امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تهويه هوا در ساختمان ها و مبحث نوزدهم
#1
امروزه ساختمان ها به عنوان يك پناهگاه و به منظور تامين آسايش و ايجاد شرايط مطلوب براي انجام كارهاي مختلف ساخته مي شوند، بنابراين شرايط آسايش بايد در داخل ساختمانها ايجاد گردد. آسايش در ساختمان به عواملي از قبيل دما ، رطوبت ، تهويه و جريان هواي داخل اتاق بستگي دارد. انجمن ASHRAE معياري را تحت عنوان "محدوده آسايش حرارتي" ارئه نموده است كه بر مبناي آن شرايط داخل ساختمان بايد به گونه اي باشدكه اكثريت افراد حاضر در اتاق كه لباس متناسب با آن فصل را پوشيده اند احساس راحتي و آسايش كنند.
هزينه انرژي ، آيين نامه هاي جديد ساختمان و مبحث نوزدهم مقررات ملي ساختمان ايجاب مي كند كه ساختمانها به گونه اي طراحي و ساخته شوند كه نفوذ هوا از داخل به خارج و بر عكس، به حداقل مقدار ممكن كاهش يابد. اين اقدام اگرچه از مصرف انرژي به ميزان بيش از 30 درصد جلوگيري مي نمايد ولي از سوي ديگر مقدار قابل توجهي از مقدار هواي تهويه مورد نياز را كاهش مي دهد.
تعويض هوا در ساختمانها با اهداف زير صورت مي گيرد:
تامين اكسيژن مورد نياز براي تنفس
جلوگيري از افزايش گاز كربنيك
تخليه هواي بودار، دود سيگار و گازهاي زيان آور
جلوگيري از راكد ماندن هوا
جلوگيري از تراكم رطوبت
طبق مقررات ملي ساختمان، سطح بازشوي دهانه هر فضا به هواي خارج دست كم بايد 4 درصد سطح زير بناي مفيد آن فضا باشد. اگر فضايي ، دهانه بازشوي مستقيم به بيرون ندارد، از طريق فضاي مجاور، تعويض هوا صورت مي پذيرد. دهانه بازشوي بدون مانع اين دو فضا ، بايد دست كم 8 درصد سطح زيربناي فضاي مورد نياز باشد و در هر صورت نبايد از 2 متر مربع كمتر باشد.
تخليه و تهويه هوا
جابجايي هوا، در اثر فشار اتفاق مي افتد كه از شرايط زير ناشي مي شود:
اختلاف دمايي
بادهاي طبيعي
وسايل تهويه و هواكش ها
هواكش هاي طبيعي نظير پنجره ها ، درها و لوله هاي تهويه و هواكش هاي مكانيكي نقش تهويه و تخليه هوا در ساختمان را بر عهده دارند. در ساختمانهاي معمولي نقش اصلي تهويه را پنجره ها و درها به عهده دارند. در مبحث نوزدهم در مورد مشخصات پنجره هاي مورد استفاده ، ملاحظه مي شود كه استفاده از پنجره فلزي با شيشه تك جداره غير مجاز است. در حال حاضر مواد متنوعي نظير چوب ، آلومينيوم ، پي وي سي و ديگر محصولات پليمري در ساخت پنجره هاي نوين استفاده مي شود كه هر يك داراي معايب و محاسني است اما در همه انواع مختلف تاكيد بر درزبندي و هوابندي كامل مي باشد.
اگر چه درزبندي از ديد مصرف انرژي داراي اهميت خاصي است ، ولي با كاهش نشت هوا و يا حتي مسدود نمودن كامل نشت هواي تازه مواجه مي شويم و اين مي تواند هم سبب كاهش هواي مورد نياز احتراق شود و هم ورود هواي تازه را دچار اختلال كند.
پنجره ها از نظر صرفه جويي انرژي نقش حساسي دارند، چرا كه حدود 30 درصد از كل تلفات حرارتي ساختمان از پنجره ها صورت مي گيرد بنابراين پيشنهاد مي گردد در مبحث نوزدهم ، به ساختمانهايي كه وسايل گازسوز در داخل اتاق ها قرار دارند و هواي احتراق بايد از هواي داخل تامين گردد، توجه ويژه اي شود. بهتر آنست كه براي ساختمان هاي مختلف بر اساس سيستم هاي گرمايش و سرمايش مورد استفاده نوع پنجره ها و درها پيشنهاد گردد تا با در نظر گرفتن هواي تازه و احتراق به كاهش مصرف انرژي پرداخته شود.
با توجه به مراتب فوق، نظر به اينكه دستگاههاي گازسوز نصب شده در داخل ساختمان، هواي مورد نياز جهت احتراق را از هواي فضاي محل نصب دستگاه تامين مي نمايند، لذا تامين هواي تازه براي احتراق و تهويه از اهميت به سزايي برخوردار مي باشد و محل نصب دستگاههاي گازسوز در داخل ساختمان بايد طوري انتخاب شود كه در شرايط كار معمولي دستگاه گازسوز، احتراق كامل صورت گرفته و جريان هواي مناسب در فضا برقرار گردد.
اصولا اگر درزها و منافذ موجود در ساختمان محل نصب وسايل گازسوز به حدي نباشد كه بتواند هواي مورد نياز احتراق دستگاه گازسوز و همچنين تهويه طبيعي هواي فضاي نصب را تامين نمايد، بايد به روشهاي مختلف، از جمله نصب كانال و يا دريچه، هواي تازه به اين دستگاهها رسانده شود. جهت سهولت در تعيين محل نصب وسايل گازسوز، اطلاعات جامعي در مبحث هفدهم مقررات ملي ساختمان، بر اساس نوع وسيله گازسوز و ميزان هواي لازم جهت تهويه آورده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فروشگاه سرمایشی گرمایشی بوتان مراجعه نمایید.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بهسازی صوتی ساختمان با کناف sam44 0 0 1395-7-27، 01:06 عصر
آخرین ارسال: sam44
  حفاظت ساختمان در برابر حریق با کناف sam44 0 38 1395-6-7، 02:19 عصر
آخرین ارسال: sam44
  مرور بخشي از مبحث هفدهم مقررات ملي ساختمان sam44 0 39 1395-5-6، 01:55 عصر
آخرین ارسال: sam44
  برق اضطراری ساختمان های تجاری و عمومی rahi11 0 41 1395-4-27، 10:58 صبح
آخرین ارسال: rahi11
  ساختمان دیزل ژنراتور novin5 0 36 1395-4-21، 04:47 عصر
آخرین ارسال: novin5
  نمای ساختمان یکی از مهمترین عناصر بیرونی در ساخت و ساز zahrabb 0 77 1395-2-12، 12:37 عصر
آخرین ارسال: zahrabb
  پشم سنگ و ضرورت کاربرد آن در صنعت ساختمان جهت عایق کردن درب های ضد سرقت‎ novinmarketing 0 62 1395-1-23، 02:42 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  نصب پمپ آبرسانی ساختمان sara.shrz 0 106 1394-11-21، 02:25 عصر
آخرین ارسال: sara.shrz
  مفاهیم مبحث الکتریسیته سیاوش زرقانی 0 110 1393-11-29، 02:59 عصر
آخرین ارسال: سیاوش زرقانی
  آشنایی با انواع سیم و کابل ها، ساختمان و کاربرد آن ها: سیاوش زرقانی 0 4,612 1393-11-4، 04:00 عصر
آخرین ارسال: سیاوش زرقانی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان