امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تبدیل سهامl
#1
لایحه اصلاحی قانون تجارت در ماده 43 به صراحت مجوز تبدیل سهام را طبق شرایط خاصی مطابق با مقررات اساسنامه و تصمیم مجمع عمومی فوق العاده صادر کرده است.

 
تبدیل سهام بی نام به سهام با نام:
ماده 44 شرایطی را برای تبدیل سهام بی نام به با نام بر شمرده است که مطابق با این ماده باید مراتب اعلام تبدیل سهام در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی مربوط به شرکت درآن چاپ lمی شود منتشر گردد این موضوع به این خاطر است که تمامی سهامداران را از تبدیل سهام اگاه کنند که ضمانت اجرای عدم تعویض سهام شامل حال سهامداران نشود این آگهی در سه نوبت و هرکدام در فاصله زمانی 5 روز منتشر خواهد شد و به سهامداران شرکت از تاریخ نشر اولین اگهی حداقل مدت 6 ماه زمان داده می شود تا برای تبدیل سهام خود به شرکت مراجعه کنند پس از گذشت زمان مذکور فرض بر این گرفته خواهد شد که به تمامی سهامداران از طریق نشر آگهی اطلاع رسانی شده است و در آخر ماده نیز تصریح شده است.
پس از انقضای مهلت کلیه سهام بی نام شرکت باطل تلقی خواهد شد.به جهاتی میتوان گفت که ماده 45 ضمانت اجرای ماده 44 می باشد چون با گذشتن زمان مذکور مطابق با ماده 45 اگر سهام بی نام به مرکز شرکت تسلیم نشده باشد باطل و برابر تعداد آن سهام با نام صادر خواهد شد.و سهام بی نامی که به با نام تبدیل شده است در صورتی که سهام شرکت در بورس اوراق پذیرفته شده باشد از طریق بورس وگرنه از طریق حراج فروخته خواهد شد که البته حراج نیز باید اگهی شود که حداکثریک ماه بعد از انقضای اگهی شش ماهه یک نوبت باید درروزنامه کثیر النتشار که اگهی های مربوط به شرکت در ان چاپ می شود منتشر شودفاصله زمانی که ماده 45 آگهی و تاریخ حراج تصریح کرده است حداقل ده روز و حد اکثر یک ماه خواهد بود و در صورتی که در تاریخ تعیین شده سهام به فروش نرسد حراج تا دو نوبت مطابق با شرایط اولین آگهی حراج تجدید خواهد شد.
ترتیب و تکلیف وجه حاصل از فروش سهام در ماده 46 و در صورتی که بعد از سه بار آگهی حراج تمامی سهام به فروش نرسد باید مطابق با تبصره ماده 146 عمل شود.
تبدیل سهام با نام به بی نام:
تبدیل سهام با نام به بی نام تشریفاتی به مراتب کمتری  نسبت به تبدیل سهام بی نام به با نام را دارد چنانکه در تبدیل بی نام به با نام آگهی سه بار باید منتشر شود ولی در تبدیل سهام با نام به بی نام تنها یک بار آگهی کفایت میکند و مهلتی که داده می شود نیز نباید کمتر از دو ماه باشد از واژه کمتر در ماده اینطور به نظر می رسد که مطابق با شرایط شرکت می تواند بیش از دو ماه باشد که قانونگذار این حداقل را به خاطر اطلاع رسانی به تمامی سهامداران در نظر گرفته است و به شرایط شرکت وتصمیم مجمع می تواند بیشتر باشد.
در صورت عدم مراجعه صاحبان سهم برابر سهام آنان سهام بی نام صادر و در مرکز شرکت نگهداری خواهد شد تا زمانی که صاحبان سهام مطابق با ماده 47 به شرکت مراجعه کرده و سهام با نام انان ابطال و سهام بی نام را دریافت نمایند.
مطابق با ماده 48 در صورت تبدیل سهام و حسب مورد پس از گذشتن سهام مذکور درماده 47و 48 شرکت باید مرجع ثبت شرکتها را کتبا از تبدیل سهام مطلع سازد تا طبق مقررات برای اطلاع عموم به ثبت برسد.
این آگهی از این جهت که ممکن است بعضی از سهامداران سهام خود را برای تعویض به شرکت ارائه نکرده باشد نیز موثر خواهد بود.
ضمانت اجرای دیگری را ل ا 1347 برای سهامدارانی که سهام خود را تعویض نکرده اند مطابق با ماده 49 عدم حضور آنان در مجامع عمومی و حق رای است البته این عدم حق حضور و حق امضا فقط نسبت به سهامی است که تعویض نشده باشند ولی حق حضور و حق رای در مجامع عمومی را نسبت به سهامی که سهامدار تعویض نموده است را دارد حتی اگر یک شخص باشد که مقداری از سهام را تعویض و مقدار دیگری را تعویض نکرده باشد. 
ماده 50 در مورد تعویض گواهینامه موقت سهام با اوراق سهام با نام یا بی نام بر طبق مفاد مواد 47 و 48 عمل خواهد شد.
 
منبع : تبدیل سهام

ثبت شرکت فکر برتر
companyregister.ir
______________________
مقاله های مرتبط

ثبت انحلال شرکت
ثبت ایده های فکری
اخذ کارت بازرگانی
تغییرات و تصمیمات شرکتها
ثبت طرح صنعتی
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ثبت شرکت سهامی خاص (قسمت اول و قسمت دوم ) تعریف سهام و نحوه تبدیل با نام به بی نام novinmarketing 0 31 1395-1-31، 11:22 صبح
آخرین ارسال: novinmarketing
  تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص best1 0 222 1393-6-29، 04:55 عصر
آخرین ارسال: best1
  تبدیل شرکت سهامی خاص به مسئولیت محدود best1 0 215 1393-6-25، 02:15 عصر
آخرین ارسال: best1

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان