امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

بح3 درباره کانون های فرهنگی مساجد

> شیخ محمد
> خیلی هم خوب. ‌اگر طبق اساسنامه مسجد انتخابات انجام و وظایف واگذا
حاج آقای محمدپور عزیز
سلام و خداقوت.
چقدر این ایده اساسنامه قشنگه و می شه روش کار کرد و بومی سازی کرد با مدل روستایی و فرهنگی شهرستان خودمون.
خیلی دوست دارم روش کار کنیم.
بندها و قوانین جدیدی بنویسیم.
ضمانت اجراش هم با مسئول امور مساجد و نهادهای ذی ربط.
البته هر کدوم از بزرگواران هم نظری درباره این اساسنامه داره بگه..
من هم سعی می کنم نکته ها و بندها و موادی که به ذهنم می رسه رو بعد از یادداشت همینجا بگم.
مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
> حسین زرقانی
> سلام.بحث کیفیت مهمه و کاملا درسته. اما با همین نیروهای فعال فعلی
گلایه همه فعالان فرهنگی همینه..
متاسفانه کلا سیستم های اداری و فرهنگی و .. کشور ما خرابه..
یعنی یه دستگاه رو فرض کن که خرابه تو اگه بهترین محصول رو هم که بهش بدی بازهم خرجی کار کیفیت نداره..
توی بحث مجلس شورای اسلامی و .. همینه..
توی کارفرهنگی هم که ...
فقط می پرسیم آقا فی سبیل الله؟
فقط کافیه بگه: بله!
می گیم: بفرما...
البته کم نیستند نیروهای فرهنگی و انقلابی قوی و پای کار.. اما از اون ور باز این سیستم خراب و آداب و عرف و .. می پیچه به دست و پاش..
یعنی یه فعال فرهنگی هم باید با دشمن بجنگه هم با خودی و هم با خودش..
خیلی جالبه که بعد از یک تلاش و پیکار جانانه فرهنگی.. حالا به جای شنیدن خداقوت.. باید دور از جون شما خوبان فحش و ناسزا رو تحمل کنه و ..
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
> حاج آقای محمدپور عزیز سلام و خداقوت. چقدر این ایده اساسنامه قشنگ
علیکم السلام
این اساسنامه کامل هست،بنده بخش انتخابات رو قرار دادم.
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
:diamonds: بنده يادم آمد يك ماجرايى را كه سيّد قطب در يكى از كتابهايش نقل ميكند كه بنده هم در يكى از نوشته‏ ها كه مال سالها پيش است- مال قبل از انقلاب است- آن را از قول او نقل كردم. ميگويد در يكى از شهرهاى آمريكا داشتم ميرفتم، رسيدم به يك كليسايى؛ ديدم بغل كليسا يك سالن اجتماعات است. آن‏ وقت آنجا برنامه زده ‏اند «برنامه‏ ى شب»؛ برنامه را كه خواندم، ديدم نوشته مثلًا موسيقىِ فلان‏ جور، بعد موسيقى فلان‏ جور، بعد آواز فلان ‏جور، بعد يك شام سبك، بعد مثلًا جلسه‏ ى چنين؛ علاقه‏ مند شدم بروم ببينم قضيّه چيست؟ گفت شب رفتم ديدم بله، يك سالنى است مثل يك كاباره! آنجا دخترها، پسرها، جوانها مى‏ آيند مى‏ نشينند، با هم مأنوس ميشوند؛ آنجا هم برنامه ‏هايى هست روى سِن؛ موسيقى و مانند اينها هست؛ من هم تماشا ميكردم وضعيّت اينجا را. بعد هم يك شام سبكى آوردند، دادند خورديم و [بعد] مثلًا يك نوشابه ‏اى، چيزى؛ قسمت جالبش اينجا است؛ ميگويد كه شب چند ساعتى گذشت، آخرِ شب شد، ديديم كه كشيش- كشيشِ آن كليسا كه اين سالن، مربوط به آن كليسا است- با وقار تمام از يك طرف سِن وارد شد، رفت و يك مقدار از اين كليدهاى برق را زد و بعضى از چراغها را خاموش كرد بعد هم كشيش رفت. ميگويد من ديگر رفتم و نماندم.  ميگويد فردا رفتم سراغ آن كشيش، گفتم كه خب اين چه وضعى است؟ آخر شما روحانى هستيد، شما آخوند هستيد، مبلّغ دين هستيد، اين چه وضعى بود مثلًا شما ديشب با اين همه جوان و اين برنامه‏ ها؟ گفت كه آقا، شما توجّه نداريد؛ من براى جذب كردن جوانها به كليسا مجبورم اين كار را بكنم؛ ميگفت به او گفتم- حالا به تعبير بنده- مرده ‏شور اين كليسا را ببرد!  خب بگذار بروند كاباره؛ [اگر] همان كارهايى كه در كاباره ميكنند، اينجا بنا است بكنند، خب بروند همان كاباره بكنند؛ چرا بيايند كليسا؟
اگر قرار است كه ما جوان را به فسق و فجور و عيش و عشرت و موسيقى حرام و از اين قبيل چيزها بكشانيم، خب چرا اسممان را بگذاريم اسلامى؟ اين كه ديگر اسلامى نيست؛ اين غير اسلامى است، اين ضدّ اسلامى است. بنابراين جاذبه‏ اى كه بنده ميگويم تشكّل اسلامى بايد پيدا كند، از اين قبيل جاذبه‏ ها نيست، اينها ضدّ مصلحت است، ضدّ حق است؛ اينها خيانت به محيط دانشجويى است؛ جاذبه از راه ‏هاى درست.
يكى از انواع ايجاد جاذبه اين است كه حرف نو پيدا كنيد: «سخن نو آر كه نو را حلاوتيست دگر»؛  حرفهاى نو.

(20/ 04/ 1394) بيانات در ديدار جمعى از دانشجويان در بيست و چهارمين روز ماه مبارك رمضان 1436 در حسينيه ‏ى امام خمينى رحمه‏ الله
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
با سلام‌

تقریبا  غالب پست ها  مطالعه شد

و چند نکته و پیشنهاد تقدیم میشود :

آنطوریکه مدیر محترم  هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری شهرستان  جناب ایلدر آبادی بیان داشتند
از انباری شدن دفتر کانون ها و یا انتقال وسایل فرهنگی به منزل مدیران و غیرو  جای تاسف است

فعلا عرصه حضور جوانان و قاطبه مردم فضای مجازیه

حال این کانون ها که می فرمایید در عمل  تعطیل اند بیاییم در عرصه مجازی آنها را فعال کنیم

هر کانون یگ گروه یا کانال داشته باشد
البته برای  تغدیه این کانال ها و مراقبت از کار محتوایی  یک کانال مادر باشه که بقیه از پست های این کانال استفاده کنند تا خط و مشی ها در یک مسیر  باشه

حال چه پست هایی و چه موضو عاتی در این کانال ها منتشر شود

مهم است

خوشبختانه جناب شیخ محمدی پور نقطه اتصال فرهنگی منطقه به دریای بی کران حوزه ها و کانون های فرهنگی قم هستند

بیاییم‌ از این راه  جوانان کانون را تغدیه کنیم

و اما پیشنهاد هایی در این مورد :
ادامه ...

ویرایش شده ۱۴:۱۷:۵۶
[۱۴:۱۷:۵۶]محمدعلی شمس ابادی:
....

اگر هر کانون‌ در هر روستای شهرستان
کانال  درست کرد و یا کانال دارد که ما متوجه نیستیم‌
آنگاه راه های  فعالیت و روش های مناسب کار فرهنگی در این کانال ها را میشه ارائه داد ..

ضمن اینکه  هدف عمده کانون  جذب و هدایت  نوجوانان و جوانان هست
و این نکته را هم در مورد جوان می دانیم که  رگ خواب  یک جوان شخصیت وی است و مطرح شدن  و تشویق و ...

پس این کانال های محلی بهترین عرصه  مطرح کردن این جوانان هستند

نگاه کنید 
در محل ما  کانال شمس آبادی ها  هر روز  یکی از اموات محل را  با عکس مرحوم و مرحومه در کانال منتشر می کند و همین امر داخل مردم خیلی جا باز کرده

و یا
مثلا  مراسم عروسی یک جوان حزب اللهی را میشه در کانال منتشر کرد تا هم داماد و عروس  احساس ... بکنند و هم برای بقیه فرهنگ سازی بشه 

ویرایش شده ۱۴:۲۳:۴۷
کانال هر کانون باید بستری باشد برای  مطرح کردن و تعریف کردن و بها دادن به جوانان و نوجوانان

بدون تعارف  کدامیک  از ما ها از اینکه ما را در یک کانا ل تعریف کنند و عکس ما را منتشر کنند بدمان میاد ؟

قبلا بنده که کار فرهنگی و رسانه ای می کردم‌ 

طرف می آمد مبلغ خوبی پول می داد تا عکس بچه اش را  در روزنامه و یا ویژه نامه چاپ کنیم‌

و این چقدر موثر بود 

حال بدون هزینه و بهتر از روزنامه میشود بچه های محل را  مطرح کرد و تعریف و تشویق

باز هم از خودمان بگوییم 

نگاه کنید رهبر معظم انقلاب سه سطر تقدیر از مرکز فرهنگی ما نوشتند

همین تعریف و تقدیر ما و اعضای مرکز  حفظ آثار را برای  همیشه شارژ کرد و ... بیمه فرهنگی و ....

به طور مثال توجه فرمایید :
ویرایش شده ۱۴:۳۳:۴۵
[عکس]
این آگهی فرهنگی مربوط به سال تحصیلی  ۷۳ بود تقریبا ۲۵ سال پیش

آن موقع با چه زحمتی دانش اموزان را اینگونه تعریف و تمجید می کردیم و چقدر بچه های آن موقع از دیدن تصاویرشان احساس غرور می کردند

در آگهی فوق
تصویر دوره دانش آموزی
حجت الاسلام‌  آقایان : شیخ اخلاقی و شیخ جواد و شیخ محمد علی شمس آبادی  که از شاگردان ممتاز منطقه بودند
در این آگهی به چشم می خورد

و اما  ...

امروز  این کار  با  بهترین  کیفیت و بهترین وجه  در کانال ها انجام میگیرد

بدون هزینه

پس چرا از این فضا استفاده نکنیم !!!

یا
۲۰:۳۵:۲۸
[۲۰:۳۵:۲۸]یا ابا عبدالله علیه السلام:
> محمدعلی شمس ابادی
> با سلام‌ تقریبا غالب پست ها مطالعه شد و چند نکته و پیشنها
پیشنهادات خوبی بود.
ممنون

ویرایش شده ۲۲:۳۵:۱۷
[۲۲:۳۵:۱۷]منتظر:
> محمدعلی شمس ابادی
> .... اگر هر کانون‌ در هر روستای شهرستان کانال درست کرد و یا
سلام.
ممنون و سپاس بی کران از پیشکسوت فعال فرهنگی جوین جناب آقای شمس آبادی عزیز با آرزوی صحت و سلامتی.
ایده و نظر بسیار خوبی بود.
تشویق و ترقیب از حلقه های گم شده مساجد و حتی مدارس ماست..
همین ابزاری که خدا هم چون مخلوق خودش انسان رو میشناخته ازش استفاده کرده و گفته: بهشت و درختان زیبا و سرسبز و نهرهای جاری و حوری و ..:wink:
و ما این ایده ارزشمند رو یادداشت می کنیم برای گام دوم. یعنی زمانی که درگام اول وقتی زیرساخت های کانون ها یعنی اماکن و مدیران راه افتادند، در گام دوم باید بریم سراغ آموزش و طرح و برنامه که اونجاست که این نظرات ارزشمند باید به کاربسته بشه..
چون الان واقعا نمی شه از یک کانون جوین انتظار چنین حرکت هایی داشت.. البته بعضی از کانون ها و مدیران توانمندشون در سطح شهرستان هستند که انصافا خوب عمل کردند و پتانسیل کار رو دارند اما به نظر من هماهنگ و گام به گام جلو ببریم کار رو بهتره.
خیییییییلی برنامه می شه ارائه داد چون واقعا کانون های مساجد فی نفسه پتانسیل های خوب و بالایی دارند اما فعلا در عمل...
ان شاالله امسال با از بین رفتن این ویروس منحوس و با یاری خدا و راه کارهای شما خوبان، سال رونق کانون های مساجد خواهد بود.
یه پیشنهاد هم خودم دارم که خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده..
اونم اینه که بیایم یه المپیک بزرگ فرهنگی ورزشی توی جوین از سمت کانون های مساجد راه اندازی کنیم که هر ساله در یک تاریخ مشخص تکرار بشه و اسم و تندیس منحصر به فردی داشته باشه.. که توی این المپیک (که حالا من اسمش رو می ذارم المپیک) رقابت های مختلف هنری و فرهنگی و ورزشی بین روستایی و شهری جوین صورت بگیره..
قبلش هم یه مسابقه طراحی پرچم روستا بذاریم تا هر روستا برای خودش یه پرچم منحصر به فرد داشته باشه که ایجاد حس وطن(روستا) دوستی بکنه و وقتی به احتزاز درمیاد مردم اون روستا احساس غرور کنند و این اصلا منافاتی با پرچم مقدس کشورمون نخواهد داشت..
چون قضیه وطن و کشور با قضیه محل سکونت جداست..
فکر می کنم خیلی شور و نشاط در بین جوون ها و نوجون ها ایجاد بکنه...
و در طی سال تیم های مختلفی در چارچوب کانون بوجود میاد که باعث جذب جوان ها و نو جوان ها به کانون و مسجد خواهد شد.
و بهترین ها رو می شه برای افتخار آفرینی جوین به مسابقات استانی و کشوری فرستاد.
نظر شما خوبان چیه؟
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
سلام
با انکار هر محله یک کانال مخالفم به جایی نمیرسد
مگر یک کانال برای حهمه جوین که شاید اثری داشته باشد
کار فرهنگی باید در بطن کارهای دیگه باشد تا شمول بیشتری داشته باشد
با  2  3  کانال جوین صحبتن بشه این تشویق ها اونجا انجام بشه

با طرح پرچم هر روستا هم مخالفم
همان پرچم ایران تو قسمت سفیدش اسم روستا باشه جالب تر میشه
یا علی
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
عزیزم!
توی قسمت سفید پرچم ایران کلمه مقدس الله هستش..
به نظر شما حذف کردن الله و نوشتن یک اسم دیگر خودش یه جورایی کار خلاف فرهنگ و اعتقادات نیست؟
اگه بخواد حذف نشه و در کنارش هم بخوایم بنویسیم باز هم تغییر در پرچم اصلی کشور می شه و یه جورایی با این کارمون نوشتن و خط خطی کردن و تغییر پرچم کشورمون رو داریم کلید می زنیم..
تازه ما هدفمون از طراحی منحصر به فرد از پرچم هر روستا، رسیدن به ایجاد حس غرور و .. در جوانان و مردم هر روستا هستش اما اگه پرچم کشورمون رو استفاده کنیم به یک غرور ملی می رسیم و نه یک غرور محلی که ازش بتونیم نهایت بهره ببریم و برای ایجاد شور و نشاط ازش استفاده کنیم.
اصلا چه منافاتی داره هر روستا برای خودش یه پرچم داشته باشه؟
مگه هر شهرستان برای خودش یه سرود شهرستانی داره، حالا سرود کشورمون تحت الشعاع قرار گرفته؟
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
رنگ ها در پرچم من نماد هست و چیزی رو تحت الشعاع قرار نداده

الله اکبر و الله نداره
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار
پرچم یک نماد است.
نمادی از آداب و رسوم و فرهنگ یک مرز و بوم
یا نماد یک سازمان.
اگه پرچم رو به عنوان نماد هر روستا جا بندازیم، علاوه بر ایجاد حس غرور، در کمترین زمان می تونیم :
خط فکری و فرهنگی و تاریخی هر روستا رو به نمایش بذاریم
حضور فرهنگی، جهادی، ورزشی و... یک روستا رو در مراسمات و گردهمایی ها و .. به نمایش بذاریم.
و.........
هر که اتکایش به خدا باشد
خدا برای او کافیست
پاسخ اخطار

موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  همه چیز درباره گروه سرود و ایجاد ان ADMIN 6 41 ۱۳۹۹-۵-۱۳، ۰۷:۱۱ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  آیا فکر میکنید فعال فرهنگی هستید؟ ADMIN 1 26 ۱۳۹۹-۵-۱۲، ۱۲:۰۲ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  کار فرهنگی اصیل ADMIN 1 26 ۱۳۹۹-۵-۹، ۰۲:۰۶ عصر