امتیاز موضوع:
  • 9 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معاملات فصلی
#1
کد اقتصادی در معاملات فصلی چیست؟ هر شخص حقیقی و حقوقی ( شرکت) که شروع به فعالیت مینماید ملزم است که به اداره مالیاتی محل خود مراجعه نموده و کد اقتصادی اخذ نماید. زیرا در صورت نداشتن کد اقتصادی نمی تواند با جایی قرارداد ببندد و یا در پایان سال مالی ، اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت یا فعالیت خود را به اداره مالیاتی تسلیم نماید. در ضمن مشمول جرایم مالیاتی مربوطه که مقدار و شرایط ان در قانون مالیاتهای مستقیم امده است خواهد شد. برای اخذ کد اقتصادی ابتدا باید پرونده مالیاتی تشکیل شود. برای تشکیل پرونده مالیاتی ، مدارکی باید تحویل حوزه مالیاتی گردد که میتوانید برای اطلاع از ان با ما تماس بگیرید. بعد از انجام مراحل فیزیکی ، باید با مراجعه به سایت سازمان مالیاتی ، نسبت به تکمیل ثبت نام الکترونیکی اقدام لازم را مبذول نمایید.

عکس

کد اقتصادی چیست
فعالیت های اقتصادی در جامعه به شکل های مختلفی صورت می گیرد . برای اینکه در یک جامعه ای حمایت و نظارت در فعالیت های اقتصادی صورت پذیرد ، آن جامعه نیازمند شناخت اشخاص فعال در فعالیت های اقتصادی ست . کد اقتصادی در سال 1373 برای اشخاص حقیقی و حقوقی  که به تولید کالا و خدمات اشتغال دارند وضع گردید. هر شرکتی که در جامعه فعالیت انجام می دهد نیازمند یک کد اقتصادی است . کد اقتصادی برای تعیین نحوه ی عملکرد یک شرکت ، اعم از فعالیت های اقتصادی نظیر  ( خرید ، فروش ، خدمات ) است را شامل می شود ، که در فاکتور ها  و قرارداد های شرکت باید ارائه شوند . برای هر شرکتی اخذ کد اقتصادی الزامی و اجباری است .  مزایای کد اقتصادی برای  اشخاصی که نیازمند کد اقتصادی می باشند این  است که ، دریافت مجوز جهت انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری ، پرداخت حق دولت در چهارچوب مالیات را تعیین می کند. و همچنین با دریافت کد اقتصادی می توان جلوی فعالیت ها و تلاش های ناسالم و غیر عرف جامعه را گرفت و حق افرادی که به صورت سالم در جامعه فعالیت می کنند را ضایع نکرد . کسانی که اقدام به ثبت شرکت می کنند ملزم به دریافت کد اقتصادی می باشند ، در واقع این کد برای کارهای تجاری شرکت الزامی می باشد . با درج کد اقتصادی بر روی فاکتور ها می توان سود به دست آمده در معاملات فصلی  را محاسبه کرد و مالیات را نیز براساس سود های کسب شده از معاملات فصلی نیز می توان بر اورد کرد . برای اصلاح اطلاعات باید شرح اصلاحات و فعالیت ها ی اقتصادی با ذکر جزئیات به انضمام برسد . ارسال معاملات فصلی طی یک نامه به اداره ی امور مالیاتی مربوطه اعلام می گردد . تا امور مالیاتی نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام می نماید . در صورت عدم درج کد اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره حساب خود برای معاملات فصلی دیگران یا برعکس استفاده از کد اقتصادی دیگرانت در معاملات فصلی خود مشمول جریمه ی ( 10 % ) مبلغ مورد معامله ای بدون رعایت قوانین فوق انجام شده خواهند بود .

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی
1-    کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی که به امر تولید ، عرضه ی هر نوع کالا ،  کار های خدماتی ، واردات ، صادرات ، مونتاژ و اشخاص حقوقی که در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده اند مانند وزارت خانه ها و سازمان های دولتی
2-   مجوز فعالیت :  به فعالیت هایی که قبل از ثبت شرکت نیاز به مجوز از طرف  یکی از مراجع ذیصلاح و تایید آن ها باشد اطلاق می شود مانند :  گواهی فعالیت های صنعتی ( کارخانه ها و کارگاه ها ) ، از طرف وزارت صنایع یا پروانه ی داروخانه ها از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش .
3-    محل فعالیت تجاری : به محلی اطلاق می شود که قرار است در آن محل فعالیت های اقتصادی صورت پذیرد که آن محل ها از طرف مراجع قانونی یا شهرداری جواز کسب را گرفته اند .

اشخاص غیر مکلف به اخذ کد اقتصادی
1-   به موجب ماده ی 4 و 23 قانون نظام صنفی ، اتحادیه های صنفی نیاز به اخذ کد اقتصادی نمی گردند .
2-   مساجد و تکایا
3-   اشخاصی که در فعالیت های مشاوره ی فنی و تحقیق اشتغال دارند فی جمله : مراکز اموزش عالی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها
4-   پیمانکاران که مبلغ دریافتی آن ها بیشتر از پنچاه میلیون ریال نباشد .

مدارک مورد نیاز برای اخذ  کد اقتصادی
1-   کپی اساسنامه ی شرکت
2-   کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن
3-   کپی آگهی تاسیس شرکت ، و تغییرات به ثبت رسیده
4-   دریافت دفترچه و تکمیل آن ( اداره  دارائی )
5-   کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره
6-   کپی پروانه ی بهره برداری
7-   اخذ فرم های مربوطه و تکمیل فرمها ( واحد ثبت و شناسایی ادراه دارائی )
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان