امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوار بر موج شبکه ؛ Wi-Fi Direct
#1
واي‌فاي دايركت Wi-Fi Direct فناوري نسبتا جديدي است كه براي اولين بار توسط شركت الينس Alliance به منظور برقراري ارتباطات مستقيم و بدون واسطه دستگاه‌ها در بستر امواج واي‌فاي معرفي شد.


نظر به اين‌كه امروزه تقريبا همه دستگاه‌ها قابليت‌هاي واي‌فاي دارند و نيز امكان پياده‌سازي اين استاندارد جديد در نرم‌افزارهاي كاربردي به‌سادگي صورت مي‌گيرد، مي‌توان اين فناوري را داراي تاثيراتي قابل توجه در دنياي شبكه به‌شمار آورد. در اين مقاله كوتاه ويژگي‌ها و قابليت‌هاي واي‌فاي دايركت را مرور كرده و نتايج حاصل از سناريوهاي عملي را به تصوير مي‌كشيم.

بيش از يك دهه از زمان معرفي 802.11 IEEE، طول كشيد تا آن به عنوان استاندارد رايج در كاربردهاي اينترنتي پذيرفته شود. با اين حال به جهت اين‌كه موفقيت بي‌نظير فناوري واي‌فاي‌ دوام داشته باشد، بايد سير تكاملي‌اش را ادامه داده و در آغوش مجموعه بزرگ‌تري از كاربردها قرار بگيرد. با توجه به توسعه گسترده اين فناوري يكي از كاربردهاي مفيد اين است كه دستگاه‌ها بتوانند در بستر واي‌فاي و بدون نياز به يك نقطه دسترسي (Access Point) با يكديگر ارتباط برقرار كنند و اين هدفي است كه شركت توليد‌كننده استاندارد واي‌فاي دايركت توجهش را به آن معطوف كرد.

البته پيش از اين‌كه اين فناوري معرفي شود امكان دسترسي مستقيم دستگاه‌ها در بستر 802.11 در حالت عملكرد موضعي (‌ad hoc‌) امكان‌پذير بود اما اين قابليت هيچگاه همه‌گير نشد. روش ديگر كه با نام اختصاري TDLS (Tunneled Direct Link Setup) شناخته شده و در بستر 802.11z امكان‌پذیر است هم ايرادي داشت و دستگاه‌ها همچنان به نقطه دسترسي AP جهت برقراري ارتباط نياز داشتند. واي‌فاي دايركت بر خلاف فناوري‌هاي پيشين رويكردي متفاوت را در پيش گرفته و به جاي استفاده از حالت موضعي،‌ بر اساس استاندارد 802.11 برقراري ارتباط را با شبيه‌سازي نقطه دسترسي ممكن مي‌كند.

واي‌فاي دايركت از دیدگاه فنی
در يك شبكه متعارف واي‌فاي، كلاينت‌ها در بستر WLAN يكديگر را شناسايي مي‌كنند و برقراري ارتباط آنها توسط دستگاه نقطه دسترسي AP ممكن مي‌شود. در اين روش ارتباطي يك دستگاه با نقش كلاينت عملكردهاي كاملا متفاوتي با نقطه دسترسي دارد. بديع‌بودن فناوري وای‌فای دايركت به اين دليل است كه اين نقش‌ها (‌كلاينت و نقطه دسترسي) شكلي پويا دارند، يعني هر دستگاه خاص را مي‌توان به يك كلاينت يا نقطه دسترسي تبديل كرد. از آن‌جايي كه نقطه دسترسي در فناوري دايركت عملا آن چيزي نيست كه در روش متعارف به شكل سخت‌افزاري شاهدش هستيم، آن را نقطه دسترسي نرم (Soft- AP) مي‌نامند. نقش‌هاي اعطا‌شده به دستگاه‌ها در روش دايركت نقش‌هايي منطقي‌اند يعني با تغيير فركانس امكان تغيير نقش فراهم مي‌شود.

دستگاه‌هايي كه در بستر فناوري واي‌فاي دايركت با هم شبكه مي‌شوند را دستگاه‌هاي نظير به نظير‌ (P2P Devices) مي‌نامند. يكي از اين دستگاه‌ها بايد نقش نقطه دسترسي قديمي را بازي كند و در واقع به عنوان مالك شبكه عمل کند (P2P Group Owner). دستگاه‌هاي ديگري كه از طريق اين مالك (‌يا همان AP) با هم در تعامل قرار مي‌گيرند را P2P Clients مي‌ناميم. ماهيت منطقي نقش‌ها از معماري‌هاي مختلفي پشتيباني مي‌كنند كه نمونه‌اي از آن را در تصوير مي‌بينيد. در اين سناريو دو گروه P2P مشاهده مي‌شود. اولين گروه توسط يك گوشي هوشمند كه ارتباط 3G خود را با دو لپ‌تاپ به اشتراك گذاشته، تشكيل شده است؛ گوشي هوشمند در اينجا نقش مالك (P2P Group Owner) را دارد و دو لپ‌تاپ ما هم كلاينت‌هاي گروه را تشكيل مي‌دهند (P2P Clients). كلاينت دوم ( لپ‌تاپ دوم) جهت توسعه بستر شبكه يك گروه دوم P2P را با پرينتر تشكيل داده است. در اينجا مي‌توان به خوبي به ماهيت پوياي واي‌فاي دايركت پي برد‌: لپ‌تاپ دوم مي‌تواند با زمان‌بندي مناسب نقش خود را از كلاينت به نقطه دسترسي تغيير دهد.

دستگاه‌هاي موجود در هر گروه بايد توسط الگوريتم‌هايي يكديگر را شناسايي كنند و در بين خود نقطه دسترسي را پیدا کنند. نقطه دسترسي هم با سيستم آدرس‌دهي پوياي خود (DHCP) به هر يك از اعضاي گروه يك آدرس آي‌پي اختصاص مي‌دهد تا برقراري ارتباط امكان‌پذير شود. با آغاز مرحله شناسايي الگوريتم‌هاي تامين امنيتي كارشان را شروع مي‌كنند به اين معني كه از كاربران وارد‌كردن پين كد و يا فشردن دكمه‌اي خاص در‌خواست مي‌شود.

كاربردهاي عملي
فناوري واي‌فاي دايركت به‌ديل مناسبي براي بلوتوث به‌شمار مي‌رود چرا كه در اين مورد علاوه بر افزايش سرعت انتقال فايل فاصله برقراري ارتباط هم بيشتر است. همان‌طور كه اشاره كرديم برقراري ارتباط دستگاه‌هاي يك گروه توسط واي‌فاي دايركت با تخصيص آدرس آي‌پي به آنها صورت مي‌گيرد و اين موضوع بزرگ‌ترين تفاوت بين بلوتوث و دايركت است. در حالي كه فناوري بلوتوث جهت انتقال تصوير، كارت ويزيت و موارد مشابه به‌كار مي‌رود در واي‌فاي دايركت با يك كانال آي‌پي روبه رو هستيم. از همين جهت نياز به برنامه‌هايي است كه يك چنين كانالي را ايجاد كنند.

مزيت عملي اين رويكرد اين است كه ايجاد شبكه و انتقال فايل با دستگاه‌هايي كه با واي‌فاي سازگاري دارند مثل تلويزيون،‌ به‌سادگي انجام مي‌شود. اما از سوي ديگر اين سناريوها بدون وجود نرم‌افزارهاي مربوط كار نمي‌كنند و از جهاتي در شرايط ساده‌تر استفاده از بلوتوث روشي كاراتر خواهد بود.
كاربرد اين فناوري محدود به انتقال فايل و يا اشتراك‌گذاري‌هايي كه هر روزه با آن‌ها سر و كار داريم محدود نمي‌شود. شركت جنرال موتورز چندي پيش اعلام كرده كه با استفاده از اين فناوري اطلاعات مورد نياز رانندگان را در اختيارشان قرار مي‌دهد و از اين طريق از تصادف‌هاي بالقوه جلوگيري خواهد كرد. اين فناوري در اتوموبيل افراد نصب شده و با تشخيص اين‌كه راننده به يك اتوموبيل ديگر و يا عابر پياده نزديك مي‌شود به راننده هشدار مي‌دهد. اين شركت پيش از اين در محصولاتش از فناوري ديگري به نام DSRC (‌ارتباطات كوتاه برد اختصاصي) استفاده مي‌كرد. اما از آن‌جايي كه تعبيه اين سيستم براي عابرين و ديگر راننده‌ها كاريست غير ممكن، جنرال موتورز ترجيح داده تا از واي‌فاي دايركت كه امكان نصب روي گوشي‌هاي هوشمند امروزي را دارد، استفاده كند. افزون بر اين فناوري ارتباطي قبلي اطلاعات را با تاخيري نزديك به هشت‌ثانيه به سيستم‌هاي شبكه منتقل مي‌كرد و از اين‌رو تاخير كوتاه يك ثانيه‌اي دايركت آن را به گزينه بهتري تبديل كرده است. در واقع رانندگان با داشتن اين نوع ارتباط مي‌توانند پيش از اين‌كه عابر و يا دوچرخه‌سواري به زاويه ديد آنها بيايد از حضورش مطلع شوند.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
fjump شبکه اجتماعی دوست یابی Bigg masih1994 0 52 1394-11-26، 07:48 عصر
آخرین ارسال: masih1994
  شبکه ارتباطی کشور چه اندازه در برابر زلزله مقاوم است؟ *Ertebat* 0 80 1394-6-30، 09:02 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  شبکه ملی اطلاعات پیش‌نیاز اینترنت پاک *Ertebat* 0 64 1394-6-21، 08:26 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  شبکه‌ی تاریک چیست؟ *Ertebat* 0 184 1394-6-5، 08:16 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  10 راه حل ساده برای ایمن ماندن در شبکه های اجتماعی *Ertebat* 0 94 1394-5-15، 11:14 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  توهم اکثریت در شبکه‌های اجتماعی، عاملی برای القای ایده‌‌ها و رفتارها در جوامع مجازی *Ertebat* 0 64 1394-5-14، 02:34 عصر
آخرین ارسال: *Ertebat*
  جابه‌جایی کاربران در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد *Ertebat* 0 96 1394-2-30، 09:14 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  ضرورت ایجاد شبکه ملی و بومی اطلاعات *Ertebat* 0 156 1394-2-21، 08:31 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  نسل چهارم شبکه همراه اول در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود *Ertebat* 0 76 1394-2-9، 11:12 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  تفاوت شبکه‌های ۴G و LTE چیست؟ *Ertebat* 0 121 1394-1-30، 10:57 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان