امتیاز موضوع:
  • 84 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

فضیلت شب عرفه

#1
فضیلت شب عرفه

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم؛
رُوی إنّ ليلة عرفة يستجاب فيها ما دعا من خير و للعامل فيها بطاعة الله تعالى أجر سبعين و مائة سنة.[1]

در روایتی نقل شده است که شب عرفه هر دعای خیری که انسان بکند به اجابت میرسد؛ و برای کسی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه را انجام دهد، معادل 170 سال اطاعت و عبادت است؛ یعنی از نظر پاداش یک چنین چیزی است.

این عظمت شب عرفه را میرساند. به حسب ظاهر امشب شب عرفه است؛ لذا میخواستم این را به دوستان عرض کنم که اوّل مسأله دعا را در روایت دارد؛ دعا کنید. دعای خیر کنید و بدانید که به اجابت میرسد؛ و اینکه امشب را هم مقیّد باشید که اشتغالات کنار برود و به سوی عبادات و صالحات بروید؛ وقتی که یک معادله اینچنینی هست که 170 سال عبادت، این خیلی قابل توجه است و این یکی از فرصتهایی است که ما داریم.

اما تذکر دوم؛ در یک روایتی است از امام باقر علیه السلام که حضرت میفرماید «أسرع الدعا نُجحاً للإجابة دعاء الأخ لأخیه بظهر الغیب»[2]. سریعترین دعاها که به هدف اجابت میرسد، دعایی است که برادر مؤمن برای برادر مؤمنش میکند پشت سرش ، نه در حضورش؛ یعنی هرکس برای دیگری دعا کند، به سرعت به اجابت میرسد. «فیقول له ملک موکّل به لبّیک»؛ وقتی این شروع میکند به دعا کردن برای برادر مؤمنش پشت سرش، آن فرشته ای که موکّل است برای دعاها که اینها را اخذ کند، جواب میدهد بله! «و لک مثلاه» یعنی این چیزی که برای برادرت خواستی، برای خودت دو برابرش برآورده شد. برای او خواستی، خیر خواستی، دعایش کردی، برای تو دو برابرش هست.

این را گفتم چون میخواستم این را عرض کنم که امشب به حسب ظاهر شب عرفه است. موقعیت بسیار خوبی است؛ هم از نظر دعا و هم از نظر اعمال صالحه؛ دعاهایی که میکنید اگر برای دیگران دعا کنید، بیشتر نصیبتان میشود. یکی از آن دیگران هم من باشم.

اللهم صلّ علی محمد و آل محمد.
[1]إقبال‏الأعمال، ص 325

[2]الكافي، ج 2، ص 507


ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عرفه ADMIN 0 1,144 ۱۳۹۰-۸-۱۵، ۱۲:۴۶ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  از دیدگاه روایات، دعا و نیایش در روز عرفه چه فضیلتی دارد؟ ADMIN 0 1,094 ۱۳۹۰-۸-۱۵، ۱۲:۳۸ صبح
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان