امتیاز موضوع:
  • 85 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

از دیدگاه روایات، دعا و نیایش در روز عرفه چه فضیلتی دارد؟

#1
از دیدگاه روایات، دعا و نیایش در روز عرفه چه فضیلتی دارد؟

روز عرفه روز دعا و نیایش است و اگر چه روزه آن روز مستحب است، لیکن اگر روزه گرفتن آن روز موجب ضعف شود، آن گونه که انسان نتواند دعاهای این روز را بخواند، خواندن دعا بر روزه گرفتن مقدم است.(1) نقش نیایش در وصول به رحمت بیکران الهی، با بیان امام صادق(ع) که فرمود: «الدُّعاء کهف الإجابه کما أنّ السّحاب کهف المطر»(2)به خوبی روشن است. طبق این بیان نورانی همان طور که ابر، قرارگاه باران است، دعا نیز قرارگاه اجابت است. به بیان دیگر، اجابت در درون دعاست، همانطور که باران در نهاد ابر تعبیه شده است، بنابراین، چنانچه کسی با حسن ظن و خالصانه و عارفانه و به نحو عام دعا کند، خدا هم اجابت خواهد کرد. بخش مهمّی از پیروزی انبیای بزرگ(ع)نیز به برکت دعا بوده است؛ زیرا تظاهرات و عملیات، بخش «جسمانی» پیروزی را تشکیل می‎دهد ولی دعا و نیایش روح ظفر است؛ چنانکه امام علی‎بن موسی‎الرضا(ع) همواره به اطرافیان خویش می‎فرمود: بر شما باد به سلاح پیامبران: «علیکم بسلاح الأنبیاء» آنگاه در پاسخ اینکه سلاح آنان چه بود؟ می‎فرمود3) دعا تنها چیزی است که خدا آن را به انسان تملیک کرده است. انسان جز دعا و تضرع در پیشگاه خداوند مالک چیزی نیست: «یا سریع الرضا اغفر لمن لا یملک إلّا الدّعاء (4) از این رو در برابر دشمن درون، سلاحی جز ناله ندارد: «و سلاحه البکاء» (5) دشمن بیرون را می‎توان با سلاح سبک و سنگین از پا درآورد ولی شیطان و دشمن سرسخت درون را تنها با اشک در برابر خدا می‎توان رام کرد. بنابراین، کسی که اهل ناله نیست، مسلح نیست و اگر کسی مسلح نباشد پیروز نخواهد شد؛ زیرا انسان تا زمانی که خود را می‎بیند، خدا را نمی‎بیند و به درگاه او تضرّع و اظهار عجز نمی‎کند، وقتی ننالد در نبرد با اهریمن درون و بیرون شکست می‎خورد.
گرچه همة حالات زندگی برای نیایش مناسب است ولی دوران پربار حج و حضور در مواقف آن، شکوه بیشتری برای دعا و تأثیر فراوانتری برای نیایش به درگاه پروردگار جهان دارد و چون دعا از ضمیر صاف، مورد قبول است و احرام و آهنگ کعبة ازاد و پاک، در تصفیة ضمیر تأثیر به سزایی دارد، نیایش در حج و دعا در مواقف آن بهترین اثرها را به همراه خواهد داشت. از این رو برای هر برنامه از مناسک حج. دستور ویژه‎ای در مورد نیایش داده شده است و عمدة آن دعای عرفه در صحرای عرفات و همراه تودة مردم گرد آمده از سراسر جهان و عُشاق مشعر و مشتاقان کوی مناست.
روایات فراوانی دربارة اعمال روز عرفه و هنگام وقوف در عرفات، به ویژه کیفیت دعا در آن موقف نقل شده که بخشی از آنها در خصوص دعاهای آن روز، مانند دعای عرفه امام حسین و دعای امام سجّاد(ع) است و بخشی نیز در اهتمام و ترغیب به دعا کردن به دیگران است، به گونه‎ای که برخی شاگردان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) همه همّ خود را در آن سرزمین که دعاها در آن مستجاب است، صرف دعا برای غیر می‎کردند.
علی‎بن ابراهیم در این باره از پدرش نقل کرده که گفت: عبدالله بن جندب را در عرفات دیدم که زمانی طولانی دست به سوی آسمان بلند کرده، سیلاب اشک از گونه‎هایش بر زمین سرازیر بود، به گونه‎ای که من شخص دیگری را اینچنین در حال مناجات ندیدم. هنگامی که مردم از عرفات عازم مشعر بودند به او گفتم: کسی را بهتر از تو در حال نیایش ندیدم. عبدالله گفت: به خدا سوگند در آن حال فقط برادرانم را دعا می‎کردم؛ زیرا از امام کاظم(ع) شنیدم که فرمود: کسی که به دور از چشم برادر (ایمانی)اش در حق وی دعا کند از جانب عرش ندا داده می‎شود که صدهزا برابر آنچه برای او خواستی نصیب تو خواهد شد: «من دعا لأخیه بظهر الغیب نودی من العرش: ولک مأة ألف ضعف مثله». پس شایسته نبود که من صدهزار برابر دعای مستجاب را به خاطر یک دعا که برآورد شدنش معلوم نیست واگذارم. (6) مشابه این نقل، دربارة دیگر صحابه نیز روایت شده است.(7)
پی نوشت ها:
1. بحارالانوار، 94، ج، ص123 ـ 124.
2. کافی، ج2، ص471.
3. همان، ص471.
4. مفاتیح الجنان، دعای کمیل.
5. همان.
6. کافی، ج2، ص508 و ج 4، 465.
7. همان.
» مجتبی احمدنژاد
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پروتز دندان چیست، چه کابردی دارد و مناسب چه کسانی است؟ teletexting 0 106 ۱۳۹۸-۱۱-۱۴، ۰۷:۰۰ عصر
آخرین ارسال: teletexting
  مصرف گوشت گوسفند چه فوایدی دارد ؟ gosfand 0 174 ۱۳۹۸-۱۰-۱۴، ۰۳:۰۶ عصر
آخرین ارسال: gosfand
  رابطه دختر و پسر از نگاه روایات ADMIN 0 128 ۱۳۹۸-۹-۱۹، ۰۶:۱۰ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
fjump دویدن به صورت ناشتا چه تاثیری بر اشتها دارد ؟ ~~sara~~ 0 734 ۱۳۹۲-۲-۱۴، ۰۸:۵۱ عصر
آخرین ارسال: ~~sara~~
  از كجا بفهيمد يك پسر قصد ازدواج با شما را دارد ؟ ADMIN 3 1,917 ۱۳۹۰-۱۲-۱۶، ۰۴:۵۲ عصر
آخرین ارسال: dayana
  یک نامزدی طولانی چه خوبی ها و بدی هایی دارد؟ kabootar 0 1,130 ۱۳۹۰-۱۲-۱۳، ۰۹:۵۶ عصر
آخرین ارسال: kabootar
  همه چیز درباره خواص شیر گاو و گوسفند در کتب و روایات ADMIN 0 1,593 ۱۳۹۰-۸-۲۸، ۰۴:۲۴ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  عرفه ADMIN 0 1,145 ۱۳۹۰-۸-۱۵، ۱۲:۴۶ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  فضیلت شب عرفه ADMIN 0 1,215 ۱۳۹۰-۸-۱۵، ۱۲:۳۳ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  عشق يادوست داشتن؟ كدام يك ارزش بيشتري دارد؟ ali 0 1,002 ۱۳۹۰-۱-۲۳، ۱۰:۰۱ صبح
آخرین ارسال: ali

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان