخص شده در شکل زیر کار دارید.
عکس
اگر یادتون باشه در مرحله سوم هم ما با چهار خانه سه لبه کار داشتیم و باید اونها رو سر جای اصلی شون قرار می دادیم . از این جهت مرحله سوم و ششم با هم مشابه اند ولی مرحله ششم پبشرفته تره چون چند تا فرمول داره.
حالا ممکنه در ابتدای مرحله ششم برای شما درمورد طرز قرار گرفتن چهارخانه سه لبه 5 حالت بوجود بیاد .
 1. ممکنه هیچ خانه ای درست سر جاش قرار نگرفته باشه .
 2. ممکنه یک خانه درست وبقیه اشتباه قرار گرفته باشند.
 3. ممکنه دوخانه که درکنار هم قرار دارند درست و دو خانه دیگه اشتباه قرار گرفته باشند.
 4. ممکنه دوخانه که روبروی هم هستند درست و دو خانه دیگه اشتباه قرار گرفته باشند.
 5. ممکنه هر چهار خانه درست قرار گرفته باشند .
منظور از درست قرار گرفتن، شکل زیر هم هست. یعنی درست بودن لبه های خانه سه لبه مهم نیست.
عکس
هر کدا م از این چهار حالت در نهایت به حالت پنجم می رسند.
من می خوام تو این پست دو حالت اول رو بگم .
اگر حالت اول براتون پیش اومدٰ، دو راه دارید که هر کدام از این دو راه شما رو به یکی از حالت های 4،3،2واگر خیلی خوش شانس باشید 5 می رسونه .
اول اینکه مثل شکل زیر وجه زرد رو بچرخونید تا به یکی از حالت های دو ، سه ، چهار ویا پنج برسید. (در شکل زیر ما به حالت 2 رسیدیم یعنی یک خانه ی درست، در سرجای خودش)
عکس
و دوم این که [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] را مانند شکل زیر گرفته…
عکس
…ویکی از دو فرمول 10 حرکتی زیر را انجام دهید.
عکسعکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکسعکس
یا
عکسعکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکسعکس
پس در حالت اول ما فقط سعی میکنیم که به حالتهای بعدی برسیم.
اگر حالت دوم براتون اتفاق افتاد ، [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] را مثل یکی از شکل های زیر گرفته و فرمول 10 حرکتی رو انجام بدید .
لازم به ذکر است که دو فرمول مذکور در دو حرکت اول هیچ تفاوتی ندارند واز حرکت سوم به بعد مسیرشون از هم جدا مبشه ودر حقیقت باحرکت سوم شناخته میشوند وشما باید تشخیص بدید که از کدوم 10 حرکتی استفاده کنید.
در ضمن اینم باید بدونید که با انجام دادن این دو تا 10 حرکتی رو حالت دوم باید خانه درست ،جاش تغییر نکنه و اون سه تا خانه دیگه با هم جابجا بشن .
اگر شما درحرکت سوم از فرمول 10 حرکتی وجه زرد رو به سمت راست بچرخونید(10 حرکتی اول)، سه خانه اشتباه مثل شکل زیر جابجا میشوند و خانه درست ثابت می مونه .
عکس
و اگر هم درحرکت سوم فرمول 10 حرکتی وجه زرد رو به سمت چپ بچرخونید(10 حرکتی دوم)، سه خانه اشتباه مثل شکل زیر جابجا میشوند و خانه درست ثابت می مونه .
عکس
بهتر است که وقتی شما فرمول 10 حرکتی رو انجام میدید لبه زرد خانه درست ، در وجه زرد قرار گرفته باشه.
یعنی ممکنه حالت اول براتون بوجود بیاد و شما از دو راه گفته شده راه اول را انتخاب کنید ولی شکلتون شبیه دو شکل بالا نشه.
مثلا شبیه شکل زیر بشه
عکس
که با فرمول 8 حرکتی زیر میشه اون رو به یکی از دو شکل بالا تبدیل کرد.
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
یا مثل شکل زیر
عکس
که اون هم فرمول 8 حرکتی داره.
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
تا پست بعد حتما فرمولها رو حفظ کنید طوری که چشم بسته انجامش بدید .
[/highlight]
پاسخ
#7
[highlight=#e7e7e7]آموزش حل مکعب [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] – قسمت هفتم

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


همونطور که قرار گذاشته بودیم در این پست می خوام از مرحله شش،حالت سوم و چهارم و چگونگی تبدیل اونها به حالت پنجم رو توضیح بدم.
عکس

اگر براتون حالت سوم پیش اومد باید از همون فرمول 10 حرکتی استفاده کنید ولی قبل از این کار باید دوخانه ای که درست در جایشان قرار دارند رو سمت راست و دو خانه ای که نیاز به جابجایی دارند رو هم در سمت چپ خودتون قرار بدین و در حرکت سوم از فرمول 10 حرکتی وجه زرد رو به سمت چپ بچرخونید (10 حرکتی دوم ) و بعد از اتمام 10 حرکت وجه زرد رو یک بار به سمت راست بچرخونید.
میتونید عکس جهت های گفته شده در پاراگراف بالا رو هم انجام بدید . چون در هر دو صورت به جواب می رسید .
اگر حالت چهارم براتون پیش اومد دو راه دارید . (البته من خودم هروقت می خوام [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو حل کنم از راه اول استفاده میکنم. )
راه اول اینه که وجه زرد رو بچرخونید تا حالت چهارم به حالت اول تبدیل بشه .

و راه دوم هم تبدیل حالت چهارم به حالت سوم هست . به این ترتیب که شما یکی از خانه هایی رو که درست در جایش قرار گرفته در سمت چپ نزدیک به خودتون وخانه درست دیگر رو طبیعتا در سمت راست ودورتر از خودتون قرار بدید و حالا فرمول 10 حرکتی رو انجام بدید که باید در حرکت سوم [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو به سمت چپ (10 حرکتی دوم ) بچرخونید . بعد از انجام این کار اگر وجه زرد رو یک یا دو بار بچرخونید می بینید که حالت سوم براتون پیش اومده .
در پاراگراف بالا هم عکس جهت های گفته شده ما رو به جواب می رسونه .

لحظه شماری برای قسمت آخر رو از همین الان شروع کنید
[/highlight]
پاسخ
#8
[highlight=#e7e7e7]آموزش حل مکعب [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] – قسمت آخر
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


بالاخره این داستان [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] هم امروز به پایان میرسه و من یه نفس راحتی میکشم! اوففففففف

اول از همه، شما رو دعوت میکنم به دیدن این فیلم زیبا از [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] بازان حرفه ای. آخر کلیپ هم یه جمله خفن مینویسه : ” برای [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] بازان این فقط یک بازی نیست!”
بله! [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] فقط بازی نیست واسه بعضیا زندگیه :
[highlight=#ffff99]Image has been scaled down 38% (800x640). Click this bar to view original image (1280x1024). Click image to open in new window.[/highlight]عکس
بریم سروقت آموزش:
خب ، حالا رسیدیم به حالت پنجم . برای اینکه شما بتونید [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو کامل کنید باید با استفاده از فرمول 8 حرکتی که در حالت دوم گفته شد ، [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]تون رو شبیه یکی از دو شکل زیربکنید.
 1. عکس
 2. عکس
1- اگر شکل شما از اون دوشکل بالا شبیه شکل اول بود پس [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو مثل شکل زیر گرفته وفرمول 4 حرکتی رو انجام بدید.
عکسعکسعکس
عکسعکس
این حرکت رو اونقدر انجام بدید( دو یا چهار بار) تا لبه زرد بیاد سر جاش مثل شکل زیر.
عکس
وبعد وجه زرد رو یک بار به سمت راست بچرخونید تا شکلتون شبیه شکل زیر بشه .
عکس
در شکل بالا توجهتون رو به دولبه سفید-قرمز جلب میکنم.
حالا اگر 4 حرکتی رو دو یا چهار بار انجام بدید همه چیز درست میشه . البته [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] هنوز به طور کامل حل نشده.

2-اگر هم شکل [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]تون از دوشکل بالا شبیه شکل دوم بود [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو مثل شکل زیر بگیرید و فرمول 4 حرکتی رو دو یا چهار بار انجام بدید با این تفاوت که بعد قرار گرفتن لبه زرد سر جاش به جای این که وجه زرد رو یک بار به سمت راست بچرخونید ، 2 بار این کار رو بکنید وبعد چهار حرکتی رو انجام بدید.
عکس
بعد از انجام کارهایی که در بالا گفته شد ،‌ [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]تون حتما شبیه یکی از چهار شکل زیر خواهد شد .
اگر شبیه شکل زیر شد یکی از دو فرمول 16 حرکتی رو به دلخواه انجام بدید تا به شکل بعدی برسید.
عکس
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
یا
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
عکسعکسعکسعکس
اگر هم مثل این شکل شد…
عکس
… از 16 حرکت اولی استفاده کنید تا سه خانه مشخص شده در شکل زیر این طوری جابجا بشن و [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] حل بشه .
عکس
و اگر مثل این شکل شد…
عکس
… از 16 حرکت دومی استفاده کنید تا سه خانه مشخص شده در شکل زیر این طوری جابجا بشن و [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] حل بشه .
عکس
و در آخر هم ممکنه [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]تون مثل شکل زیر کامل بشه که در این صورت تبریک می گم . شما تونستید [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] رو حل کنید .
عکس
امیدوارم این چند وقته از بس با [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] ور رفتید قیافتون شبیه من نشده باشه.
عکس
اینم یه روش سرعتی دیگه واسه حل [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight] که از روش 6 ثانیه ای پست قبل خشونتش کمتره
[highlight=#ffff99]Image has been scaled down 12% (800x1200). Click this bar to view original image (900x1350). Click image to open in new window.[/highlight]عکس
خوش باشید. امیدوارم هیچ [highlight=#ffffcc]روبیک[/highlight]ی تو زندگیتون حل نشده باقی نمونه
[/highlight]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش ساخت کاردستی باب اسفنجی و پاتریک mashzahra1 0 2,263 1392-9-28، 09:31 صبح
آخرین ارسال: mashzahra1
  آموزش رانندگي مخصوص بانوان (طنز) kabootar 1 1,123 1390-12-18، 12:12 عصر
آخرین ارسال: shiva
  آموزش گویش مشهدی : Gharibe 8 3,816 1390-1-26، 04:00 صبح
آخرین ارسال: gachabe

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان