امتیاز موضوع:
  • 32 رأی - میانگین امتیازات: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزان «مهریه ملی» تعیین شد
#1
تهران امروز: ماده 24 لایحه حمایت از خانواده كه به موضوع مهریه می پردازد، روز گذشته توسط نمایندگان مجلس بررسی شد و به تصویب رسید. طبق قانون جدید میزان مهریه متعارف 110 سكه بهار آزادی است كه مرد موظف است آن را پرداخت كند، در صورتی كه مهریه سقف مذكور را رد كند، دادگاه تمكن مالی مرد را برای پرداخت بررسی می كند و تصمیم می گیرد كه فرد زندانی شود یا خیر. با این حال تمام كسانی كه تمكن مالی پرداخت 110 سكه را نداشته باشند، به زندان می روند. با این حساب می توانیم 110 سكه بهار آزادی را به عنوان «مهریه ملی» بدانیم.
آخرین تلاش ها برای سر و سامان دادن به این موضوع توسط نمایندگان دوره هفتم مجلس صورت گرفت. نمایندگان مجلس با این هدف كه همه قوانین و مقررات در كشور باید برای آسان كردن تشكیل خانواده و بر پایه حقوق اسلامی باشد، تصمیم به تعیین سقف مشخصی برای مهریه گرفتند. نمایندگان مجلس قبلی اعلام كردند سقف مهریه ازدواج برای هر منطقه را كمیته سامان ازدواج مشخص می كند و رعایت این سقف، ملاك صدور سند برای دفاتر ثبتی تعیین شد. اما این موضوع به دلایل مختلف مورد تایید قرار نگرفت و قرار بر این شد تا به جای تعیین سقف برای مهریه ها، فرهنگسازی در جامعه صورت بگیرد. به این ترتیب گرهی كه با دست قانون باز می شد به دندان فرهنگ سپرده شد تا مهریه به مثابه استخوانی لای زخم در گیر و دار فرهنگ سازی باقی بماند و روز به روز به تعداد زندانیان مهریه اضافه شود. مجلس هشتم اما این گام موثری برای حل این مشكل برداشت.
مهریه كه از آن با عنوان صداق نام برده می شود سالهاست باعث بحث و جدل های فراوانی در جامعه شده است. بالا رفتن میزان مهریه، ثبت مهریه های نا متعارف، زندانی شدن هزاران مرد به علت پرداخت نكردن مهریه، همه و همه از مشكلاتی است كه در خصوص مهریه مطرح می شود. این مشكلات قانونگذار را وادار كرده تا برای سر و سامان دادن به این «معضل اجتماعی» به دنبال راهكار باشد. اگرچه گفته می شود كه موضوع ازدواج و مهریه موضوعی شخصی است و قانونگذار نباید به این موضوع ورود پیدا كند اما ورود سالانه چند هزار نفر به زندان های كشور در اثر نپرداختن مهریه، باعث شد تا دولت در لایحه حمایت از خانواده نگاهی نیز به مهریه و نحوه پرداخت آن داشته باشد. پدیده ناپسند زندانیان مهریه این روزها به واقعیت انكار ناپذیر جامعه مان تبدیل شده، این در حالی است كه اكثر مراجع و علما بر این عقیده اند كه زندان رفتن مرد به دلیل نپرداختن مهریه خلاف شرع است اما این سخنان نیز نتوانسته از تعداد زندانیان مهریه كم كند.
وضعیت نابسامان مهریه به گونه ای است كه جلسات و مذاکرات متعددی در این باره تشکیل شد، تعیین مالیات بر مهریه نامتعارف یكی از راهكارهایی بود كه هیچ گاه عملی نشد. طرح ثبت نشدن مهریه های نامتعارف نیز روی واقعیت به خود ندید و موضوع عندالاستطاعه و عند المطالبه مهریه ها نیز فقط بر سر زبان ها افتاد اما هیچ گاه در دنیای واقعی نمود پیدا نكرد و تعداد زندانیان مهریه كم نشد. اما روز گذشته طرحی در مجلس تصویب شد كه بر اساس آن میزان مهریه متعارف در كشور 110 سكه تعیین شد. بر این اساس پرداخت این تعداد سكه برای مردان الزامی شد. بر اساس مصوبه مجلس اگر زوج از پرداخت این مقدار سكه امتناع كند، مشمول ماده 2 محكومیت های مالی می شود اما اگر مهریه بیش از این میزان باشد تمکن زوج مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین بر اساس ماده 24 لایحه حمایت از خانواده، دولت باید از طریق دستگاه های فرهنگی و رسانه عمومی در راستای ترویج فرهنگ ازدواج آسان و مهریه متعارف تلاش کند و طبق تبصره یک این ماده میزان مهریه متعارف هر سه سال یک بار از طرف قوه قضائیه اعلام می شود.همچنین بر اساس تبصره 3 این ماده اگر میزان مهریه بیشتر از مهریه متعارف باشد پرداخت آن وابسته به توانایی مالی زوج است.
پیشنهاد قرار دادن 110 سكه برای مهریه را نیره اخوان بی طرف نماینده مردم اصفهان در مجلس عنوان كرد. اخوان با اشاره به این نكته كه خیلی ها به خاطر مهریه های سنگین و عدم توانایی پرداخت آن در زندان هستند، گفت: «دولت باید در این رابطه اقدامات لازم را به عمل آورد و البته اینکه می گویند مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته درست نیست، چراکه هم می دهند و هم می گیرند.»اخوان اظهار داشت: «پیشنهاد می کنیم که هرگاه مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی طرح جدید باشد، وصول آن مشمول ماده ۲ قانون محکومیت های مالی شود و چنانچه بالاتر از آن شود، شرط تمکن زوج موردنظر خواهد بود.وی ضمن تاکید بر فرهنگسازی برای تعیین مهریه افزود: ارقام نجومی در مورد مهریه مشکلاتی را ایجاد کرده که باید به آن توجه کنیم.»
ورود قانونگذار به موضوع مهریه جای تامل دارد
ورود دولت و نمایندگان مجلس از سه سال قبل تاكنون به بحث مهریه موافقان و مخالفان زیادی را داشته است. مخالفان این موضوع با بیان این كه مهریه موضوعی شرعی است و نباید در آن دخالت كرد ورود دولت و قانونگذار به این موضوع را مذموم شمرده و آن را باعث بروز مشكلات جدید در جامعه عنوان می كنند. دكتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی در گفت وگو با تهران امروز با اشاره به این نكته كه تعیین مهریه یك باور اجتماعی و سنت تاریخی است، می گوید: «در دهه اخیر تعیین مهریه های غیر متعارف مثل سكه به ارتفاع قله دماوند، به اندازه تاریخ تولد یا مهریه های غیر متعارف مثل یك تن پوست پیاز، یك خرمن گل سرخ، دو قوی وحشی و نظایر اینها هر چند كه ارزش مالی نداشته اند اما باعث ایجاد رقابت منفی بین خانواده ها و جوانان و به طور غیر مستقیم سبب كاهش ازدواج شده اند.»
وی تصریح می كند: «ورود قانونگذاران به موضوع مهریه جای تامل دارد چرا كه از نظر شرع اسلام و عرف و سنت مهریه حقی است كه با توافق یك زن و شوهر تعیین می شود و نمی توان برای آن كف و سقفی تعیین كرد چرا كه چنین رفتارهایی باعث بروز ناهنجاری های دیگر می شود، یعنی ممكن است در ظاهر یك قانون رعایت شود اما در كنار آن و بر اساس توافق مخفیانه رفتارهای دیگری انجام شود.»
ابهری با اشاره به وجود بیش از 3 هزار زندانی مهریه در زندان ها به تهران امروز می گوید: «چنین قانونی فقط می تواند آمار زندانیان را بالا برده و باعث بروز قانون شكنی های دیگری شود به جای اینگونه قوانین و ضوابط بهتر است در جامعه فرهنگسازی انجام شود. یعنی كارشناسان و صاحب نظران در رسانه ها، هنرمندان در فیلم ها و سریال ها به موضوع مهریه بپردازند و خانواده و فرزندان آنها را از رقابت های منفی بازدارند.»وی تاكید می كند: «تعیین سقف برای مهریه نه تنها غیر مقدور است بلكه ممكن است باعث بروز دروغگویی شود چرا كه هیچ كس تمكن و توانایی مالی خود را برای دیگران بروز نمی دهد پس اتفاقی كه خواهد افتاد بیان عدم توانایی در پرداخت است كه نتیجه آن زندان خواهد بود و تصور می كنم این حركت فقط باعث بروز ناهنجاری های رفتاری بیشتر و كاهش آمار ازدواج شود.»
پیچیدن یك نسخه برای همه صحیح نیست
توجه به جایگاه اجتماعی و فرهنگی خانواده ها در تعیین مهریه موضوع دیگری است كه ابهری به آن اشاره كرده و می گوید: «در نظر گرفتن جایگاه خانواده و شرایط اجتماعی وفرهنگی دختر و پسر ایجاب می كند كه مهریه شناور باشد. صدها سال است كه در كشور ما موضوع مهریه بین جوانان وجود دارد به جای تصویب قوانین و تعیین حداكثر باید قوانینی تصویب شود كه در همسان گزینی و شرایط قبل از ازدواج نظارت شود. علاوه بر آن ممكن است بر اساس روابط عاطفی یك پسر علاقه داشته باشد كه مهریه ای زیادتر از حد معمول برای همسرش تعیین كند و نباید اینگونه خواسته های عاطفی متوقف شود. غلط یا درست بسیاری از خانواده ها مهریه را ملاك احترام به دختر و علاقه داماد به عروس تلقی می كنند. این یك باور تاریخی است كه نمی توان در چند روز و چند سال آن را تغییر داد.»
علیرضا جاور، قاضی دادگاه خانواده نیز با تاكید بر این كه مهریه نوعی احترام از ناحیه مرد به زن است، به تهران امروز می گوید: «مهریه تكریمی است كه خداوند برای زن تعیین كرده است. اندازه و مقدار این مهریه هم به عهده زوجین گذاشته است. اصل واقعه یك كار ارتباطی، اجتماعی و اكرامی بین زن و شوهر است ولی در اثر نداشتن روش های سالم این مسئله در خیلی جاها دچار یك بحران شده است.»
وی با اشاره به این نكته كه مهریه در كشور ما به عنوان پشتوانه زن محسوب می شود، تاكید می كند: «از نظر دینی مهریه پشتوانه نیست، بلكه دیدگاه اجتماعی باعث شده كه مهریه به عنوان پشتوانه زن تلقی شود. بنابراین وقتی این دیدگاه تقویت می شود، مهریه را به عنوان پشتوانه حساب می كنند و فكر می كنند هر چقدر بالاتر برود و بیشتر شود، این پشتوانه قوی تر است. در صورتی كه دقیقا برعكس است. اما اگر بشود كه با همكاری قوه قضائیه و دولت مبلغی را برای مهریه تعیین كنند خوب است.»
جاور تصریح می كند : «دولت نباید نوع و میزان مهریه را تعیین كند، بلكه باید سقفی معین كند و بگوید در ازای بالاتر از میزان، تعهدی در برابر میزان بالای مهریه ندارد. دولت می تواند به طور قانونی اعلام كند كه مثلا تا میزان 50 یا 100 سكه را قبول می كند. یعنی بگوید ما تعهدات تا این میزان سكه را تعقیب می كنیم و بقیه را ما دنبال نمی كنیم. اگر دولت تعقیب نكند باید خودشان از همدیگر بگیرند.»
بهمن کشاورز، رئیس كانون وكلا نیز با اشاره به این نكته كه موضوع مهریه و میزان آن مدت هاست مورد بحث و بررسی است، می گوید: » این مطلب چیزی نیست که با قانون و اعمال قوه قاهره و تصویب قوانین آمره بتوان با آن برخورد کرد. تعیین مهریه تابعی است از اراده طرفین و این از مقولات و مواردی نیست که قانونگذار بتواند برای تقلیل یا تعدیل میزان آن دخالت کند. تعیین مالیات نیز کاری غیراصولی و بیهوده خواهد بود زیرا به تنظیم اسناد عادی و توافق های محرمانه منتهی خواهد شد که ناچار کار دادگاه ها را که هم اکنون نیز زیاد است زیادتر خواهد کرد.»
وی تاكید می كند: «با توجه به این که هنوز در کشور ما بیشتر خانم ها استقلال مالی و اقتصادی ندارند، نمی توان با اصل تعیین مهر به عنوان نوعی تضمین و تامین اقتصادی برای خانم ها مخالفت کرد. هرچند که در بسیاری از موارد که مهریه های غیرعادی و سنگین به ماخذ سکه های طلا تعیین می شود، هم زن می داند که مرد امکان پرداخت آن را ندارد و هم مرد در موقعیت و وضعیتی نیست که حتی در درازمدت توان تهیه و پرداخت چنان مهریه ای را داشته باشد.»
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعیین خط فقر شدید با رقم 575 هزار تومان kabootar 0 838 1390-12-16، 09:18 عصر
آخرین ارسال: kabootar
  مجلس تصویب کرد؛ مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه زندان دارد، نه بیشتر kabootar 0 769 1390-12-16، 01:48 عصر
آخرین ارسال: kabootar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان