امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 2.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شوراي نگهبان: اقدام احمدي‌نژاد مجرمانه بود
#1
انتقاد از همراهي ریيس جمهور با مشايي در هنگام ثبت نام
شوراي نگهبان: اقدام احمدي‌نژاد مجرمانه بود
دنياي اقتصاد- گويا مرخصي محمود احمدي‌نژاد از دولت براي بودن در كنار مشايي هنگامي كه وي براي انتخابات ثبت نام مي‌كرد باعث اقناع ناظران برگزاري انتخابات نشده است. سخنگوی شورای نگهبان همراهي ریيس جمهور با مشايي را «مجرمانه» خوانده و گفته است كه اكثريت اعضايي كه در جلسه ديروز هیات مرکزی نظارت بر انتخابات حضور داشته‌اند نيز همين نظر را دارند.

[تصویر:  06-01.jpg]


در عين حال، واكنش‌ها به رفتار متفاوت محمود احمدي‌نژاد نسبت به ریيس‌جمهورهاي قبلي در حمايت آشكار از يك داوطلب نامزدي براي انتخابات رياست جمهوري منجر به موضع گيري نمايندگان مجلس هم شد. احمد توكلي خرج کردن دولت برای یک کاندیدای ریاست جمهوری را «بدعت» دانست. علي مطهري هم اقدام احمدي‌نژاد را دارای پیامی به شورای نگهبان و مقامات کشور دانسته است. همچنين نادر قاضي پور خواستار در دستور كار قرار گرفتن «عدم كفايت ریيس‌جمهور» شد. افزون بر اينها، فرهاد بشیری و حسین فتاحی نمایندگان پاکدشت و شهر بابک نيز درباره توجه به قانون و قانون اساسی در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تذكر كتبي به رییس‌جمهور دادند. در اين بين، ریيس كميسيون اصل نود مجلس هم گفته است: «قطع یقین این اقدام آقای رییس‌جمهور خارج از عرف و قانون است. نباید به رییس‌جمهور اجازه مصاحبه در آن مکان داده می‌شد. به اعتقاد من این حرکت بر خلاف قانون است.» محمد علي پورمختار تاكيد كرده است: «اصلا معنا ندارد که رییس‌جمهور مرخصی بگیرد و بیاید در حمایت از یک کاندیدا مصاحبه کند.» 
آنچنان كه خبرگزاري مهر گزارش داده، احمدی‌نژاد در بدو ورود و در هنگام ثبت‌نام مشایی وقتی با سوال خبرنگاران درباره غیرقانونی بودن اقدامش برای معرفی کاندیدا مواجه شد، هیچ پاسخ روشنی نداشت و فقط در جواب لبخند زد. اما پس از قرار گرفتن پشت تریبون در پاسخ به اعتراض خبرنگاران که اقدامش برای معرفی کاندیدا و استفاده از تریبون کاندیداها را غیرقانونی می‌خواندند اعلام کرد که «امروز را مرخصی گرفته ام.» در فيلمي كه خبرگزاري تسنيم از نشست خبري مشايي منتشر كرده، احمدي‌نژاد به مشايي می‌گوید؛ «بگویید من مرخصی گرفته ام امروز»، مشایی هم با تکان دادن سرش نشان می‌دهد که متوجه سخن احمدی‌نژاد شده است. 
تير از چله رها شد؟
شائبه حمايت خارج از عرف احمدي‌نژاد از مشايي مدت‌ها در تحليل‌هاي رسانه‌اي وجود داشت. تنها در چند ماه اخير، همصدايي احمدي‌نژاد با «زنده باد بهار» گويي مشايي و نشاندن وي در كنار خود در دور تازه سفرهاي استاني كافي بود تا هشدارها نسبت به استفاده از امكانات دولتي براي تبليغ يك نامزد رياست جمهوري تقويت شود. با اين حال، احمدي‌نژاد با بالا بردن دست مشايي در هنگام ثبت نام از اين حرف و حديث‌ها فراتر رفت و از اعتبارش مايه گذاشت. بسياري ضمن بي‌سابقه ارزيابي كردن اين رخداد آن را به منزله پشتيباني تمام عيار احمدي‌نژاد از مشايي قلمداد كردند. اما آيا تمام توان احمدي‌نژاد در حمايت مشايي همين بود؟ همين بود كه دستش را بگيرد و به نشانه حمايت در برابر به هم خوردن شاتر دوربين‌ها بالا ببرد؟ روشن است كه در حال حاضر كسي پاسخ مشخصي به اين پرسش‌ها ندارد. خيلي‌ها احمدي‌نژاد را پيش‌بیني ناپذير مي‌دانند و همين نگاه است كه باعث مي‌شود همچنان انتظار براي آستين بالا زدن جدي‌تر جريان دولت براي حمايت از مشايي را ايجاد مي‌كند. احمدي‌نژاد به هنگام ثبت نام با مشايي آمد و به قول توكلي با مفهوم «بدعت» مي‌توان اين رفتار را تحليل كرد؛ اما مشخص نيست همچنان تير آخر از چله كمان دولتي‌ها رها شده باشد. 
پيش‌تر، منتقدان دولت و حتي شخصيت‌هاي حاضر در شوراي نگهبان هم نسبت به زير پا گذاشتن قانون و «بوي انحراف» موضع گرفته‌اند و حالا چهار هفته تا روز انتخابات باقي مانده است. در اين شرايط، نه تنها زمان خرج آخرين تير دولتي‌ها بلكه موقع استفاده رقيبان جريان حاضر در دولت از آخرين تيرهايشان را بايد به روزهاي پاياني رقابت‌هاي انتخاباتي موكول كرد. در اين حال، دست كم تا 5 يا ده روز ديگر دولتي‌ها نگراني‌هاي ديگري خواهند داشت.
به قوه‌قضائيه گزارش شده است
سخنگوی شورای نگهبان درباره اقدام رییس‌جمهور در همراهی اسفندیار رحیم مشایی برای ثبت‌نام در انتخابات، گفت: این موضوع در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به جایگاه ریاست‌جمهوری، به اتفاق آرا اکثریت اعضای هیات معتقد بودند که اقدام اخیر رییس‌جمهور در معرفی یکی از افراد به عنوان نامزد انتخابات تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه‌قضائیه اعلام شود.
عباسعلی کدخدایی تاکید کرد: به هر حال اتفاقاتی افتاد که امیدوار بودیم دستگاه‌های اجرایی و ذی‌ربط با آن برخورد موردی داشته باشد و ما الان در جریان نیستیم که با آنها چه برخوردهایی شده است؛ این موضوع در بررسی صلاحیت‌ها یکی از مواردی است که مدنظر قرار می‌گیرد.
توكلي: رفتار ریيس جمهور خيانت بود
همچنين احمد توكلي گفت: آقای رییس‌جمهور بر خلاف سوگند و برخلاف رفتار تمام روسای جمهور سابق ایران رفتاری شبیه پادشاهان مستبد داشتند که برای حفظ قدرتشان جانشین تعیین می‌کنند. 
اين نماينده مجلس در جلسه ديروز بهارستان پس از پایان نطق علی لاریجانی رییس مجلس در خصوص زندگی امام محمد باقر( علیه السلام ) احمد توکلی نسبت به موضوع نطق ریاست مجلس تذکر داد. وي با بیان اینکه از جنابعالی به خاطر اینکه به مناسبت میلاد امام باقر( علیه السلام ) نطقی را ناظر به اوضاع ارائه فرمودید متشکرم، گفت: اینکه اختیار نطق خاص را آیین‌نامه داخلی به شما داده است در راستای بیان مسائل حساس روز است؛ زیرا نمایندگان نمی توانند این مسائل حساس روز را در نطق خود مطرح کنند شما باید به مسائل حساس روز اشراف داشته و در ابتدای جلسه در خصوص آن صحبت کنید. توکلی با اشاره به همراهي احمدي‌نژاد با مشايي در زمان ثبت نام، ادامه داد: اگر مجلس در قبال این بدعت موضع گیری نکند و جنابعالی که سخنگوی رسمی مجلس هستید و در مقام ریاست مجلس در ابتدای نطق تان اگر در خصوص این بدعت‌گذاری‌ها موضع‌گیری نکنید در تاریخ ایران بد تلقی می‌شود. توکلی تصریح کرد: رییس‌جمهور در سفرهای استانی فرد مورد علاقه خود را همراه می‌برند و از وی تجلیل می‌کنند و در زمان ثبت نام نامزدها در روزشنبه نیز تمام قوه مجریه را به پای آن داوطلب مورد بحث ریختند و اعلام کردند تمام نقطه قوت قوه مجریه به پای این داوطلب است.
مطهري: تهديد بود
در عين حال، علی مطهری در گفت‌وگو با خبرگزاري خانه ملت، در اين باره گفت: رییس‌جمهور مجری انتخابات است و مجری باید بی طرف باشد، اینکه احمدی‌نژاد همراه با یک کاندیدا برای ثبت نام آمد، نشان می‌دهد که بی‌طرف نیست. اين نماينده مجلس، تصریح کرد: اقدام احمدی‌نژاد، یک پیام برای شورای نگهبان و مقامات کشور داشت مبنی بر اینکه من پشت سر مشایی ایستاده‌ام و اگر رد صلاحیت بشود، با من طرف هستید. وی بیان کرد: این جمله که احمدی‌نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی‌نژاد، می‌خواست بگوید که اگر او را رد صلاحیت کنید، با خود من طرف هستید. این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: به نظر من این کار احمدی‌نژاد، یک نوع تهدید و در مجموع خلاف شأن رییس‌جمهور بود.
قاضي پور: عدم كفايت بررسي شود
در واكنشي ديگر، نادر قاضی پور با اعلام اخطار قانون اساسی در جلسه ديروز مجلس گفت: نسبت به برخورد رییس‌جمهور در وزارت کشور اخطار قانون اساسی دارم. نماینده ارومیه ادامه داد: برای اولین بار است که رییس‌جمهور در انتخابات همراه با یک نامزد راسا شرکت می‌کنند. وی از لاریجانی خواست که مجلس موضوع عدم کفایت رییس‌جمهور را بررسی کند. 
چیزهایی که دست کم می گیریم ,کسی دیگر برای به دست آوردنشان راز و نیاز می کند
Atamalek
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اقدام احمدی نژادی دولت روحانی در بودجه ۹۵ horam94 0 113 1394-11-11، 10:25 صبح
آخرین ارسال: horam94
  نظارت شورای نگهبان از اول استصوابی بود/ «ولی امر» فقط یک نفر است fbahrami 0 65 1394-9-28، 10:04 صبح
آخرین ارسال: fbahrami
  خواب عجیب احمدی نژاد/ امام گفتند دکتر بنشین *Ertebat* 0 218 1394-2-23، 09:38 صبح
آخرین ارسال: *Ertebat*
  روایتی،جدید،از دعوای،هاشمی و احمدی نژاد متین 0 513 1392-1-26، 11:14 عصر
آخرین ارسال: متین
  تصاوير:گريه همزمان احمدي نژاد و مشايي!!! sarah 0 557 1391-12-26، 12:08 عصر
آخرین ارسال: sarah
  تصویر دختری که راه احمدی نژاد را سد کرد !!! kabootar 16 3,305 1391-1-29، 11:52 عصر
آخرین ارسال: Gharibe
  پرتاپ کفش به احمدی نژاد ADMIN 0 782 1390-9-22، 06:38 عصر
آخرین ارسال: ADMIN
Lightbulb «احمدی نژاد - مشایی» در ویكی لیكس ADMIN 0 706 1390-2-28، 10:47 صبح
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان