امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

برنامه های پیشنهادی عید غدیر

#1
عید غدیر، عید الله اکبر و عید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عید اسلامى‏ است. هیچ روزى در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارک‏ تر از این روز مقدس نزد شیعیان اهل‏ بیت نیست.توجه ویژه به این عید بزرگ و شرح واقعه غدیر و بزرگداشت این روز در حلقه های صالحین لازم و ضروری است.برگزاری جلسات معرفتی ، برپایی جشن ، برگزاری مسابقات و ... می تواند برای حلقه ها برنامه ریزی شود.در اینجا چند پیشنهاد برای بزرگداشت این روز برای حلقه های صالحین ارائه می گردد:

دیدار با سادات
پیشنهاد اول: همواره سادات در بین شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند و به همین علت رسم بر این است که شب عید غدیر و روز عید، مردم به دیدار و دست بوسی سادات و ذریه امیرالمومنین (ع) می روند و ادای احترام به سادات می کنند. این سنت براساس واقعه غدیر وحضور مومنان و حاجیان صحرای غدیر خم و تبریک به امیرمومنان , علی (ع) در لبیک به ندای  پیامبر گرامی اسلام (ص) : من کنت مولا فهذا علی مولا انجام می گردد ؛ و سادات نیز ضمن پذیرائی با شربت و شیرینی و اهدای هدیه ای از میهمانان قدردانی می کنند.
انجام این سنت پسندیده توسط اعضای حلقه و دیدار با سادات بذر محبت و ارادت به خاندان اهل بیت علیهم الاسلام را در دل جوانان و نوجوانان می پروراند.
دیدار با امام جماعت و روحانیون محل و مسجد که سید هستند ؛ دیدار با خانواده شهدای سادات و اعضائ حلقه که از سادات هستند می تواند برای حلقه های صالحین در روز عید غدیر برنامه ریزی شود. قبل از روز عید غدیر در جلسه صالحین واقعه غدیر و آداب عید غدیر را برای حلقه ها تشریح کنید.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#2
پیشنهاد دوم: با اعضای حلقه خود قرار بگذارید در در روز عید برخی از اعمال و آداب این روز را همه اعضاء حلقه اجرا کنند. بسته به سطح حلقه پیشنهاد های زیر را می توانید در جلسات قبل از روز عید مطرح کنید تا اعضاء یک یا چند مورد را انتخاب کنند:
 شادی کردن و شاد نمودن مومنین
شاد کردن دیگران کار مشکلی نیست با یک لبخند، با یک سلام گرم، با یک شاخه گل یا با یک عدد شکلات
صلوات فرستادن
همه ما برای حوائج خود صلوات می فرستیم. صلوات نذر می کنیم و همیشه هم نتیجه گرفته ایم. در روز غدیر صلواتمان را به نیت شادی دل مطهر امیرالمومنین و رسول خدا صلوات الله علیهما بفرستیم.
 غسل مخصوص این روز
از اعمال خوب و پسندیده ای که در اعیاد به ما امر شده، غسل مخصوص عید می باشد. در این روز قبل از پوشیدن لباس نیکو و بوی خوش استفاده کردن، غسل کنیم.
 روزه گرفتن
از عبادات زیبایی است که همه آن را دوست دارند و از عبادات بسیار ساده عید غدیر روزه گرفتن و در نتیجه خودسازی می باشد.
 صدقه دادن به نیابت مولا برای سلامتی فرزندشان حضرت مهدی- علیه السلام-
 زنده کردن جمله مشهور در تمامی دید و بازدیدها
«الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین و الائمه المعصومین-علیهم السلام-»
چراغانی و تزئینات داخل و خارج منزل، مسجد و محله
چراغانی و تزیین (داخل و خارج) ولو به یک پوستر، یک پرچم، یک رشته چراغ که از پنچره بیاویزیم نمود عید غدیر را در کوچه و خیابان ظاهر بداریم.
 عیادت از بیماران و سالمندان و معلولین
عیادت از بیماران، سالمندان، معلولین، به عنوان تبریک عید همراه گل، هدیه، هدیه، شیرینی و . . . عید و غدیر و شادی آن را به دل از پاافتادگان وارد کنیم.
قرائت قرآن و اهدای ثواب آن به روح مطهر امیرالمومنین-علیه السلام-
 اطعام و افطاری دادن به روزه داران
با دانه ای خرما، ظرفی آش، مقداری شیرینی می توانیم روزه داران عید غدیر را افطاری دهیم.
تهیه یک غذای خوب و مطلوب برای اهل منزل
اهدا شیرینی و شکلات و هدیه برای همسایگان و اهل محل
با گذاشتن یک میز جلوی در منزل یا مغازه یا شرکت و . . . قرار دادن یک جعبه شیرینی یا چای گرم یا شیر کاکائو داغ روی آن می تواند شادی عید غدیر را برای عابران و همسایه ها و . . . ایجاد کند.
به عنوان مثال اعضاء حلقه می توانند با هم قرار بگذارند که در این روز همه شاد باشند و دیگران را هم شاد کنند.به همه لبخند بزنند و با مهربانی با هم رفتار کنند. یا در حلقه جوانان روزه این روز و افطار دسته جمعی یا عیادت از بیماران و آسایشگاه جانبازان می تواند برنامه ریزی گردد.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#3
پیشنهاد سوم: برگزاری مراسم عقد اخوت در بین اعضاء حلقه.
درباره آداب عمل عقد اخوت در این روز نقل شده است:
دست راست خود را بر دست راست برادر مؤمن بگذارد و خود صیغه اخوت را چنین بخواند «واخَیتُک فِی‌الله وَصافَیتُک فِی‌اللهِ وصافَحتُک فِی‌اللهِ، وَعاهَدتُ‌الله وَمَلائِکتَهُ وَکتُبَهُ وَرُسُلَهُ وَاَنبِیاءَهُ، وَالاَئِمَّهِ المَعصومینَ علیهمُ السَّلامُ، عَلی اَنّی اِن کنتُ مِن اَهلِ الجنَّه وَالشَّفاعَه، وَاُذِنَ لی بِاَن اَذخُلَ الجَنَّه لا اَذخُلُها اِلّا وَاَنتَ مَعی» آن گاه آن فرد مؤمن بگوید «قَبِلتُ» پس بگوید «اَسقَطتُ عَنک جَمیعَ حُقوقِ الاُخوَّهِ ما خَلاَ الشَّفاعَهَ وَالدُّعاءَ وَالزِّیارَهَ».
برادر دینی تو شدم و با تو صاف و خالص شدم و مصافحه می‌کنم و با تو در راه خدا دست می‌دهم و عهد بستم با خدا و فرشتگان و کتاب‌ها و پیامبرانش و امامان معصوم(ع) بر اینکه همانا اگر من از اهل بهشت و شفاعت باشم و اجازه داده شد به من که وارد بهشت شوم، داخل بهشت نگردم مگر اینکه تو با من باشی، سپس برادر مؤمن می‌گوید: قبول کردم و پذیرفتم و ساقط کردم از تو همه حقوق برادری را جز شفاعت و دعا و زیارت را!باید توجه داشت که با اجرای عقد برادری، حقوق برادری در ضمن صیغه مخصوص برادری بر انسان بار می‌شود، در منابع حدیثی، روایات متعددی در زمینه حق مؤمن بر برادر مؤمنش بیان شده که از جمله می‌توان به ثواب دیدار برادران مؤمن، معانقه، یاد کردن آنان، مسرور ساختن آن‌ها، زدودن غم از سینه برادر مؤمن، عیادت و تلاش برای رفع حوائج آن‌ها یاد کرد.
برپایی مراسم جشن در شب عید و انجام مراسم عقد اخوت بین اعضائ حلقه با هم و حتی با مربی و سرگروه می تواند از برنامه های عید غدیر باشد.در پایان مراسم جشن هیئت اعضایی که می خواهند با هم برادر شوند (یا همه اعضاء دست خود راست خود را روی هم بگذارند) و صیغه برادری توسط (ترجیحا) روحانی مسجد یا هیئت خوانده می شود.
قبل از برگزاری این مراسم آداب و تکالیفی که بر عهده برادران دینی هست بیان کنید.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#4
پیشنهاد چهارم: اگر در بین اعضاء حلقه از سادات هستند حتما ایشان را با نام سید... خطاب کنید، البته نه فقط در این روز. همواره ایشان را سید خطاب کرده و احترام ویژه ای برایشان قائل باشید تا احترام به سادات که نشآت گرفته از احترام به اهل بیت علیهم السلام است برای اعضاء حلقه نهادینه شود.

انتشار این مطلب در: شجره طیبه صالحین سپاه محمد تهران
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  برنامه هایی برای جشن نیمه شعبان ADMIN 4 56 ۱۳۹۹-۶-۲، ۰۳:۲۴ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  کار فرهنگی در عید غدیر ADMIN 6 58 ۱۳۹۹-۶-۲، ۰۲:۴۱ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  چند ایده ساده برای عید غدیر ADMIN 0 84 ۱۳۹۹-۳-۳۰، ۰۷:۱۸ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  متن مجری گری به مناسبت عید غدیر فلفل 0 151 ۱۳۹۸-۸-۲، ۱۱:۱۸ صبح
آخرین ارسال: فلفل
  برانامه های قابل اجرا در دهه ولایت و عید غدیر abasaleh 2 256 ۱۳۹۸-۵-۲۳، ۰۶:۳۸ صبح
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان