امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 1.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونه فرش را زیباتر نشان دهیم؟

#1
قوانین فرش پهن کردن!
فرش و قالی، در دکوراسیون خانه، به خصوص در خانه ما ایرانی ها حرف اول را می زند. اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست. باید بدانید فرشی که می خرید را کجا و چگونه پهن کنید.
انتخاب مکانی که می‌خواهید فرش را پهن کنید
هر ایرانی ذاتاً عاشق فرش است و همیشه دوست دارد که بهترین و زیباترین فرش‌ها را در منزل خود داشته باشد. یکی از عادت های بد ایرانی‌ها، خرید فرش بدون توجه به فضای خانه است. اگر شما هم هنگام خرید فرش فضای منزل را نادیده بگیرید ممکن است باعث بشوید که فرش نتواند در منزلشما زیبایی خود را به نمایش بگذارد و همچنین این کار باعث می شود که منزل شما نامنظم به نظر برسد. در اینکه فرش به منزل شما زیبایی می‌بخشد شکی نیست اما رعایت نکردن این قانون می‌تواند زیبایی فرش را از بین ببرد.

یکی از قوانین استفاده از فرش و قالی در خانه این است که به قدری بزرگ باشد تا زیر پایه های مبل، صندلی یا کاناپه قرار بگیرد. یعنی اینکه مبل را روی فرش بگذاریم. اما این قانون همیشه هم جواب نمی دهد و باید روش های مختلف را امتحان کرد.   
 
پایه های جلویی مبل روی فرش و پایه های عقب روی زمین باشد
فرقی هم ندارد که خانه کوچک یا بزرگ باشد یا فضایی که برای نشیمن یا پذیرایی دارید چقدر است. فقط باید به اندازه فرش دقت داشته باشید. در زمان پهن کردن فرش باید دقت کنید که متناسب با فضای شما باشد تا این قانون درست از کار در بیاید و گرنه مبل ها خیلی بیشتر از معمول استاندارد از هم فاصله می گیرند.
اصول پهن کردن فرش, دکوراسیون فرش
پایه های جلویی مبل روی فرش و پایه های عقب روی زمین باشد
فقط تعدادی از پایه ها روی فرش باشد
بهتر است قبل از اینکه قانون بالا را در خانه رعایت کنید یک راست سراغ همین قانون بیایید. این قانون همیشه جوابگو نیست اما برحسب مدل مبل ها داستان فرق می کند برای اینکه بعضی مواقع بهتر است هر چهار پایه صندلی ها و راحتی ها روی فرش باشد و گاهی فقط باید پایه های جلویی کاناپه روی فرش بوده و پایه های عقبی آن روی زمین قرار بگیرد.
این قانون بیشتر زمانی به درد می خورد که مبل های شما یک دست نیستند و یک یا دو صندلی با طرح متفاوت از بقیه دارند. با این کار می توانید فضای اتاق را به دلخواه خودتان بزرگ و کوچک کنید. در واقع این قانون بیشتر به درد خانه هایی می خورد که فضای کافی برای هر تغییری را دارند.
قوانین پهن کردن فرش,نحوه پهن کردن فرش
چیدمان فرش در پذیرایی, فرش اتاق خواب
باید پایه های جلویی کاناپه روی فرش بوده و پایه های عقبی آن روی زمین قرار بگیرد

در این عکس نمونه زیبایی از قالیچه با طرح گرافیکی می بینید که مبلمان کاملا روی آن قرار داده شده اند.
 
دکوراسیون فرش,نحوه انداختن فرش
روی قالیچه با طرح گرافیکی مبلمان را کامل روی آن قرار بدهید
هیچ پایه ای روی فرش نباشد
اگر به استفاده از قالیچه های کوچک با طرح های بولد تمایل دارید، بهتر است صندلی یا مبلمان را در اطراف فرش بچینید و هیچ کدام از پایه های آنها روی فرش نباشد. این کار باعث می شود تا قالیچه بیشتر خودش را نشان بدهد.  
 
دکوراسیون فرش, چیدمان فرش در خانه
بهتر است صندلی یا مبلمان را در اطراف فرش کوچک بچینید
فرش را طوری پهن کنید که با دیوار ۴۵ سانت فاصله داشته باشد
این قانون از آن دسته از قانون هایی است که عموم مردم آن را رعایت می کنند. اگر می خواهید فرشی بزرگ را در منزل خود پهن کنید، باید آن را جوری پهن کنید که در همه طرف ها حداقل ۴۵ سانت از دیوار فاصله داشته باشد؛ اما اگر خانه شما کوچک تر از آن است که فرشی بزرگ را در آن پهن کنید، این فاصله به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر می رسد و شما باید این فاصله را رعایت کنید.
این قانون را در فضاهای کوچک هم می توانید اجرا کنید و فقط باید 50 سانتی متر را به مثلا 20 سانتی متر کاهش دهید. اتفاقا این طرح در فضاهای کوچک بیشتر خودنمایی می کند.
 
نحوه پهن کردن فرش,اصول پهن کردن فرش
فرش را طوری پهن کنید که با دیوار فاصله داشته باشد

همه اتاق را با فرش پر نکنید
برای اینکه فضای مدرن تر و شیک تری در اتاق یا پذیرایی داشته باشید باید بین دیوار و فرش فاصله باشد. یعنی فرش باید حداقل چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق باشد تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.  
نحوه انداختن فرش در منزل, چیدمان فرش در پذیرایی
فرش باید حداقل چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق باشد
کفپوش ها را فرش نکنید
کفپوش های خانه با هر شکل و طرحی و با هر جنسی برای زیباتر کردن فضای خانه شما به کار رفته است. اگر این کفپوش ها در اتاق بچه ها باشد یا در اتاق خواب فرقی ندارد؛ حتما دلیلی برای به کار بردن آنها بوده است. لزومی ندارد همه فضای اتاق ها را به بهانه سردی سنگ ها یا خالی بودن پارکت ها با فرش بپوشانید.
از این عادت غلط زمانی مادرهایمان زیاد استفاده می کردند اما شما یک تابوشکن باشید؛ البته اگر می خواهید به خانه تان نمایی مدرن و امروزی دهید. حالا اگر قانون پنجم را رعایت نمی کنید و کاری به عدد و رقم ها ندارید حداقل فقط فرش را چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق در نظر بگیرید تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.
فرش زیر تختخواب 30 تا 45 سانتی متر بزرگ تر باشد
برای اینکه تخت و اتاق خواب بسیار شیک تر به نظر برسند بهتر است فرشی برای آن انتخاب کنید که از اطراف حدود 30 تا 45 سانتی متر بزرگ تر از اندزه تخت باشد. البته با توجه به اندازه اتاق و تخت می توانید این اندازه را بزرگ تر کنید. اما کمتر از این اندازه به هیچ وجه خوب نیست زیرا باعث می شود تا همه فرش یا قالی زیر تخت برود و اصلا دیده نشود.
فرش اتاق خواب,دکوراسیون فرش
برای شیک شدن اتاق خواب فرشی را انتخاب کنید که از تخت بزرگتر باشد

البته اگر فرش کوچکی برای اتاق در نظر دارید، بهتر است آن را پایین تخت پهن کنید. قالیچه های کوچک را طوری پهن کنید که از عرض تخت بلندتر باشد.
 
پهن کردن فرش زیر میز ناهارخوری
زیر میز ناهارخوری نیز می توانید از فرش یا گلیم فرش استفاده کنید اما قوانین آن بدین صورت است که فرش باید از طرفین میز ناهارخوری فاصله حداقل 60 سانتی متری داشته باشد تا وقتی صندلی هارا بیرون می کشید روی فرش قرار گیرند و هنگام داخل بردن آن به لبه فرش گیر نکند.
نحوه انداختن فرش در منزل,چیدمان فرش در پذیرایی
زیر میز ناهارخوری نیز می توانید از فرش یا گلیم فرش استفاده کنید
لازم نیست که حتماً از یک فرش بزرگ استفاده کنید
یکی از روش‌های سنتی ایرانی ها این است که منزل خود را با فقط با یک فرش بزرگ فرش می کنند این روش اشتباه نیست اما اگر دوست دارید تنوع به خرج بدهید می تواند به جای بهره گیری از یک فرش بزرگ، با ترکیب کردن فرش های کوچک منزل خود را زیباتر کنید.
پهن کردن فرش در راهرو
برای زیباتر شدن منزل خود می توانید در راهروها یا ورودی منزل تان از فرش استفاده کنید تا حس بهتری هنگام ورود به منزل داشته باشید. بدین منظور از فرش های باریک و با عرض کم که به آن کناره می گویند.
دکوراسیون فرش,نحوه پهن کردن فرش
برای زیباتر شدن منزل خود می توانید در راهروها یا ورودی منزل تان از فرش استفاده کنید
ترکیب فرش ها
هنگام خرید و انتخاب فرش یا قالی برای خانه می توانید به جای یک فرش بزرگ از چندین قالیچه کوچک در کنار هم استفاده کنید. این ایده، نمای زیباتری نیز به فضا می بخشد و می توان چیدمان زیباتری برای اتاق نشیمن داشت.
 
نحوه انداختن فرش,قوانین پهن کردن فرش
به جای یک فرش بزرگ از چندین قالیچه کوچک در کنار هم استفاده کنید
بی خیال قوانین
همه این قوانین و اصول دکوراسیون برای کمک به زیباتر شدن خانه های ما به وجود آمده اند. پس اگر چیدمانی را دوست دارید که با این اصول و قوانین جور درنمی آید اما به نظرتان زیبا است و با دکوراسیون منزل شما هم‌خوانی دارد، این اصول و قوانین را فراموش کنید و چیدمان محبوب خودتان را حفظ کنید.
نحوه انداختن فرش در منزل, چیدمان فرش در پذیرایی
می توانید این اصول و قوانین را فراموش کنید و چیدمان محبوب خودتان را بچینید
برچسب ها:فرشدکوراسیونقانونمدمبلکاناپهاتاقپذیرایینکات خانه دارینکات خانه داریفوت کوزه گری
منابع:بیتوته
ان الله مع الصابرین
پاسخ اخطار


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کتلت مرغ را چگونه بهتر درست کنیم؟ ADMIN 0 230 ۱۳۹۸-۹-۲۱، ۰۷:۴۸ صبح
آخرین ارسال: ADMIN
  نزدیک عید برای تمیزی خانه سنگ مرمر را چگونه تمیز کنیم؟ tobataranomi 1 483 ۱۳۹۷-۱۱-۲۳، ۱۱:۴۸ صبح
آخرین ارسال: irsatex
  چگونه ميوه هاي عيد را تازه نگه داريم sarah 0 617 ۱۳۹۱-۱۲-۲۱، ۱۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: sarah

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان