امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

عربستان کوتوله سیاسی است/محکومیت دیپلماتیک به تنهایی نتیجه ندارد

#1
یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران قطع رابطه با عربستان را به مورد بررسی قرار دهد گفت: به صرف محکومیت های دیپلماتیک، نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

مراد عنادی کارشناس مسایل سیاسی و مدیر مسئول روزنامه جام جم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه رفتارهای دولت عربستان از مسیر طبیعی خود خارج شده است گفت: فرید زکریا یکی از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا، عربستان را یک رژیم روان‌پریش نامیده است. این نشان می‌دهد حتی حامیان آل‌سعود هم از دست رفتارهای این دولت عصبانی هستند.

وی با اشاره به اقدام آل سعود در به شهادت رساندن آیت الله باقر النمر افزود: مدتها بود که از دستگیری ایشان می‌گذشت و چندین بار بحث اعدام ایشان مطرح شد اما به خاطر فشارهای جهان اسلام و پیگیری‌هایی که صورت می گرفت، این اقدام به تاخیر افتاد، اما اینکه در نهایت روز گذشته خبر شهادت این عالم بزرگ منتشر شد، این نشان می‌دهد که رژیم سعودی به بن‌بست رسیده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آل‌سعود میلیاردها دلار در سوریه خرج کرد و در یمن وارد جنگی شد که تصور می کرد در یک نبرد برق‌آسا و هوایی به اهدافش خواهد رسید اما نتیجه آن یک جنگ فرسایشی و پرهزینه شد ادامه داد: در بحرین اعتراضات ادامه دارد، در لبنان سیاست‌های عربستان با شکست مواجه شده است و در مجموع هر جا که عربستان پول خرج کرده و یا وارد عمل شده است، نتایج لازم را نگرفته است.

عنادی با اشاره به اینکه عربستان به خاطر دلارهای نفتی به زرادخانه و نمایشگاه سلاح‌های جنگی تبدیل شده که با پول نفت آنها را می‌خرد گفت: عربستان با جنگ‌هایی که در یمن راه انداخت دچار کسری بودجه شد و مجبور شد بودجه سال آتی خود را با صد میلیارد دلار کسری ببندد. مجموع این اتفاقات باعث می‌شود به خاطر رفتارهای نامعقول و تصمیم‌گیری‌های ناشی از عصبانیت از سوی حکام جوان در عربستان به عنوان صحنه‌گردانان این حکومت، دست به اقدامات نامتعادل بزنند که اعدام شیخ نمر هم در همین چارچوب قابل تایید است.عربستان به خاطر دلارهای نفتی به زرادخانه و نمایشگاه سلاح‌های جنگی تبدیل شده که با پول نفت آنها را می‌خرد
صحنه‌گردانان جوان آل‌سعود حتی به نتیجه این اقدامات خود فکر نکرده و آن را پیش‌بینی نکردند، با توجه به اینکه استانهای شرقی عربستان شیعه‌نشین بوده و جمعیت قابل توجهی را تشکیل می‌دهند. این مسئله‌ می‌تواند واکنش‌های تندی را به دنبال داشته باشد. اعدام یک عالم دینی موجب ناخشنودی علمای اهل سنت و شیعه خواهد شد و این اقدام، اقدامی نیست که در آن مسئله تفرقه و دسته‌بندی‌های مذهبی ملاک باشد، بلکه نشان می‌دهد رژیم سعودی با اساس

دین مشکل دارد.اقدام رژیم سعودی انتقادات و نگاه‌های منفی جهان اسلام نسبت به عملکرد آنها را تشدید می‌کند.

عنادی با بیان اینکه عربستان یک غول نفتی است، اما کوتوله سیاسی، گفت: حکومت عربستان به لحاظ درآمدهای نفتی و با ابزار پول نفت می‌تواند در نقاطی از جهان اسلام اعمال نفوذ کند، اما این بدان معنا نیست که عربستان جایگاه یک قدرت منطقه‌ای را دارد.

وی با بیان اینکه آل سعود از منابع تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای محروم است، تنها دو عنصر پول و وسعت سرزمین را در اختیار دارد ولی از سایر مولفه‌های تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای، هیچ بهره‌ای ندارد خاطرنشان کرد: این مسئله باعث سرخوردگی و دست زدن به رفتارهای نامعقول از سوی عربستان شده است، به همین علت برای اینکه سیاست‌های خود را پیش ببرد به ابزار تروریسم متوسل می‌شود و این را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.بسیاری از اتباع عربستانی در گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، جیش‌الاسلام، داعش و النصره هستند، اینها نشان می‌دهد عربستان برای اینکه سیاست‌های خود را پیش ببرد از هر ابزاری استفاده می‌کند که البته این مسئله هزینه زیادی را برای رژیم سعودی ایجاد کرده است
این کارشناس رسانه با بیان اینکه عقبه بسیاری از گروه‌های تروریستی در منطقه و دنیا به عربستان برمی‌گردد افزود: هر چند در ظاهر برای مبارزه با تروریست ائتلاف راه می‌اندازد، اما شواهد نشان می‌دهد آل‌سعود در پس این اقدامات از گروه‌های تروریستی حمایت مالی کرده و یا آموزش نظامی به آنها می‌دهد، به طوری که اسناد بسیاری از این ادعاها توسط برخی کشورهای اسلامی منتشر شده است.

عنادی گفت: بسیاری از اتباع عربستانی در گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، جیش‌الاسلام، داعش و النصره هستند، اینها نشان می‌دهد عربستان برای اینکه سیاست‌های خود را پیش ببرد از هر ابزاری استفاده می‌کند که البته این مسئله هزینه زیادی را برای رژیم سعودی ایجاد کرده است به جای اینکه از قدرت نرم خود استفاده کرده و با استفاده از پول نفت در دنیا و جهان اسلام برای خود محبوبیت ایجاد کند، از این طریق برای پیشبرد سیاست‌های خود استفاده کرده که برای حکومت آل‌سعود نتیجه عکس به دنبال داشته است.مدیر مسئول روزنامه جام جم با بیان اینکه عربستان سعی می‌کند در چارچوب ماموریت‌هایی که به او سپرده می‌شود، تفرقه در جهان اسلام را افزایش داده و بر مسئله شیعه و سنی تاکید کند تا به نوعی در میدان آمریکا و اسرائیل بازی کند گفت: عربستان ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی را دنبال می‌کند و جمهوری اسلامی ایران همواره بر وحدت در جهان اسلام تاکید کرده، اعتقاد ایران بر این است که دنیای اسلام از ظرفیت‌هایی بالایی برای پایه‌ریزی تمدن نوین اسلامی برخوردار است که در این مسیر کشورهای اسلامی باید با هم متحد شوند. اما عربستان همواره ساز مخالف می زند .

عنادی با بیان اینکه تشدید سیاست های ضد ایرانی از سوی آل سعود واکنش های قاطعی را از سوی جمهوری اسلامی ایران می طلبد گفت: با اقداماتی که عربستان ضد منافع ملی جمهوری اسلامی ایران انجام داده است می طلبد که مسئولان کشورمان واکنش قاطعانه تری را نسبت به این حکومت و آل سعود نشان دهند. مثل سیاستی که پوتین در قبال ترکیه اتخاذ کرد.

وی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل اینکه ایران سیاست دو ستونه آمریکا در منطقه را فروپاشید، عربستان از هر فرصتی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد. این مسئله در سه دهه گذشته ادامه داشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: در سال های اخیر که مسئله مذاکره ایران با ۱+۵ و برجام مطرح بوده است، عربستان همواره تلاش کرده که این توافق صورت نگیرد، زیرا معتقد است جمهوری اسلامی ایران با کاهش تنش های خود در قبال غرب، موقعیت عربستان را تضعیف خواهد کرد.دست و پا زدن عربستان، حمله به یمن و شاخ و شانه هایی که می کشد نشان می دهد که تلاش بر این دارد تا عنوان کند من فقط یک غول نفتی نیستم، می توانم ژاندارم منطقه باشم
عنادی گفت: دست و پا زدن عربستان، حمله به یمن و شاخ و شانه هایی که می کشد نشان می دهد که تلاش بر این دارد تا عنوان کند من فقط یک غول نفتی نیستم، می توانم ژاندارم منطقه باشم و در امنیت خلیج فارس نیز نقش آفرینی کنم ولی در حقیقت حتی کشورهای عربی هم این مسئله را نمی پذیرند. به دلیل اینکه عربستان زیرساخت های لازم و نیروی انسانی متخصص در این زمینه را ندارد.

وی افزود: تنها مانور پول نفت است که چنین امکانی را به عربستان داده است بنابراین یکی از تلاش های عربستان این است که خلا قدرت خود را در منطقه پر کند

در حالی که تمام دنیا می دانند که هژمونی منطقه ایران است. آقای البرادعی در خاطراتش گفته بود دروازه ورود به خاورمیانه، ایران است. این ادعای بسیاری از

کارشناسان بوده و نمی توان گفت ادعای تازه ای است.

عنادی گفت: زمانی که صدام به ایران حمله کرد همه کشورهای دنیا از جمله عربستان پشت سر صدام قرار گرفتند. ۴۰ میلیارد دلار در جنگ ۸ ساله به عراق کمک کردند ولی هیچ کدام نتوانستند به اهدافشان برسند و در واقع شکست دسته جمعی در مقابل مقاومت ملت ایران را متحمل شدند.

وی با اشاره به اینکه امروز که ایران اسلامی بسیار قدرتمندتر از گذشته است و از توانمندی فرامنطقه ای برخوردار است، نباید با دولت سعودی مماشات کند افزود: برخورد جدی با آل سعود باعث می شود تا عربستان بر اساس جایگاه منطقه ای خود رفتار کند نه بر اساس آنچه که در توهمات خود می پروراند.

مدیر مسئول روزنامه جام جم همچنین با اشاره به ضرورت واکنش عملی دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال عربستان گفت: بعد از قضایایی که در فرودگاه جده و حادثه منا و نیز مواضع ضد ایرانی که مقامات سعودی در پیش گرفته اند، جمهوری اسلامی ایران باید اقدام جدی انجام داده و حتی قطع رابطه با عربستان را به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی مورد بررسی قرار دهد.جمهوری اسلامی ایران باید اقدام جدی انجام داده و حتی قطع رابطه با عربستان را به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی مورد بررسی قرار دهد.تنها به صرف محکومیت های دیپلماتیک، نتیجه ای به دست نخواهد آمد.
عنادی با بیان اینکه تجربه تاریخی و جایگاه ایران نشان داده که جمهوری اسلامی ایران دست برتر بوده و عربستان قدرتی نیست که بخواهد توان ایران را به چالش بکشد گفت: تنها به صرف محکومیت های دیپلماتیک، نتیجه ای به دست نخواهد آمد.

وی با بیان اینکه ایران نفعی از رابطه با عربستان نمی برد ادامه داد: عربستان تمام ابزارهای مادی و معنوی خود را بسیج کرده تا به جمهوری اسلامی ایران و جایگاه منطقه ای و بین المللی آن ضربه بزند حتی دایه دار قطعنامه حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی ایران می شود. این یعنی از هر ابزاری برای ضربه زدن استفاده می کند. دلیلی ندارد جمهوری اسلامی ایران در برابر چنین کشوری مماشات کند. در سلسله مراتب قدرتهای جهانی، عربستان جایگاهی ندارد که ایران بخواهد نسبت به آن با مماشات رفتار کند. باید قاطعانه نسبت به این کشور برخورد کند. این چیزی است که افکار عمومی از آن استقبال می کنند.کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در سازمان های بین المللی مشکل ساختاری و تاریخی وجود دارد گفت: بخشی از اعضایی که در این سازمان ها فعال هستند توسط قدرتهای بزرگ تطمیع می شوند، عربستان هم از ابزار مالی خود استفاده کرده و غرب از آن حمایت می کند.

عنادی با اشاره به اینکه عربستان به لحاظ حقوق بشری در جایگاه صفر قرار دارد و هیچ بویی از دموکراسی نبرده یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران می تواند با پیگیری های بیشتر از طریق مجامع بین المللی نسبت به منزوی کردن عربستان اقدام کند اما به هر حال برخی کشورهای عربی چشمشان به پول عربستان است.
[مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لزومی ندارد تا این حد در مقابل آمریکا لطیف باشیم areza 0 58 ۱۳۹۴-۹-۲۹، ۱۲:۴۷ عصر
آخرین ارسال: areza
  خانواده سردار فولادگر برای پیگیری سرنوشت وی به عربستان رفتند heidari 0 77 ۱۳۹۴-۹-۲۸، ۰۵:۵۴ عصر
آخرین ارسال: heidari
  درگذشت پادشاه عربستان novinmarketing 0 198 ۱۳۹۳-۱۱-۴، ۰۱:۱۰ عصر
آخرین ارسال: novinmarketing
  پیام روحانی برای درگذشت پادشاه عربستان ADMIN 0 276 ۱۳۹۳-۱۱-۳، ۰۳:۵۶ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  نتیجه‌ی اعتماد سایر کشورها به آمریکا چه شد؟ ADMIN 0 179 ۱۳۹۳-۱۰-۲، ۱۰:۰۳ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  محسنی دکترا ندارد / سبحانی مهندس نیست ! ADMIN 0 646 ۱۳۹۱-۴-۱۵، ۱۱:۴۵ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  رقص دختر و پسر در نمازخانه یک دانشگاه عربستان + عکس kabootar 0 311 ۱۳۹۰-۱۲-۱۴، ۰۹:۰۴ عصر
آخرین ارسال: kabootar
news اخبار لحظه به لحظه از نتایج شمارش آراء در سراسر کشور+ جدول و گرایش سیاسی ADMIN 0 682 ۱۳۹۰-۱۲-۱۳، ۰۸:۰۱ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  استقبال عربستان سعودی از پهلوگرفتن ناوهای ایرانی در ساحل جده kabootar 0 949 ۱۳۹۰-۱۲-۷، ۰۷:۵۶ عصر
آخرین ارسال: kabootar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان