امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

داستان جعلی از یک شهید

#1
بسم الله الرحمان الرحیم
السلام علیکِ یا زینب کبری،یا بنت امیرالمومنین (ع)
To get missing image descriptions, open the context menu.
*بررسی موضوعی ( داستان منتسب به شهید حاج امینی )
*سابقه:
داستان نامه نگاریهای جوانی 17 ساله بنام امیر بامجله زن روز از انتشارات موسسه کیهان ؛درسال 1365 دربارهء مشکل این پسرجوان که به گفتهءخودش تک فرزندیک خانوادهء مرفه (پدرومادر هردو پزشک) می باشد و والدین او دخترخالهءهم سن وسالش را برای رفع تنهایی وی به تکفل می پذیرند و شیطنتها و اغواءگریهای دخترخالهءهوسباز او در جهت ایجاد یک رابطهءنامشروع ... واستمداداین جوان ازمشاورین مجلهءزن روز برای رهایی از این مفسده و وسوسه ها؛ ونهایتا اعزام به جبههءنبردشدن این جوان برای رهایی از گناه و آلودگی در1/10/1365و شهادت ایشان درعملیات کربلای4 و....؛درآن سالهادرمجلهءزن روز و اینروزها مکرر درفضای نت منتشر و بازنشر می شود.
ماجرا وقتی قابل تامل می شود که واعظی مشهور(شیخ حسین انصاریان)دریکی ازمنابروعظ ازروی مجلهءمذکور داستان را برای الگوگیری جوانان و مخاطبین بیان می کنندو یا در کتاب کرامات و حکایات عاشقان خدا (جلد2)  تالیف جبرائیل حاجی زاده ضمن جمع آوری کرامات برخی از مجتهدان و عالمان دینی؛ این داستان راهم بدون هیچ تحقیقی در اصل و سند آن صرفا به اتکای نقل مجله و احتمالا واعظ محترم؛ روایت کرده و سایتی هم نظیر مرکزاسنادانقلاب اسلامی بادرج تصویرنامه ها و پاسخهامستندا به شرح ماوقع می پردازندو این شهید 17 ساله را دست یافتنی ترین نمونهءپاکدامنی برای جوانان دیروزوامروز معرفی می نمایند.
صرفنظر از ایرادات وتناقضاتی که تا همینجای مطلب؛با مطالعهء نامه ها ؛ مطابقت تاریخها و اظهارات نویسندهءنامه هابچشم میخورد و صحت این ماجرا را در حدقابل ملاحظه ایی مخدوش مینماید(درادامهءبررسی به آن پرداخته خواهدشد) متاسفانه اصالت این داستان هم درگذر زمان و در پروسهءنشروبازنشر ! دچار جرح و تعدیلهای فراوانی می گردد و نویسندگان صاحب ذوق؟! به فراخور دل خودشان با تغییراتی دراسم جوان داستان(از امیر به امین ) تا تغییر تاریخ نامه های ارسالی و متن داستان .... کار را بجایی میرسانند که در یک اقدام سهل انگارانه و بدون تحقیق؟! هویت جوان داستان را هم کشف نموده و بدون درنظر گرفتن عواقب دنیوی و اخروی این عمل خطاء؛ معاذالله ؛ نگارندهءنامه ها را شهید بزرگوارومظلوم امیرحاج امینی معرفی می نمایند. این کمترین همین ابتدا ازشهیدحاج امینی و خانوادهءمحترمشان بابت بازگویی این بهتان عظیم و نابخشودنی عذرخواهی می کنم.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#2
*بررسی داستان در رد انتساب آن به شهید حاج امینی:
1-اگرتنهابا یک دلیل ساده بخواهیم این تهمت را از دامن منزه شهیدامیرحاج امینی پاک کنیم همین بس که شهیدحاج امینی متولد 1340 می باشند و تا سال تاریخ شهادت ایشان که از قضا با سال نگارش نامه کذایی یکی می باشد(1365) ایشان 25 ساله هستند و شخصیت موردبحث درنامه 17 ساله هستند؟!یعنی 8سال اختلاف سنی؛ اما برای محکم کاری سایر ادله ایی را که می شود برای رد این ادعای سخفیف تبیین کرد اجمالا برمی شماریم.
2-تاریخ شهادت امیرحاج امینی 10/12/1365(کربلای5) می باشد و کارکترداستان مذکور درتاریخ 5/10/1365(کربلای4) شهیدشده است.
3-شهیدحاج امینی تنهافرزند خانواده نمی باشند و دارای برادر هستندولی شخصیت داستان تک فرزندخانواده می باشند.
4-شهیدحاج امینی تکنسین کارخانهءباطریسازی تهران و از خانوادهءزحمتکش ؛غیرمرفه و متدین و مذهبی بوده ولی شخصیت داستان محصل ؛ازخانواده مرفه و غربزده (به اذعان خودش) می باشد.
5-شهیدحاج امینی قبلا نیز به جبهه رفته اند ولی شخصیت داستان به اذغان خودش برای اولین بار به جبهه اعزام می شده است.
6-شهیدحاج امینی(صرفنظراززیبایی معنوی وحسمی)دارای موهای تیره رنگ و پوست معمولی هستند اما شخصیت داستان خودرا دارای موهای طلایی و پوست روشن و زیبا توصیف می کند.
علیهذا بنظرمی رسد که با همین دلایل بتوان با قاطعیت و یقین انتساب این داستان به شهید بزرگوار امیر حاج امینی را نابحا و ناروا دانست.
********
برای حق باید از حق استفاده کرد. معنی این حرف این است: اگر من بدانم چنانچه یک حرف ناحق و نادرست، یک دروغ بگویم یا یک حدیث ضعیف، حدیثی که خودم می‌دانم دروغ است برای شما بخوانم همین امشب همه گنهکارانِ شما توبه می‌کنند و همه شما نمازشب خوان می‌شوید، [در عین حال‌] اسلام به من چنین کاری را اجازه نمی‌دهد. آیا اسلام اجازه می‌دهد ما دروغ بگوییم که مردم برای امام-حسین اشک بریزند؟ آن که می‌شنود که نمی‌داند دروغ است، اشک ریختن برای امام حسین هم که شک ندارد اجر و ثواب دارد، آیا اسلام اجازه می‌دهد؟ ابداً. اسلام نیازی به این دروغها ندارد. حق را با باطل آمیختن، حق را از میان می‌برد. وقتی انسان حق را ضمیمه باطل کرد، حق دیگر نمی‌ایستد، خودش می‌رود. حق تاب اینکه همراه باطل باقی بماند ندارد.
ازکتاب سیری درسیره نبوی،ص123،شهیدمطهری(ره)
********
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#3
*بررسی شبهات وسئوالات وارده به اصل داستان منقول از مجله زن روز توسط سایت مرکزاسنادو واعظ مشهور:
1- چرا (امیر یا امین)جوان 17 سالهء متدین و پاکدامن نگارندهء نامه؛ که معتمدینی در دبیرستان محل تحصیل داشته و از نظر شناخت مسائل دینی در سطحی بوده که ازقبح گناه کبیره ایی بسان آنچه در داستان نقل شده  اطلاع داشته ! باتوجه به ساختارجامعه ایران در زمان دفاع مقدس که بسیار مذهبی و مسجدمحور بوده و در دبیرستانها نیز نهادی انقلابی-مذهبی بنام معاونت پرورشی وجودداشته؛ بجای مراجعه به روحانی یا معتتمدین مسجدمحل و یا امناء دیرستان و از جمله مربی پرورشی؛ اقدام به مشورت با مجلهءزن روز نموده که غالبا عمده مخاطبینش بانوان می باشند؟؛بادرنظرگرفتن زمان طولانی ارسال و دریافت پاسخ نامه در آن سالها؟ و نیازفوری ایشان به مساعدت و مشاوره؛ با توجه به دسترسی سریع به مسجدودبیرستان محل تحصیل؛ نوشتن نامه به مجلهءمذکوربا هدف استمداد وارشاد بعیدبنظر می رسد و محل اشکال است.(شائبهءجلب توجه و مطرح شدن نویسنده نامه در مجله و حتی شوخی و دست انداختن عوامل مجله را در ذهن متبادر می کند)
2-امیر (امین) طبق اضهار خودش در نامه دوم؛تا حالا جبهه نرفته است (1/10/1365 تاریخ نامه ای که به کادردبیرستان داده است) و این نکته مهمی است؟! چرا؟؟ چون نیروهایی که در عملیاتهای کربلای 4و5 شرکت کرده اند همگی نیروهای بسیجی و غالبا اعزام مجددی بودند که در تاریخ 9/9/1365 تحت عنوان سپاهیان 100 هزارنفری محمد(صلوات علیه و آله وسلم) بعداز اجتماع در ورزشگاه آزادی تهران به جبهه اعزام شده و قبل از عملیات کربلای 4 در یگانهای سپاه سازماندهی شده بودند و تا پیش از آنهم در تمرینات نظامی سخت و مانورهایی شبیه عملیات شرکت کرده و ازحدود یکماه قبل از عملیات در اختیار یگانهای رزم قرار گرفته بودند؛ نتیجه اینکه نیرویی که تا تاریخ 1/10/1365 در تهران حضورداشته و نامه را به کادردبیرستان داده و بار اولش هم هست که جبهه می رود!! باید ابتدا به ساکن به پادگان آموزشی اعزام شود و پس از طی 45 روز آموزش و طی یک دوره مرخصی آموزشی به جبهه اعزام شود(حدود2 ماه بعد)؛ لذا پذیرفتن اینکه نویسنده نامه تنها 3 روز پس از اعزام و بدون آموزش نظامی با شرایط پیش گفته؛ در عملیات کربلای 4 شرکت کند و به شهادت برسد! ناممکن است.
3-اشتباه و اشکال دیگری که به این داستان می توان گرفت؛ تاریخ شهادت امیر (امین) است که 5/10/1365 (کربلای 4) ذکر شده؛ نکته قابل تامل این است که عملیات کربلای درتاریخ 3/10/1365 ساعت 22:30 آغاز شد و پس از اطلاع فرماندهان از ناموفق بودن اهداف عملیات در همان چند ساعت اولیه بامداد 4/10/1365 دستور لغو ادامه عملیات و بازگشت نیروها صادر شد و عملا در تاریخ 5/10/1365 عملیات منتفی شده بود. لذا تاریخ مورد اشاره نیز محل اشکال است.
در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که هدف از این بررسی صرفا تنزیه ساحت محترم و منور شهید حاج امینی از این افتراء می باشد و قصد تخریب و تخطئهءسایت ارزشی و شخص واعظ محترم را نداشتم؛ بلکه جلب توجه مخاطب به این نکته مهم است که حتی افراد حقیقی و حقوقی ثقه هم چنانچه در زمینه ایی تخصص و اطلاع کافی نداشته باشند و صرفا از منابع عمومی برای نقل و استناد مطالب مورد نظرشان استفاده کنند؛ مصون از خطاء و اشتباه نیستند؛ و این کمترین هم از این قائده مستثنی نمی باشم.
وآخردعواناان الحمدلله رب العالمین
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#4
* منابع و مطالب مرتبط:
1-زندگینامه شهیدحاج امینی : 
 %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8… 
2-طرح سئوال درباره صحت وسقم داستان: 
 %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8… 
3-آدرس مطلب در سایت مرکزاسنادانقلاب اسلامی:
 %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…   
4-آدرس فایل صوتی داستان : 
  %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…
5-فیلم مستندآشنای غریب درباره شهیدحاج امینی :
%D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…
6-نمونه آدرس تحریف شده داستان :
   %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…   
و   
و  %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…  
و %D9%81%D9%84%D8%B4-%D8%AC%D9%8…
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#5
منبع
[مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  [تولید انجمن] زندگینامه شهید زنگی ابادی " عجیب ترین شهید دفاع مقدس " ADMIN 22 9,845 ۱۳۹۹-۶-۱۸، ۰۹:۴۵ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  خاطره ای جالب از برخورد شهید رجایی ADMIN 0 103 ۱۳۹۹-۶-۷، ۰۷:۱۶ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  او که 2 بار شهید شد ADMIN 10 166 ۱۳۹۹-۶-۳، ۰۵:۵۹ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  شهید مهدی موحدنیا اعزامی از شهرستان جوین ADMIN 4 161 ۱۳۹۹-۴-۱، ۰۸:۴۶ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  جمله ی زیبایی که شهید مدافع حرم در خواب به دخترش گفت + ویدیو ADMIN 0 110 ۱۳۹۹-۳-۱۵، ۰۵:۳۹ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  عاشقانه های شهید مدافع حرم ADMIN 0 127 ۱۳۹۹-۳-۴، ۰۹:۴۷ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  گلچین خاطرات شهید بابا نظر ADMIN 1 158 ۱۳۹۹-۲-۳، ۱۰:۱۳ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  ماجرای شناسایی پیکر شهید همت ADMIN 0 180 ۱۳۹۸-۱۲-۱۸، ۱۲:۲۹ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  وصیت نامه شهید حاج محمدابراهیم همت ADMIN 0 188 ۱۳۹۸-۸-۲۵، ۰۷:۵۳ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  شهید چمران که بود ؟ ADMIN 4 940 ۱۳۹۷-۱۲-۸، ۱۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: hossein7807کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان