امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لیپوماتیک یعنی چه ؟
#1
لیپوماتیک بهبود نوین چاقی موضعی

چاقی معضل جهان ی امروز است . کم تحرکی در کنار مصرف غذاهای چرب علت ارتقا وزن چاقی شده است . در موارد چاقی و اضافه وزن قابل توجه ، بهتر است در وهله ی اول فرد به دنبال رعایت رژیم های غذایی کم کالری و پروگرام ورزشی منظم باشد تا وزن کم نماید . ولی در موارد ی که وزن شخص طبیعی است یا اضافه وزن مختصری وجود دارد می توان از روشهای مختلف لاغری موضعی برای برداشتن تجمعات موضعی و رفع بد شکلی تنه یا اعضا استفاده نمود.

روشها و دستگاه های مفرق ی برای تخریب بافت چربی طی چند دهه اخیر ساخته و به تکامل رسیده اند. بکارگیری امواج ماوراء صوت امواج رادیو فرکانس ، کرایولیپولیز (مصرف از سرما در تخریب چربی) از عبارت این تکنولوژی ها است . روشهای دیگری همچون لیپوساکشن لیزر لیپولیز و لیپوماتیک به منظور بدست آوردن نتایج زود تر و بدون بازگشت تکامل یافته اند . در نهایت در موارد ، آویزان بودن پوست و چربی شکم انجام جراحی ابدومینوپلاستی نتایج بهتری در پی دارد.

دست یابی به روشی که کمترین آسیب بافتی و مخاطرات را داشته باشد ، بی بازگشت باشد بیمار سریع تر اصلاح یابد ،جزء اهداف پزشکان و محققان این شاخه از پزشکی است. در این راستا دستگاه لیپوماتیک تهیه و تولید شده است .

در سیـستم لیپوماتیک از قوت فشاری هوا جهت ایجاد ارتعاشات مختلف در کانولای برداشت چربی استفاده می شود ( کانولا در واقع لوله ای به قطر حدود 3-6mm است که جهت ورود به داخـل لایه چربی تخلیه چربی مصرف می شود). اینآموزش اولین بار توسط یک جراح آلمانی معرفی شده است و مورد تایید سازمان غذا داروی آمریکا ( FDA) قرار گرفته است .

لیپوماتیک روشی نوین ، آسان، ایمن تاثیر گذار در مقایسه بابقیه روشهای لیپو ساکشن کلاسیک لیزر لیپولیز است که امکان برداشت اندازه بالای چربی از مناطق مختلف بدن را با کمترین آسیب بافتی می دهد .

چربی تخلیه شده با اینآموزش همزمان توسط همان کانولا خارج می گردد. در این دستگاه سیـستم امنیتی در نظر گرفته شده است که در صورت ارتباط با بافت غیر چربی حرکت کانولا متوقف می شود .

لاغری با لیپوماتیک میتواند چربی اضافی را از مناطق مختلف بدن همچون شکم، پهلو، ران، باسن پشت بازو خارج کرده و به دلیل دقت و ظرافت کار با این دستگاه , روی بخش های حساس تر مثل ساق صورت گردن زانو کار کرد.
برترین کاندیدهای لیپوماتیک چه افرادی می باشند ؟

مردان و زنان بالای 18 سال سن میتوانند این کار را انجام دهند اما ایده آل ترین موارد , زنان مردان بدون اضافه وزن یا با کمی اضافه وزن هستند که تجمع چربی مقاوم در مناطقی از بدن دارند . وزن فرد موقع عمل لیپوماتیک باید پایدار باشد. افرادی که قصد کاهش یا افزایش وزن دارند خوب است بعد از کاهش یا بیشتر شدن نهایی وزن مراجعه نمایند. بهتر است پوست بیمار قوام قابلیت ارتجاعی مناسب را داشته باشد چرا که بعد از انجام این کار پوست شروع به تجمیع می نماید . افراد مسنی که قوام پوست آنها از دست رفته است انتخاب های مناسبی نیستند (بخصوص چنانچه اندازه چربی بالایی بخواهیم خارج کنیم ) اما اگر قابلیت ارتجاعی پوست خوب باشد, محدودیت سنی وجود ندارد. در مورد زنان باردار بهتر است میزان اقل 3 ماه بعد از زایمان مراجعه نمایند زمانی که پوست بعد از زایمان جمع شده باشد .
شیوه انجام لاغری با لیپوماتیک

این کار عمدتا با بی حسی موضعی انجام می گیرد. یرای انجام این کار نیاز به ایجاد دو یا چند سوراخ 2 الی6 میلیمتری روی پوست است و پس کانولا از این سوراخ ها وارد بافت چربی شده و تجمعات اضافی چربی خارج میشوند . طی چند روز اول تورم کبودی در محل وجود دارد و سبعد از بین میرود . تا یک هفته بهتر است از کار های شدید پرهیز گردد. بیماران می توانند هر چه زودتر به کار خود باز گردند .
نگهداری های بعد از انجام لیپوماتیک چیست ؟

مراقبت های پس ازعمل جهت حفظ نتایج خیلی با اهمیت زیاد است . پوست آدم قابلیت مرمت دارد . بعد از انجام لیپوماتیک توصیه به استفاده از گن تا مدت 2 الی 3 ماه می شود . طی این مدت پوست سفتی کشش را با شرایط جدید بدست می آورد .

از هفته دوم بعد از لیپوماتیک بافت زیر جلدی کمی سفتی پیدا می نماید . این سفتی گذرا است و توصیه می کنیم روزانه زیر آب گرم به مدت 15 دقیقه ماساژ داده شود. استفاده از RF از هفته دوم پس از لیپوماتیک زیاد بهتر است و به نرمی پوست یکنواختی آن یاری می نماید . RF هفته ای 2 جلسه و در مجموع 10 جلسه بهتر است انجام گردد.

با انجام لیپوماتیک بسياري از سلولهای چربی از منطقه مورد نظر خارج شده اند ولی سلول چربی همیشه قابلیت بزرگ شدن دارد . لذا توصیه می کنیم بیماران کنترل وزن را داشته باشند .

روشهای خروج مستقیم چربی همچون لیپوماتیک لیپولیزر , روشهای بدون بازگشت هستند اما می بایست توجه داشت که وزن گرفتن مفرط می تواند به برگشت محدودی از چربی در مناطق بهبود شده با لیپولیزر یا لیپوماتیک ، منجر شود.

به طور کلی مراقبت های بعد از لیپوماتیک حاوی موارد زیر می باشند :

1- به بیماران توصیه می شود که از مصرف غذاهای چرب پر نمک بعد از عمل اجتناب نمایند .

2- طی روز اول بعد از عمل بیمار می تواند استآسان نسبی داشته باشد ولی در کل پیشنهاد به کار های معمول هـر روز می کنیم.

3- به بیماران توصیه می شود که از انجام ورزش های سنگین تا مدت 2 هفته پرهیز کنند .

4- پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک بسیار زیاد ضروری است پیشنهاد می شود که بیمار به مدت حداقل دو هفته از گن های فشاری ویژه لیپوماتیک مصرف نماید . پوشیدن گن از تجمع مایعات زیر پوست پیشگیری می نماید .

5- بیماران می بایست داروهای تجویز شده توسط پزشک را سر ساعت مصرف نمایند.

6- به دلیل ترشح مایعات زیر جلدی در ناحیه تحت لیپوماتیک, بدن بیمار دایم با کسری مایعات روبروست. لذا توصیه به مصرف زیاد مایعات به خصوص طی چند روز اول می شود.
ویژگی ها ی لیپوماتیک نسبت بهبقیه نحوه های موجود

تورم و التهاب بافتی کمتر
بهتریـن نتیجه از نظر جمع شـدن سفت شدن پوست
کمترین میزان درد
دوره اصلاح ی کوتاه تر
سهولت انجام کار برای جراح لذا امکان انجام کار دقیق تر ظریف تر در زمان کمتر

چه مناطقی از بدن را می توان لیپوماتیک کرد؟

هیچ گونه محدودیت ناحیه ای جهت انجام لیپوماتیک در بدن وجود ندارد و تمام مناطق زیر کاندید انجام لیپوماتیک می توانند باشند:

بزرگی سینه در آقایان
غبغب در افراد چاق
شکم و پهلو
ران باسن
ساق و کنار زانو
بازو
پشت
ناحیه ژنیتال در خانمها

لیپوماتیک سینه در آقایان

بزرگی سینه در آقایان می تواند ناشی از تجمع بافت پستانی باشد که به آن ژینکوماستی می گویند و یا به دلیل چاقی و تجمع بافت چربی ایجاد شود.

علت عوامل بسياري برای ژینکوماستی واقعی بیان است .

در زمان بلوغ و نوجوانی نیز افراد مسن , ژینکوماستی فیزپولوژیک وجود دارد . یعنی ژینکوماستی قرینه در این افراد معمولا موضوعی طبیعی است. برخي داروها از عبارت سایمتیدین اسپیرونولاکتون و بعضی داروها ضد فشار خون می توانند باعث ژینکوماستی شوند .50 درصد ورزشکارانی که از هورمون های آندروژن استفاده می کنند نیز دچار ژینکوماستی می شوند .

اما بسياري از موارد بزرگی سینه آقایان به خصوص افراد چاق , ژینکوماستی واقعی نیست و تجمع چربی در سینه ها است . این موضوع معمولا باعث ظهور احساس ناخوشایند در آقایان می شود.

از روش لیپوماتیک جهت تخلیه این چربی ها بافت پستانی می توان مصرف کرد با نتایج زیاد بهتر ی همراه است. پوشیدن گن پس ازانجام کار به تجمیع مناسب پوست یاری بهتری می نماید .
لیپوماتیک غبغب

بزرگی افتادگی غبغب علت های مختلف ی می تواند داشته باشد . در گاهي افراد چانه از میزان طبیعی کوچک تر عقب تر است و این مساله ایجاد فرمی از غبغب حتی در مواقعی که اضافه وزن وجود ندارد , می شود. در گاهي دیگر از اشویِژگزینشه چاقی تجمع چربی در ناحیه زیر چانه سبب می شود که چانه حالت طبیعی خود را از دست داده و غبغب ایجاد شود .

در اشخاصی که فک پایین عقب باشد و یا چانه آنها از میزان معمول کوچکتر باشد با روشهای جراحی فک و صورت تا حدودی می توان وضیت چانه را اصلاح نمود . چنانچه شخص چربی اضافه در ناحیه زیر چانه باشد باروش لیپوماتیک می توان كار به تخلیه چربی اضافه این ناحیه کرد.

گاهي دیگر از موارد غبغب شلی پوست عضله زیر پوستی پلاتیسما در این ناحیه است که معمولا در اشویِژگزینشه مسن دیده می شود. در این موارد با گاهي روشهای جراحی بخش آویزان عضله پلاتیسما قابل اصلاح است.لیپوماتیک شکم پهلو ها

اصولا بیشترین مراجعین به کلینیک های لاغری موضعی افرادی هستند که از بزرگی شکم رنج می برند.

در بررسی بزرگی شکم سه مولفه با اهمیت وجود دارد:

میزان چربی زیر پوستی
میزان جلو زدگی و شلی عضلات شکم و پهلو
میزان چربی که در احشاء شکمی تجمع یافته است.

بدیهی است که با روشهای لاغری موضعی فقط چربی های زیر پوستی تخلیه می گردد. افرادی که چاقی احشایی دارند باید با ورزش و رژیم غذایی آنرا کم کنند شلی عضلات شکم با ورزش های شکمی رفع می شود.دومین نکته مهم در بررسی شکم، میزان افتادگی پوست لایه چربی است. بهتریـن کاندید های پیکر تراشی موضعی افرادی هستند که افتادگی خفیف تا متوسط در پوست شکم دارند.این افراد بعد از انجام لیپوماتیک تخلیه چربی پوشیدن گن به نتیجه ای مطلوب دست می یابند پوست تدریجا جمع می شود . ولی در افرادی که لایه پوست و چربی افتادگی خیلی ی دارد به صورت کاملا افتاده است، از انجام جراحی ابدومینوپلاستی بیشتر سود می برند.درروش ابدومینوپلاستی , تحت بیهوشی عمومی میزان اضافی پوست چربی برداشته شده پوست، در قسمت پایین شکم ترمیم می شود . احتمال دارد در اینروش یک خط اسکار در پایین شکم باقی بماند ولی به نتیجه ی یک شکم صاف منجر می گردد.

نکته مهم سوم اینکه هر چه پوست صاف تر باشد از کلاژن بهتری برخوردار باشد تجمیع پوست خوب صورت خواهد گرفت. افرادی که به دنبال بارداری یا چاقی های شدید ترکهای پوستی در شکم دارند میزان جمع شدگی پوستشان در مقایسه با افرادی که پوست بدون آسیب دارند , ضعیف تر است.

درمورد چربی پهلوها باید ذکر کرد که اصولا با چربی شکمی برداشت می شوند. در افرادی که شلی عضلات این ناحیه را ندارند فرم دهی زیبا یی بصورت S شکل میتوان صورت داد . گاه ضروری می شود برای خروج چربی های سری پشتی پهلوها از ناحیه پشت کمر دو سوراخ برای تخلیه خوب چربی های این بخش تعبیه کرد.
لیپوماتیک ران

منطقه ران به خصوص در زنان محل مناسبی برای تجمع چربی ها است . گاهي افراد استعداد زمینه ژنتیکی زیادتری برای تجمع چربی در منطقه ران دارند ، در این افراد شاید حتی وزن طبیعی باشد اما تجمع چربی بد شکلی در پارت ران ها وجود داشته باشد.باروش لیپوماتیک به خوب ی می توان این تجمعات چربی را تخلیه کرد . در واقع بعد از ناحیه شکم و پهلو , ناحیه ران بیشترین مراجعات را به منظور لیپوماتیک تشکیل می دهد.

ناحیه ران را به لحاظ تجمع چربی می توان به چند بخش تقسیم کرد :

قسمت درون ران
پارت خارج ران
بخش خلف ران
قسمت جلوی ران
سری داخل خارج زانو.

سری خارج ران سری بالایی پشت ران برترین مناطقی از ران هستند که می توان با لیپوماتیک تخلیه چربی کرد.قسمت داخـل ران را بطور نسبی می توان از چربی تخلیه کرد اما در موارد شلی پوست این پارت , بهتر است تخلیه کامل انجام نشود.

پارت جلوی ران حتی الامکان خوبتر است دستکاری نشود چون تا حدودی مستعد ناصافی بعد از تخلیه چربی است.

تجمعات چربی دور زانو مناطق خیلی خوب ی برای کار لیپوماتیک است.

لیپوماتیک بازو

بازوی چاق یکی دیگر از نواحی پر دردسر برای بعضی بانوان است که تمایل دارند از لبـاس های آستین کوتاه مصرف کنند. تجمع چربی در این ناحیه همراه با سلولیت , باعث ظاهری ناخوشایند در بازوها می شود.

با کمک لیپوماتیک می توان بخوب ی چربی این نواحی را تخلیه کرد.اکثرا ٌ از پارت زیر بغل تا آرنج و بیشتر در منطقه پشت بازو , از چربی تخلیه می گردد.افرادی که پوست پشت بازوی آنها بسیار زیاد آویزان است, به خصوص خانمهای مسن , احتمالا کاندید مناسبی برای کار نباشند ولی در افراد جوان کلا پوست قابلیت بالایی جهت جمع کردن پس از لیپوماتیک دارد.
لیپوماتیک پشت

ناحیه پشت کلا در افراد چاق یا دچار اضافه وزن , تجمع چربی پیدا می نماید . قسمت خط سوتین که بین ناحیه کمر از پایین و کتف از بالا قرار می گیرد شایعترین جاییست که تحت لیپوماتیک قرار می گیرد بعضا در ادامه ی برداشت شکم پهلو برداشت می شود.لیپوماتک ژنیتالیا

در برخي بانوان چاق , تجمع چربی در بخش جلوی ژنیتالیا نامطلوب است. تخلیه چربی این ناحیه بصورت مجزا یا در همراهی با لیپوماتیک شکم قابل انجام است.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان