امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قطع چندین هزار نهال در آستانه روز درختکاری در جوین
#1
از  کمربند سبز  ۲۰ کیلومتری  و کاشت تشریفاتی درخت در روز درختکاری  سال گذشته جوین،  نه تنها اثری باقی نمانده است،بلکه در سال جاری نیز با قطع بیش از هزاران نهال و نیز تکرار برخی از اقدامات تشریفاتی ایام درختکاری در این شهرستان، دوباره شاهد بی توجهی به امر کشت تخصصی درخت متناسب با شرایط جوی در این دشت حاصل خیز هستیم
مشاهده تعداد زیادی از شهروندان جوین از قطع نهال هایی در کشت و صنعت جوین در چند روز گذشته  و تصاویر مربوط به تل انبار شدن این نهال ها بر روی هم، چاشنی این گزارش دردناک در هفته درختکاری در این شهرستان  توسط نسیم جوین گردید
(قطع هزاران اصله نهال در یکی از نهالستان های کشت و صنعت جوین)
قطع هزاران اصله نهال در یکی از نهالستان های کشت و صنعت جوین موجب ناراحتی بسیاری از اهالی این شهرستان در آستانه هفته درختکاری گردید.
محسن نقابی یکی از فرهنگیان این شهرستان که از دیدن صحنه قطع نهال های بادام در مجاورت کشت وصنعت جوین و تبدیل اراضی آن به کشت مکانیزه متاثر شده بود به خبر نگار ما گفت: هر رهگذری که از کنار مزارع کشت و صنعت جوین عبور می کند از دیدن صحنه قطع نهال هایی در وسعت حدود ۴ هکتار از مزارع کشت و صنعت جوین متحیر می شود
.یکی از مدیران شرکت کشت و صنعت جوین در جلسه ستاد استقبال از زائرین نوروزی این شهرستان در روز گذشته که حاضر به درج نامش  در این گزارش نشد( مهندس مالدار) در این مورد گفت:این نهال های مثمر بیش از ۶ سال عمر داشته و قابل انتقال به جای دیگری نبود و از آنجاییکه فاصله نهال ها بسیار نزدیک و کنار هم بودند، امکان تنک کردن آنها نیز وجود نداشت و به همین دلیل اقدام به قطع آنها نمودیم!
شهردار نقاب نیز در این جلسه در پاسخ این مدیر کشت و صنعت اظهار داشت : ای کاش این نهال ها را در اختیار شهرداری می گذاشتید و یا به طور رایگان به مردم اهداء می نمودید
مهندس منطقی افزود: برای انتقال نهال ۶ ساله به مکان دیگر هیچ مشکلی  وجود ندارد  شهردار نقاب درباره مقررات و آیین نامه های مربوط به بی توجهی به درختان و احیانا قطع درخت توسط برخی از شهروندان تصریح کرد: قطع درخت به هر شکل و به هر نوع بدون مجوز شهرداری اقدامی مجرمانه است و مشمول جریمه نقدی است
( قطع درخت مجازات دارد)
مسول منابع طبیعی جوین که روز گذشته مراسم تودیع وی در این شهرستان برگزار شد  نیز در مورد قوانین و مقررات  قطع درخت و خشکاندن آن ها می گوید: قطع درخت در اراضی کشاورزی مستلزم اخذ مجوز از جهاد کشاورزی است و صدور مجوز حمل آن با منابع طبیعی است و در مناطق کوهستانی و جنگلی، هم صدور مجوز قطع و حمل درخت با اداره منابع طبیعی است و اگر کسی به هر شکل بخواهد درخت خود را قطع کند باید قبل از هرگونه اقدام، نسبت به اخذ مجوز اقدام کند در غیر این صورت، جریمه می شود
(از کمربند سبز ۲۰ کیلومتری ایجاد شده در سال کذشته آثاری نمانده )
در سال گذشته بیش از چند هزار درخت در مسیر ۲۰ کیلومتری روستا های زنجیر وار در مرکز جوین با عنوان کمربند سبز کاشته شد  و اکنون در سالگرد روز درختکاری هیچ آثاری  از آن کمربند سبز دیده نمی شود وهیچ درختی نیز  از هزاران درخت کاشته شده باقی نمانده است!
مسول اداره منابع طبیعی جوین در این مورد می گوید : هر ساله در روز درختکاری بدون کار کارشناسی در برخی از مناطق و مکان های این شهرستان درختانی کاشته می شود که هیچ نتیجه ای در بر ندارد.
آخوندی با اشاره به کاشت هزاران درخت با عنوان کمربند سبز در سال گذشته افزود: چقدر خوب است که هر ساله پیش از کشت تشریفاتی درخت  به ملاحظات فنی و پیش بینی نگهداری این درختان  نیز در طول سال توجه شود.
وی خاطر نشان نمود: در منطقه ایکه روستا ها متصل به هم بوده و دام های اهالی به طور مدام از کنار این نهال ها عبور می کنند و از طرفی تمهیداتی نیز برای آبیاری آنها اندیشیده نمی شود ، ایجاد کمربند سبز یک  اقدام تشریفاتی در ایام درختکاری است
( نهال هایی که تشریفاتی در جوین کاشته می شود!)
یکی از شهروندان جوین  در این مورد می گوید:یکی از اداره های جوین هر ساله نهال هایی به صورت نمادین در برخی از اماکن این شهرستان  و آنهم به صورت نمادین و تشریفاتی غرس می نماید.
علی قنبر آبادی افزود: هزاران نهال  از هفته گذشته  در محوطه کتابخانه روبروی دادگستری جوین در فضای باز و بدون پوشش خاک  برای کاشت و یا توزیع در روز درختکاری انبار شده است، در حالیکه باید این نهال ها زیر خاک نگهداری شود !
مسوول فضای سبز شهرداری جوین نیز در این مورد می گوید: در سال گذشته نهال های زیادی به صورت نمادین و تشریفاتی در بسیاری از مناطق این شهرستان  کاشته شد ولی دریغ از یک ذره کار کارشناسی!
مهندس وکیلی با اشاره به رها شدن نهال ها در محوطه باز، افزود: بافت های نهال بسیار حساس بوده  و با قرار گرفتن در مجاورت هوا و آفتاب از بین می روند. وی یادآوری نمود: در سال گذشته نیز بدون بررسی کارشناسی توسط یکی از اداره های این شهرستان نهال های زیادی در زمین مصلی جوین کاشته شد که حتی یک نهال هم به ثمر نرسید!
وی گفت: باید ستاد ویژه ای برای برگزاری درست  روز درختکاری در این شهرستان تشکیل شده تا غرس نهال به صورت واقعی و نه تشریفاتی در محل های مناسب  انجام گیرد.

منبع : http://nasim.joveyn.ir/?p=5419
پاسخ
#2
منبع؟ ////؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما دیگر چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
#3
(1391-12-13، 08:36 عصر)شمس آبادی نوشته است:  منبع؟ ////؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ شما دیگر چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خط اخر را مشاهد کنید ، می‌بینید که منبع ذکر شده
پاسخ
#4
بابا سر منبع بحث نكنيد. ديگه مهم تر از اين كه داريم ميبينيم كه به گفته احسان عزيز درختهاي كاشته شده در سال گذشته امروز يا دست چوپانهاي فهيم روستاهاي شهرمون هستند و يا تبديل شده به يك تيكه چوب خشك كه شايد به زودي به عنوان هيزم جمع آوري بشه و استفاده بهينه ازشون بشه.......... سال پيش چقدر هزينه شد تا درختا رو بكارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا اينقدر بي برنامه عمل مي كنند آخه ؟
راجع به درختاي بادام كشت و صنعت  خوب مال خودشونه اختيارشو دارند!!!!!!!!!! مگه دو سه سال پيش درختاي بادام مزرعه آستان قدس كمايستان قطع نشد؟ كسي چيزي گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه!!
چیزهایی که دست کم می گیریم ,کسی دیگر برای به دست آوردنشان راز و نیاز می کند
Atamalek
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  [تولید انجمن] دومین شهید مدافع حرم شهرستان جوین | شهید مهدی بیدی ADMIN 2 112 1395-4-8، 08:53 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  [تولید انجمن] نخستین شهید مدافع حرم جوین| حسنعلی شمس ابادی ADMIN 5 274 1395-1-27، 05:51 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  موقوفات جوین در یک نگاه ADMIN 0 579 1394-2-10، 05:16 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  مردم جوین به کمپین جهانی عشاق محمد پیوستند+ تصاویر ADMIN 0 429 1393-11-1، 06:38 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  پیشینهء تاریخی‌ حاکم‌ نشینان‌ جوین ADMIN 0 543 1393-10-10، 08:40 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  [تولید انجمن] جوین ای شهر ستان مظلوم من جعفر55 2 850 1392-10-13، 11:37 عصر
آخرین ارسال: جعفر55
Thumbs Up [تولید انجمن] جريمه 160000 هزار توماني ghalandar 2 1,130 1392-2-1، 01:28 عصر
آخرین ارسال: ~~sara~~
  ساختمان اداری شهرستان جوین ADMIN 1 1,725 1392-1-31، 10:53 عصر
آخرین ارسال: متین
news استقبال از شهدای گمنام در جوین ADMIN 0 850 1392-1-22، 07:55 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  مراسم تشییع شهدای گمنام در جوین ADMIN 1 1,023 1392-1-20، 11:23 عصر
آخرین ارسال: ~~sara~~

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان