امتیاز موضوع:
  • 25 رأی - میانگین امتیازات: 3.12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درباره دكل های نصب دوربین مدار بسته
#1
درباره دكل های نصب دوربین مدار بستهwww.datisint.com
سیستم های نظارت تصویری از سالیان پیش به عنوان ابزاری مهم در بحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به سابقه طولانی این سیستم ها، تحولات و پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه صورت پذیرفته است كه اطلاع از روند این پیشرفت ها، آخرین دستاوردها و تكنولوژی ها، و توجه به نكات مهم در یك سیستم نظارت تصویری و موارد بسیار دیگر می تواند كمك شایانی به ارتقای كیفیت واستفادهء بهینه از این تجهیزات بنماید.
یكی از بخش هایی كه در كنار صنایع حفاظت الكترونیك و به عنوان بخش مكمل در این بخش مطرح می شود استفاده از تجهیزات الكترومكانیكی و عمرانی است. در این زمینه می توان از دكلهاو پایه های نگهدارنده دستگاه های نظارت تصویری , زیر ساخت های آن و سیستم ارتینگ (اتصال زمین)نام برد.
در ابتدای طرح، باید مطالعات جامعی بر روی مبحث سیستم های نظارت تصویری، اجزا، استانداردها و تكنولوژی های روز دنیا صورت پذیرد تا دامنه موضوع و ابعاد به خوبی روشن گردد.
در این مرحله مطالعه بر روی بستر سازی سیستم شامل كنده كاری، مسیر كشی و لوله گذاری برای عبور كابل ها، نیز انجام می پذیرد. همچنین طراحی دكل ها نیز باید با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و توسط متخصصین فن انجام پذیرد. همچنین طراحی سایر تجهیزات همانند بسترهای ارتباطی ، برق گیر و غیره نیز به موازات این مرحله باید انجام پذیرد.
دكل ها و پایه ها یكی مهم ترین عضو ها از مجموعه تجهیزات نظارت تصویری به شمار می آیند. برای طراحی و ساخت دكل و پایه های
دوربین رعایت نكاتی حائز اهمیت است:

1 -تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مكانی كه نظارت آن برای كارفرما مورد اهمیت است.
2 –تعین نوع دوربین با توجه موقعیت واهداف نظارت تصویری
3 –تعیین الگوی ظاهری ونوع نمای دكل با توجه به موقعیت بومی محل اجرای سیستم , منابع اقتصادی و نظر كارفرما
4 –تعیین نوع پوشش ورنگ , متانسب باموقعیت جغرافیایی با جلب نظر كار فرما
5 –تعیین مكان نصب و نحوه اجرای دكل
6 –تعیین وبررسی بودجه و زمان

مواردی كه ذكر شد از مهمترین مراتبی است كه منجر به طراحی وساخت یك دكل ویا پایه دوربین مناسب می شود كه به تحلیل آن می پردازیم.
برای سفارش یك دكل دوربین ابتدا لازم است مشخص شود كه هدف از نصب یك دوربین , كنترل ونظارت بر چه مكان یا موقعیتی است . برای این منظورپس ازرایزنی با كارفرماوجلب نظراو واعمال دیدفنی برموقعیت تعیین شده ارتفاع و زاویه دكل مشخص میشود. سپس باتوجه به موقعیت قرارگیری وفاصله دوربین ازهدف موردنظر , نوع دوربین , لنزدوربین , گردان یاثابت بودن آن و یااینكه برای كنترل مكان , اشیاء , افراد و یا چه موردی انتخاب می شود دوربین مورد نظر انتخاب میگردد, كه این یكی از مهم ترین پارامترهای تعیین مشخصات یك دكل مناسب می باشد. دكلی كه برای یك دوربین ثابت با لنز معمولی طراحی می شود مسلما با دكلی كه برای دوربین 32x گردان و یا دوربین كنترل پلاك طراحی شده است بسیار متفاوت خواهد بود , چرا كه برای دوربین ثابت با لنز معمولی كه برای كنترل محیط پیرامون دوربین بكار می رود , وزش باد و اثر آن بر لرزش دكل تاثیر چندانی در افت كیفیت تصویر ندارد ولی همین لرزش می تواند منجر به افت كیفیت تصویر وگاهی عدم وضوح كامل تصویر در یك دوربین گردان با زوم 32x كه برای كنترل مكان هایی دورتر از محل نصب دوربین است شود. از این رو لازم است برای دوربین های با زوم دقیق تر دكل هایی بكار گرفته شود كه از حیث متریال بكار گرفته شده , قطر وضخامت ورق و دیگرپارامترهای طراحی وضعیت ایده آل تری نسبت به دكل های دوربین ثابت داشته باشد. در دكل های با ارتفاع بلند پیشنهاد میشود یا دكل بصورت یك تكه ساخته شود ویا در صورت چند تكه بودن از اتصال پیچ ومهره و فلنچ استفاده كرد ونوع اتصال over lab ویا تلسكوپی كه چند تكه از دكل را با فشار در هم فرو مكنند به هیچ وجه برای استفاده در نوع دوربین های fast doom توصیه نمی شود, چرا كه این اتصال , اتصال محكم وبدون لرزشی در یك دكل دوربین نمی باشد و معمولا برای دكل های روشنایی بكار میرود. بهترین نوع دكل برای نصب دوربین FAST DOOM استفاده از دكل 8 ویا 12 وجهی خود ایستا با اتصال پیچ ومهره و فلنچ می باشد . بنابراین لازم است با توجه به موقعیت نصب دكل و سرعت منطقه ای باد و ایجاد تناسب آن با نوع دوربین بكار گرفته شده این اطلاعات در طراحی یك دكل ایده آل لحاظ شود.
یكی دیگر از پارامتر های طراحی دكل , طراحی ظاهر و نمای بیرونی وتوجه به دورنمای یك دكل به عنوان یك دكل دوربین می باشد. چرا كه لازم است یك هماهنگی بین تمام اجزای سیستم حفاظت و موقعییت محل و فرهنگ بومی محلی منطقه مورد حفاظت برقرار باشد.
گاهی دكل دوربین در یك پالایشگاه ویا یك منطقه ترافیكی است ولازم است ظاهر دكل ودوربین یك ظاهر رعب آور و كاملاآشكار باشد وگاهی در یك منطقه نظامی ویا حراست فرودگاه لازم است دكل با ظاهری معمولی وحتی شبیه یك دكل روشنایی وبه اصطلاح استتار باشد كه همین موقعیت بومی وهدف كارفرما از نظارت بزرگترین پارامتر در طراحی ظاهر یك دكل به شمار میاید.
گام بعدی تعیین پوشش دكل است كه با توجه به موقعیت جغرافیایی و اهداف كارفرما از بین پوشش های 1- گالوانیزه گرم ,2- رنگ اپوكسی و 3- رنگ معمولی را می توان انتخاب كرد.گالوانیزه گرم نوعی پوشش با ضخامت 120-50 میكرو متر است كه از همه انواع پوششها دارای كیفیت ,هزینه وعمر بیشتر است كه درصورت استفاده از مواد مرغوب و دیگرشرایط مطلوب عمری با بیش از 50سال را خواهد داشت وبرای مناطق با رطوبت بالا بسیار مورد استفاده است. در این پوشش دهی دكل را پس از ساخت و سیر مراحل مختلف چربی گیری واسیدشویی و... به وان محتوی روی مذاب داخل می كنند وپس از چند دقیقه آن را خارج كرده و سرد می نمایند كه برای یك كیفیت مطلوب تمامی مراحل می بایست زیر نظر یك كارشناس مجرب انجام پذیرد. در پوشش نوع دوم از رنگ اپوكسی كه یك نوع پوشش ضد اب و اتش است و از مشتقات مواد پلیمری می باشد استفاده می شود . در این پوشش دهی كه معمولا بر روی سطح بیرونی صورت میگیرد از یك دستگاه نیمه اتوماتیك رنگ پاش ویا قلم مو استفاده می شود. این پوشش دارای هزینه وعمر كمتر از گالوانیزه گرم بوده و برای مكان های رطوبتی كاربرد مطلوبی دارد.نوع سوم نیز استفاده از رنگ های معمولی بوده كه معمولا برای مكان های گرم وخشك استفاده داشته و به دلیل ارزان بودن این پوشش معمولا در صدر توجهات اقتصادی می باشد كه البته از نظر كیفی و فنی در مرتبه آخر قرار می گیرد.و كارفرما می بایست هر از گاهی بر روی دكل نصب شده تجدید پوشش نماید.
مرحله بعد بررسی مكان نصب می باشد. این كه دكل برروی زمین ویا دیوار ویا پشت بام نصب می شود یكی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر طراحی دكل و در نظر گرفتن زیر ساخت های نصب آن است. در صورتی كه مكان نصب دكل بر روی زمین باشد می بایست فونداسیونی متناسب با شرایط دكل و نوع خاك منطقه طراحی وساخته شود. كه می تواند بسته به زمان پروژه در محل ویا به صورت پیش ساخته و دفنی ساخته شود.

به منظور حفاظت افراد و دستگاهها ، اضافه ولتاژهای تولید شده در بدنه تجهیزات كه باعث صدمه دیدن دستگاهها و افراد می‌شود ، همچنین می بایست ولتاژهای بسیار زیاد وخطرناك ناشی از برخورد صاعقه با دكلها را بایدبگونه ای و درنقطه ای خنثی نمائیم . به همین منظور استفاده از سیستم ارت و حفاظت از تجهیزات بسیار لازم و ضروری است بعلاوه با افزایش استفاده از سیستمهای دیجیتالی و حساس ، لزوم بازنگری در طراحی ، نصب و نگهداری سیستمهای حفاظتی گراندینگ وجود دارد .

به طور خلاصه اهداف به كارگیری سیستم ارتینگ یا گراندینگ عبارتند از :

1 ـ حفاظت و ایمنی جان انسان
2 ـ حفاظت و ایمنی وسایل و تجهیزات الكتریكی و الكترونیكی
3 ـ فراهم آوردن شرایط ایده‌ال جهت كار
4 ـ جلوگیری از ولتاژ تماسی
5 ـ حذف ولتاژ اضافی
6 ـ جلوگیری از ولتاژهای ناخواسته و صاعقه
7 ـ اطمینان از قابلیت كار الكتریكی
8- پتانسیل بودن تجهیزات نصب‌شده در سایت های الكترونیكی و كاركرد صحیح آنها بخصوص تجهیزات دیجیتال و انتقال دیتا

بدین منظور در پروژه های مختلف ساختمانی وحفاظت الكترونیكی درمكان هایی لزوم استفاده از سیستم ارتینگ محرز می باشد كه می توان به مواردی اشاره كرد:
-1 ایجاد چاه ارت جهت پست های برق و سیستم های قدرت
-2 ایجاد چاه ارت جهت مجتمع های مسكونی ، برج ها و ساختمان ها
-3 ایجاد چاه ارت جهت سیستم های ابزار دقیق و كنترل و تجهیزات دیجیتال
-4 ایجاد چاه ارت جهت دكل های مهاری ، خود ایستا ، منوپل
-5 ایجاد چاه ارت جهت سایت های كامپیوتری و اتاق سرور ها و... روشهای اجرای ارت یا زمین حفاظتی :

بطور كلی جهت اجرای ارت و سیستم حفاظتی دو روش كلی وجود دارد كه ذیلاً ضمن بیان آنها ، موارد استفاده هر یك بیان می‌گردد .

1ـ زمین عمقی :
در این روش كه یك روش معمول می باشد از چاه برای اجرای ارت استفاده می شود.

2- زمین سطحی:
در این روش سیستم ارت در سطح زمین (برای مناطقی كه امكان حفاری عمیق در
آنها وجود ندارد) و یا در عمق حدود 80 سانتیمتر اجرا می گردد.
در چه شرایطی از روش سطحی برای اجرای ارت استفاده نمائیم ؟
در مكانهایی كه :
ـ فضای لازم و امكان حفاری در اطراف سایت وجود داشته باشد .
ـ ارتفاع از سطح دریا پائین باشد مانند شهرهای شمالی و جنوبی كشور .
ـ پستی و بلندی محوطه سایت كم باشد .
ـ فاصله بین دكل و سایت زیاد باشد .
با توجه به مزایای روش سطحی اجرای ارت به این روش ارجحیت دارد .

نكات عمومی و مهم در خصوص سیستمهای ارت:

1-كلیه اتصالات با مفتول برنج یا نقره جوشكاری گردد.سطح جوش باید CM 6 باشدو جهت اتصالات وجوشكاری رعایت گردد.
2-ازهرپایه دكلهای خودایستا و هم فونداسیون دكل توسط سیم مسی و بست مخصوص به سیستم ارت جوشكاری گردد.
3-سیم میله برقگیر ازپایه ای كه آنتنهای كمتری نصب می شود و با كابلهای روی لدر حداكثرفاصله را داشته باشد،بدون خمش درمسیر ومستقیما به رینگ داخل كانال و از كوتاهترین مسیر توسط جوش متصل گردد.
4-میله برقگیر روی دكل در بالاترین نقطه دكل(با رعایت مخروط حفاظتی با زاویه 45 درجه ) بطوریكه تجهیزات راكاملا پوشش دهد،قرارگیرد و جنس آن تمام مس با آلیاژ استاندارد به قطرmm 16 و طول آن بستگی به ارتفاع نصب انتنهای روی دكل دارد.
5-شعاع خم سیم مسی حداقل CM20 وزاویه قوس حداقل 60 درجه رعایت گردد(رعایت زاویه خمش سیم مسی )
6- پایه‌ها و نقاط ابتداوانتهای لدر افقی به سیستم گراند متصل گردد.
7-كلیه كابلهای ورودی به سالن توسط بست گراند به بدنه دكل و ابتدای لدر افقی(بعد از محل خم شدن كابل)گراند شوند.
8-به هیچ عنوان در روی دكل،جوشكاری صورت نگیرد.
9-اتصال از شبكه گراند سیستم اجرا شده به تانكر سوخت دیزل ژنراتور، تانكر آب هوایی ، اسكلت فلزی ساختمان و در و پنجره های اتاق دستگاه صورت گیرد.
10-اگر سیستمی‌ازقبل‌اجرا شده باشد،سیستم قدیم به‌جدید در عمق‌خاك متصل گردند.
11-سیم‌ارت‌ درروی زمین باید باروكش‌وسیم‌داخل‌كاناله� �� �� �‌ باید بدون روكش و مستقیم كشیده شود.
12-پركردن كانال باید با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم انجام گردد.
13-ارتفاع نصب شینه مسی CM 50 ازكف تمام شده باشد.
14-شینه داخل اتاق حدالمقدور به چیدمان دستگاهها نزدیك باشد.
15-ازهر دستگاهی جداگانه سیم ارتی به شینه متصل گردد ( قطر و طول شینه گراند بستگی به تعداد انشعابات آن دارد).
16- در دكلهای مهاری پر ظرفیت ، مهارهای دكل بایستی توسط بست مخصوص به گراند اتصال یابد.
17- جهت استفاده ترانس برق شهر در ایستگاههای مخابرات بایستی گراند جداگانه اجرا گردد.
18- در سایتهای كامپوتری جهت اجرای سیستم زمین حتی المقدور بایستی از یك زمین با سطح یكنواخت ( بدون شیب ) استفاده نمود.
19- در ایستگاهها بین نول و گراند نبایستی اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد.
20- در دكلهای پر ظرفیت كه ابعاد قسمت بالای دكل بیشتر از m 2 می‌باشد نیاز به نصب یك عدد برقگیر اضافی در سمت مقابل برقگیر اول می‌باشد.
21- در سیم‌كشی داخل محوطه سایت های كامپوتری برای چراغهای روشنایی و سایر موارد باید از كابل زمینی استفاده گردد و در ایستگاههای بالای كوه و نقاط دور از شهر نباید از چراغهای روشنایی خیابانی استفاده شود.
22- استاندارد قابل قبول آزمایش و تحویل اتصال زمین برای سایتهای كوچك زیر 10 اهم و برای سایت های بزرگ و مهم زیر 3 اهم می‌باشد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درباره مناسب ترین امکانات گوگل به منظور طراحی سایت webcando 0 40 1395-5-26، 09:33 صبح
آخرین ارسال: webcando
  آشکارسازی در دوربین های مداربسته IP sam44 0 154 1394-9-8، 04:17 عصر
آخرین ارسال: sam44
  ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته و فواصل زمانی sam44 0 99 1394-9-2، 05:01 عصر
آخرین ارسال: sam44
  تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مدار بسته novinmarketing 0 133 1394-8-20، 05:36 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  PRESET دوربین مدار بسته چیست؟ novinmarketing 0 127 1394-8-19، 02:35 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  کاربرد دوربین های شاتر الکتریکی novinmarketing 0 132 1394-8-18، 12:29 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  فیبر نوری چیست و کاربرد آن برای دوربین مدار بسته novinmarketing 0 102 1394-8-13، 09:13 صبح
آخرین ارسال: novinmarketing
  SUPER HAD CCD در دوربین مدار بسته چیست؟ sam44 0 119 1394-8-12، 04:35 عصر
آخرین ارسال: sam44
  اثر کات فیلتر بر روی DIN و دوربین رنگی novinmarketing 0 98 1394-8-11، 03:55 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  مجازی سازی سرورهای دوربین مداربسته novinmarketing 0 131 1394-8-5، 03:09 عصر
آخرین ارسال: novinmarketing

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان