امتیاز موضوع:
 • 72 رأی - میانگین امتیازات: 2.82
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ترفندهای جستجو در ویندوز ۷: آموزشی دیگر در زمینه یافتن آسان تر فایل ها

#1
هنگامی که سه سال پیش مایکروسافت ویندوز ۷ را روانه بازار کرد همگان اذعان داشتند که بسیاری از قابلیت های آن بهبود یافته و شمار زیادی از نقاط ضعف ویستا و ایکس پی برطرف شده اند. در این میان برخی قابلیت ها نیز بودند که هنوز کار بیشتری می طلبیدند، از جمله قابلیت جستجوی پیشرفته. همانگونه که شما نیز واقف هستید، فرایند جستجوی پیشرفته در ویندوز ۷ نسبت به ایکس پی پیچیده تر شده است و به همین خاطر ما در این پست می خواهیم ضمن معرفی چند برنامه سودمند، به ترفندها و تنظیماتی بپردازیم که می توانند شما را در بهینه تر کردن نتایج جستجوی ویندوز ۷ یاری رسانند. در ادامه به ذکر این نکات می پردازیم:


[تصویر: 7047_549.jpg]


فیلتر ها و نتایج جستجو توسط دایرکتوری جاریِ شما تحت تاثیر قرار می گیرند.

همانگونه که بسیاری از شما واقف هستید، هنگامی که در جستجوی چیزهایی هستید همیشه نمی توانید گزینه های فیلتر مشابهی را در اختیار داشته باشید. علت این است که شما بسته به نوع مکانی که در حال جستجو هستید فیلتر های پیشفرض متفاوتی را نیز مشاهده خواهید نمود.
[تصویر: 7048_757.jpg]
اکنون من در "Library-My Pictures” هستم. همانگونه که مشاهده می نمایید به طور پیشفرض ویندوز به من اجازه ی اضافه نمودن فیلترهای "Name”، "Type” و "Tags” را می دهد.
[تصویر: 7049_741.jpg]
اسکرین شات بالا به هنگامی که در "Library-My Music” بودم گرفته شده. در این جا گزینه های فیلتر متفاوت و معینی هم چون "Album”، "Artists” و "Genre” را در اختیار دارم. همانگونه که می بینید ویندوز ۷ به وسیله به کارگیری فیلترهای مرتبط از همان ابتدا تلاش بسیاری نموده تا چیزها را بسیار "شهودی” و قابل درک سازد. البته بدون توجه به مکانی (در ویندوز) که در آن قرار دارید و یا زمان می توانید هر کدام از عملگرهای فیلتر را تایپ و استفاده نمایید. هر چند گزینه های قابل کلیک (Clickable) بر حسب زمینه تغییر می کنند، اما متاسفانه روش مستقیمی برای تغییر این رفتار در ویندوز وجود ندارد.

نتایج بر فولدرهای فهرست شده تکیه می کنند.

از دیگر نکات مهم در یافتن فایل ها با استفاده از AQS، فهرست بندی است. ویندوز تمامی فایل ها را برای تعیین متادیتا و محتوا و با توجه به نوع شان تجزیه می کند و در ادامه آن ها را به منظور سریعتر نمودنِ جستجو در یک فایل ایندکس قرار می دهد. البته اگر فایل های مورد نظر شما در لیست مکان های فهرست شده نباشند، بالطبعِ آن در نتایج نیز نشان داده نخواهند شد. شما می توانید این مورد را به راحتی با قرار دادن فولدرهای مورد نظرتان در یک یا چند "کتابخانه” (Library) برطرف نمایید. این روش، روش پیشفرض ویندوز ۷ برای تصمیم گیری در مورد نحوه جستجو و تعیین موارد با اهمیت می باشد. حدس من این است که اکثر کاربران در این "کتابخانه ها” و یا در هنگام سفارشی سازی آن ها برای رفع نیازهایشان، گیر خواهند کرد. البته می دانیم که این موارد همیشه پیش نمی آیند.

در سمت دیگر، شما می توانید به طور دستی موقعیت ها را برای فهرست شدن اضافه نمایید. کنترل پنل را باز نموده و به دنبال "Indexing Options” بگردید، در انتها بر روی لینکی که پدیدار می شود کلیک کنید.
[تصویر: 7050_872.jpg]
در پنجره ی پاپ آپی که ظاهر می شود بر روی دکمه "Modify” کلیک کنید.


[تصویر: 7051_716.jpg]
در پنجره ی جدیدِ ظاهر شده می توانید بین فولدرهای خاص پیمایش نموده و آنها را به منظور قرار دادن در فهرست بندی تیک بزنید. فهرست نمودن کل درایو C:/ ایده ی خوبی نخواهد بود زیرا که این درایو شامل فایل های سیستمی غیر ضروریِ بسیاری است که احتمالا شما نیز خواهان دسترسی سریع بدان ها نمی باشید. علاوه بر دلیل ذکر شده ی قبلی، رویهمرفته کارایی جستجویتان هم به علت شمارِ زیاد فایل هایی که در جستجو لحاظ می شوند کاهش خواهد یافت. در مورد مکان هایی بغیر از درایو سیستمی نیز می توانید بدون نگرانی پارتیشن یا درایو دیگری را در فهرست قرار دهید.


[تصویر: 7052_156.jpg]


هم چنین در همان پنجره "Index Options” نیز می توانید بر روی دکمه "Advanced” کلیک نمایید.
[تصویر: 7053_608.jpg]
در این جا می توانید گزینه های چندی را تغییر داده و به طور دستی به بازسازی فهرست جستجو اقدام نمایید. اگر با مشکلاتی در زمینه جستجوی فایل ها مواجه هستید و مشکل نیز به طور واضح مشخص شده، ممکن است بخواهید این گزینه را مشاهده نموده و بیازمایید.


[تصویر: 7054_108.jpg]
شما می توانید در تبِ "File Types” مشخص نمایید کدام نوع از فایل ها می بایست و یا نمی بایست در فهرست بندی لحاظ شوند. هم چنین می توانید تعیین کنید که ویندوز تنها به خصوصیات (Properties) آن ها نظر کند و یا که علاوه بر آن در محتویات فایل نیز به جستجو بپردازد.

مجوزهای نامناسب

در آخر این که اگر یک فولدر برای فهرست شدن مارک زده شده و شما هم دارای فیلترهای مناسبی در همان مکان هستید، تنها یک دلیل وجود خواهد داشت که جلوی نمایش آن فایل را بگیرد: مجوزهای نامناسب. برای بررسی این موضوع بر روی فولدر مورد نظر کلیک راست نموده و در ادامه نیز بر روی تب "Security” کلیک نمایید. حال ببینید آیا در کادر "Group or user names” واژه ی "SYSTEM” مشاهده می شود؟
[تصویر: 7055_280.jpg]


اگر مشاهده نمی شد، ابتدا بر روی دکمه "Edit” و در ادامه روی دکمه "Add” کلیک نمایید.
[تصویر: 7056_983.jpg]


در کادر مشخص شده کلمه "SYSTEM” (بدون علامت های نقل قول) تایپ کرده و بر روی دکمه "Check Names” کلیک نمایید.
[تصویر: 7057_650.jpg]
اگر لیستی از کلمات تطبیقی نشان داده شد، از میان آن ها "SYSTEM” را برگزینید. در ادامه در تمامی پنجره های باز بر روی "OK” کلیک نمایید تا زمانی که به نقطه شروع (Explorer) باز گردید. با این عمل می بایست به فولدر مورد نظر شما تنظیمات مجوز مناسب داده شود.

گزینه های ثانویه جستجو به سبک ویندوز ایکس پی

قطعا جستجوی ویندوز ۷ کامل نیست، یا حداقل برای بسیاری از ما و با توجه به نوع استفاده از کامپیوترمان مناسب نیست. تنظیماتی که در بالا بدان ها اشاره شد می بایست بتوانند آلامی را که مایکروسافت با تغییراتی که از زمان ایکس پی تا به امروز در بسیاری از ما به وجود آورده، تسکین دهند.
[تصویر: 7058_281.jpg]
در سمت دیگر، اگر هنوز از این که روش قدیمی کادر جستجو (در XP) را کنار گذاشته اید احساس ناراحتی می کنید، می بایست به دنبال دیگر روش های جایگزین برای این موضوع باشید. ما قبلا در یک مقاله برنامه Everything را پوشش دادیم. این برنامه، فولدرها را نیز به همان خوبی فایل ها بازمی گرداند (گزارش می دهد)، یعنی همان نقطه ضعف عمده در جستجوی درونی ویندوز ۷٫


[تصویر: 7059_186.jpg]

اگر از سیستم قوی ای استفاده نمی کنید، توصیه ما را بررسی کنید: FileSearchEX. این برنامه سودمند بسیار شبیه صفحه جستجوی پیشرفته در ویندوز ایکس پی عمل می کند و ضمن سبُکی تنها مقدار اندکی از منابع سیستم را مورد استفاده قرار می دهد.

ممکن است بسیاری از شما نخواهید از توانایی تجزیه محتویات فایل، صرف نظر کنید و یا که شاید بخواهید امکان این را داشته باشید که از regular expression ها (بر پایه زبان پِرل) در جستجویتان استفاده کنید. در این حالت می توانید از برنامه Agent Ransack استفاده نمایید. آن هایی هم که از سیستم های روزآمدتری استفاده می کنند می توانند به برنامه InSight Desktop Search نگاهی بیاندازند. این برنامه پس از این که توسعه Google Desktop متوقف شد به عنوان بزرگترین "منبع نیرو” در زمینه جستجوی دسکتاپ مطرح شد.

ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بهترین موتورهای جستجو جایگزین برای گوگل کدام اند؟ nopardazco 0 334 ۱۳۹۸-۱-۲۴، ۰۱:۱۶ عصر
آخرین ارسال: nopardazco
  ایندکس شدن سایت شما در موتورهای جستجو novin5 0 76 ۱۳۹۴-۱۰-۱۹، ۱۰:۴۶ صبح
آخرین ارسال: novin5
  روش های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو maryamimani 0 63 ۱۳۹۴-۱۰-۷، ۰۱:۱۳ عصر
آخرین ارسال: maryamimani
  بیشترین موارد جستجو در سال 2015 منتشر شد sam44 0 32 ۱۳۹۴-۹-۲۸، ۱۰:۲۹ صبح
آخرین ارسال: sam44
  بهبود نتایج جستجو سرگرمی برای موبایل sam44 0 68 ۱۳۹۴-۹-۲۵، ۱۰:۳۶ صبح
آخرین ارسال: sam44
  دیگر حتی نمیتوانید به سخنان ربات ها بی اهمیت باشید! d.ertebat 0 54 ۱۳۹۴-۸-۳، ۱۱:۰۴ صبح
آخرین ارسال: d.ertebat
  نسخه ویندوز 10 به همراه امکانات جدید در راه است d.ertebat 0 65 ۱۳۹۴-۷-۲۷، ۱۱:۲۸ صبح
آخرین ارسال: d.ertebat
  لومیاهای فعلی از آذرماه به ویندوز ۱۰ بروز رسانی می‌شوند d.ertebat 0 69 ۱۳۹۴-۷-۱۵، ۱۲:۱۶ عصر
آخرین ارسال: d.ertebat
  گوگل احتمالا به زودی اپلیکیشن‌های خود را برای ویندوز 10 ارائه می‌کند d.ertebat 0 69 ۱۳۹۴-۷-۱۳، ۱۲:۰۸ عصر
آخرین ارسال: d.ertebat
  نرم افزار «تروکریپت» برای ویندوز از مشکلات امنیتی اساسی برخوردار است d.ertebat 0 61 ۱۳۹۴-۷-۹، ۱۱:۳۴ صبح
آخرین ارسال: d.ertebat

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان