امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

دغدغه یعنی این

#1
و اما در عرصه فرهنگ،بنده به معنای واقعی کلمه،احساس نگرانی می کنم و حقیقتا دغدغه دارم.این دغدغه از آن دغدغه هایی است که آدمی به خاطر آن،گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند.من چنین دغدغه ای دارم. البته در سخنرانی ها از این دغدغه  با مردم نخواهم گفت،اما نمی شود که به شما نگویم.شما خودتان دست اندرکاران مسائل فرهنگی هستید و باید از این دغدغه من خبر داشته باشید. خود من هم آدمی بی اطلاع از مسائل فرهنگی نیستم؛همانطور که از مسائل کشور نیز هیچ گاه بی خبر نبوده ام. لذاست که حقیقتا در باب فرهنگ،احساس نگرانی عمیقی دارم.


این آیاتی که در باره جنگ بدر در قرآن کریم سوره انفال(آیات 7الی14) هست بسیار منطبق با وضع ماست.روز بدر،روز فرقان بود،روز تمیز حق از باطل؛چون دو نیرو در مقابل هم قرار گرفتند و وقتی معارضه کنند، بقای هر نیرویی نشان می دهد که او حق است؛زیرا که سنت های عالم به مدد او و به کمک او می شتابد.یک روزی بود که  همه اسلام در سیصد و سیزده نفر خلاصه می شد. در جنگ بدر اگر آن سیصد و سیزده نفر نابود می شدند،از بین می رفتند یا دست به شمشیر برای دفاع از اسلام نمی بردند؛اسلام می مرد.نهال اسلام می خشکید.این سیصد و سیزده نفر،سیصد و سیزده انسان اند اما به قدر یک امت،آن هم یک امت بزرگ و مبارز،با ارزش اند. لذا رسول اکرم(ص) در جنگ بدر،قبل از شروع جنگ،دست ها را به آسمان بلند کرد و عرض کرد:خدایا اگر همین عده کوچک را نابود کنی،اینها بمیرند؛تو روی زمین دیگر عبادت نمی شوی(صحیح مسلم/ج9/ص214). یعنی این سیصد و سیزده نفر تنها عبادت گران خدا بودند. پیداست که در این چنین شرایطی یک نفر از این ها که می جنگد،شمشیر به دست می گیرد،مثل این است که یک امت می جنگد.یک نفر که شهید می شود،مثل این است که یک امت شهید می شود.
معنای عام فرهنگ بدین صورت است؛ فرهنگ یعنی آن ذهنیت های حاکم بر وجود انسان که رفتارهای او را به سمتی هدایت می کند-تسریع یا کند.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آتش به اختیار یعنی چه؟ ADMIN 0 149 ۱۳۹۸-۹-۱۱، ۰۳:۱۵ صبح
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان