امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 1.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت بین تونر ( Toner )در مقابل جوهر ( Ink ) در پرینترها چیست ؟
#1
با پیشرفت تمام روزه تکنولوژی و آسانتر شدن تمام کار های روزمره مصرف از دستگاه های چاپ خانگی یا همان پرینترها امروزه امر کاملا معمول عادی به حساب می آید. شاید زمانی بود که برای پرینت گرفتن تنها چند صفحه مجبور بودید به خدمات رایانه ی یا حتی مراکز تخصصی اینکار مراجعه بکنید اما امروزه در خانه نسبتا اکثر افراد پرینتر کوچک پیدا می شود که حداقل فایل های با اهمیت زیاد خود را پرینت بگیرند. همین بازار به وجود آمده پرینتر باعث شد شرکت های سازنده دستگاه های پرینتر هم به این موضوع فکر کنند که هر چقدر که می توانند کارایی و بهره وری پرینترها خود را بالا ببرند تا بتوانند خوبتر با رقبای خود مبارزه کنند. وقتی که حرف از چاپ یا پرینت می شود ، دو حالت به وجود می آید یا پرینتر شما از جوهر یا Ink استفاده می نماید و یا از Toner مصرف می نماید ، به ندرت پرینترهایی پیدا می شوند که از چیزی به غیر از این موارد مصرف کنند.برای اینکه فرق بین Ink یا جوهر و Toner را خوبتر درک بکنید ما بایستی به اجزای تشکیل دهنده آنها روش مصرف از آنها همين طور بقیه فاکتورهای مخصوص هر کدام تذکر کنیم. شما به عنوان یک کارشناس باید فرق Ink Toner را بهتر بدانید تا وقت ی فردی از شما درخواست مشاوره خرید پرینتر داد بتوانید بهتریـن مورد را به او معرفی بکنید .

جوهر یا Ink بیشترین استفاده را در کارتریج پرینترها دارد. کارتریج های جوهری بیشتر شبیه یه اتوماتیک عمل می کنند که بر روی کاغذ می نویسد. در کارتریج های جوهری جوهر در حالت مایع وجود دارد ،از طرف دیگر در کارتریج های تونری ، جوهر بیشتر شبیه ذرات زیاد ریز رنگی شبیه به شن وجود دارد یا به قول خودمانی ذرات رنگی بصورت پودر رنگی وجود دارند. کارتریج تونری به خودی خود از جنس کربن می باشند و وقتی که مورد استفاده قرار می گیرد به ذرات بسیار زیاد بسیار زیاد ریزی خرد می شود این ذرات با مصرف از یک پلیمر به کاغذ چسبانده می شوند. جوهر در کارتریج های جوهری بصورت مایع و بر طبـق آب یا روغن کار می نماید اما در کارتریج های تونری جوهر بصورت جامد و پودری خشک مورد مصرف قرار می گیرد.
همين طور فرق مهمی در نحوه استفاده از اجزای چاپگر در کارتریج های جوهری کارتریج های تونری وجود دارد. همان گونه که قبلا اشاره کردیم کارتریج های جوهری یا Ink Cartridge ها عملکردی شبیه به یک اتوماتیک دارند. چاپگر سخت افزاری با مصرف از فشاری که به کارتریج جوهری می آورد رنگ جوهری مایع مورد نظر را بر روی کاغذ تزریق می نماید . از طرفی دیگر در چاپگرهایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند فرآیند چاپ زیاد پیچیده تر است به شکلی که از تکنولوژی بسیار زیاد پیشرفته تری مصرف می شود. ابتدا چاپگر با استفاده از اشعه لیزر ماده موجود در کارتریج تونری را ذوب می نماید . بعد از اینکه فرآیند ذوب شدن تونر انجام شد تونر به کاغذ می چسبد بر اساس الگویی که عکس می بایست چاپ شود فرآیند چاپ و این مقوله ادامه پیدا می نماید .

همين طور دقت بکنید که در کیفیت تصاویر چاپ شده در پرینترهایی که از کارتریج های جوهری مصرف می کنند و پرینترهایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند مفرق است. کارتریج های جوهری در حال حاضر از کیفیت بالایی در تصاویر پرینت شده برخوردارند ، اما کیفیتی که در تصاویر خروجی از کارتریج های جوهری دیده می شود بیشتر به پرینتر مربوط می شود و نه به جوهری که در کارتریج موجود است. از طرف دیگر اگر بخواهیم در خصوص کیفیت پرینترهای کارتریج تونری حرف کنیم بحث کیفیت خیلی پیچیده می شود موارد بسياري هستند که کیفیت خروجی تصویر را از این نوع کارتریج های تونری تحت اثر قرار می دهند. کیفیت تونر ( Toner ) بسته به اندازه ذرات رنگی که در تونر وجود دارند مفرق است. وقت ی این ذرات رنگی موجود در تونر بزرگتر باشند کیفیت عکس دریافتی در میزان متوسط خواهد بود ، هر چقدر اندازه این ذرات کوچکتر باشد ، کیفیت تصویر چاپی به احتمال زیاد خوب خواهد شد. توجه بکنید که بعضا ذرات موجود در پرینترهای کارتریج تونری می توانند به اندازه دانه های شن ریزه یا اینکه بصورت پودر باشند.همچنین اینها یک فرق این دو نوع کارتریج در قیمت آنها است. قیمت خرید کارتریج های جوهری به مراتب ارزانتر از کارتریج های تونری است آن هم معین است ، سرعت کارتریج های جوهری پایین تر از کارتریج های تونری است و از طرفی کارتریج های جوهری برای مصرف زیاد مدت ساخـته نشده اند. کارتریج های جوهری به راحتی خالی می شوند و جوهر آنها تمام می شود. از طرف دیگر کارتریج های تونری درست است که گرانقیمت تر می باشند ولی امکان چاپ تعداد صفحات زیادتری را به شما می دهند. کارتریج تونری می تواند تا 5 هزار صفحه را پرینت بگیرد از طرفی سرعت استفاده از کارتریج های تونری بالاتر از کارتریج های جوهری است که این عامل باعث افزایش فروش کارتریج شده است در انتهای این مطلب در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران می بایست عنوان کنیم که پرینترهایی که از کارتریج جوهری استفاده می کنند با توجه به فرآیند کاری که انجام می دهند به عنوان پرینترهای جوهر افشان پرینترهایی که از کارتریج های تونری مصرف می کنند با توجه به استفاده از لیزر برای ذوب کردن تونر به پرینترهای لیزری زیاد دیده شده هستند } در کشورمان نیز معروف ترین مکان هایی که می شود پرینتر تهیه کرد عبارت اند از :
نمایندگی شارپ , نمایندگی اچ پی و نمایندگی شارپ در ایران , نمایندگی hp ,نمایندگی brother,نمایندگی برادر,در انتها بصورت خلاصه فرق کارتریج های جوهری تونری را یکبار بصورت خلاصه تحلیل می کنیم :

جوهر یا Ink بصورت مایع است ولی تونر یا Toner بصورت جامد است

جوهر از فشار جهت چاپ استفاده می نماید ولی تونر از لیزر جهت چاپ استفاده می نماید
کیفیت تصاویر چاپی در کارتریج جوهری خیلی بالا است
کیفیت تصاویر چاپی در کارتریج های تونری بستگی به اندازه ذرات رنگ تونر دارد ( هر چقدر کوچکتر = کیفیت خوب )
سرعت چاپ در کارتریج های تونری بیشتر از کارتریج های جوهری است
جوهر ارزانتر از تونر است
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بلبرینگ چیست؟ novinmarketing 0 82 1394-11-26، 10:37 صبح
آخرین ارسال: novinmarketing

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان