امتیاز موضوع:
  • 75 رأی - میانگین امتیازات: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ايمني بدنتان را با زنجبيل و آويشن افزايش دهيد

#1
Music 
ايمني بدنتان را با زنجبيل و آويشن افزايش دهيد

مصرف زنجبيل به مقدار كم، زردچوبه، اورگانو و آويشن مي تواند باعث افزايش قدرت حفاظتي بدن در مقابل عفونت ها شود.
بهتر است ميوه ها و سبزيجات نيز به صورت مخلوط و به شكل سالاد مصرف شوند چرا كه هر كدام از ميوه ها و سبزيجات حاوي مواد غذايي خاصي هستند و زماني كه با يكديگر مصرف مي شوند، تأثيرگذاري همديگر را بر بدن افزايش مي دهند.
سيستم ايمني بدن بويژه در فصول سرد سال بايد تقويت شود، در اين اوقات، خطر ابتلاي افراد به ويژه كودكان و سالمندان به بيماريها افزايش مي يابد. كمبود دريافت هر ماده مغذي مي تواند بدن را در مقابله با عفونت ها از جمله عفونت هاي سرماخوردگي دچار مشكل كند. سوء تغذيه نيز باعث كاهش قدرت دفاعي بدن در مقابل عوامل بيماري زا مي شود.
افراد مبتلا به سوءتغذيه به منظور پيشگيري از ابتلا به عفونت ها بايد مواد غذايي مختلف را به مقدار كافي مصرف كنند. اشخاصي كه از سوءتغذيه رنج نمي برند نيز لازم است سيستم دفاعي بدن خود را با مصرف برخي مواد غذايي تقويت كنند.
براساس نتايج برخي مطالعات، در صورت مصرف مواد غذايي مؤثر بر افزايش ايمني بدن قبل از قرار گرفتن در معرض عفونت ها يا 24ساعت قبل از بروز علايم بيماري، بدن در مقابل بيماري ها مقاوم تر مي شود.
براساس نتايج بدست آمده درباره نقش مواد غذايي براي مقابله با عوامل در صورت گنجاندن گروه هاي مختلف مواد غذايي در رژيم غذايي روزانه احتمال ابتلا به عفونت ها كاهش مي يابد. براساس نتايج برخي از مطالعات، مصرف آنتي اكسيدان ها مانند ويتامين هاي Aو C و E مقاومت بدن افراد را در مقابل عفونت ها افزايش مي دهد.
آنتي اكسيدان ها در بسياري از ميوه ها و سبزيجات وجود دارند. به عنوان نمونه كيوي و مركبات حاوي ويتامينC هستند. علاوه بر آن، فلفل دلمه اي قرمز منبع خوبي از اين ويتامينC است. مواد غذايي و سبزيجاتي مانند خرمالو، كدو و هويج كه رنگ سبز تيره يا نارنجي دارند، منبع خوبي از بتاكاروتن محسوب مي شوند و در مقابل عفونت ها مي توانند بدن را حفاظت كنند.
براساس نتايج برخي از مطالعات، مصرف كلم بروكلي باعث افزايش قدرت ايمني بدن مي شود و اگر به طور خام استفاده شود بيشترين اثر را دارد البته مي توان آن را بخارپز كرد. شلغم نيز حاوي ويتامينA، كلسيم، اسيد فوليك و مقداري ويتامينC است. سير هم باعث افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن مي شود.
اثر مصرف مواد غذايي مانند ويتامينC زماني افزايش مي يابد كه استفاده از آن با ويتامين ها و مواد معدني ديگر همراه شود. لذا توصيه مي شود: سالاد را در رژيم غذايي خود بگنجانيم علاوه بر آن ميوه ها را به همراه سبزيجات 4 تا 7بار در طول شبانه روز به عنوان ميان وعده، دسر و پيش از خواب مصرف كنيم. از سوي ديگر اگر تمايل به مصرف ميوه ها داريم، انواع مختلف آن ها را بخوريم.
نقش روي در افزايش سيستم ايمني
روي هم در منابع حيواني و هم منابع گياهي يافت مي شود. روي موجود در منابع گياهي كمتر جذب بدن مي شود. نتايج مطالعات جديد اثر كمتري از «روي» بر افزايش قدرت سيستم ايمني بدن نشان داده اند هرچند كه در كشورهايي مانند ايران مردم كمتر از حد نياز روي دريافت مي كنند اين درحالي است كه روي در منابع حيواني مانند گوشت و مرغ و منابع گياهي مانند حبوبات يافت مي شود.
از طرفي آلودگي هوا يكي از عوامل اكسيدان است كه مي تواند بر سيستم ايمني بدن اثر منفي بگذارد. بنابراين در مناطق آلوده تر خطر ابتلا به عفونت هايي مانند عفونت هاي سرماخوردگي بويژه در كودكان بيشتر است. البته مي توان با مصرف ميوه و سبزيجات تا حدودي از اثرات آلودگي هوا بر سيستم ايمني بدن كاست.
مبتلايان به عفونت هاي سرما خوردگي بايد مايعات بيشتري مصرف كنند البته چاي سبز هم باعث تحريك سيستم ايمني بدن در مقابل عفونت ها مي شود علاوه بر آن چاي معمولي كمرنگ نيز مفيد است.

منبع : کیهان
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان