امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از ویدئو پروژکتورهای جیبی و همراه تاویدئو پروژکتورهای هوشمند
#1
عکس
[b]عکس ویدئو پروژکتور چیست؟[/b]
ویدئو پروژکتور وسیله است که تصاویر یا اطلاعات کامپیوتری را از کامپیوتر، لپ تاپ، دستگاه های پخش فیلم و هر وسیله دیگری با قابلیت پخش فیلم و اطلاعات دریافت می کند و توسط منبع نوری خود سیگنال ها را بزرگ کرده و بر روی سطح مقابل خود به نمایش در می آورد. در حال حاضر 2 تکنولوژی توسط شرکت های تولید کننده دیتا پروژکتور ارائه می شود که تکنولوژی های DLP و LCD هستند.
چه مواردی در خرید ویدئو پروژکتور اهمیت دارد و در خرید ویدئو پروژکتور می بایست به آن دقت شود؟
[b]عکس انواع ویدئو پروژکتور
[/b]
ویدئو پروژکتورها انواع گوناگونی دارند که عبارت است از:
ویدئو پروژکتور سبک و متوسط
ویدئو پروژکتور حرفه ای

[b]عکس همچنین ویدئو پروژکتورها با توجه به نوع کارکرد به سه گروه تقسیم می شوند:
[/b]
دیتا / ویدئو پروژکتور مناسب جهت استفاده در کلاس های آموزشی و اتاق های کوچک
دیتا / ویدئو پروژکتور مناسب جهت استفاده در کلاس های آموزشی و سالن های کنفرانس متوسط
دیتا / ویدئو پروژکتور مناسب جهت استفاده در سالن های آمفی تئاتر و اجتماعات بزرگ
ویدئو پروژکتورهای خانگی (سینما خانگی)
ویدئو پروژکتورهای مخصوص گوشی موبایل
اخیراً اخباری در خصوص عرضه ویدئو پروژکتورهای هوشمند که قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه را دارند منتشر شده است.
[b]عکس موارد استفاده از ویدئو پروژکتور به قرار زیر است:[/b]
1. کلاس های آموزشی و درسی
2. سالن ها و اتاق جلسات، کنفرانس و همایش
3. سالن های همایش، تئاتر و سینما
4. سینمای خانگی و استفاده در جشن ها مهمانی ها

[b]عکس نکاتی که در خرید ویدئو پروژکتور می بایست به آن توجه کرد:[/b]
[b]عکس تکنولوژی:[/b]
در حال حاضر اکثر ویدئو پروژکتور ها با فناوری LCD تولید می شوند و نسبت به تکنولوژی DLP از کیفیت تصویر بالاتری برخوردار هستند.

[b]عکس وضوح تصویر:[/b]
رزولوشن تصویر به تعداد پیکسل های موجود در تصویر و قدرت تفکیک کردن اجزای تصویر اشاره دارد اما در مورد ویدئو پروژکتور مفهوم دیگری نیز دارد به این معنی که از جهت دیگری نیز میتوان رزولوشن تصویر را بررسی کرد که به معنی سازگاری ویدئو پروژکتور با حالت های نمایش و تصویر کامپیوتر است.
رزولوشن در ویدئو پروژکتورها معمولا اندازه های مختلفی دارد و در اکثر این دستگاه ها اندازه وضوح تصویر یا همان رزولوشن عبارت است از:۶۰۰ * ۸۰۰ = SVGA، ۱۰۲۴ * ۷۶۸= XGA، ۱۲۸۰ * ۱۰۲۴= SXGA، ۱۴۰۰ *۱۰۵۰=SXGA +و ۱۲۰۰*۱۶۰۰=UXGA. این اعداد نشان دهنده تعداد پیکسل های تصویر در ستون و ردیف تصویر هستند. عدد بزرگ تر که در سمت راست نوشته می شود به تعداد پیکسل های موجود در عرض صفحه اشاره دارد و عدد کوچک تر تعداد پیکسل در ارتفاع تصویر را نشان می دهد بنا براین بزرگتر بودن این اعداد نشان دهنده کیفیت بیشتر تصویر ویدئو پروژکتور هستند. رزولوشن اصلی ترین معیار تعیین کیفیت ویدئو پروژکتور است اما باید توجه کرد معیارهای مهم دیگری نیز در خصوص تعیین کیفیت ویدئو پروژکتور وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار هستند چراکه نقش مهمی در کیفیت نهایی تصویر ایفا می کنند. [b]عکس شدت روشنایی:[/b]
ویدئو پروژکتور وظیفه تاباندن تصویر را بر روی سطح مقابل خود دارد لذا شدت روشنایی ویدئو پروژکتور یا همان شدت تاباندن نور تصویر به سطح مقابل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شدت روشنایی نور در ویدئو پروژکتور با واحد انسی لومنز (ANSI lumens) می باشد و هر چه میزان انسی لومنز بیشتر باشد ویدئو پروژکتور توانایی پخش تصاویر در محیط با روشنایی بیشتری را دارد و هرچه میزان انسی لومنز دستگاه پایین تر باشد کاربر برای نمایش دادن تصاویر توسط ویدئو پروژکتور مجبور به تاریک کردن محیط می باشد لذا در خرید ویدئو پروژکتور یکی از معیار های مهم دیگر شدت روشنایی ویدئو پروژکتور می باشد.
[b]عکس کنتراست تصویر:[/b]
معیار شناسایی تاریک ترین نقطه سیاه و روشن ترین نقطه سفید تصویر تابییده شده توسط ویدئو پروژکتور کنتراست است.معمولا این واحد به شکل ۲۰۰۰:۱ نمایش داده می شوند که بدین معناست که نقاط موجود در صفحه نمایش قادرند تا 2000 برابر نقطه سیاه موجود در صفحه روشنایی داشته باشند. هر چه میزان این عدد بالاتر باشد محدوده گسترده تری از نورها و رنگ ها را خواهیم داشت در نتیجه کیفیت تصویر ارائه شده توسط ویدئو پروژکتور بهتر خواهد بود. در کنار رزولوشن و شدت روشنایی کنتراست تصویر نقش مهمی در کیفیت تصویر دارد.

[b]عکس بزرگنمایی تصویر و فاصله از پرده نمایش:[/b]
ویدئو پروژکتور ها تصویر را در اندازه های بزرگ پخش می کنند همچنین امکان بزرگنمایی تصویر به صورت دستی نیز وجود دارد.هر ویدئو پروژکتور یک حداقل و حد اکثر فاصله تا پرده را دارد که در این فاصله معین میتواند تصویر را به صورت واضح بر روی سطح مقابل خود بتاباند و در فاصله کمتر یا بیشتر تصویر به صورت واضح نمایش داده نمی شود بنابراین در صورتی که فضای کوچکی در اختیار دارید از ویدئو پروکتور با بزرگنمایی کمتر می بایست استفاده کنید.

[b]عکس طول عمر لامپ:[/b]
در بیان طول عمر لامپ دو عدد اعلام می شود یکی مربوط به حد اکثر ساعتی که ویدئو پروژکتور در حالت استاندارد می تواند کار کند و دیگری مربوط به حد اکثر زمانی است که ویدئو پروژکتور می تواند در حالت کم مصرف و نور پایین کار کند.

[b]عکس ورودی و خروجی ها:[/b]
تعداد خروجی ها و ورودی های ویدئو پروژکتور تنوع ارتباطی را در اختیار کاربران قرار می دهد ضمن اینکه خروجی HDMI کیفیت تصویر بالاتری را نسبت به خروجی VGA در اختیار کاربر قرار می دهد.
[b]عکس ویدئو پروژکتورهای باسیم یا باسیم:[/b]
در برخی از مدل های ویدوئو پروژکتور امکان ارتباط بی سیم با کامپیوتر وجود دارد که برای برخی از کاربران بسیار مهم است.نکته قابل توجه این است که ویدئو پروژکتورهای بی سیم گرانتر از دیگر ویدئو پروژکتور هاست و جهت ارسال عکس از کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد و برای نمایش فیلم و فایل های ویدئویی کاربرد چندانی ندارند.

[b]عکس نکات مهم برایی افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور:[/b]
ضربه خوردن به ویدئو پروژکتور امکان آسیب دیدن و سوختن لامپ این دستگاه را در پی دارد. ضمن اینکه ضربه های شدید و یا سقوط باعث صدمه دیدن دیگر قطعات دستگاه می شود.
دفترچه راهنما موجود در ویدئو پروژکتور را دقیق مطالعه کنید این دفترچه راهنما در تمامی ویدئو پروژکتورها قرار دارد و شامل ویژگی های دستگاه، طریقه استفاده و نگهداری، نحوه نصب دستگاه و نکات ایمنی آن می شود ضمن اینکه در دفترچه راهنما نکاتی وجود دارد که مختص به مدل خاص ویدئو پروژکتور است که با مدل های دیگر آن متفاوت است. توصیه می شود حتی در صورتی که تجربه نصب ویدئو پروژکتور را نیز دارید به دقت دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور را مطالعه کنید زیرا در صورت بروز مشکل در هر یک از قطعات میتوان نسبت به شناسایی آسانتر و رفع مشکل آن اقدام کرد و حتی از بروز مشکل در ویدئو پروژکتور جلوگیری کنید.به عنوان مثال، نحوه جدا کردن پوشش فیلتر ویدئو پروژکتور در دفترچه راهنمای آن وجود دارد. یکی از نکات بسیار مهم نصب صحیح ویدئو پروژکتور می باشد.ویدئو پروژکتور می بایست در جای صحیح نصب گردد و فاصله حداکثری و حداقلی در نصب آن لحاظ شود. می بایست تا فاصله نیم متری از ویدئو پروژکتور خالی باشد چرا که تهویه هوا به خوبی انجام گیرد و هوای گرم خارج شده از دستگاه با هوای خنک موجود در محیط به راحتی جابه جا شود.در صورت عدم خروج گرمای داخل ویدئو پروژکتور امکان آسیب دیدن ویدئو پروژکتور وجود دارد.
پس از نصب جعبه ویدئو پروژکتور را به منظور استفاده در جابه جایی های بعدی نزد خود نگه دارید و در صورت جابه جایی ویدئو پروژکتور در مسافت های طولانی آنرا در جعبه خود قرار دهید.
تمیز کردن مداوم فیلترهای ویدئو پروژکتور باعث افزایش کارآیی و عمراین دستگاه می شود.منبع:ویدئو پروژکتور
پاسخ
 سپاس شده توسط azita30 ، rima30 ، sanaz25 ، saba30 ، anita29 ، asal22


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دوربین مداربسته هوشمند در پارکینگ های طبقاتی novinmarketing 0 93 1394-7-26، 11:28 صبح
آخرین ارسال: novinmarketing
  دیتا ویدئو پروژکتور و میکروفن کنفرانس reza.eloglu 0 121 1394-5-29، 05:28 عصر
آخرین ارسال: reza.eloglu
  لوازم جانبی دیتا/ویدئو پروژکتور reza.eloglu 0 190 1394-5-8، 06:00 عصر
آخرین ارسال: reza.eloglu
  رسیور‌های دستی به نام تلفن همراه! *Ertebat* 0 152 1394-4-24، 07:53 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  فروش فوق‌‌العادهٔ Xperia Z3+‎ Dual به همراه هدیه ویژه Smart Watch 2 آغاز شد *Ertebat* 0 68 1394-4-11، 10:57 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  ویدئو پروژکتور و کاربردهای آن tanaz22 0 185 1393-10-25، 10:17 عصر
آخرین ارسال: tanaz22
  هوشمند سازی ساختمان tanaz22 0 389 1393-10-25، 10:16 عصر
آخرین ارسال: tanaz22
  برد هوشمند tanaz22 0 210 1393-10-25، 10:14 عصر
آخرین ارسال: tanaz22
  از مدیرعامل همراه اول تقدیر شد *Ertebat* 0 134 1393-9-12، 09:05 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان