امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرق بین Shared Hosting و VPS در چه است ؟
#1
فرق بین Shared Hosting و VPS در چه است ؟

عکس

بعد از اینکه شما وب وبسایت را با زبان برنامـه نویسی مورد نظر نرم افزار نویسی و طراحی کردید حتمـا نیاز به یک فضا برای قرار دادن آن در اینترنت دارید . در چنین شرایطی است که شما با واژه هایی مانند هاست های اشتراکی یا
Shared Hosting سرورهای مجازی شخصی یا Virtual Private Servers که به VPS نیز معروف هستند برخورد می بکنید . مهمترین فرق بین هاست های اشتراکی VPS ها در این است که شما در یک هاستینگ اشتراکی همان گونه که از نامش هم پیداست وب سایت خود را در کناربقیه وب وبسایت هایی که برای افراد دیگر هستند بر روی سرور قرار می دهید در چنین شرایطی منابع اختصاص یافته به وب وب سایت شما در روی این سرور به ازای تعداد وب وب سایت ها و بار کاری که هر کدام از آنها دارند به اشتراک گذاشته می شود شما در هاست های اشتراکی نسبتا هیچ مدیریتی روی منابعی که در حال استفاده از آن روی سرور هستید ندارید در حالیکه در سرورهای مجازی شخصی یا VPS ها شما یک سرور مجازی که در نتیجه نصب نرم افزار های مجازی ساز بر روی سرور فیزیکی ایجاد می شوند را بصورت تمام کمال در اختیار می گیرد طیعتا تمام منابعی که بر روی این سرور قرار دارد در اختیار شما قرار می گیرد و مدیریت بهتری بر روی منابع سرور خواهید داشت ، اما به این نکته توجه بکنید که ما مفهومی به نام سرور اختصاصی یا Dedicated Server جهت فرآیندهای هاستینگ داریم که زیاد خیلی از VPS مدیریت بهتری روی منابع را ارائه می دهد که در خصوص آنها نیز حرف خواهیم کرد.

هاست اشتراکی وب یا Shared Web Hosting چیست ؟

سیستم های هاست های اشتراکی وب یا Shared Web Hosting اکثرا ٌ بر روی سخت افزار ارائه می شوند که روی این سخت افزار سیـستم علت های ویندوز یا لینوکس نصب می شود. نگهداری و مدیریت چندین وب سایت و کاربر به این سرور محول می شود ، منابع موجود بر روی این سرور اعم از پهنای باند فضا ، پردازش ... بصورت مشترک بین تمام فرد ان وب وبسایت ها تقسیم می شود ، بعضا حتی اولویت بندی یا محدودیت در دسترسی منابع به کاربر ان اعمال نمی شود. امروزه اکثر افرادی که اخیرا وارد بازار میزبانی وب می شوند سرویس های میزبانی وب را بصورت اشتراکی یا Shared ارائه می کنند بعضا بسته های توصیه ی نامحدودی به فرد ان ارائه می کنند که شما به عنوان فرد می توانید هر چقدر که رفیق داشتید از منابع این هاست اشتراکی استفاده بکنید . طبیعتا ارائه خدمات نامحدود حرف بیهوده ای است که به امید خدا در آینده در خصوص ترفند هایی که در اینگونه سرویس های هاستینگ به عنوان نامحدود انجام می شود اشاره هایی خواهیم کرد. در سناریوی واقعی سرویس هاست اشتراکی منابع سرور اعمل از حافظه RAM پهنای باند اینترنتی ، قدرت پردازشی، فضای ذخیره سازی برنامـه های کاربر دی که روی سرور قرار دارند همگی به اشتراک گذاشته می شوند. جهت مثال وب سرور آپاچی به همراه پایگاه داده های MySQL و کنسول مدیریت CPanel ایمیل سرورهای متن باز در یک سرور لینوفردی همين طور وب سرور IIS به همراه پایگاه داده MSSQL سرور کنسول مدیریتی PLESK پست الکترونیکی سرورهای ویندوزی در یک سرور ویندوزی به همراه بسياري دیگر از نرم افزار ها در بین کاربر انی که از آنها استفاده می کنند و وب وبسایت های آنها در سرور قرار گرفته اند به اشتراک گذاشته می شوند. تذکر بکنید که در هاست های اشتراکی یکبار برنامـه بر روی سرور نصب می شود و برای تمام فرد ان وب سایت های موجود بر روی سرور مورد استفاده قرار می گیرد. هاست های اشتراکی یا Shared Hosting ارزانترین نوع هاست های اینترنتی هستند به ویژه چنانچه بر روی سیـستم علت رایگان ی مثل لینوکس قرار بگیرند خرید vps ارزانتر از سرور اختصاصی است در عوض سرویس های میزبانی وبی مانند VPS Hosting یا Dedicated Hosting تعرفه های بالاتری نسبت به خرید سرور مجازی ارزان دارند ولی شما می توانید از منابع سرور بصورت کاملا بهینه مصرف بکنید .
عکس

هاست سرور مجازی خصوصی یا (Virtual Private Server ( VPS چیست ؟

در یک VPS یا سرور مجازی خصوصی منابع سخت افزاری موجود بر روی سرور فیزیکی با مصرف از تکنولوژی به نام مجازی سازی سری یشن بندی پیکربندی می شوند به گونه ای که از یک سرور فیزیکی می توان چندین سیستم علت مختلف با منابع سخت افزاری مفرق ایجاد کرد. به سیـستم علت ها یا سرورهایی که از این طریق ایجاد می شوند سرور مجازی یا Virtual Server گفته می شود نسبتا چیزی که شما در نرم افزار هایی مانند VMware Workstation و Virtual Box مشاهده می بکنید . بر روی هر کدام از Virtual Server هایی که ایجاد شده سرویس دهنده هاستینگ می تواند سیستم علت های مختلف با منابع سخت افزاری پروگرام ی مختلف بنا به درخواست فرد را راه اندازی نماید . کاربر انی که سرور مجازی را خریداری می کنند در واقع مدیریت جامعی بر روی منابع این سرور دارند و به نوعی می توان گفت همه منابع این سیستم مجازی بصورت اختصاصی در اختیار کاربر مورد نظر قرار می گیرد. در سرور مجازی یا VPS منابع سخت افزاری هم می توانند بصورت اختصاصی یا Dedicated و هم می توانند بصورت اشتراکی یا Shared در اختیار کاربر ان قرار بگیرند ، وقتی که شما درخواست VPS از سرویس دهنده هاستینگ را می دهید می توانید اندازه حافظه RAM ظرفیت هارد دیسک و تمام چیزهایی که نیاز دارید را بصورت دلخواه سفارش بدهید. در این حالت این منابع بصورت اختصاصی از سیستم فیزیکی دریافت شده و در داخـل VPS برای کاربر در دسترس است.البته نوع vps نیز اهمیت دارد اینکه به عنوان مثال سرور مجازی آلمان باشد یا سرور مجازی فرانسه سرعت نیز متغیر می باشد. مفهوم VPS در واقع نقاط ضعفی که در سرویس های هاست اشتراکی وجود دارند را پوشش داده است و از طرفی انعطاف پذیری خیلی بالاتری را به کاربر ان آن می دهد به نوعی که کاربر می تواند جهت منابعی که در اختیارش قرار گرفته است برنامـه ریزی نماید ، جهت مثال چند ماه پیش وب سایت انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران نیاز به ارتقاء داشت و به همین دلیل ما مجبور شدیم VPS نو با میزان حافظه RAM بیشتر تولید و ساخت کنیم ، چنانچه در سرویس های هاستینگ اشتراکی کار می کردیم به احتمال زیاد دچار مساله می شدیم زیرا نمی دانستیم که میزان RAM به ما اختصاص خواهد یافت یا خیر ولی با استفاده از VPS مطمئن هستیم که تمام فضای RAM به ITPRO اختصاص خواهد داشت. با توجه به اینکه کاربر ان بر روی سرویس های VPS دسترسی های مدیریتی هستند خودشان می توانند تغییرات دلخواه و حتی برنامـه های دلخواه خودشان را بر روی سرورها نصب راه اندازی کنند.

فرق مهم سرویسها Shared Hosting و VPS Hosting در چیست ؟

هاست های اشتراکی خیلی ارزانتر از هاست های VPS می باشند
منابع سرور در هاست اشتراکی بین تمام فرد ان به اشتراک گذاشته می شود
منابع سرور در VPS ها ( در صورت نیاز ) بصورت اختصاصی به فرد ان اختصاص داده می شود
هاست های اشتراکی فقط جهت وب سایت های کم ترافیک و تجارت های تازه کار مناسب است
VPS ها جهت وب سایت های پر ترافیک و تجارت ها برند ها مناسب است
کارایی VPS حتمـا از کارایی هاست های اشتراکی بیشتر است
کاربر ان VPS می توانند سرور خود را دلخواه سازی کنند اما در هاست اشتراکی شما چنین امکانی ندارید
انعطاف پذیری سرویس های VPS با تذکر مدیریت آنها توسط فرد بسیار زیاد بیشتر از هاست اشتراکی است ITPRO باشید
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان