امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 3.22
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

فرآیند تولید فویل آلومینیوم

#1
این فرآیند مستلزم ریختن آلومینیوم مذاب در قالب است؛ به محض سرد و سخت شدن فلز،آن را به شکل یک بلوک جامد بزرگ در می آورند که ورق شمش (Sheet Ingot) نامیده می شود.

ابعاد ورق شمش (Sheet Ingot) بستگی به اندازه واحد DC موجود و ظرفیت رول های داغ و همچنین تا حدی آلیاژی که ریخته گری شده است، دارد.

در ریخته گری DC، فلز در کوره نگهدارنده ذوب شده و سپس تحت یک فرآیند دو مرحله ای هر گونه ذرات غیر فلزی باقیمانده میکروسکوپی و گاز حذف می شود و فلز ذوب شده در واحدهای قالب ریخته گری آب خنک ریخته می شود.

همانطور که فلز مذاب در قالب جریان می یابد، توسط جهت آب سرد که به اطراف و میان قالب پمپ می شود خنک می گردد و بدین ترتیب ورق شمش (Sheet Ingot) به تدریج در طول فرآیند ریخته گری، که حدود سه ساعت طول می کشد به صورت جامد در می آید.

در این مرحله سازنده نظارت مداومی بر درجه حرارت، سرعت و جریان آب دارد تا هر ورق شمش (Sheet Ingot) با بالاترین کیفیت خود تولید شود. هر ورق شمش (Sheet Ingot) می تواند تا 20 تن وزن داشته و بین 600- 500 میلی متر ضخامت، دو متر عرض و هشت متر ارتفاع باشد. یک ورق شمش (Sheet Ingot) هجده تنی آماده شده دارای حجمی معادل یک میلیون قوطی آلومینیومی نوشیدنی است.

در این فرآیند، متغیرهای مهمی مانند دما، سرعت و جریان آب با دقت مدیریت می شوندو ترکیبات شیمیایی فلز و نظافت در هر یک از ریخته گری ها به دقت مورد آزمایش قرار می گیرند. هنگامی که ریخته گری DC کامل شد، ورق شمش ها (Sheet Ingot) به نورد Hot Rolling منتقل می شوند.

مرحله Hot Rolling

مرحله Hot Rolling برای تبدیل شمش های ورقه ای (Sheet Ingot) به کویل هایی با دمای مناسب برای فرآیند Cold Rolling انجام می گیرد.

دقت کنترل شده در مرحلۀ Hot Rolling این اجازه را به سازنده می دهد که خواصی را تولید کنند که نتیجۀ محصول نهایی مطابق استاندارد ساخت برتر شود و محصول پیشرفته ای را ارائه دهد.

شمش های آلومینیوم به طور مستقیم از ریخته گری سرد جا به جا می شوند و در اتاق دما خنک می شوند. سازنده با استفاده از شیوه های Milling (نورد) دقیق به ارائه قالبهایی با بهترین سطح برای رول کردن می پردازد.
ابتدا شمش ها به تخته برش (Slab Saw) برده می شوند، که اضافات شمش ها را حذف و کیفیت سطح آن را افزایش دهند.
سپس برش دهنده لایۀ سطح کل شمش (Ingot) را از بین بردن اکسیدهای سطحی و حصول اطمینان از یکنواختی آن به منظور داشتن کیفیت بالا سطح خارجی شمش (Ingot)، از بین می برد.
سپس شمش به کوره فشار فرستاده می شود، که آن را آنقدر گرم می کند که به یک نقطه بالاتر از دمای تبلور مجدد آن (حدودc 500 ) برسد تا آن را برای مرحلۀ Hot Rolling آماده کند. این فرآیند Annealing نام دارد و این اجازه را می دهد تا ترکیبات آلیاژهای مختلف جزء اصلی خود را در سطح شمش (Ingot) توزیع و پراکنده کنند که در نهایت تفاوت در ساختار جزئی و حصول اطمینان از ساختار همگن در شمش پدید می آید.
در نهایت ورق شمش ها (Sheet Ingot) را از پشت و رو بین غلطک های یک نورد گرمایی (Breakdown lot mill) عبور می دهند که باعث کاهش ضخامت ورق شمش (Sheet Ingot) می شود تا به باریک نواری شود که مناسب برای Cold Rolling باشد.

نوردهای گرم (Hot Mills) پیاپی برای تضمین کویل ها در جهت یکنواختی مورد استفاده قرار می گیرندکه برش دقیق و سطح کپی بالایی را دارا هستند. از فرآیندHot Rolling کویل های به مرحله Cold Rolling فرستاده می شوند.

جایی که کویل ها برای سنجش نهایی دما و خواص مکانیکی خود هدایت می شوند تا با توجه به نیازهای مشتریان برای برنامه های دقیق کاربردی آنها مورد استفاده واقع شوند.

مرحله Cold Rolling

خنک سازی نوار رول آلومینیوم داغ در اتاق دما و تغذیه آن در خط میله Cold Rolling
سپس نوار از میان چندین غلطک عبور کرده تا در نهایت به اندازه (ضخامت) مورد نظر برسد و به کویل تبدیل شود.
کویل حاصل شده میتواند به ضخامت 0.05 میلی متر رول شود.

برای تغییر مشخصه های مکانیکی کویل رول شده سرد، بسته به درجه زمان رول شدن و همچنین ضخامت نهایی مطلوب برای انجام مصارف خاص، ممکن است عملیات حرارتی متوسط مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال با حرارت دادن و حفظ آلومینیوم در دمای دقیق از پیش تعیین شده، محصول نهایی را بنا به نیازهای مشتریان برای استحکام کششی تبدیل می کنند، به این فرآیند Annealing نیز می گویند.

دسته بندی محصولات رول شده شامل فویل (ضخامت کمتر از 0.2 میلی متر)، ورق (ضخامت بین 0.2 و 0.6 میلی متر)، صفحه (پلیت) (ضخامت بیش از 0.6 میلی متر).

زمانیکه مرحلۀ Cold Rolling به اتمام رسید، کویل ها را به فرآیند نهایی می رسانند تا به این اطمینان رسیده شود که محصول نهایی مطابق با استاندارد بهترین کیفیت سازنده می باشد. در واقع هنگامی که محصول از فرآیند DC و Hot Rolling به فرآیند Cold Rolling می رسد، این محصول دارای بالاترین استانداردها می باشد که بدین ترتیب امکان دستیابی به بهترین قابلیت ها میسر می شود.

مرحله Continuous Casting

Continuous Casting (CC) فرآیندی برای تولید نوار آلومینیومی کویل ها به طور مستقیم از ورودی فلز مذاب می باشد. که باعث فرآیند سریع تر و مؤثر تر برای تولید آلیاژهای مختلف می باشد.

سازنده امکانات متعددی را با استفاده از ترکیب مختلف چرخ های رول دوقلو (TRC) اجرا می کند.

هردستگاه چرخ های متنوعی دارد که براساس سایز و ظرفیت تولید آن تغییر می کند.

روند کلی برای همه دستگاه ها به صورت یکسان (TRC) می باشد:

رأس (Tip) ریخته گری برای ادامه فرآیند، یک لایه نازک از آلومینیوم مذاب را در غلطک های آب سرد با عرض مورد نظر اعمال می کند.
مجموع حرکت ها از میان دو چرخ های غلطک در فرآیند کلی و انحرافی شامل ترکیبی است از دو عملیات مختلف: استحکام و Hot Rolling
طول در تئوری بی انتها است: ریخته گری (Cast) می تواند 20 روز به طول بیانجامد، و در طول یک کمپین مقدار زیادی کویل تولید شود.
هنگام تولید، لبه های نواری بریده می شوند.
نوار کامل شده، به طور معمول با 3 تا 12 میلی متر ضخامت، به صورت یک کویل پیچیده می شود.

کویل های آماده شده برای فرآیند نهایی به مرحله Cold Rolling منتقل می شوند.

مسلم است که سرعت تولید در این فرآیند بالاست و در مدت زمان کوتاهی می تواند مقدار زیادی فویل تولید کند اما این فرآیند تنها استاندارهای کافی را دارا بوده و مانند فرآیند های DC، Hot Rolling و Cold Rolling استانداردهای برتر را دارا نمی باشد و به هیچ عنوان محصول قابل مقایسه با محصول بوجود آمده از محصولات DC، Hot Rolling وRollingCold نمی باشد.

Wettability

[مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.] آلومینیوم بایستی دارای B، A/B، A : Wettability باشد. سطح فویل کاملاً حرارت داده شده با توجه به حالت مایع ریخته شده بر روی بدترین نقطه فویل و شکلی که به خود می گیرد در بخش Wettability دسته بندی می شود.

منبع: [مهمان ها نمیتوانند لینک های موجود در پیام ها را ببینند. لطفا از اینجا ثبت نام کنید تا بتوانید لینک ها را ببینید.]
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گیربکس حلزونی و نحوه تولید آن techno 0 185 ۱۳۹۹-۲-۲۳، ۰۱:۵۹ عصر
آخرین ارسال: techno
  شرایط آلومینیوم در جدول تناوبی greenmine 0 178 ۱۳۹۳-۱۲-۲۶، ۰۴:۲۸ عصر
آخرین ارسال: greenmine
  فویل آلومینیم maya 0 158 ۱۳۹۳-۱۲-۸، ۰۲:۳۲ صبح
آخرین ارسال: maya
  تولید برق سیاوش زرقانی 0 164 ۱۳۹۳-۱۱-۲۰، ۰۱:۲۳ عصر
آخرین ارسال: سیاوش زرقانیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان