امتیاز موضوع:
  • 49 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا شهر نقاب به شهر جوین تغییر نام نیافت ؟؟
#1
fjump 
حدوداً سه سال پیش با پیشنهاد کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب طرح تغییر نام شهر نقاب به شهر جوین مطرح گردید. مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرنقاب در گفتگو با نسیم جوین در این مورد پاسخ میدهد: تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین با اهداف زیرطرح گردید:

۱- همگرایی ۶ محله شهر نقاب و پرهیز از اختلافات محلی و کاسته شدن از حساسیت محله های قدر اباد شمس آباد و ملایجرد و کلاته نسبت به نام محله قدیم نقاب

۲- یکسان سازی نام مرکز شهرستان جوین با عنوان شهرستان، چون مغایرت نام مرکز شهرستان با عنوان شهرستان و دوگانگی این عنوان ها علاوه بر سردرگمی مسئولان در بسیاری از موارد مسافران و رهگذران نمی دانستند جوین کجاست.

۳- استفاده از عقبه تاریخی و بار معنوی کلمه جوین که چندهزار سال سابقه تمدن را دارد و مضافاً بر آنکه جوین را درسراسر کشور و حتی در دنیا با برخی از محصولات و ویژگیهای تاریخی اش می شناسند و هزاران دلیل دیگرو از همه مهمتر تقاضای جدی بسیاری از نخبگان و بزرگان شهرستان از جمله دلایل طرح تغییرنام شهرنقاب به شهر جوین بود.

چقدر با مسمی میشود اگر به جای گفتن شهرنقاب مرکزشهرستان جوین گفته شود شهر جوین، مرکز شهرستان جوین، ولی دریغ و صد دریغ از نگرش محلی برخی و تعصب کور برخی از مسئولین محلی.

در حدود سه سال پیش طرح تغییرنام شهرنقاب به شهرجوین در شورای اسلامی شهر مطرح و با امضاء سه نفر از اعضاء بنام های مسعود نقابی(رئیس شورا) محمدعلی شمس آبادی(نایب رئیس شورا و مسول کمسیون فرهنگی ) و حسن احسان پور (عضوشورا) این تغییرنام به تصویب رسید

مطابق مقررات مصوبه شورا به کمیته انطباق شهرستان جوین ارسال شد و پس از تایید در فرمانداری بعد از چند ماه در شورای اداری استان به ریاست استاندار وقت خراسان این تغییرنام به تصویب مقامات استان رسید و در عمل مراحل جدی تغییرنام به اتمام رسید .

پس از ارسال مصوبه به تهران و سیر مراحل نهایی مصوبه با تغییر تابلوهای شهرنقاب به شهرجوین این حرکت مهم فرهنگی تحقق می بخشید.

ولی: عده ای انگشت شمار از محله نقاب طوماری تهیه کرده وبا تاکید بر اینکه تغییرنام نقاب به جوین موجب ناراحتی بزرگان شهرنقاب شده و چنین وچنان … این بهانه ای شد برای برخی از اعضای شورای اسلامی شهرنقاب و بالاخره نامه ای محرمانه توسط برخی از اعضای محترم شورای شهر تهیه شده و به وزارت کشور ارسال میشود و در این نامه قید میشود که تغییرنام نقاب به جوین، تنش های مردمی را در پی خواهد داشت ….

از آن موقع به بعد این اقدام فرهنگی در مصلحت اندیشی و((رأی محوری))برخی از مسئولان و اعضای شورا بلاتکلیف رها شده است

در حالیکه مسئولان محلی جغتای سعی دارند شهرستان خود را با دشت جوین یکی دانسته و ریشه و پیوند جغتایی خود را با سابقه جوین ارتباط می دهند و…

این درحالی است که باید مسئولین محلی شهرنقاب پاسخگوی تاریخ آینده جوین بوده و این سهل انگاری خود را بعنوان یک اشتباه غیر قابل جبران در تاریخ شهرستان جوین برجای گذارند.

لذا بینندگان این سایت نظرات خود را به همراه یک راه حلی که این مهم را محقق نماید اعلام نموده و به هر طریق که مقدور است مسولین محلی و نخبگان جوینی سراسر کشور را از این مشکل آگاه نموده تا به کمک دلسوزان تاریخ کهن جوین این تغییر نام محقق شود.
یک نمونه از اثرات منفی و سوء ، تغییر نام نیافتن عنوان ها در جوین

ده ها نفر از زائران اولویتهای عمره مفرده جوین، امروز صبح با مراجعه به خبرنگار ما گفتند: چرا در اطلاعیه مدیریت حج و زیارت خراسان رضوی برای ثبت نام عمره مفرده که در روزنامه های هفته اخیر خراسان و قدس به چاپ رسید سهمیه ای برای جوین در نظر گرفته نشده است؟
علی ملایجردی با اشاره به سرگردانی زائران عمره مفرده در اولویتهای اعلام شده برای مردم این شهرستان، گفت: چرا با وجود دفتر رسمی زیارتی دراین شهرستان،باید دارندگان فیش های حج، به شهرستانهای مجاور مراجعه نمایند؟

علیرضا زارعی مدیر شرکت زیارتی میثاق در این مورد به خبرنگار ما گفت: بعد از پیگیری ما در مورد علت اعلام نشدن سهمیه برای این شهرستان، معاونت حج وزیارت استان گفت: براساس اعلام آمار بانک ملت شهرستان جوین فقط ۷۱ نفر زائر تا اولویت ۲۸۰ در آن شهرستان ثبت نام کرده اند!
در صورتیکه حداقل ۱۰۰ نفر زائر برای منظور نمودن سهمیه برای هر شهرستان مورد نیاز است.

زارعی با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ زائر تا اولویت ۲۸۰، دراین شهرستان، افزود: بعد از اعلام موافقت معاونت حج وزیارت استان و شرط حداقل یکصد نفر برای ایجاد سهمیه، تعداد ۱۹۰ نفر زائر اولویت دار در دفتر زیارتی جوین جمع آوری شد.

وی خاطر نشان کرد: در حالیکه بقیه افراد داری اولویت، بدلیل نبودن اسم جوین در اطلاعیه حج وزیارت به شهرستانهای جغتای و اسفراین و سبزوار مراجعه کرده اند!

این مدیر کاروان حج زیارت جوین گفت: خوشبختانه مجوز لازم برای ثبت نام باقیمانده افرادی که به شهرستانهای مجاور مراجعه نکرده اند برای این شهرستان گرفته شده و ثبت نام بعمل آمد.
علیرضا زارعی در مورد علت ارائه آمار غلط ۷۱ نفر از سوی بانک ملت این شهرستان، گفت: چون بانک ملت نقاب این شهرستان با عنوان رسمی بانک ملت نقاب سبزوار بوده و بعد از ارتقاء شهرستان، تغییر عنوان پیدا نکرده است!
شایان ذکر است که بیش از ۴۰۰ نفر از آمار زائران ثبت نام شده دراین بانک به نام سبزوار ثبت شده است و ۷۱ نفر اعلام شده سهمیه شهرستان مربوط به آمار کسانی است که در بانک ملت کارخانه قند جوین ثبت نام کرده و چون استعلام سازمان حج وزیارت براساس پسوند جوین بوده است فقط آمار ثبت نام شده های بانک کارخانه قند جوین منظور شده است.
و حال چرا؟؟؟


منبع : نسيم جوين
پاسخ
 سپاس شده توسط شمس آبادی
#2
با تشکر از مسوولین جوان سایت
پاسخ
#3
سلام دوست عزیز آقای شمس آبادی:شما به هزار ویک دلیل می خواهید نام نقاب رابه جوین تغییردهید .دراین مورد بنده درهمین عطاءالملک قبلا توضیحاتی دادم که باز تکرارمی کنم:1)شما باچه مستنداتی جغتای راجداازجوین می دانید .اگرمنابع رامطالعه کرده باشیددقیقا می دانید که جوین ایالت وسیعی بین نیشابوروجاجرم بوده که مرکزیت آن درآزادوار بوده که دراواخر به جغتای تعلق گرفت واخیراًهم منطقه تبدیل به دوبخش جوین وجغتای شد.حالاشما می خواهید نام جوین رامحدود کنید.آیا فکر می کنید ازانداده تاشفیع آباد جزو جوین نیست.2)بنده درآن جا پیش نهاددادم مثل یک برادرباجغتایی ها بنشینید وتصمیم بگیرید که کل جوین را به دوشهرستان بالاجوین وپایین جوین نام گذاری کنید تاکلیت جوین ضربه ای نخوردومرز های تاریخی آن ازبین نرودولی به نظر می آید که شما فکر می کنید که فقط همین بالاجوین جزوجوین است واگر جغتایی های بدبخت اسمی ازجوین می آورند زانوی غم دربغل می گیرید که چرا آن ها ازحد خود تجاوز کردند.فراموش نکنید که نود درصد پیشینه ی تاریخی جوین درپایین جوین نهفته است.بنابر این بهتراست باجغتایی ها نه به عنوان یک رقیب بلکه به عنوان دودوست بنشینید .غنایم تاریخی وفرهنگی جوین راعادلانه تقسیم کنید.ازهمه مهم تر همین اسم «جوین »است که درمرحله ی اول باید تقسیم شودتاهمان طور که عرض کردم کلیت جوین حفظ شود.اززحمات شما تشکر می کنم. یاحق
پاسخ
#4
این اذرخش ظاهر خیلی عقبه!!!! متاسفانه چیزی به ذهن می اید که درمخلیه هیچ عاقلی نمی گنجد وقابلیت اجرایی هم ندارد. تازه جوین وجغتای با شهرستان شدن دست از رقابت های ناهنجاربرداشته اند ! این اقا چه پیشنهادی را مطرح میکند.

جغتای هم اسم با مسما وتاریخی است ونیازی نیست که به انها بگوییم که در لوای جوین حرکت کنند. بزن وبکوب های قبل ازارتقاء را که به یاد دارید؟!؟!

چه پیشنهادی با عظمتی دادید! حضرت اقا. انشاء الله که مثل یک برادر بروید و درجغتای با انها برادرانه صحبت کنید شاید هم برادرباشید
پاسخ
#5
خوب کاری بکنید
اسم نقاب باعث اختلاف محله های دیگر شده
ما جوینی آباد می خواهیم
كسي كه به خودش احترام نگذارد، نبايد اميد داشته باشد كه ديگران، وي را ارجمند شمارند
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  [تولید انجمن] دومین شهید مدافع حرم شهرستان جوین | شهید مهدی بیدی ADMIN 2 112 1395-4-8، 08:53 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  [تولید انجمن] نخستین شهید مدافع حرم جوین| حسنعلی شمس ابادی ADMIN 5 274 1395-1-27، 05:51 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  موقوفات جوین در یک نگاه ADMIN 0 579 1394-2-10، 05:16 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  مردم جوین به کمپین جهانی عشاق محمد پیوستند+ تصاویر ADMIN 0 429 1393-11-1، 06:38 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  پاسخ شهردار نقاب به سوالات مردم ADMIN 0 384 1393-10-21، 11:12 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  پیشینهء تاریخی‌ حاکم‌ نشینان‌ جوین ADMIN 0 543 1393-10-10، 08:40 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  [تولید انجمن] جوین ای شهر ستان مظلوم من جعفر55 2 850 1392-10-13، 11:37 عصر
آخرین ارسال: جعفر55
  پول بیت المال به نام اهل بیت در نقاب صرف حرام شد؟! محمدی پور 4 1,423 1392-2-11، 11:22 عصر
آخرین ارسال: محمدی پور
news اسامی نامزدهای انتخابات شورای شهر نقاب ADMIN 0 1,556 1392-2-3، 06:20 صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  ساختمان اداری شهرستان جوین ADMIN 1 1,725 1392-1-31، 10:53 عصر
آخرین ارسال: متین

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان