امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت
#1
شرکت تجاری،قراردادی است که به موجب آن دو یا چند نفر توافق می کنند سرمایه مستقلی را که از جمع آورده های آن ها تشکیل می شود ایجاد کنند و به موسسه ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می گردد اختصاص دهند و در منافع و زیان های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند. در این نوشتار،برآنیم تا ضمن معرفی انواع شرکت های تجاری،به بررسی حداقل تعداد سهامداران و حداقل سرمایه جهت ثبت شرکت بپردازیم.لازم به یادآوری است،شما بزرگواران می توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با کارشناسان فوق حرفه ای ما در "شرکت ثبت کارا "تماس حاصل فرمایید.


انواع شرکت های تجاری:
شرکت های تجاری،دارای شخصیت حقوقی هستند.شرکت به عنوان یک شخص حقوقی،می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قایل است.مگر حقوق و تکالیفی که بالطبیعه،فقط انسان به عنوان یک شخص حقیقی می تواند دارای آن ها باشد.
شرکت های تجاری یا شرکت های بازرگانی هفت نوعند:
1) شرکت سهامی(سهامی عام و خاص)
2) شرکت با مسئولیت محدود
3) شرکت تضامنی
4) شرکت مختلط غیر سهامی
5)شرکت مختلط سهامی
6)شرکت نسبی
7)شرکت تعاونی تولید و مصرف
حداقل تعداد سهامداران در انواع شرکت های تجاری:
حداقل تعداد سهامداران برای ثبت شرکت 2 نفر و در شرکت سهامی خاص 3 نفر است.
به طور کلی،حداقل تعداد شرکا در هر یک از شرکت های تجاری به شرح ذیل می باشد:
حداقل 2 شریک در ( شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مختلط غیر سهامی )
حداقل 3 شریک در ( شرکت سهامی خاص ، شرکت مختلط سهامی )
حداقل 5 شریک ( در شرکت سهامی عام )
حداقل 7 شریک ( در شرکت تعاونی تولید و مصرف )
حداقل سرمایه در شرکت های تجاری:
شرکت سهامی عام:
شرکت سهامی عام شرکتی است که موًسسین آن قسمتی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تاًمین می کنند. سرمایه ی اولیه در شرکت های سهامی عام در موقع تاًسیس از پنج میلیون ریال نباید کمتر باشد.در صورتیکه سرمایه ی شرکت بعد از تاًسیس به هر علت از حداقل مذکور کمتر شود، باید ظرف یکسال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان حداقل مقرر اقدام به عمل آید یا شرکت به نوع دیگر از انواع شرکت های مذکور در قانون تجارت تغییر شکل یابد وگرنه هر ذینفع می تواند انحلال آن را از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند.برای تاًسیس شرکت های سهامی عام موًسسین باید اقلاً بیست درصد سرمایه ی شرکت را خود تعهد کرده و لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام «شرکت در شرف تاًسیس» نزد یکی از بانک ها تودیع نماید.به این ترتیب شرکتی که مثلاً با پنج میلیون ریال تاًسیس می شود باید سیصد وپنجاه هزار ریال نقداً سپرده و سپس آگهی برای دعوت سایرین انتشار دهد.ممکن است قسمتی از تعهد موًسسین سرمایه ی غیر نقدی باشد در این صورت باید عین آن با مدارک مالکیت در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده است تودیع گردد.
شرکت سهامی خاص:
شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه ی آن توسط موسسین تامین گردیده است ، مواد اصلاحی قانون تجارت با تشریفاتی کمتر و اموری ساده تر که طبعاً شرکا کمتری دارد ، یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که شرکت سهامی خاص نامیده می شود.سرمایه ی شرکت سهامی خاص نباید کمتر از یک میلیون باشد.در صورتی که به عللی سرمایه ی شرکت تقلیل پیدا کند باید شرکا در ظرف یکسال آن را جبران کنند .در غیر این صورت شرکت را به نوع دیگر از شرکت ها از قبیل با مسئولیت محدود یا تضامنی تبدیل نمایند.
شرکت با مسوولیت محدود:
ماده ی 94 قانون تجارت ، شرکت با مسئولیت محدود را بدین نحو تعریف می نماید:شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون این که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد ، فقط تا میزان سرمایه ی خود ، در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود، حداقل سرمایه ی نقدی یکصد میلیون ریال در نظر گرفته شده است .
شرکت تضامنی:
طبق تعریف ماده ی 116 قانون تجارت شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. ماده ی 118 قانون تجارت ، سرمایه ی شرکت تضامنی را به دو صورت نقدی و غیر نقدی پذیرفته است ،ولی به منظور تشکیل شرکت باید کل سرمایه ی نقدی تادیه شده و سرمایه غیر نقدی تقویم و تسلیم شده باشد.قابل ذکر است در لایحه ی اصلاح قانون تجارت (مصوب 1384 هیات وزیران)هیچگونه حداقل مبلغی برای تشکیل شرکت تضامنی در نظر گرفته نشده است.
شرکت تعاونی:
شرکت تعاونی به تعریف ماده ی اول قانون شرکت های تعاونی مصوب 11 مرداد 1334 شمسی، عبارت است از « شرکتی که برای مدت نامحدود به منظور رفع احتیاجات مشترک شرکا و بهبود وضع مادی و اجتماعی آنان...تشکیل می شود. وزارتخانه ها، سازمان ها ، شرکت های دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت،بانک ها، شهرداری ها،شوراهای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می توانند جهت اجرای بند 2 اصل 43 از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل صلح، مزارعه ، مضاربه، فروش اقساطی و صلح اقدام به کمک در تاًمین یا افزایش سرمایه ی شرکت های تعاونی نمایند، بدون آنکه عضو باشند.حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی،000/000/210 ریال می باشد که می بایست 35% از آن ابتدا به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز گردد.لازم به ذکر است میزان سرمایه اولیه در شرکت های تعاونی توسط اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین می گردد.
آنچه در تخصص ماست جلب رضایت کامل متقاضیان با ارایه مناسب ترین خدمات است.
همراهی متخصصان مجرب ما را در "کارا ثبت" تجربه کنید.


حداقل سرمایه برای ثبت شرکت
برای آشنایی بیشتر به موسسه ثبت نام شرکت کارا ثبت رجوع کنید .
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ثبت شرکت در زاهدان avahesab 0 38 1397-6-5، 02:18 عصر
آخرین ارسال: avahesab
fjump تغییر شرکت چرا؟؟؟؟وچگونه؟؟؟؟ avahesab 0 27 1397-6-5، 12:41 عصر
آخرین ارسال: avahesab
  چند نکته مهم در مورد افزایش سرمایه در شرکت های سهامی comreg 0 47 1397-6-4، 03:06 عصر
آخرین ارسال: comreg
  مدارک عمومی برای ثبت علائم تجاری nire 0 57 1397-6-4، 02:44 عصر
آخرین ارسال: nire
fjump در جستجوی شرکت اجاره خودرو elenaaa 0 26 1397-6-4، 01:30 عصر
آخرین ارسال: elenaaa
  چه کلینیکی برای درمان زگیل مقعد بهتر است ؟ saharmoradi 0 35 1397-5-29، 04:12 عصر
آخرین ارسال: saharmoradi
fjump شرکت خود را در4 روز ثبت کنید aylar0302 0 34 1397-5-25، 10:54 صبح
آخرین ارسال: aylar0302
news با شرکت غیر فعال خود چه کنیم؟؟؟؟؟ aylar0302 0 37 1397-5-25، 10:35 صبح
آخرین ارسال: aylar0302
  به نظر شما اولین گام برای اخذ جواز تاسیس چیست؟ aylar0302 0 37 1397-5-24، 06:02 عصر
آخرین ارسال: aylar0302
fjump متقاضیان ثبت شرکت در تهران باید نکات زیر را حتما بدانند aylar0302 0 22 1397-5-24، 12:46 عصر
آخرین ارسال: aylar0302

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان