امتیاز موضوع:
  • 35 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تربت کربلا هم خون گریست + عکس
#1
تربت کربلا هم خون گریست + عکس
قطعهای از خاک کربلا که در موزه حرم امام حسین علیه السلام نگهداری مي شود و ظهر عاشورا به رنگ قرمز تغییر رنگ داد و شبکه کربلا این لحظه رو به صورت مستقیم پخش کرد.
فضيلت و آثار و بركاتي كه براي تربت حسيني است، براي هيچ تربتي و قطعه‏‌اي از قطعات زمين نيست. خاك كربلا قطعه‏‌اي از بهشت است كه خداوند قادر متعال به واسطه قدرداني از يك فداكار در راه دين كه تمام هستي خود را فدا كرده، در آن خاك، بركت و فضيلت و شفا قرار داده است.
كربلايش قطعه‌‏اي از جنت است‏ باب نور و باب لطف و رحمت است‏
چرا تنها اين خاك داراي چنين ويژگي‌ها و آثار و بركات است؟
عکس
بايدگفت: هر چيزي كه در اين عالم، شرافت ظاهري و يا معنوي پيدا مي‏‌كند، يا بهخاطر انتساب آن به خداوند سبحان و شرافت ذاتي است، و يا به خاطر وقوع امر خارق العاده و مهمي است كه به آن شرافت و بركت داده است.
درتربت كربلاي سيدالشهدا ( علیه السلام ) هر دو امر محقق شده است، زيرا خاك كربلا بنا بررواياتي، هم شرافت ذاتي و خدا دادي، و هم امر عظيم و واقعه‏‌اي مهم در آنجا واقع گرديده كه آن شهادت حسين بن علي ( علیه السلام ) و ياران وفادارش است، لذا داراي فضيلت و آثاري خاص است.
آمدهاست كه چون بر قبر امام حسين ( علیه السلام ) آب بستند، پس از چهل روز آب فرو نشست و اثر قبر محو گرديد، يكي از اعراب بني اسد آمد و از خاك قبضه قبضه برداشت و بوييد تا بر قبر حسين رسيد، و چون او را مي‏‌بوسيد گريه مي‏كرد و مي‌‏گفت: پدر و مادرم به فدايت، چه اندازه خوشبويي كه قبر و تربت تو چنين خوشبو است،سپس شروع كرد به سرودن: خواهند نهان سازند قبرش ز حبيبش‏ خوشبويي خاك قبر گرديده دليلش‏
آري خاك مزار حسين ( علیه السلام ) سرمه چشم عاشقان و شيفتگانش بوده و ايشان را مجنون وار به سوي خود مي‌‏كشاند.
آثار و بركاتي كه مي‌توان براي تربت پاك حسيني برشمرد عبارتنداز:
1- تأثير تماس اعضاي بدن با تربت
يكياز آثار و بركات تربت سيدالشهدا ( علیه السلام ) اين است كه متبرك نمودن بدن و صورت باآن تربت شريف تأثير معنوي زيادي بر انسان خواهد گذاشت، از اين رو از بعضي بزرگان دين و امامان معصوم نقل شده كه بعد از نماز ، بدن و صورت خويش را بامهر كربلا متبرك مي كنند. و نيز دستور داده‏اند كه قبل از خوردن تربت جهت شفا گرفتن، آن را بوسيده و با اعضاي بدن تماس داده شود.
عکس
قطعهای از خاک کربلا که در موزه حرم امام حسین علیه السلام نگهداری میشه و ظهرعاشورا به رنگ قرمز تغییر رنگ داد و شبکه کربلا این لحظه رو به صورت مستقیم پخش کرد.
عکس
عکس
عکس
امامصادق ( علیه السلام ) فرمود: «خداوند متعال تربت جدم حسين ( علیه السلام ) را شفاي هر درد، و ايمنياز هر خوفي قرار داده است؛ پس هرگاه يكي از شما خواست از آن خاك تناول كند، ببوسد و آن را به چشم گذارد و بر ساير اعضاي بدنش تماس دهد...» (1)
2- سجده بر تربت
يكيديگر از بركات و آثار خاك مزار امام حسين ( علیه السلام ) اين است كه سجده بر آن تربت پاك حجابهاي ظلماني را كنار زده و در توجه حق تعالي به نمازگزار مؤثر است. امام صادق ( علیه السلام ) در اين باره مي‏فرمايد: «همانا سجود بر تربت حسين ( علیه السلام ) حجابهاي هفتگانه را پاره مي كند»(2)
لازمبه ذكر است كه مراد از «حجاب» در كتاب و سنت، همان حجاب‌هايي است كه بين بنده و خالق حايل شده و او را از شهود خداوند محجوب مي سازد كه در مرحله اول، حجاب‌هاي ظلماني و در مرحله دوم ، حجابهاي نوراني بر طرف مي‏شود اما مراد از حجابهاي هفتگانه، ظاهراً حجابهاي ظلماني است . سجده بر تربت حضرت سيدالشهدا( علیه السلام ) اين خاصيت را دارد كه در صورت معرفت به حق حضرت و ولايت او، حجابها را دريده و راهگشاي وصول به كمالات انساني باشد.
سجده بر خاك سركوي تو آرند خلايق‏ جان فداي تو كه هم قبله و هم قبله نمايي‏
واما در خصوص اينكه در ميان شيعه معمول است از خاك مقدس كربلا يعني تربت كنار قبر سيدالشهدا ( علیه السلام ) خاك برداشته و با آن مهر درست كرده و غالباً در نماز، به آن سجده مي‏كنند بدين خاطر است كه از خاك زمين بوده و به تمامي خاكها مي‏توان سجده كرد، و از طرفي خاك كربلا به لحاظ شهادت امام حسين ( علیه السلام ) وياران باوفايش شرافت پيدا كرده است ، به طوري كه اهل بيت ( علیه السلام ) نيز به ما فرموده‏اند در هر نمازي كه سجده بر تربت كربلا باشد خداوند آن نماز را به خاطر آن حضرت قبول مي‏‌كند. چنانكه حضرت صادق ( علیه السلام ) از خاك كربلا درون كيسه‏اي ريخته و در سجاده همراه داشت، در هنگام نماز آن كيسه را باز مي‏كردو بر آن سجده مي‏نمود.
3- شفا يافتن
ازجمله آثار و بركات قطعي تربت پاك سيدالشهدا ( علیه السلام ) شفا بودن آن براي دردهاو آلام انسان است. رواياتي كه دلالت بر اين امر دارند به سه دسته تقسيم مي‏شوند:
دستهاول: رواياتي است كه شفا بودن را براي تربتي كه از خود قبر شريف برداشته شود مخصوص كرده است ، چنانكه امام صادق ( علیه السلام ) فرمود: «به درستي كه نزد سر حسين ( علیه السلام ) تربت سرخي است كه شفاي هر دردي غير از مرگ مي باشد» (3)
دستهدوم: رواياتي است كه با تعبيرات مختلف توسعه‏اي از بيست ذراع تا پنج فرسخ ويا ده ميل را براي آن قائل است. چنانكه امام صادق ( علیه السلام ) فرمود: «حريم مزار حسين ( علیه السلام ) پنج فرسخ از چهار جانب قبر است »(4)
دستهسوم: رواياتي است كه به طور مطلق جنبه شفا بودن تربت را مطرح نموده‏اند . چنانكه امام صادق ( علیه السلام ) فرمود: «خاك مزار امام حسين ( علیه السلام ) براي هر دردي شفاست».(5)
تا شفا بخشد روان و جسم هر بيمار را در حريم وصل خود خاك شفا دارد حسين‏
ونيز امام رضا ( علیه السلام ) فرمود: «خوردن گل، مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوك، حرام است مگر گل مزار حسين ( علیه السلام ) ، بدرستي كه در آن شفاي هر درد و امنيت از هر ترسي است» (6)
حكايت:عالم زاهد پرهيزگار حجةالاسلام و المسلمين مرحوم آقاي حاج شيخ محمد حسن عالم نجف آبادي قدس سره نقل فرمودند: «من در زمان مرجعيت مرحوم آية الله آخوندي خراساني (ره) كه در نجف اشرف مشغول تحصيل بودم مريض شدم و اين بيماري مدتي طول كشيد و پرستاري مرا بعضي از طلاب در همان حجره مدرسه بر عهده داشتند . پس از چندي بيماري من به قدري شديد شد كه اطبا از شفا يافتنممأيوس شدند و ديگر براي معالجه‏ام نيامدند، و من در حال تب شديد گاهي بيهوش مي‏شدم و گاهي به هوش مي آمدم.
يكياز رفقا كه مرا پرستاري مي‏كرد شنيده بود كه عالم زاهد مرحوم آية الله آقاي حاج علي محمد نجف آبادي قدس سره مقداري از تربت اصلي حضرت سيدالشهدا ( علیه السلام ) را دارد. او به منزل معظم له رفته و از وي خواسته بود كه قدري از آن تربت را بدهد كه به من بخورانند تا شفا يابم. ايشان فرموده بود : من به قدريك عدس تربت دارم و آن را گذاشته ام كه بعد از مرگم در كفنم بگذارند . آن آقا ناراحت شده و گفته بود : حالا كه ما از همه جا مأيوس شده و به شما پناهآورده‏ايم شما هم از دادن تربت خودداري مي‏كنيد؟ اين بيمار در حال احتضار است و مي‏ميرد.
مرحومآية الله آقاي حاج علي محمد، دلش به حال بيمار سوخته و قدري از آن تربت كهاز جان خودش عزيزترش مي داشت به آن شخص داده بود . تربت را با آب مخصوصي كه وارد شده در آب حل كرده و به حلق من ريخته بودند . من كه در حال بيهوشي به سر مي‏بردم ، ناگهان چشمان خود را باز كرده و ديدم رفقا اطراف بسترم نشسته‏اند ، خوب دقيق شدم و آنان را شناختم و قصه تربت را كه به حلقم ريختهبودند برايم شرح دادند.
كمكم در خود احساس نيرو و نشاط كردم و حركتي به خود داده نشستم ، ديدم نشاط بيشتري دارم برخاستم و ايستادم ، و چون يقين كردم كه به بركت ترتبت مقدس امام حسين ( علیه السلام ) شفا يافتم حال خوشي پيدا كردم و به رفقا گفتم : از شما خواهشمي كنم كه از حجره بيرون برويد، چون مي‏خواهم زيارت عاشورا را بخوانم رفقااز حجره بيرون رفتند و من درب حجره را بستم و بدون احساس ضعف با آن حال خوشي كه قابل و صف كردن نيست مشغول خواندن زيارت حضرت سيدالشهدا ( علیه السلام ) شدم » (7)
آري ، شفاي بيماران به وسيله تربت آن حضرت يكي از بركاتي است كه خداوند متعال در عوض شهادت امام حسين ( علیه السلام ) به وي عطا فرموده است .
تربتت راز شفاي همه درد است حسين تن و جان را نبود مثل تو آگاه طبيب‏
4- تأثير كام برداشتن اطفال با تربت
كام برداشتن اطفال با تربت امام حسين ( علیه السلام ) موجب ايمني كودك مي شود چنانكه امام صادق ( علیه السلام ) فرمود:
«كام فرزندانتان را با تربت حسين ( علیه السلام ) باز كنيد كه آن امان است » (8)
5- تأثير تربت حسين، همراه جنازه
صاحبكتاب «مدارك الاحكام» مي نويسد: در زمان حضرت صادق ( علیه السلام ) زن زاينه‏اي بود، بچه‏هايي كه از زنا بدنيا مي آورد در تنور مي‏انداخت و مي‏سوزانيد. وقتي كهمرد، پس از غسل و كفن او را به خاك سپردند، اما زمين جنازه‌‏اش را بيرون انداخت. جاي ديگر او را دفن كردند باز زمين او را نپذيرفت تا سه مرتبه، آنگاه مادرش به امام صادق ( علیه السلام ) متمسك شد: اي پسر پيغمبر به فريادم برس.
فرمود:كارش چه بود؟ عرض كردند زنا و سوزاندن بچه‌‏هاي حرامزاده. فرمود: هيچ مخلوقي حق ندارد مخلوقي را بسوزاند، سوزاندن به آتش مخصوص خالق است عرض كردحالا چه كنم؟ فرمود: مقداري از تربت حسين ( علیه السلام ) با او در قبر بگذاريد. تربت حسين ( علیه السلام ) امان است. همراهش گذاشتند زمين او را پذيرفت.
درتوقيع مبارك حضرت حجة بن الحسن (عج) نيز اذن داده شده است . يكي از شيعيانبه حضرت (در زمان غيبت صغري توسط نايب خاص حضرت ) مي‏نويسد: آيا جايز است ما تربت حسين ( علیه السلام ) را با ميت در قبر بگذاريم، يا با تربت حسين روي كفن بنويسيم؟
حضرتدر پاسخ مرقوم مي‏فرمايند: هر دو كار پسنديده است . البته بايد رعايت احترام تربت بشود . مهر يا تربت، مقابل يا زير صورت ميت باشد ، بلكه به بركت خاك قبر حسين ( علیه السلام ) قبر ميت محل امني از هر بلا و آفت و عذابي گردد (9)
6- تسبيح تربت
ازحضرت صاحب الزمان (عج) روايت شده كه فرمود: «هر كس تسبيح تربت امام حسين ( علیه السلام ) را در دست گيرد و ذكر را فراموش كند، ثواب ذكر براي او نوشته مي‏شود». (10)
و امام صادق فرمود: «يك ذكر يا استغفار كه با تسبيح تربت حسين ( علیه السلام ) گفته شود برابر است با هفتاد ذكر كه با چيز ديگر گفته شود»(11)
------------------------------
پي نوشتها:
1- وسائل الشيعه، شيخ حر عاملي، ج 4 ص 1033
2- كافي، مرحوم كليني، ج 4 ص 588
3- كامل الزيارات، ابن قولويه، ص 272
4- مكارم الاخلاق، طبرسي، ج 1 ص 360
5- كافي، مرحوم كليني، ج 1 ص 360
6- تهذيب الاحكام، شيخ طوسي، ج 6 ص 74
7- نقل از كتاب سيد الشهدا آيت الله شهيد دستغيب، ص 166
8- وسائل الشيعه، شيخ حر عاملي، ج 4 ص 1033
9- وسائل الشيعه، شيخ حر عاملي، ج 4 ص 1033
10- بحارالانوار، علامه مجلسي، ج 44 ص 280


                         اَلَم یَعلَم بِاَنَّ اللهَ یَرَی

                      ( آيا او نمي‏داند كه خداوند همه اعمالش را مي‏بيند؟! )

                                              سوره علق آیه 14
پاسخ
 سپاس شده توسط متین


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راز حرم علمدار کربلا+عکس ADMIN 0 748 1390-9-24، 02:39 عصر
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان