امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین مشاورین خانواده پاسخ می دهند: چه زمانی رابطه عاشقانه خود را تمام کنیم؟
#1
وقتی به تازگی وارد رابطه‌ای می‌شویم، با عینک خوش‌بینی به طرف‌مقابل و رابطه‌مان نگاه می‌کنیم. همه اشکالاتی که در طرفمان می‌بینیم را خیلی راحت کنار می‌گذاریم و تصور می کنیم او بزودی خودش را با ما منطبق خواهد نمود. اما وقتی نسبت به رابطه‌تان واقع‌بینانه‌تر می‌شوید، این موضوعات؛ بسیار جدی‌تر به نظرت می‌رسند. خبرگزاری جهان نیوز در گفت و گویی تلفنی با چندتن از مشاورین مطرح ایرانی در داخل و خارج از کشور به بررسی علائم هشداردهنده برای اتمام یک رابطه عاشقانه مشکل دار پرداخته است.

1. برای شاد کردن طرفتان، باید خود واقعی‌تان را تغییر دهید.
همه ما وقتی با فرد جدیدی آشنا می‌شویم کمی تغییر می‌کنیم، اما مشکل زمانی ایجاد می‌شود که متوجه شوید برای راضی کردن او باید هسته وجودی خودتان را تغییر دهید. 
دکتر حمید ایروانی ، مشاور سرشناس خانواده و ازدواج که در ایران او را به عنوان متخصص موفق در زمینه خیانت های زناشویی و روابط جنسی می شناسند، می‌گوید، «اگر می‌بینید مجبورید ارزش‌ها، اعتقادات و حتی طرز لباس پوشیدنتان را بخاطر طرف‌مقابلتان تغییر دهید، بدانید که مشکلی وجود دارد. اگر مجبورید همه کلماتی که می‌خواهید به زبان بیاورید را چندبار ویرایش کنید و همه رفتار و اعمالتان را بارها و بارها ارزیابی کنید، فقط به این دلیل که تصور می‌کنید طرفتان می‌خواهد به شما نمره دهد، دست از این رابطه بکشید، زیرا توقعات او تمامی نخواهد داشت و ادامه چنین رابطه ای ضربات سختی بر روح و روان شما وارد خواهد نمود.

2. باید دربرابر دوستان و خانواده‌تان از طرفتان دفاع کنید.
از دیدگاه دکتر ایروانی مطمئناً قرار نیست کسی به اندازه شما نامزدتان را دوست داشته باشد اما اگر می‌بینید که تمام اعضای خانواده و دوستانتان از او خوششان نمی‌آید، بدانید که مشکلی وجود دارد. این مشاور گرانقیمت و عضو گروه مشاورین درس زندگی در ایران ، می افزاید: «وقتی همه دوستان و افراد خانواده‌تان با فرد موردنظر شما راحت نیستند، باید بر روی رابطه‌تان بازنگری اساسی داشته باشید.

3. انتقاد و گله و شکایت جزء مولفه‌های اصلی رابطه‌تان شده است.
دکتر سیناتهرانی، متخصص روابط بین زوجین و دانش آموخته دانشگاه استنفورد آمریکا که محافل دانشگاهی به او لقب متفاوت ترین و گرانترین مشاور خانواده در ایران را می دهند، می گوید: اگر اس‌ام‌اس زدن‌های چند ساعت یکبار شما برای او غیرقابل تحمل شده است و این را بارها به شما گفته است و یا به موفقیت‌های زندگی شما همیشه با عینک بدبینی و انتقاد نگاه می‌کند ، باید توجه داشته باشید که این دید منتقدانه او کم‌کم بر اعتمادبه‌نفس شما اثر خواهد گذاشت و لذا زمانش رسیده است که با او در این رابطه صحبت کنید.
این متخصص برجسته اضافه می کند، « انتقاد طرف مقابلتان می‌تواند مقایسه‌های خیلی ملایم هم باشد که به زبانی با خشونت ملایمتر و عادی ارائه شود. اما باید توجه کنید که حتی همین نوع مقایسه ها و انتقادات هم  بر اعتمادبه‌نفس شما اثر گذاشته و در آخر سلامت رابطه‌تان را به خطر می‌اندازد.

4. همیشه به این فکر می‌کنید که وقتی پیش طرفتان نیستید، او چه می‌کند.
از نگاه سیناتهرانی ، تا زمانیکه شک و تردید درمورد اینکه طرفتان کجاست و چه می‌کند در ذهنتان باشد، هیچوقت نمی‌توانید با هم کنار بیایید.
این روانشناس برجسته برای روشن کردن موضوع مثالی می‌زند، «اگر نامزدتان تلفن همراهش را روی حالت بیصدا قرار داده و یا در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهد با شما به صورت پیامک در ارتباط باشد باید بدانید که قضیه بودار است و زمانش رسیده که از آن رابطه بیرون بیایید و به دنبال کسی باشید که بتوانید به او اعتماد کنید.

5. این طرفتان است که تصمیمات بزرگ رابطه‌تان را می‌گیرد.
دکتر مهدیا شاهوردی از مشاورین برجسته گروه مادینا در شهر کیش معتقد است : فقط وقتی همدیگر را می‌بینید که طرفتان امکانش را داشته باشد و فقط هم با دوستان و خانواده او معاشرت می‌کنید. مجبورید هر جایی که او می‌خواهد حضور داشته باشید اما برایتان روشن کرده است که هیچ علاقه‌ای به مراوده با دوستان شما ندارد. 
به نظرتان آشنا می‌رسد؟ اگر این طرفتان است که همه تصمیمات رابطه را می‌گیرد و شما فقط از او متابعت می‌کنید، زمانش رسیده است که رابطه‌تان را دوباره ارزیابی کنید.

6. رابطه‌جنسی شما دچار مشکلاتی است.
رابطه نباید فقط برمبنای ارتباط جنسی باشد اما رابطه جنسی بخشی از آن است. 
دکتر حمید ایروانی متخصص خیانت های زناشویی و مسائل جنسی می‌گوید، «اگر احساس می‌کنید همسرتان از لحاظ تمایلات جنسی با شما تفاوت بسیاری دارد، لازم است تا به یک مشاور جنسی مراجعه نموده و راهکارهای مختلف را امتحان کنید تا شاید زندگی جنسی‌تان تکانی بخورد. برای بادوام شدن ازدواج، نیاز به ارتباط جنسی خوب و باکیفیت دارید.»

7. شما به زمان تنهایی بیشتر ولی طرفتان به زمان با هم بودن بیشتر نیاز دارد.
شدیداً به دنبال زمانی هستید که بتوانید تنها باشید. اما نامزدتان مدام از این شکایت می‌کند که وقت کمی را با هم می‌گذرانید. دکتر مهدی آریافر ، مشاور خانواده و ازدواج می‌گوید، «به عبارت دیگر، تداوم ارتباط‌تان معمولاً یا خیلی زیاد یا خیلی کم است، چه از طریق پیامک باشد، یا تلفن یا دیدن همدیگر. اگر به نظر می‌رسد که هیچوقت درمورد میزان مناسب این تماس‌ها به توافق نمی‌رسید، حتماً مشکلی وجود دارد.»

8. خودتان را مسئول شادی و خوشبختی طرفتان احساس می‌کنید.
خانم دکتر سحر مقیمی مشاور برجسته و ایرانی الاصل مقیم لندن و برنده دو جایزه بین المللی در زمینه رفتارشناسی زوجین اظهار می دارد، به محض اینکه احساس کردید طرفتان برای ایجاد تعادل احساسی خود شدیداً به شما و فقط به شما، تکیه کرده است، زنگ هشدارتان باید به صدا دربیاید. 
ایشان می افزادید: «طرفتان چه غرق در ناامیدی باشد چه خشم، کاری می‌کند که احساس کنید شما مقصرید و این وظیفه شماست که او را از این وضعیت بیرون بیاورید. هرچه که برای درست کردن این اوضاع می‌گویید یا انجام می‌دهید، اشتباه است و باعث بدتر شدن حال طرفتان می‌شود که البته تقصیر شماست. چنین نوع ارتباطی سم است و باید بلافاصله از آن بیرون بیایید.

9. طرفتان افرادیکه می‌بینید و کارهایی که می‌کنید را کنترل می‌کند.
این می‌تواند مهمترین علامت هشدار باشد. دکتر سیناتهرانی مشاور خانواده و برنده جایزه با ارزش روانشناسی مالکوم بریدج می‌گوید، «اگر طرفتان می‌خواهد زمانی که با خانواده و دوستانتان می‌گذرانید و یا مسائل مالی شما، انتخاب‌هایتان برای لباس پوشیدن یا میزان آرایشتان را کنترل کند، باید آن را خیلی جدی بگیرید.

10. مدام با خودتان فکر می‌کنید که مبادا در رابطه اشتباهی باشید.
از نگاه دکتر تهرانی شاید به طور دردناکی مشخص باشد اما میل شما به خاموش کردن این شک و تردیدها بعدها باعث پشیمانی‌تان خواهد شد. دکتر صابر هرمزی متخصص صاحب نام روابط زوجین و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید، «خیلی وقت‌ها وقتی به رابطه‌ بد قبلی‌مان نگاه می‌کنیم، نشانه‌های چیزی که واقعاً بود را واضح می‌بینیم. و وقتی که فکر می‌کنید می‌بینید که در آن زمان دوست داشتید به هر طریقی که شده این نشانه‌ها را نادیده بگیرید.

شما باید نسبت به مشکلات و نگرانی‌های رابطه‌تان دقیق‌تر باشید و حتماً درمورد آنها با طرفتان صحبت کنید و یا قبل از اینکه صدمه ببینید، از رابطه بیرون بیایید. از دیدگاه دکتر هرمزی، «هر چیزی که اذیتتان می‌کند را در ذهنتان حک کنید. اگر دوباره اتفاق افتاد، زمانش رسیده است که یک قدم به عقب بردارید.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  یك خانواده ی سالم چگونه خانواده ای است ؟ zahrarostami69 0 78 1395-4-19، 05:11 عصر
آخرین ارسال: zahrarostami69
  رابطه با نامزد شکاک را به هم بزنیم؟ ngr1429 1 211 1394-5-3، 07:17 عصر
آخرین ارسال: barbie28

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان