امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 2.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با مدیر بیسفون
#1
آیا با استفاده از برنامه بیسفون می توانیم اطمینان داشته باشیم حریم خصوصی رعایت خواهد شد ؟

در پاسخ به این سوال طبق مرامنامه ای که در سایت توسط سازندگان بیسفون درج شده است طبیعتا نباید مشکلی از نگاه حریم خصوصی وجود داشته باشد. با توجه به اینکه بیسفون تنها متعلق به کاربران ایرانی نخواهد بود بنابراین در صورت نقض حریم خصوصی به راحتی قابلیت پیگیری توسط افراد وجود خواهد داشت و قطعا سازندگان BisPhone با جریمه ای سنگین رو به رو خواهند شد.

سوال : آیا در رابطه با حریم خصوصی و حفظ اطلاعات کاربران تمامی مسائل امنیتی رعایت می شود ؟ آیا به کاربران می توانید این قول را بدهید که اطلاعاتشان محفوظ خواهد ماند ؟

این نگرانی برای ما قابل لمس است ، چراکه این مسئله از نظر اکثر کاربران مطرح می شود. هر چند که تمامی اطلاعات کاربران شاید در بیشتر شبکه های مجازی توسط خودشان قرار می گیرد اما این مسائل برای بیسفون اهمیت ویژه ای دارد و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که از اطلاعات کاربران سوء استفاده شود.

کاربران ما این موضوع را باید بدانند که ما در ابتدای نصب برنامه و برای فعالسازی ، شماره تلفن شما را دریافت خواهیم کرد و همچنین برنامه یکسری دسترسی ها از شما می گیرد. دقیقا مانند سایر برنامه های موبایل. اما کاربران مطمئن باشند که این اطلاعات به صورت امن و کد شده نزد ما نگهداری می شود و هیچ کس اجازه دسترسی و مشاهده آنها را ندارد.


اما در مورد اطلاعاتی مانند متن ، صدا ، عکس ، ویدیو و غیره که کاربران برای یکدیگر ارسال می کنند باید اضافه کنم که اطلاعات از روی گوشی مبدا رمزنگاری شده و بر روی گوشی مقصد رمز گشایی می گردد و به هیچ وجه هیچ فردی به جز دارنده گوشی مقصد نمی تواند آن را رمزگشایی کند. این رمزنگاری نیز بر اساس بروزترین و مطمئن ترین استانداردهای روز دنیا تولید می شوند. همچنین اگر روزی اعلام شود که یک استاندارد رمزنگاری دیگر امنیت گذشته را ندارد ، حتما ما نیز باید به استاندارد جدید کوچ نماییم.

سوال : پس با این اوصاف می توان گفت که هیچ کس نمی تواند به این رمزها و اطلاعات کابران دسترسی پیدا کند. درست است ؟


البته دسترسی به رمزها اگر هم امکان پذیر باشد ، باز هم رمزگشایی آن فقط بر روی گوشی گیرنده صورت می گیرد و کاربران مطمئن باشند که این اتفاقات هرگز رخ نخواهد داد.سوال : داده های کاربران کجا نگهداری می شود ؟


پرسش مهمی که خیلی از کاربران از ما می پرسند دقیقا همین است. در این باره باید بگویم که اطلاعات ارسالی کاربران اعم از عکس ، متن ، فیلم ، صدا و غیره به هیچ وجه نزد ما نگهداری نمی شود و پس از رسیدن به مقصد نزد گیرنده باقی می ماند. فقط در صورتی که کاربر گیرنده در دسترس نباشد ، این اطلاعات به صورت کد شده روی سرور ما به امانت ذخیره شده و پس از دسترسی کاربر گیرنده به اینترنت اطلاعات برای وی ارسال و پس از دریافت توسط گیرنده از روی سرور ما پاک خواهد شد.

نکته دیگر اینکه این اطلاعات کد شده فقط به مدت ۱ ماه نزد ما نگهداری می شود و اگر بعد از مدت ۱ ماه کاربر گیرنده وارد برنامه نشود ، این اطلاعات پاک خواهد شد.
سوال : اینطور که به نظر می رسد شما از نظر حفظ اطلاعات کاربری و حریم خصوصی کاملا جانب احتیاط را رعایت کرده اید ؟بله ، ما حتی امکانات جدید برنامه را از طریق پیام های متنی انبوه به کاربران خودمان اعلام نمی کنیم و کاربران از این مورد خیالشان راحت باشد که هیچ اتفاقی بدون اجازه آنها در بیسفون نخواهد افتد.
سوال : با توجه به رایگان بودن این برنامه و هزینه هایی که تولید و عرضه آن برای شما داشته ، چه منبع درآمدی در گذشته برای بیسفون داشته و یا در آینده خواهید داشت ؟


ما تا به حالا بیش از ۲میلیارد تومان برای بیسفون سرمایه گذاری کرده ایم ، بدون اینکه درآمدی از این برنامه داشته باشیم. برنامه ریزی ما برای به درآمد رسیدن بیسفون بسیار بلند مدت است و فعلا انتظار و قصد درآمدزایی نداریم. اما بدون درآمدزایی هم نخواهیم بود و در آینده برنامه هایی برای این بخش خواهیم داشت. مانند فروش برچسب ها یا استیکرها با قیمت بسیار مناسب و قابل استفاده عموم در درون برنامه بیسفون.


سوال : آیا بهتر نبود یک سایت جامع تری نسبت به حال داشتید و اطلاعات بیشتری از بیسفون به کاربران ارائه می کردید ؟ ضمن اینکه در حال حاضر سایت شما به زبان انگلیسی است.

در این زمینه کمی کوتاهی شده اما وب سایت جدید بیسفون حتماً رونمایی خواهد شد. این وب سایت با پسوند ir برای کابران ایرانی و پسوند com  برای کاربران خارجی طراحی شده است. ضمن اینکه ما برای بقای بیسفون در گوگل پلی و اپ استور نیاز داریم که بر روی ایرانی بودن برنامه پافشاری نکنیم.


سوال : بیسفون از کجا شروع شد ؟

بیسفون حاصل همکاری شرکت های بیستاک و ایمن پردیس است و حدود ۴ سال پیش برای اولین بار به صورت یک برنامه تحت ویندوز پیاده سازی شد. این برنامه به عنوان یک برنامه جانبی برای سرویس های بیستاک عرضه شده بود که با توجه به علاقه مردم به گوشی های تلفن همراه ، تصمیم به عرضه برنامه موبایلی آن نیز گرفته شد ، که متاسفانه به علت آزمایشی بودن و همچنین انجام امور برنامه نویسی خارج از شرکت ، کیفیت چندانی نداشت. این برنامه قبلا حتی در فروشگاه برنامه اپل نیز وجود داشت اما به دلیل اینکه این برنامه با پشتیبانی بیستاک عرضه شده بود و ما قصد نداشتیم که به اعتبار بیستاک ضربه ای وارد شود ، تصمیم به حذف آن از AppStore  شرکت Apple  گرفته شد.

بعد از این موضوع حدود ۲ سال پیش بود که تصمیم گرفتیم برنامه را به صورت بومی و توسط برنامه نویسان شرکت خودمان تهیه و اجرا کنیم. با تلاش و گذر از سختی های متعدد و با توجه به اینکه هیچ منبعی برای سوالات و مشکلات ما وجود نداشت ، شروع به تولید برنامه بر روی بستر (پلتفرم) ios و سپس اندروید نمودیم و در نهایت پس از گذشت ۲ سال و ۱ ماه برنامه بیسفون به این شکل که در حال حاضر وجود دارد ، قابل استفاده گردید.
سوال : پس چرا برنامه بیسفون فارسی نیست ؟


فارسی سازی برنامه بیسفون برای ما در اولویت نبوده است و برای این موضوع نیز ۲ دلیل داریم.
۱- بازار هدف ما فقط ایران نبوده و نیست.
۲- برای ما درست کار کردن برنامه اهمیت بیشتری داشته تا اضافه کردن زبان فارسی به آن.

ضمن اینکه کاربران ایرانی ، با برنامه های دیگر مانند وایبر ، لاین و غیره کار کرده بودند و هیچ مشکلی با اینکه زبان برنامه انگلیسی است نداشتند و البته ما برای زبان های فارسی و عربی نیز برنامه هایی تا پایان سال ۱۳۹۳ داریم.
سوال : تعداد کاربران بیسفون تا به این لحظه چه تعداد می باشد ؟


کابرانی که با شماره تلفن خود بیسفون را فعال کرده اند بیش از یک میلیون و ششصد هزار کاربر است(آذر ماه 94). اما ما تعریفی داریم به عنوان کاربر فعال و به کاربری گفته می شود که در طول ۱ هفته حداقل یک پیام متنی ارسال کند. در حال حاضر کاربران فعال ما حدود دو سوم از کل کاربران هستند(بیش از یک میلیون و صد هزار کاربر). البته با کارهایی که تا آخر سال 94 انجام خواهد شد ، پیش بینی کرده ایم که تعداد کاربران تا ۲ میلیون نفر افزایش یابد.سوال : به عنوان سوال آخر ، مشکل بیسفون با سیستم عامل های قدیمی و سیستم عامل هایی که پشتیبانی نمی شود مانند ویندوزفون حل خواهد شد ؟


برنامه های آتی ما این است که برنامه را با ورژن های قدیمی اندروید (ورژن ۴ به پایین) سازگار کنیم(نکته: این وعده، به تصریح مدیران بیسفون، عملی نخواهد شد) و در مورد اپل به خاطر اینکه آمار نشان می دهد که بیشتر کاربران از ورژن های ۷ به بالا استفاده می کنند نیازی نمی بینیم. در مورد ویندوزفون نیز برنامه های جدیدی داریم که در آینده نه چندان دور به اطلاع شما می رسانیم.


سوال : چرا کاربران باید از بیسفون به جای برنامه های دیگر استفاده کنند ؟


سوال خیلی خوبی هستش. ببینید زمانی که برنامه ای مثل وایبر شروع به کار کرد ، برنامه های مشابه ای مثل واتس اپ وجود داشت و با قدرت به کار خودش ادامه می داد. درست بعد از این برنامه ، برنامه های جدیدتر هم عملیاتی شدند. ضمن اینکه اصالت این برنامه تا حدودی یکسان بود و فقط در بخش هایی با هم تفاوت داشتند.
اما بیسفون به جز هدف رقابت با برنامه های دیگر ، سعی کرده تا برای بازار ایران و کاربران ایرانی متفاوت باشد. درست مثل ارائه استیکرها یا برچسب های مطابق و نزدیک با فرهنگمان.
ضمن اینکه سرعت برنامه بیسفون در ایران و برای کاربران ایرانی بالاتر از برنامه های مشابه هست. البته ما کار ویژه و خاصی برای بالا بردن سرعت نکرده ایم و تنها دلیل این امر حضور تمامی سرورهای بیسفون در ایران است.

موضوع خیلی مهم دیگری که در بیسفون اهمیت دارد احترام به حریم خصوصی کاربران است. به طور مثال در برنامه هایی مثل وایبر اگر شما در یک گروه اضافه شوید ، به هیچ وجه از شما سوالی پرسیده نمی شود که آیا تمایل به اضافه شدن در گروه را دارید یا خیر. اما در برنامه بیسفون بدون اجازه شما ، عضویتی در هیچ گروهی صورت نمی گیرد.

در نهایت این کاربر است که باید انتخاب کند می خواهد از کدام برنامه استفاده نماید و ما این حق را به کاربران می دهیم. اما دوست داریم کاربران برنامه ما را حتما امتحان کنند و این تفاوت ها را خودشان مشاهده نمایند.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش ساخت کانال بیسفون ADMIN 0 146 1394-10-13، 05:32 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  بیوگرافی و مصاحبه از پویا بیاتی | خواننده hossein2051 0 251 1394-4-20، 08:58 صبح
آخرین ارسال: hossein2051

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان