امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موبایل رقیب جدی مربی

#1
ها شده است. در بیان چرایی این موضوع و راه درمان آن باید گفت:
عموماً انسان‌ به موضوعی بیشتر توجه می‌‌‌کند که ذهنش را درگیر کرده باشد و میزان و شدت این مشغولیت ذهنی، زمانی نمایان‌‌تر خواهد شد که در تمامی لحظات و حتی در حین انجام کارهای شخصی و فکری نیز ذهن او را ر‌ها نکرده باشد. از جمله مصادیق امروزی مشغولیت‌‌های ذهنی جوانان و نوجوانان، استفاده از ابزارآلات سرگرمی و ارتباطی الکترونیکی است. پس این نحوه عکس‌العمل متربیان در حین برگزاری جلسات، می‌‌‌تواند ناشی از ترجیح دادن این‌گونه مشغولیات بر گوش سپردن به مطالب مطرح‌شده در حلقه باشد. برای حل این مشکل، لازم است به نکاتی در سه محور توجه فرمایید:
الف) نکات قابل‌توجه مربی:
1. غنی‌سازی هرچه بیشتر محتوای جلسات. راهکار: ـ مطالعه مستمر و آشنایی کامل با موضوعات مورد بحث. ـ مشورت با صاحب‌نظران در حیطه تربیت اسلامی. ـ اطلاع کافی از نیازهای فطری، فکری و عاطفی جوانان و نوجوانان و انتخاب موضوعات متناسب. معرفی کتاب: ـ اخلاق جوان، استاد آیت‌الله مظاهری. ـ بهشت جوانان، عباس عزیزی. ـ گفتار فلسفی کودک، مرحوم حجت‌الإسلام والمسلین فلسفی. ـ گفتار فلسفی جوان، مرحوم استاد حجت‌الإسلام والمسلین فلسفی. ـ گنجینه صالحین و سایر نشریات سازمان بسیج.
2. ایجاد تنوع و ابتکار در شیوه برگزاری جلسات. راهکار: ـ شرکت دادن متربیان در بحث و استفاده از خلجانات فکری ایشان و فراهم‌آوردن زمینه مباحثه و تضارب آرای متربیان در حین جلسه. ـ تغییر زمان و مکان برگزاری جلسات. ـ استفاده از وسایل کمک‌آموزشی. ـ تشویق متربیان به پیش‌مطالعه درباره موضوع جلسات آینده و ارائه تحقیقات خود در جلسات. ـ ارائه مشاورات خصوصی به افراد، در کنار حلقه‌های عمومی. تکمله: برای موفقیت بیشتر در امر تربیت و جذب مخاطب، لازم است که مربیان محترم به نکات زیر توجه فرمایند:
نکته اوّل: امام علی علیه‌السّلام می‌‌‌فرماید: «أَحْسَنُ الْکَلَامِ مَا لَا تَمُجُّهُ الْآذَانُ وَ لَا یُتْعِبُ فَهْمُهُ الْأَفْهَام‏؛ بهترین سخن آن است که گوش‌ها از شنیدن آن رنجیده و بیزار نشود و فهمیدن آن اندیشه‌‌‌ها را به رنج نیندازد.» (غررالحکم، ح۳۳۷۱) در قرآن کریم هم به کلام استوار و برهان‌مدار سفارش شده است، مانند: «قُلْ إِنِّی عَلى‏ بَیِّنَةٍ مِنْ رَبِّی‏؛ بگو من هرچه از خدا می‌‌‌گویم، با بینه و برهان است.» (انعام، 57) «قولوا قولاً سدیداً؛ همیشه به حق و صواب، سخن بگویید.» (احزاب،70)
نکته دوم: آراستگی مربی به کمالات زیر:
1. تهذیب نفس.
2. ایمان به هدف (انعام، 79 ـ 74).
3. حب و بغض در راه خدا (فتح، 29).
4. سعه صدر (طه، 25).
5. قاطعیت و شجاعت (احزاب، 39).
6. انتقادپذیری (یوسف، 53).
7. هدایت به‌دست خدا (قصص، 56).
8. امیدبخش بودن (هود، 62).
9. صداقت (نساء، 87).
10. نظم و وقت‌شناسی (نهج‌البلاغه، نامه 47).
11. نیک‌نامی به عمل صالح (یوسف، 36).
12. آراستگی ظاهر (اعراف،
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار
#2
ب) نکات نظارتی بر عملکرد متربیان:
1. تذکرات اخلاقی مستمر ـ با بیانات مختلف و شیوا ـ درباره «مورد سؤال قرار گرفتن انسان در روز قیامت نسبت به سمع و بصر و فؤاد»؛ «...إِنّ السّمعَ و البَصَرَ و الفُؤادَ کلُّ أُولئِک کان عَنهُ مَسؤُولاً؛ به درستی که گوش و چشم و قلب، مورد پرسش واقع خواهند شد.» (اسراء، 36)
2. آگاهی‌بخشی به متربیان دربارۀ تکریم شخصیت انسانی خود و تشویق ایشان به پرهیز از سرگرمی‌های غیرمفید و پرداختن به امور مهم زندگی، مانند: علم‌آموزی، عبادات و ورزش‌‌های سالم و نشاط‌آور.
3. آگاهی‌بخشی به متربیان نسبت به پرهیز از برقراری ارتباطات غیرضروری و یا غیرشرعی با دوستان و مزاحمان. معرفی کتاب: ـ گناهان کبیره، آیت‌الله شهید دستغیب. ـ گناهان کبیره، حجت‌الإسلام والمسلمین قرائتی. ـ کیفر گناهان، حجت‌الإسلام والمسلمین رسولی محلاتی.

ج) هم‌فکری با خانواده‌‌های متربیان:
1. ارزیابی رفتارهای متربیان در خانه با برقراری تماس با والدین.
2. آموزش دادن خانواده‌‌‌ها درباره نحوه برخورد با ناهنجاری‌‌های ارتباطی و دوستی‌گزینی فرزندان.
3. تشریح ضرورت ازدواج دادن به موقع و آسان فرزندان و پرهیز از توجه به آداب و رسوم غلط و غیرشرعی دراین‌باره.
4. پرهیزدادن برخی مادران و خواهران بزرگ‌تر از مخفی‌کردن خطاهای عمدی فرزندان کوچک‌تر و پرهیز دادن برخی پدران از غفلت نسبت به تربیت فرزندان و توجه بیش از حد به مشغولیت‌‌های شغلی و امور خارج از منزل.
5. تشویق کردن والدین به ابراز محبت کافی، وافی و یکسان به همه فرزندان؛ اعم از بزرگ و کوچک. برای حصول هرچه بهتر نتیجه، با این مرکز در ارتباط باشید.
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  2 عامل موفقیت مربی ADMIN 1 51 ۱۳۹۹-۵-۹، ۰۲:۰۳ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  نحوه کنترل موبایل و لپ تاپ ADMIN 1 46 ۱۳۹۹-۵-۹، ۰۱:۵۶ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  مربی باید چگونه باشد ADMIN 1 41 ۱۳۹۹-۵-۸، ۰۴:۲۳ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  آسیب شناسی مربی ADMIN 5 58 ۱۳۹۹-۵-۸، ۱۲:۰۵ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  ویژگی های مربی ADMIN 4 61 ۱۳۹۹-۵-۷، ۰۷:۳۶ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  چگونه مربی جذابی باشیم؟ ADMIN 0 61 ۱۳۹۹-۴-۱۰، ۰۸:۱۱ عصر
آخرین ارسال: ADMIN
  ویژگی های یک مربی ADMIN 1 156 ۱۳۹۹-۲-۲۹، ۰۲:۱۵ عصر
آخرین ارسال: ADMINکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان