امتیاز موضوع:
  • 14 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا به سنی ها اجازه ساخت مسجد نمی دهند ؟
#1
در روزهای گذشته و با فرارسیدن هفته ی وحدت  گاها سخنان تفرقه انگیز همچون اجازه نداشتن اهل سنت در ساخت مسجد و حوزه علمیه و  مسجد نداشتن اهل سنت در تهران هستیم اما توجه به یک نکته ضروری است و آن اینکه مسجد خانه خداست و معنی ندارد که قید بزنیم و بگوییم مسجد شیعیان یا اهل سنت. مگر شیعیان در مساجد اهل سنت در ایران و دیگر کشورها به خصوص عربستان نماز و دعا نمی خوانند یا اینکه مگر در کشوری مثل عربستان هیچ شیعه ای اجازه دارد که مسجدی به نام شیعیان درست کند. پس اگر ما مسلمانیم و قصدمان از رفتن به مسجد عبادت و برپایی نماز است نباید برای ما فرق کند که این مسجد را شیعیان ساخته اند یا اهل سنت مگر اینکه نیت ما امر دیگری باشد.
به هر حال در پاسخ باید بگوییم:
مقامات ارشد اهل سنت ایران مدعی هستند که هیچ مسجدی در تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، برای برگزاری نماز جماعت ندارند. اما آیا واقعیت چنین است؟!
بررسی های انجام شده نشان می دهد در حال حاضر سنی های ساکن تهران حداقل ۹ مسجد برای خود دارند و برای خواندن نماز جماعت به آنها مراجع می کنند.
گفته می شود گروهی که خود را «جماعت دعوت و اصلاح ایران» معرفی می کند این اماکن را برای برگزاری نماز جماعت اهل سنت فراهم کرده است.
ناگفته نماند به دلیل پراکنده بودن اهل سنت ساکن تهران، این مساجد به طور مداوم نماز جماعت برگزار نمی کنند بلکه تنها در روزهای جمعه، نماز جمعه و در اعیادی مانند عید فطر و عید قربان نماز جماعت برگزار می کنند. در طول ماه مبارک رمضان نیز هر شب نماز تراویح که نماز مخصوص فرقه ضاله وهابیت است، در این اماکن خوانده می شود.
محدوده این مساجد ۹ گانه عبارت است از: ۱- مسجد صادقیه، واقع در فلکه‌ی دوم صادقیه … ۲- مسجد تهران ‌پارس، واقع در خیابان دلاوران … ۳- مسجد شهر قدس، واقع در کیلومتر ۲۰ جاده‌ی قدیم … ۴- مسجد خلیج فارس، واقع در بزرگراه فتح … ۵- مسجد النبی، واقع در شهرک دانش … ۶- مسجد هفت‌جوب، واقع در جاده‌ی ملارد … ۷- مسجد وحیدیه، واقع در شهریار … ۸- مسجد نسیم‌ شهر، واقع در اکبرآباد … ۹- مسجد رضی‌آباد، واقع در سه ‌راه شهریار …


این اشکالات در حالیست که اهل سنت درایران ، بیش از ۱۵ هزار مسجد دارند که این تعداد بیشتر از مساجد شیعیان است . با بررسی های آماری تطبیقی از نشریات اهل سنت ایران و نیز آمارهای مساجد به دست آمده توسط سازمان های تبلیغات اسلامی استان ها، بیشترین میزان این مساجد به استان سیستان و بلوچستان با ۳۵۴۶ مسجد و پس از آن کردستان و آذربایجان غربی  با ۱۷۶۸ و ۱۴۶۵ مسجد است. استان های هرمزگان با ۱۰۳۲، گلستان با ۱۰۱۷، خراسان (مجموعه ۳ استان) با ۷۴۶، کرمانشاه با ۳۴۱، بوشهر با ۱۰۶ و گیلان با ۸۹ مسجد در رتبه های بعدی تعداد مساجد قرار دارند و در استانهای کرمان و خوزستان هم هموطنان اهل سنت تعدادی مسجد دارند. تعداد مساجد اهل سنت شهر زاهدان در مقایسه با ۳۲ سال قبل ۱۰ برابر شده است.
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اهل سنت علاقه مند به تحصیل علوم دینی در سیستان و بلوچستان باید به خارج از کشور هجرت می کردند اما اکنون صدها مدرسه علوم دینی در استان پذیرای طلاب است.
اکنون عالی ترین سطوح دینی در حوزه های علمیه اهل سنت سیستان و بلوچستان تدریس و حتی پذیرش طلاب خارجی دارد.
نماز جمعه اهل سنت در ۳۰۰ نقطه از سیستان و بلوچستان اقامه میشود، تریبون های نماز جمعه اهل سنت این استان همچون سایر نقاط کشور آزادانه معارف دینی و مسائل مذهبی را ترویج و تبلیغ میکنند که این موضوع فقط منحصر به ایران است.
در بسیاری از کشورهای اسلامی امامان جمعه باید خطبه ها و مطالب تعیین شده از سوی حکومت ها را بیان کنند و کسی حق سخنرانی قبل از خطبه را بدون اذن حکومت ندارد و حتی به حداقل خطبه شرعی اکتفا می شود.
اما تریبون های نماز جمعه اهل سنت ایران آزادانه و به تشخیص روحانیون و علماء در اختیار آنهاست.
این مطالب بسیار جای تامل دارد که با این گونه آزادی ها که تنها گوشه ای از آزادی اهل سنت در سیستان و بلوچستان اما باز هم چرا برخی ها دوست دارند بر طبل تبعیض بکوبند و با تکرر گفته های خود در پی انحراف افکار عمومی باشند.


منبع: http://basarnews.ir/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%87%D9%84-%D8%B3%D9%86%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D9%8A%D8%B3-%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%86%D9%85%DB%8C/
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان