امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 3.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاریخ الکتریسیته
#1
برگرفته شده از کلمه الکتروکوس است که نام یونانی نوعی ماهی است، که قادر به ایجاد شوک [الکتریکی] می‌باشد.

خیلی قبل تر از هر اطلاعی از [الکتریسیته]، مردم از شوک‌های ماهی‌های الکتریکی آگاهی داشتند. در نوشته‌های مصریان باستان که از سده ۲۸ (پیش از میلاد) باقی مانده‌اند، نام این گونه‌ها را تندرگرهای نیل گذاشتند، و آن‌ها را محافظ سایر ماهی‌ها می‌دانستند. هزاران سال قبل، ماهی‌های [الکتریکی] به وسیله یونان باستان، امپراطوری روم و فلاسفه و پزشکان عربی گزارش شد.
چند نویسنده باستانی، مانند پلنیوس و اسکریبونیوس لارگوس به وجود تاثیرات بی‌حس کننده شوک‌های الکتریکی ناشی از گربه‌ماهی‌های الکتریکی و سپرماهی‌سانان گواهی دادند، و دریافتند که این شوک‌ها به وسیله اشیای هادی انتقال می‌یابند. به بیمارانی که از بیماری‌هایی چون نقرس یا سردرد رنج می‌بردند، توصیه می‌شد که ماهی [الکتریکی] را لمس کنند تا شاید نیرو قدرتمندش آن‌ها را درمان کند. تاریخ [الکتریسیته] به ایران و بین‌النهرین باستان در دوره اشکانیان برمی‌گردد و اولین باتری اختراع شده را به اشکانیان نسبت می‌دهد که به خاطر محل یافتنش به باتری بغدادی شهرت یافته‌است..[ اولین و نزدیکترین روش کشف برای شناسایی آذرخش و [الکتریسیته]، به اعراب نسبت داده می‌شود، که قبل از قرن ۱۵ام، واژه عربی “رعد” را به آذرخش اطلاق کردند.
[الکتریسیته] تا سال ۱۶۰۰ به مدت چند هزار سال تنها به عنوان یک کنجکاوی ذهنی قلمداد می‌شد، تا اینکه ویلیام گیلبرت، دانشمند انگلیسی، مطالعات دقیقی پیرامون [الکتریسیته] و [مغناطیس ]انجام داد. او تاثیر سنگ آهنربا را به وسیله مالش کهربا شناسایی کرد. او واژه electricus را به خاصیت جذب اجسام کوچک، پس از مالش، نسبت داد. پس از این رویداد، واژه [الکتریسیته] و [الکتریکی] برای اولین در کتاب سیودودکسیا اپیدمیکا، نوشته توماس براون چاپ شد.
سیم ارت


بعدها افرادی چون اتو وان گریکه، رابرت بویل، استفن گری و چارلز فرانکویس این مسیر را ادامه دادند. در قرن ۱۸ام، بنجامین فرانکلین تحقیقات گسترده‌ای پیرامون [الکتریسیته] انجام داد. او با فروش دارایی‌های خود، هزینه کارش را فراهم کرد. مشهور است که او در سال ۱۷۵۲ یک کلید فلزی را به انتهای یک بادبادک مرطوب وسل کرد و آن را در آسمان طوفانی به هوا فرستاد. جرقه‌های متوالی که از کلید به پشت دستش می‌پریدند، نشان دادند که آذرخش قطعاً پدیده‌ای [الکتریکی] در طبیعت است. او همچنین رفتار ظاهراً متناقض بطری لیدن را به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره مقادیر زیاد بار [الکتریکی ] توصیف کرد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ست کردن تاریخ و ساعت در سانترال کم ظرفیت fater 0 187 1394-2-27، 02:10 عصر
آخرین ارسال: fater
  مفاهیم مبحث الکتریسیته 1: سیاوش زرقانی 0 87 1394-2-2، 10:42 صبح
آخرین ارسال: سیاوش زرقانی
  مفاهیم مبحث الکتریسیته 2: سیاوش زرقانی 0 117 1394-2-2، 10:37 صبح
آخرین ارسال: سیاوش زرقانی
  کوتاه و عجیب از بزرگترین خودکشی‌ دسته جمعی‌ تاریخ! (+عکس) (+16) kabootar 0 1,055 1390-11-18، 09:28 عصر
آخرین ارسال: kabootar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان