امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 1.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا فالش می خوانیم؟
#1
یک خواننده به دلایل مختلف ی احتمال دارد نتواند یک ملودی را آنطور که انتطار می رود بخواند نت ها را در فرکانس های غیر صحیح و گاه گوش خراش بخواند. به نقل از radiojavan فالش خوانی دلایل مختلف ی دارد. آشنایی با این دلایل به معلمان آواز و خوانندگان یاری می نماید تا در صدد رفع این نقص برآیند. خواننده هر چقدر صوت قشنگ یی داشته باشد، اگر ملودی را صحیح نخواند، نتیجه برای شنونده جذاب نخواهد بود. گاه فالش خوانی احتمال دارد بسیار زیاد جزئی و در حد یک هشتم پرده باشد که در این صورت نیز، مخاطب متوجه نازیبا یی در موزیک می شود و در نهایت جذب آن نمی شود. همراه رادیو جوان باشید در ادامه با دلایل رایج فالش خوانی آشنا می شویم.

اختلالات شنوایی: برخي از افراد دارای اختلالات شنوایی یا فیزیکی هستند و عدم توانایی آنها در تولید ملودی ها ناشی از این مساله است. اما تخمین زده می شود که فقط 3 تا 5 درصد جمعیت کره زمین از نظر پزشکی این مساله را داشته باشند و نتوانند ملودی ها را بشنوند یا پردازش کنند. در بین اهالی علاقمند به موزیک این درصد ممکن است کمتر باشد، چون فردی که از موسیقی لذت می برد احتمـا لا آنرا درست می شنود. این موارد در پی آسیب های مغزی و محیطی یا موارد ژنتیکی در افراد وجود دارند.

درک نادرست ملودی: بعضی از غلط ات در خواندن ملودی ناشی از درک نادرست است. درک ملودی شاید به دلایلی چون شنیدن غلط ملودی باشد که ناشی از صداهای مزاحم محیطی یا کم دقتی در شنیدن است. این شکل از فالش خوانی علی الخصوص در خوانندگانی که بیشتر به گوش تکیه می کنند تا نت های روی کاغذ، رایج تر است.

ضعف در به خاطر سپردن: این مساله علی الخصوص در ملودی هایی که پیچیدگی بیشتری دارند روی می دهد. هر چقدر میزان پیش بینی پذیری ملودی جهت خواننده پایین تر باشد، ابه احتمال زیاد ل خطا در به خاطر سپردن ملودی بیشتر است. همين طور ذهن بایستی به یادگیری و به خاطر سپردن آن عادت نماید .

ضعف در تست در زمان کودکی و نوجوانی: خوانندگی مهارت الزامی برای زندگی نیست. عده ای از افراد از کودکی هیچ گاه خواندن را تست نکرده اند یا امتحان کردن آنرا ادامه نداده اند. به مفهوم خواندن هیچ گاه جزئی از عادات آنها در کودکی نوجوانی نبوده است. چنانچه از این دسته از افراد در سن جوانی میانسالی بخواهید که بخوانند، عمدتاً فالش هستند . بخشی از خانم های ایرانی که به دلیل محدودیت های اجتماعی، حتی در خلوت خواندن را تست نمی کنند، اکثرا ٌ ً در سن بزرگسالی در تلاش جهت خواندن فالش هستند . باورهای غلطی که اطرافیان یا فرد در خویش تقویت می کنند شاید به این موارد دامن بزند. برای مثال اگر ملکه ذهن کودکی این باشد که صوت بدی دارد، شاید دیگر هرگز كار به تلاش برای خواندن نکند.

دوری از موزیک : بخشی از افراد به ایزوله بودن از انواع موسیقی ، ریتم ها، هارمونی ها و صداها ممکن است نسبت به گستره وسیع ی ازبقیه موسیقی ها فالش باشند. اگر فردی که از کودکی تا بزرگسالی فقط موزیک ملی ایرانی را گوش داده باشد برای اولین بار در بزرگسالی جهت خواندن ملودی کلاسیک تلاش نماید ، فالشی های زیاد در خواندن ملودی آیرو موزیک این قطعه خارج از انتظار نیست. همین مورد بالعکـس نیز صادق است. به نظر می رسد این موضوع ناشی از پردازش صدا در مغز و توان آن باشد.

خروج از محدوده امن: منطقه امن در واقع محدوده ای از نت هاست که خواننده به راحتی آن ها را میخواند اکثرا ً حاوی گستره میانی پایین (بم) صدایی فرد می شود. چنانچه ملودی در محدوده ای بالاتر از محدوده امن فرد باشد خواننده دچار اضطراب تنش می شود و دچار ترس برای خواندن ملودی خارج از محدوده امن صدایی خود می شود. به این ترتیب شخص به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه نیم پرده یا کمی بیشتر از آن ملودی را پایین تر از فرکانس واقعی میخواند فالش می شود.

موارد فیزیکی: افراد گاه به موارد فیزیکی حنجره یا تنفسی احتمالا در خواندن محدود باشند. این مشکلات از طریق مشاوره معلم آواز تشخیص و معاینه پزشک کارشناس حنجره قابل شناسایی است. برخي از فالش خوانی ها احتمالا به مشکات مقطعی یا دائمی در ساختار فیزیکی دستگاه تولید صوت در بدن است.

محدودیت در فیزیک دستگاه صوتی: محدودیت های فیزیکی (و نه موارد فیزیکی) در ساختار حنجره یا سیستم صوتی شاید واضح نباشند و در حرف کردن فرد قابل شنیدن نباشند. اما در زمان خواندن این محدودیت ها را به گوش می رسانند. عمده این موارد ناشی از ضعف در تست و ورزیدگی دستگاه تولید صوت در بدن است با آزمایش و آموزش قابل رفع است. موارد بعدی همگی ناشی از محدودیت های فیزیکی می باشند .

حرکت بین رجیسترهای صدایی: اکثرا ٌ جهت خوانندگان آماتور حرکت بین رجیسترهای صدایی مساله ساز است و منجر به فالشی در صدا می شود. این مساله علی الخصوص در حرکت از رجیستر گستره میانی صدایی به گستره زیر صدا رایج است. در این حالت صوت خواننده به میزان غیر قابل پیش بینی فالش می شود میزان فالشی احتمال دارد بیش از پرده یا دو پرده باشد. این مساله عمدتا ناشی از کافی نبودن میزان کشش در چین های صوتی پدید می آید که تنها فقط با آموزش تست قابل کنترل است.

کنترل ضعیف نفس: اگر جریان هوای خروجی به صورت یکنواخت نباشد، در اجرای برخي نت ها احتمال دارد رنگ صدا و فرکانس آن دست خوش تغییر شوند که هر دو برای گوش مخاطب جذاب نیستند. در این حالت اکثرا فشار ناگهانی به چین های صوتی کشش زیادتری در آنها پدید می آورد و باز شدن ناگهانی آنها نتی با فرکانس بالاتر از فرکانس مورد نیاز تولید می نماید . این حالت چیزی نیست جز فالشی. این موضوع نیز با آموزش و آزمایش قابل کنترل است. برای مثال تست آپوجو فارس کیدذ تست عالی برای رفع این مساله است. جدا از این آزمایش ، صداها آزمایش دیگر در حوزه راهنمای آواز برای کنترل نفس که اساس خوانندگی است وجود دارند.

تاخت به نت زیر: تاخت یا پرش جهت اجرای نت زیر، به طور کلی پرش ها در اجرای نت ها شاید منجر به اجرای فالش شود. یک مساله رایج در این موارد زمانی است که خواننده نتی بالاتر از نت مورد نظر را میخواند . حالت دیگر این است که خواننده جهت لحظات بسیار زیاد کوتاهی نتی غیر از نت مهم را میخواند پس سریع را تصحیح می نماید . این مساله هم عمدتا ناشی از حالت فضای دهانی کنترل نفس روی می دهد که با آموزش و تست قابل رفع است.

موارد دیگری همچون اجرای آرپژها، ویبراتوهای نادرست، بازنبودن دهان، پوزیسیون غلط سر، پوزیسیون غلط زبان و ... نیز وجود دارند که عوامل رایجی در ظهور فالشی در صدا هستند .

نتایج یک تحلیل بین دو دسته از خوانندگان بهتر و بد (از حیث فالش خواندن) نشان می دهد، هر دو دسته در درک تغییرات ملودی فرق نت ها با فرقی ندارند. ولی خوانندگان بهتر تر، در تولید صدا ها بسیار زیاد خوب عمل می کنند. همين طور در همین ارزیابی معین شد خوانندگانی که فالش خوانی بسیار زیاد ی دارند، اکثرا ً عمدتا به میزان نیم پرده یا کمی بیشتر فالش هستند (چه یک نت چه ملودی). این نشان می دهد که فرق خوانندگان خوب و بد بیش از هر چیزی باید ناشی از عادات شنوایی خواندن و مهم تر از تمام موارد تکنیکی باشد.

فالش خواندن، ظهور خطاهای تکنیکی موارد ی از این دست ذات حرفه خوانندگی است جهت هر خواننده پیشرفته نیز در مواقعی روی می دهد. در این بین آنچه با اهمیت است، توجه به علل ظهور غلط تلاش جهت کاهش آن تا میزان ممکن است .
منابع گردآوری شده: farskids و iromusic
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان