امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مصاحبه با مدیر شبکه افسران

تاثیرگذاری، آرمان من است!
hojjatmaleki
مصاحبه ای با مدیر شبکه اجتماعی افسران
حجت الله نیکی ملکی دانشجوی دکترای مدیریت رسانه دانشگاه تهران است و ۳۰ سال سن دارد. متخصص در حوزه‌ی رسانه‌های اجتماعی، جنگ نرم و مدیریت جوامع مجازی است. مدیریت پروژه طراحی مدل مفهومی شبکه اجتماعی بانو را انجام داده است و مدیریت شبکه اجتماعی افسران را نیز عهده دار است.چند دقیقه ای پای جوانی کردن های او می نشینیم…
[پیونـد مـنـبـع]
می‌خواهیم برویم به ده سال قبل، درست وقتی که ۲۰ ساله بودید، آقای نیکی ملکی ۲۰ ساله چه آرمانی را در سرش می‌پروراند؟
من در آن دوران سال‌های اول ورودم به دانشگاه را تجربه می‌کردم و به طبع یک سری آرمان‌هایی هم برای خودم ترسیم کرده بودم، مهم ترین آرمانی که هنوز هم در سر دارم اش،مؤثر بودن است. همین تفکر تأثیرگذاری باعث شد من از همان سال دوم کارشناسی این فکر را در سر داشته باشم که به سمت رشته‌های انسانی سوق پیدا کنم.
تفاوت آرمان‌های شما با جوان‌های هم سن و سال‌تان چه بود؟
آرمان‌های‌مان تفاوت زیادی نداشت، بیشتر تفاوت در میزان اصراری بود که برای تحقق یافتن آرمان‌های‌مان داشتیم و همچنین راه و روش تحقق آرمان‌های‌مان که من راه و روشم تحقق آرمان‌هایم را در مسیر نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانستم.
آن زمان‌ها چی چیزی شما را قانع و راضی می‌کرد؟ تحصیل؟ پول؟ شغل خوب؟ منزلت اجتماعی؟
بیشتر تأثیرگذاری بود که من را در آن زمان‌ها راضی می‌کرد، این به این معنا نیست که بگویم من از پول یا یک شغل خوب و یا هر چیز دیگری بدم می‌آمد، نه! ولی واقعاً هدف اصلی‌ام این‌ها نبود که بخواهند مرا راضی و قانع کنند.
الان یک دهه گذشته، امروزه چه چیزی شما را راضی می‌کند؟
هنوز همان تأثیرگذاری هست ولی با تغییری در زاویه دیدم! آدم هر قدر که در زندگی خود جلوتر می‌رود تحلیل ا‌ش از مسائل تغییر می‌کند و متفاوت می‌شود و نیز تا حدی دیدش به مسائل دقیق‌تر می‌شود، البته اگر مراقب باشیم که انحرافات سراغ‌مان نیاید.
به ما گفته‌اند « درخت ثمر بخشی شوید که در همه‌ی زمان‌ها ، در همه‌ی موقعیت‌ها، به توانید میوه ی شیرین خودتان را به کام بشریت بچشانید.» فکر می‌کنید به ثمر نشسته‌اید؟
به نظر خودم نه! آدم هر قدر دانشش بالاتر می‌رود بیشتر به نادانی خود پی می‌برد. من هنوز اول کار کردنم هست، ما هنوز دوره سرمایه‌گذاری‌مان تمام نشده، تازه بعد از این است که باید این همه سرمایه‌گذاری که روی‌مان شده را جواب بدهیم.
میوه شیرین درخت جوان مسلمان ایرانی چیست؟
به نظر من آن میزان خدمتی که فرد به اسلام و نظام می‌کند همان میوه درخت جوانی اوست، هر قدر خدمت بیشتر باشد، میوه بزرگ­تر است.
کارشناسی برق، کارشناسی ارشد MBA و حالا دکترای مدیریت رسانه، چه شد که به دکترای مدیریت رسانه رسیدید؟
من دوران دبیرستان در مدسه تیزهوشان درس می‌خواندم و در کنکور هم رتبه خوبی داشتم و فضای حاکم این‌گونه بود که افراد با رتبه‌های خوب اکثراً به سراغ رشته‌های فنی و مهندسی می‌روند و من هم به طبع این فضای حاکم به سمت رشته برق رفتم و هیچ تحقیقی نسبت به این رشته نداشتم. همان سال اولی که وارد این رشته شدم مصادف بود به شروع تأکیدهای رهبری به رشته‌های انسانی و من نیز به دلیل داشتن همان دغدغه تأثیرگذاری به سمت رشته‌های انسانی و رشته مدیریت رفتم. بعد از این‌که وارد رشته مدیریت شدم به این فکر افتادم که به سمتی حرکت کنم که نیاز بیشتری به حضورم در آن سمت باشد که با تحقیق به این نتیجه رسیدم که یکی از بزرگ‌ترین دلایل ضعف رسانه‌ها عدم وجود مدیریتی خوب در رأس کارهای رسانه است، همین سبب شد به سمت مدیریت رسانه بروم.
شبکه اجتماعی افسران، شبکه اجتماعی بانو و … چرا به دنبال شبکه‌های اجتماعی هستید؟
به نظر من جوامع مجازی بهترین مکان و موضوع برای کار کردن هستند، ایران در این زمینه نسبت به جهان رشد کمتری کرده و من هم تأثیرگذاری خودم را در این شاخه بیشتر دیدم و به همین دلیل به سمت پرداختن به این شبکه‌ها آمدم.
مطمئناً پدیده شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید، روشی برای فرصت شدنش دارید؟ به نظرتان شبکه اجتماعی افسران یا بانو جواب می‌دهد؟
به نظر من یکی از‌مهم ترین مسائلی که می‌تواند این شبکه‌های اجتماعی را به یک تهدید تبدیل کند، خلاء و نبود محتوای مناسب می‌باشد. یکی دیگر از این خلاء‌های موجود که موضوع کار بنده نیز هست، خلاء وجود مدیریتی کارآمد در فضاهای مجازی است. برای کم شدن آسیب‌های فضای مجازی، ما نیاز به فرهنگ‌سازی داریم، که توسط مدیریت جوامع مجازی باید این فرهنگ‌سازی انجام شود تا تهدید‌ها به فرصت تبدیل شوند.
فکر می‌کنید در مسیری که انتخاب کرده‌اید آدم موفقی هستید؟ از خودتان راضی هستید؟
من از شخص خودم راضی نیستم، یعنی کارهایی می‌خواستم انجام بدهم و اهدافی داشتم که هنوز به صورت کامل محقق نشده است، این به این معنا نیست که من تلاش خودم را نکرده­ام و نمی‌کنم ولی هنوز با اهدافی که برای خودم ترسیم کرده‌ام فاصله دارم.
در کارهایی که انجام می‌دهید بیشتر جنبه فرهنگی‌اش برای‌تان اهمیت دارد یا اقتصادی؟
سوال خیلی سختی پرسیدید. کارهای فرهنگی‌ای که جنبه‌ای اقتصادی نداشته باشند قطعاً یا باید پشتوانه مالی هنگفتی داشته باشند و یا به سرعت با شکست مواجه می‌شوند، ولی این نکته قابل توجه است که نگاه کنیم و ببینیم هدف اصلی ما کدام یک است! فرهنگ و یا اقتصاد؟ هدف اصلی است که شاکله کار ما را تعیین می‌کند.
مدیریت جهادی را چطور محقق می‌کنید؟
یکی از مهم‌ترین روش‌های احقاق این سبک مدیریت، توجه به نکاتی است که رهبری در این باره فرمودند، مانند این‌که در مدیریت جهادی امکانات رفاهی مدیر با سایر افراد زیر دست او تفاوتی نباید داشته باشد و یا این‌که یک مدیر جهادی از بقیه افراد باید بیشتر کار کند.
به نظر شما احقاق شعار سال، بیشتر دست جوانان است یا دستگاه‌های زیربط؟
طبیعتاً هر کسی یک نقشی دارد، ولی بنا به گفته رهبری جوانان باید بیایند وسط کار، همانند دوران جنگ که به دلیل مسائلی که در ارتش بود، خود مردم و جوانان به وسط گود آمدند و ماجرا را به نفع ما تغییر دادند. البته این نکته قابل تأمل است که این به این معنا نیست که وظایف دستگاه‌های دولتی از گردن‌شان رد شده است، آن‌ها هم وظایف خاص خودشان را باید انجام بدهند.
یک نسخه برای جوانی کردن در سال ۹۳ ؟
بهترین نسخه‌ای که می‌توانم برای جوانی کردن بدهم این است که بروند و به دنبال یک الگوی تمام عیار برای خودشان بگردند و تمام سعی خود را بکنند که زندگی خودشان را منطبق با زندگی و کارهای او بسازند.

http://www.salehinonline.ir/8595/%d9%85%...%a7%d9%86/
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار

موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  [تولید انجمن] مصاحبه با مدیر سایت مسجدنما ADMIN 0 75 ۱۳۹۸-۱۲-۳، ۱۰:۳۹ صبح
آخرین ارسال: ADMIN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان