امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امتیازات: 2.62
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

عوامل ایجاد کننده حساسیت پوستی به زیورآلات و راه حل های رفع حساسیت

#1
امروزه یکی از مشکلات اساسی که افراد در استفاده از زیورآلات با آن موجه هستند ایجاد حساسیت بعد از استفاده از آن است. آیا میدانید چه عاملی باعث ایجاد حساسیت می شود؟ آیا میدانید چه زیورآلاتی دارای مواد حساسیت زا هستند؟ و راهکار شناخت این مواد چیست؟ ما در این مقاله سعی داریم با معرفی مواد حساسیت زا و نحوه تشخیص آنها شما را راهنمایی کنیم تا زیورآلاتی که سازگار با پوست شم هستند و باعث ایجاد حساسیت نمی گردند انتخاب نمایید.

فلز هایی که باعث ایجاد حساسیت می شوند
زیورآلات اغلب از آلیاژ فلزات مختلف ساخته می شود که میتواند شامل مواد مضر نیز باشد( پیشنهاد می کنم مقاله مربوط به فلزات مورد استفاده در دنیای زیورآلات را مطالعه کنید.). از آنجا که زیورآلات با پوست در تماس هستند و قابل لمس می باشند اغلب شامل مواد خطرناکی هستند که می تواند وارد بدن شود و به طور قطع این مواد خطرناک بعد از استفاده و دور انداختن ممکن است به محیط زیست نیز آسیب برساند. در ادامه به برخی از فلزاتی که در زیورآلات استفاده می شود و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود را بررسی خواهیم کرد

نیکل:
فلز نیکل شایع ترین عامل ایجاد آلرژی در تماس با پوست است. واین به دلیل این است که یون های نیکل به راحتی میتوانند آزاد شوند و با برخی از فلزات دیگر و با پوست واکنش نشان دهند. برای مثال بعضی از اشیایی که باعث ایجاد آلرژی نیکل می شوند شامل ساعت، زیورآلات ، زیپ، کلید و سکه است که در دنیای زیورآلات نیز در انگشتر ، گردنبند ، دستبند ، گوشواره و سرویس های زیورآلاتی که در آن ها فلز نیکل بیشتر از میزان مجاز استفاده می شود آلرژی و حساسیت مشهود می شود. آلرژی نیکل از طریق تماس مستقیم با پوست در یک دوره ثابت شروع می شود. زمانی که پوست به طور متدوال با نیکل تماس پیدا می کند این مشکل تکرار خواهد شد و به صورت طبیعی کسانی که به نیکل حساسیت دارند در معرض التهاب پوستی قرار می گیرند. خطر التهاب پوستی نیز زمانی بیشتر می شود که فرد اغلب در تماس با آب، صابون و سایر مواد تحریک کننده که باعث خشکی پوست شوند قرار گیرد.

عوامل ایجاد کننده حساسیت پوستی به زیورآلات و راه حل های رفع حساسیت
فلز نیکل

آلرژی به نیکل در بعضی موارد باعث بیماری و مشکلات شدید می شود تا جایی که فرد را مجبور به تغییر شغل به منظور کاهش قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا میکند. آلیاژ فلزهایی وجود دارند که شامل نیکل هستند اما به دلیل اینکه یون های آنها به شدت یکپارچه اند و آزاد نمی شوند بر روی پوست ایجاد حساسیت نمی کنند مثل استیل. اما در سوی دیگر آلیاژ هایی وجود دارند که حاوی نیکل هستند و به راحتی این مواد را آزاد و منتشر می کنند و باعث ایجاد حساسیت می شوند مثل نقره.

کادمیوم
کادمیوم فلزی است که باعث ایجاد سرطان می شود و همچنین برای محیط زیست سمی است. اگر کادمیوم در بدن انسان انباشته شود سبب آسیب به کلیه ها می شود و منجر به پوکی استخوان می شود. کادمیوم در زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد تا زرق و برق در فلز ایجاد شود و از سوی دیگر جواهرات را سنگین تر می کند. کادمیوم می تواند در زیورآلات به عنوان یک ماده حساسیت زا و مضر وجود داشته باشد. این فلز اغلب با دیگر فلزات به کار می رود و به طور طبیعی در پوسته زمین همراه بافلزات دیگری مثل روی وجود دارد.

عوامل ایجاد کننده حساسیت پوستی به زیورآلات و راه حل های رفع حساسیت

سرب:
سرب نیز یک فلز است که میتواند باعث آسیب به سیستم عصبی و ضعف رشد فکری و توانایی عملکرد شود. سرب برای جنین و کودکانی که حساس هستند نیز بسیار مضر است زیرا سیستم عصبی آنها به طورکامل رشد یافته نیست. سرب در جواهرات برای ساخت فلزات سنگین تر و ساده تر استفاده می شود. سرب در جواهرات در قسمت های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بزرگترین خطر کادمیوم و سرب مربوط به کودکان است به عنوان مثال از طریق تماس زیورالات با دهان و یا وارد بدن شدن از طریق افتادن زیورآلات در غذا. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که پوست انسان بسیاری از این فلزات را جذب نمیکند و تماس با پوست به عنوان یک خطر عمده نمی باشد.

عوامل ایجاد کننده حساسیت پوستی به زیورآلات و راه حل های رفع حساسیت
فلز سرب

قوانین و مقررات
در اتحادیه اروپا قوانین سرسختی برای استفاده از نیکل در زیورآلات وجود دارد و به شدت استفاده از آن را محدود کرده اند. همچنین قوانینی برای دیگر اشیا نیز وجود دارد که دارای پوشش نیکل هستند و به طور مستقیم با پوست در ارتباطند مثل دکمه ها و زیپ ها. اما این قرانین وسایلی مثل ابزار آلات و سکه ها را شامل نمیشود و احتمال ایجاد آلرژی از نیکل همچنان باقی است.

در این زمینه قوانینی برای استفاده محدود از نیکل وجود دارد و در قسمت زیورآلات استفاده ۲/۰میکرو گرم در ۲ سانتی متر مربع و برای بقیه اشیا ۵/۰ میکروگرم در ۲ سانتی متر مربع پیش بینی شده است.

همچنین قوانینی وجود دارد که استفاده از کادمیوم در زیورآلات را محدود می کند و طبق این قوانین کادمیوم استفاده شده نباید بیش از ۰۱/۰ درصد وزن باشد . لازم به ذکر است که استفاده از کادمیوم در زیورآلات پلاستیکی شامل این محدودیت نمی شود.

همچنین قوانینی در اتحادیه اروپا وجود دارد که استفاده از سرب را نیز محدود کرده است و طبق این قوانین محتوای سرب باید کمتر از ۰۵/۰ وزن شی ساخته شده باشد. استفاده از سرب بر خلاف کادمیوم دارای استثنا نیست و در همه بخش ها اعم از شیسشه کریستال و سنگ ها قیمتی و حتی زیورآلات پلاستیکی اعمال می شود. شرکت هایی که فروشنده زیورآلات هستند باید اطمینان حاصل کنند که تولیدات آن ها دارای سرب و کادمیوم و نیکل نیست و سپس روانه بازار نمایند. البته در این میان بعضی از شرکت ها و افراد اقدام به خرید زیورآلات از خارج از اتحادیه اروپا می کنند که شامل محدودیت های اعلام شده نیست. البته بعضی از کشور های اتحادیه اروپا اقدام به بازرسی و انجام از آزمایش از این محصولات می کنند و سپس اجازه ورود به بازار را می دهند. مصرف کنندگان نیز می توانند برای بررسی این که زیورآلات انتخابی آنها نیکل آزاد می کند یا نه از داروخانه وسیله تست نیکل را خریداری نمیاند اما برای بررسی وجود کادمیوم و سرب هنوز آزمایش ساده ای وجود ندارد.

راهکارهای رفع حساسیت به زیورآلات
دکتر « ادری کومین »، فوق‌ تخصص پوست در دانشگاه « کانزاس » چند توصیه برای رفع مشکل حساسیت ناشی از زیورآلات ارائه کرده است که به قرار زیر است:

پوست‌تان را خشک کنید:
هر وقت که خواستید از زیورآلات بدل استفاده کنید حتما تمام مناطق پوست‌تان را که در تماس با آن بدلیجات قرار می‌گیرند را کاملا خشک کنید.

مرطوب‌ کننده فراموش نشود:
قبل از استفاده از هر زیورآلات بدلی منطقه پوستی در تماس با آن زیورآلات را با یک لایه مرطوب‌کننده محافظ پوشانید. این لایه محافظ مانع تماس مستقیم بدلیجات با پوست شما می‌شود.

نو شوید:
اگر زیورآلات قدیمی دارید که خیلی دوست‌شان دارید و می‌خواهید دوباره از آن‌ها استفاده کنید آن‌ها را پیش سازنده‌های اینگونه محصولات ببرید و از آن‌ها بخواهید که لایه‌های محافظ از جنس استیل روی این زیورآلات بکشند. زیورآلات بدلی در گذر زمان لایه محافظ خود را از دست می‌دهند و اینگونه حساسیت‌زایی آن‌ها بیشتر می‌شود.

حتی اگر به زیورآلات خودتان حساسیت دارید هم نگران نباشید؛ راه‌هایی وجود دارد که مشکل را حل کنید:

از استیل‌ها استفاده کنید:
اگر لوازم تزئینی غیرطلا و جواهر را دوست دارید می‌توانید از زیورآلات ساخته شده از استیل یا پلاستیک استفاده کنید. یادتان باشد که گیره گوشواره و سنجاق گردنبند هم بسیار حساسیت‌زا هستند و باید مواظب آن‌ها هم باشید. دکتر «رابرت نورمن»، متخصص پوست و مو در دانشگاه «تامپابی» می‌گوید: «اگر حتی نسبت به گوشواره‌ها، گردنبند و دستبند استیل، ‌نقره یا پلاستیکی خود واکنش نشان دادید به قفل یا بند این وسایل دقت کنید، ‌اگر از نیکل بود می‌توانید آن را با استیل یا بندها و قفل‌های طلا یا نقره جایگزین کنید.»

هابیوآلرژیک استفاده کنید:
برخی کارخانه‌های معتبر زیورآلاتی تهیه‌ کرده‌اند که روی جعبه آن نوشته‌ شده است Hypo-allergenic به معنای کم‌حساسیت‌زا که این محصولات عموما حساسیتی در پوست ایجاد نمی‌کنند.

از لاک ناخن استفاده کنید:
دکتر «سایا‌دا‌باکس»، متخصص ایمونولوژی یک توصیه جالب برای شما دارد: روی قسمت‌هایی مثل قفل یا گیره گردنبندها و گوشواره‌ها را کاملا با لاک ناخن بپوشانید، اگر حتی با این شیوه هم حساسیت شما برطرف نشد بهتر است که بی‌خیال آن لوازم تزئینی شوید.

مقالات مشابه
زندگی لوکس و زیبا به تفرک هر آدمی بستگی داره
پاسخ اخطار
#2
اوقات شرعی کلیه شهرها و روستاهای یزد

اوقات شرعی کلیه شهرها و روستاهای گیلاناوقات شرعی کلیه شهرها و روستاهای گلستان


اوقات شرعی کلیه شهرها و روستاهای کهگیلویه و بویراحمد


اوقات شرعی کلیه شهرها و روستاهای کرمانشاه
پاسخ اخطار


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان