امتیاز موضوع:
  • 97 رأی - میانگین امتیازات: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سمپاش ها
#1
سم پاشها:
سم پاشها معمولا برای پاشیدن موادشیمیایی که اغلب با اب به صورت محلول رقیق در آورده می شوند، به خاک یا گیاهان برای از بین بردن علفهای هرز ، حشرات و امراض قارچی به کار می روند.
کودهای شیمیایی مایع و هرمونهای رشد گیاهی را نیز با بیشتر انواع سمپاشها می توان خش کرد.
یک سم پاش خوب باید مواد شیمیایی متعددی را به مقدار معین و یکنواخت روی خاک یا گیاهان بپاشد. نا کامی در این هدف ، به غیر از یکنواختی الگور پخش و بی اثر ماندن کار و یا به هدر رفتن مواد شیمیایی با احتمال صدمه رسیدن به گیاه در اثر غفلت زیاد سم منجر می گردد.
سمپاشهایی که در باغبانی به کار می رود در انواع مختلفی از تک سمپاش دستی تا ماشینهای پیشرفته کامپیوتری و کنترلهای الکترونیکی یافت میشوند . این انواع به شرح زیرند:
1-سم پاشهای دستی
2- سم پاشها و گرد پاشها
3- سم پاشهای پشتی
4- سم پاشهای دستی موتوری
5- سم پاشهای تراکتوری سوار و دنباله بند
6- سم پاشهای باغی
اجزای یک سم پاش :
تمام سم پاشها ، به جز سم پاش دستی که فقط از یک مخزن پلاستیکی و یک پمپ دستی تشکیل شده است ، اجزای مشابهی دارند که فقط از نظر طراحی و اندازه متفاوت هستند. این اندامها به شرح زیرند:
- مخزن
مخزن از مواد ضد زنگ مانند پلاستیک یا فایبر گلاس مسلح ساخته شده اند . مخزن دارای سوراخ بزرگی برای ریختن آب یا محلول است که دری کاملا آب بندی روی آن قرار می گیرد ، همچنین دارای یک صافی بزرگ و تجهیزاتی برای تخلیه می باشد .
- پمپ
پمپ بسته به نوع سم پاش ممکن است دستی ، موتوری یا محور گرد ( محور تواندهی ) باشد. تمام پمپهای امروزی از مواد مقاوم به خورندگی ساخته می شوند و مجهز به سوپاپ کنترلی هستند که فشار محلول خروجی را تنظیم می کند.
- فیلتر ها
فیلتر ها برای هر سم پاشی ضروری هستند . وظیفه فیلتر ها گرفتن کثافات و سایر مواد خارجی هست که به سرعت سوراخهای کو.چکی فواره ها و افشانکها را مسدود می کنند. بیشتر سم پاشها ، دارای فیلتر هایی در ورودی مخزن ، مدار پمپ و افشانکها می باشند .
- واحد کنترل
واحد کنترل از یک سیستم ساده تا یک واحد پیچیده الکترونیکی تغییر می کند و راننده می تواند از روی صندلی آن را هدایت کند .
- افشانکها
افشانکها محلول رقیق شده را قبل از پاشیدن به خاک یا گیاه به صورت ذرات ریز در می آورند. انواع گوناگونی از افشانکها وجود دارند که مواد شیمیایی را به مغادیر مختلف و در الگوهای مختلف می پاشند.
انواع سمپاش :
1- سم پاشهای دستی:
ساده ترین سم پاشهای باغبانی شامل یک بطری پلاستیکی کوچک است که پمپ دستی در دسته آن تعبیه شده است. این وسیله فقط برای سم پاشی اتفاقی و موضعی بر علیه قارچها و حشرات مفید است .
2- سم پاشها و گرد پاشها:
مه پاشها و گرد پاشها ممکن است به دستی یا پشتی باشند که سم را به صورت مه یا پودر می پاشند . بعضی از این ماشینها را تنظیم کرد طوری که هم مه پاشی کنند و هم گرد پاشی .
ولی بعضی دیگر فقط یک منظوره بوده ومه پاشی یا گرد پاشی می کنند.
نوع پشتی این ماشین ها دارای یک موتور کوچک دو زمانه است که پروانه ای را می گرداند.در هوای صاف،این ماشین می تواند تا 15متر عمودی و17متر افقی بپاشد.مه پاش/گرد پاش را می توان برای پیشیدن حشره کش ها وقارچ کش ها روی میوه های دور از دسترس با گیاهان در فضای شیشه ای یا پلاستیکی به کار برد.انها را همچنین می توان برای ضدعفونی ساختمان ها مورد استفاده قرار داد.
مه پاش ها وگرد پاش های دستی عمدتا در گلخانه ها به کار می روند.اینها دارای پروانه کوچکی هستند که جریان باد تولیدی ان مواد را بصورت ریز در می اورد تا روی سطح برگها یا سایر سطوح پاشیده شوند.پروانه ممکن است با یک موتور دو زمانه بگردد یا از یک موتور برقی که با باطری یا برق شهر کار می کند بهره گیرد.
3_سم پاش های پشتی
کاربرد این نوع سم پاش ها در باغبانی فراوان است وبرای پاشیدن علف کش ها روی جاده ها،علف های هرز در وسعت کم وحشره کش ها وآفت کش ها روی تنه درختان،درختچه ها وسایر موارد گیاهی به کار می روند.
از سه نوع اصلی سم پاش های پشتی دو نوع ان یعنی با پمپ دیافراگم وپیستونی با اهرم دستی به کار می افتندو سومی با هوای فشرده کار می کند.اندام های اصلی یک سم پاش پشتی شامل یک مخزن معمولا پلاستیکی(گو اینکه در انواع قدیم سم پاش از جنس فولاد گالوانیزه بودند)یک لوله افشانک دستی و شلنگ ان،پمپ،فیلتر ها،درجه فشار و تسمه های حمل ونقل می باشد.فیلتر ها که معمولا در درب مخزن،لوله افشانک وافشانک هاقرار دارند باید هر بارکه از سم پاش استفاده می گرددتمیز شوند.
الف_سم پاشهایی با پمپ پیستونی دستی
ب_سم پاشهایی با پمپ دیافراگمی دستی
ج_سم پاشهای هوا فشرده
4_سم پاش های زنبه ای(دستی موتوری)
با سم پاش های زنبه ای دستی مساحت زیادتری را می توان سم پاشی کرد.از نظر اندازه از ماشین های کوچک دو با پمپ دنده ای چرخ گرد تا سم پاش های فرغانی چهار چرخ و پمپ دیافراگم موتور گرد با لوله افشانک دستی و حتی یک تک افشانک کوتاه وجود دارند. بعضی از این سم پاشها دارای موتور برقی هستند که پمپ را می گرداند و لوله افشانک تک افشانگی آن شلنگی به طول 9 متر دارد که این سم پاش را می توان به دست یا بر روی تراکتور های باغی سوار نمود.
میزان بندی :
میزان بندی سم پاشهای پشتی طوری که سم را با غلظت معین بپاشد ، مهم است .
عواملی که در میزان بندی تاثیر دارند عبارتنداز:
1-فشار سم پاشی
2- اندازه افشانک
3-سرعت پیاده روی کارگر
4- ارتفاع افشانک از هدف
راههای متفاوتی برای میزان بندی سم پاش ها وجود دارد که روش زیر معمولترین آنهاست.
اول اندازه افشانک و فشار سم پاش باید مناسب میزان پخش مورد نظر باشد. اطلاعات مربوط به فشار افشانک ها برای میزان های پخش متفاوت در کتابچه راهنمای سم پاش آمده است.
قبل از میزان بندی باید سرعت پیاده روی کارگر، عرض پاشش و جریان خروجی افشانک را دانست . این اندازه ها را می توان با پاشش آب به جای سم بدست آورد.
سرعت پیاده روی: سرعت پیاده روی را می توان از تقسیم عدد 360 بر زمان لازم (ثانیه) برای سم پاشی یک طول 100 نتری بدست آورد.کیلو متر / هکتار)
عرض الگوی پخش: عرض الگوی پخش را روی زمین آسفالت در حالی که افشانک در ارتفاع لازم قرار گرفته است بهتر میتوان آزمود .(متر)
بده افشانک: بده افشانک از پاشیدن آب در یک ظرف برای مدت یک دقیقه حاصل می گردد(لیتر)
5- سم پاشهای تراکتوری مزرعه:
سم پاشهای سوار بر اتصال سه نقطه یا دنباله بند عمدتا برای سمپاشی مزارع یا نگهداری چمنزارها به کار می وند سم پاشهای سوار در اندازه های مختلف تولید می شود که گنجایش مخزن 600 لیتری آن مناسب برای کارهای باغبانی می باشد


6- سم پاشهای باغی:
این سم پاشها ماشینهای اختصاصی هستند که برای پاشیدن مواد شیمیایی روی میوه های دور از دسترس و یا نرو به کار می روند. اصول کار آن بر انتقال موادشیمیایی به داخل جریان شدیدی از هوا استوار است که آنها را به طرف هدف می برد. باد اینقدر باید قوی باشد که بتواند شاخ و برگ را کنار زده به میوه برسد.
نگهداری سم پاشها:
تمیز کردنسم پاش یکی از کارهای مهمی است که به هنگام تغییر نوع سم یا آماده کردن سم پاش برای انبار کردن باید انجام گیرد. باید در نظر داشت که حتی باقی ماندن مقدار کمی سم در سم پاش در موقع انبار کردن و ماندن آن در مدت طولانی در سم پاش باعث می شود که در موقعی که دوباره نیاز به سم پاشی باشد برای گیاه ضرر داشته باشد .
ایمنی در سم پاشها:
مقررات مهمی در ارتباط با کاربرد حشره کشها وضع شده اند . کلمه حشره کش در این مقررات به انواع موادشیمیایی کشاورزی اتلاق می گردد که علف کشها ، حشره کشها ، قارچ کشها ، هورمونهای تنظیم رشد گیاه ، ضد عفونی کننده ها و پوشش های روی بذر را شامل می شود.
در مقررات مربوط به کاربرد حشره کشها ، انواع سم پاشهای دستی ، مزرعه ای و باغی شامل شده اند. در این مقررات همچنین آمده است که کلیه افراد دست اندرکار سم پاشی باید گواهی آشنایی به فنون سم پاشی را داشته باشند .
زندگي چيدن سيبي است كه بايد چيد و رفت
زندگي تكرار پاييز است بايد ديد و رفت


عکس
پاسخ
 سپاس شده توسط استلا
#2
سلام.من اجزای یه سمپاشو میوم نمیتونم پیدا کنم.تحقیقم راجع به اجزای سم پاشه .....مرسی راهنماییم کنید.Atamalek (17)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان