امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

طرح های چهل تکه و تکه دوزی با استفاده از چرخ خیاطی(سری دوم)

#1
از دریچه ای نو به هنر خیاطی نگاه کنیم.

  چهل تکه دوزی یا Quilt روشی از دوخت می باشد که امروزه در دنیا طرفداران بسیاری پیدا کرده است.در این روش قطعات ریز ودرشت و رنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگردوخته می شوند.
 طرحهای مختلف که برگرفته از ذهنیت طراح یا زندگی و یا محیط پیرامون او می باشد،می بایست به فرمولهای ساده هندسی مربع ، مستطیل ، مثلث و لوزی انتزاعی گردد.در واقع پایه هر گونه طراحی در این روش اشکال ساده هندسی می باشند که در کنار یکدیگر تکرار می شوند.

   نقوش هندسی نیز در اغلب آثار هنر و معماری ایرانی-اسلامی دیده می شود که بر مبنای تکرار یک طرح ابداع و خلق شده اند.تزیینات معماری اسلامی در دوره های مختلف مبتنی بر دانش هندسه می باشد که منجر به خلق نقش مایه هایی پیچیده ،دقیق و منحصر به فرد شده است.

این موضوع ما را بر آن داشت تا مطالعات دقیق تری در زمینه نقوش هندسی ایرانی - اسلامی انجام داده و از آثار بی بدیل آن در زمینه هنر چهل تکه دوزی الهام گیریم.
از این رو تعداد زیادی از کاشی کاری ها، آجر کاری ها و نیز گلیم و قالی های دوره های مختلف را به لحاظ طراحی مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم.برخی از طرحهای مناسب ر انتخاب نموده ، سپس به رسم هندسی طرحها پرداختیم.این طرحها به صورت جز اصلی که جهت استفاده در خیاطی قابل تکرار هستند، آماده گردیده است.

   در چهل تکه دوزی همنشینی رنگها از اهمیت به سزایی برخوردار است.در نتیجه با استفاده از رنگهای متشابه و متضاد و الهام از طبیعت ، سعی شده رنگبندی هایی خاص و متفاوت ارائه گردد.از آنجایی که  این آثار برگرفته از طرحهای ایرانی - اسلامی می باشد، بر اساس تداعی فرمها و رنگها برای هر طرح ، یک نام ایرانی اختصاص داده شده است.

   امید است تا با تلاش و همفکری همدیگر بتوانیم در راستای اعتلای فرهنگ و هنر کشورمان گامی هر چند کوچک اما موثر برداریم.


منبع : [مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]
پاسخ اخطار
#2
بله اینکار در فرش بسیار مرسوم و کاری قابل توجه برای زیرانداز های نسل نو می باشد
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لوازم جانبی چرخ خیاطی چیست ؟ sam44 1 456 ۱۳۹۴-۴-۲۱، ۰۵:۴۴ عصر
آخرین ارسال: azade1992
  نکاتی در مورد چرخ خیاطی مدل 12000 novinmarketing 0 452 ۱۳۹۴-۳-۲، ۱۱:۰۷ صبح
آخرین ارسال: novinmarketing
Photo هنر روبان‌دوزی ابریشمی shiva75 0 1,131 ۱۳۹۲-۷-۲۹، ۰۱:۲۸ صبح
آخرین ارسال: shiva75کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان