امتیاز موضوع:
  • 81 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حضور زنان و دختران در فضای مجازی ( استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری )
#1
سوال اول

متن سوال :

حضور زنان و دختران در فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی، مسنجرها و… اگر با ابراز صمیمیت و مزاح بین یکدیگر (خانم ها) همراه باشد و در نوشته های خود از رنگ های جذاب و الفاظی صمیمی و آیکن (شکلک های عروسکی) خاصی استفاده کنند، آیا خالی از اشکال است یا بر آن اشکال وارد می باشد؟ فرم چنین ابراز صمیمیت ها، الفاظ، آیکن ها و… در اتاق های مذهبی به شکل های زیر است : ۱- استفاده از الفاظ (جان، عزیز و…) برای دیگر زنان ۲- شوخی های متعارف و مشروع (در حضور مردان) با یکدیگر ۳- استفاده از رنگ های جذاب و دخترانه (صورتی، بنفش و…) در نوشته های خود ۴- استفاده از آیکن های ابراز علاقه (قلب، در آغوش گرفتن، بوسه، گل) برای همدیگر لطفا در ارتباط با حدود شرعی این نوع حضور خانم ها در فضای مجازی توضیحاتی دهید. تشکر


پاسخ سوال :

حضور زنان و دختران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و مسنجرها با رعایت مسائل شرعی اشکالی ندارد و نوشته ها، شوخی ها و استفاده از رنگ ها و آیکن ها و شکلک های خاص یاد شده انواع مختلفی دارند که نمی توان به صورت کلی اظهار نظر کرد فقط می توان گفت که اگر موارد پیش گفته بین دو خانم موجب مفسده برای جنس مخالف یا حتی برای خودشان گردد، جایز نیست به عنوان مثال نوشته ها به صورتی باشد که تحریک کننده باشد. اما اگر تحریک کننده بودن و مفسده انگیز بودنش معلوم نباشد اشکال شرعی ندارد. (۱) پی نوشت: ۱٫ سئوال از دفتر آیت الله خامنه ای در قم (۷۷۴۶۶۶۶-۰۲۵۱).سوال دوممتن سوال :

حضور زنان و دختران در فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی، مسنجرها و… اگر با صحبت کردن آن ها در اتاق های گفتگوی صوتی زنده که به صورت عمومی وجود دارد در مسنجرها همراه باشد (منظور اتاق های مذهبی است)، آیا خالی از اشکال است یا بر آن اشکال وارد lمی باشد؟ فرم چنین صحبت هایی در اتاق های مذهبی به شکل های زیر است : ۱- خواندن روایت و داستان های پند آموزش و اسلامی – اشعار و دکلمه های مذهبی ۲- خواند اخبار و تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ۳- پاسخگویی به سوالات شرعی و شبهات دینی ۴- مدیریت اتاق های گفتگو و مدیریت میکروفن (مجریگری) لطفا در ارتباط با حدود شرعی این نوع سخنرانی کردن خانم ها در فضای عمومی توضیحاتی دهید، اینکه آیا جایز است چنین صحبت هایی حتی اگر در محیط اتاق های مذهبی و با هدف شرکت در جنگ نرم باشد. با تشکر یا علیپاسخ سوال :

حضور زنان و دختران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و مسنجرها با رعایت مسائل شرعی اشکالی ندارد و خواندن روایت و داستان و شعر و … مدیریت اتاق های گفتگو و مجریگری اگر موجب مفسده برای جنس مخالف یا حتی برای خودشان گردد، جایز نیست به عنوان مثال خواندن ها به صورتی باشد که تحریک کننده باشد. اما اگر تحریک کننده بودن و مفسده انگیز بودنش معلوم نباشد اشکال شرعی ندارد. (۱) در مورد پاسخگویی به سئوالات شرعی و شبهات دینی در صورت داشتن صلاحیت همین حکم را دارد. پی نوشت: ۱٫ سئوال از دفتر آیت الله خامنه ای در قم (۷۷۴۶۶۶۶-۰۲۵۱).

حضور زنان و دختران در فضای مجازی
پاسخ
#2
سلام فرزندان ایران سلام فرزندان جوین
باز هم ادامه بده
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقام والاي مادر در قرآن ~~sara~~ 0 586 1392-2-11، 11:08 عصر
آخرین ارسال: ~~sara~~

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان