امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

راهنمای محاسبه قیمت طلا، چگونه طلا را قیمت گذاری می‌کنند؟

#1
برای بسیاری از مردم هنوز هم جای سوال است که چرا محاسبه قیمت خرید طلا [مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]آنقدر پیچیده است؟ مگر نه اینکه باید قیمت وزن طلا را ضربدر وزن کل طلا کرد؟ پس چرا فروشنده طلا مبلغ بیشتری بر میدارد و از این فرمول پیروی نمیکند؟ ما در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت و به شما نشان میدهیم که نحوه محاسبه قیمت طلا و جواهر چگونه است. در پایان این مقاله به درستی نحوه ارزش و قیمت گذاری مصنوعات طلا برایتان روشن خواهد شد و خواهید فهیمد که خرید و فروش طلا مانند یک بقالی نیست که صرفا قیمت روی اجناس قیمت نهایی باشد که خریدار پرداخت خواهد کرد.
آشنایی با انواع روش محاسبه قیمت طلا
حتما حین خرید طلا به شما فاکتوری تحویل داده خواهد شد و حتما تاکنون حداقل یکبار چشمتان به فاکتور خورده است. اغلب فروشندگان طلا، زمانی که فاکتور مینویسند تنها به نوشتن وزن کل قطعه خریداری شده، عیار و قیمت نهایی بسنده میکنند. خیلی کم پیش می آید که طلافروشی بخواهد قیمت روز و لحظه ای هر واحد طلا را در فاکتور قید کند. نتیجه همه این اتفاقات باعث میشود که شما در لحظه نوشتن فاکتور، اصلا متوجه نخواهید شد که آیا نحوه محاسبه قیمت همانطوری خواهد بود که در ادامه ذکر خواهیم کرد یا خیر.
به طور خلاصه نحوه محاسبه به این صورت است که وزن کل قطعه را ضربدر قیمت هر واحد از طلا میکنند. (قیمت واحد یعنی قیمت طلای خام ([مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]) به اضافه‌ی اجرت ساخت به اضافه‌ی ۷ درصد سود.)
خرید و فروش طلا و جواهرات چه تفاوتی با هم دارد؟
برای اینکه بتوانید بهتر متوجه شوید که تفاوت دقیق خرید و فروش طلا و جواهرات با هم چیست به موارد زیر توجه کنید.
محاسبه قیمت طلا
اصلی ترین مساله و فاکتور در نحوه محاسبه قیمت طلا ارزش روزانه و لحظه ای هر گرم از آن است. به این صورت که فروشند قیمت هر گرم در لحظه از طلا را با اجرت و سود خودش جمع زده و قیمت نهایی را به شما اعلام میکند. (قیمت هر گرمx وزن کل قطعه طلا+ اجرت+ سود خودش که معمولا ۷ تا ۸ درصد است= قیت تمام شده)
محاسبه قیمت خرید و فروش جواهرات
نحوه محاسبه قیمت در خصوص جواهرات کمی متفاوت از طلای خالی است. برخلاف طلا، ما در قیمت گذاری جواهرات فاکتورهای مهمی از جمله نوع سنگ قیمتی و ارزش آن، اجرت ساخت پایه و نگهدارنده جواهر، مخراج و سایر هزینه ها را را در نظر میگیریم. و در نهایت هزینه و قیمت جواهرات اینگونه حساب میشود: قیمت هر گرم طلای روزx وزن قطعه + اجرت ساخت پایه+ سود فروشنده که معمولا حدود ۲۰ درصد است + عوامل موثر دیگر.
اجرت طلا نیز بر محاسبه قیمت طلا تاثیر دارد
قبل از اینکه بخواهید این بخش را بخوانید لازم است که درباره اجرت طلا اطلاعات کافی داشته باشید. اجرت طلا یک قرارداد نانوشته است که در آن حین خرید، شما باید مبلغی اضافه بر قیمت طلا، بابت حق زحمت و کارکرد سازنده طلا، به صورت غیر مستقیم به او پرداخت کنید. اگر میخواهید به طور کامل با اجرت طلا و نحوه محاسبه آن آشنا شوید روی لینک مشخص شده کلیک کنید.
اجرت به صورت عمومی بر اساس فاکتورهایی مثل وزن طلا همچنین طرح و نقوش بکار رفته با آن و نحوه ساختش مشخص میشود. چنانچه طلایی که شما میخواهید بخرید ماشینی است و در تیراژ بالا تولید شده باشد، معمولا اجرتش کمتر از حالتی که همان طلا توسط دست و با نیروی کاملا انسانی ساخته شود. بنابراین به طور معمول اجرت طلاهای ماشینی کمتر از اجرت طلای دست ساز روی محاسبه قیمت طلا تاثیر میگذارد.
در خصوص اجرت طلا به چند نکته زیر توجه کنید
هیچ دو قطعه طلای ساخته شده اجرت یکسانی ندارند.
اگر برای ساخت قطعه طلای مد نظر شما از دستگاه ها و قالب های از پیش آماده شده استفاده شود اجرت کمتر است. برای مثال ساخت النگو و زنجیر طلا چون به کمک قالب صورت میگیرد اجرت کمتری دارد.
اگر در ساخت مصنوعات، ظریف کاری و یا به اصطلاح ریزه کاری زیادی صورت گرفته باشد، اجرت بالاتر است. برای مثال سینه ریز یکی از مصنوعاتی است که اجرتش نسبتا بالا است.
و در نهایت کشور مبداء طلا نیز در اجرت و نحوه محاسبه تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال قیمت نهایی محصولات ایتالیایی از محصولات ایرانی بیشتر است.
طلا و جواهر با همه تفاوتی دارند؟ آیا این دو یک تعریف و مفهوم دارند؟
البته که طلا و جواهرات با هم متفاوت هستند و نمیتوان آن ها را در یک دسته قرار داد. از نظر تعریف به مصنوعات طلا و یا هر قطعه طلایی که در آن تنها از فلز طلا استفاده شده باشد طلای خالی گفته میشود. این در حالی است که، جواهر به طلاهایی گقته میشود که در آن ها از انواع سنگ های قیمتی و با ارزش استفاده میشود. سنگ های با ارزش بکار رفته در جواهرات معمولا یا اتمی هستند یا اصل. اگر سنگ بکار رفته در جواهر، سنگ اتمی باشد به آن جواهر اتمی گفته میشود و اگر هم سنگ اصل باشد به آن جواهر اصل گفته میشود.
محاسبه قیمت طلا با در نظر گرفتن سنگ ها قیمتی و با ارزش
احتمالا تا اینجای کار با روند محاسبه قیمت طلا[مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]ی معمولی و بدون سنگ آشنا شده اید. اگر در ساخت طلا از سنگ های قیمتی اصل و یا اتمی استفاده شده باشد، قیمت آن سنگها نیز به قیمت طلا افزوده خواهد شد. سنگ های طبیعی و اصل معمولا قیمت بالاتری نسبت به سنگ های اتمی دارند و هرچه در ساخت سنگ ها ریزه کاری، ظریف کاری و جزئیات بیشتری دیده شود قمیت جواهر نیز بیشتر خواهد شد. اما اگر سنگ ساده باشد تنها قیمت خود سنگ بر نحوه محاسبه تاثیر خواهد گذاشت.
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمای خرید واترپمپ آوانته teletexting 0 11 ۱۳۹۹-۵-۷، ۰۳:۲۸ عصر
آخرین ارسال: teletexting
  چگونه از تبلیغات تلویزیون شهری بهترین استفاده را ببریم؟ sosan20019 0 40 ۱۳۹۴-۱۱-۱۴، ۱۱:۱۹ صبح
آخرین ارسال: sosan20019
  گیت فروشگاهی چگونه ساخته می شود؟ sara.shrz 0 56 ۱۳۹۴-۱۰-۹، ۰۲:۳۸ عصر
آخرین ارسال: sara.shrz
  آموزش آسانسور- راهنمای خرید آسانسور reza.eloglu 0 109 ۱۳۹۴-۵-۸، ۱۱:۵۱ صبح
آخرین ارسال: reza.eloglu
  چگونه مقاله نوشته شده فارسی خود را به مقاله انگلیسی تبدیل کنیم؟ hossein2051 0 76 ۱۳۹۴-۴-۱۴، ۱۲:۰۲ عصر
آخرین ارسال: hossein2051
  چگونه یک خرید اینترنتی امن انجام دهم hossein2051 0 101 ۱۳۹۴-۴-۱۴، ۱۱:۱۸ صبح
آخرین ارسال: hossein2051
  چگونه مته ای با مشخصات صحیح انتخاب کنیم؟ hossein2051 0 101 ۱۳۹۴-۴-۱۴، ۰۹:۵۱ صبح
آخرین ارسال: hossein2051
  چگونه کارواش تأسیس کنیم hossein2051 0 202 ۱۳۹۴-۴-۱۴، ۰۹:۱۱ صبح
آخرین ارسال: hossein2051
  چگونه با اره برقي کار کنيم: hossein2051 0 118 ۱۳۹۴-۴-۸، ۰۵:۵۱ عصر
آخرین ارسال: hossein2051
  جی پی اس چیست و چگونه کار می کند ؟ atpn 0 166 ۱۳۹۳-۱۲-۳، ۱۱:۴۵ صبح
آخرین ارسال: atpn

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان