امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کودکان دیرآموز را خوب بشناسیم!
#1
کودکان دیرآموز را خوب بشناسیم!تعریف کودکان دیرآموز <کندآموز>

کودکانی را دیرآموز می‌خوانیم که از نظـر هوشی در محدوده هوشبهر بین ۷۰ تا ۸۴ قرار گرفته‌اند یعنی تا دو انحراف استاندارد پایین‌تر از معدل سنی خودشان قرار گرفته‌اند دارای عملکرد طبیعی ضعیف می باشند .

ایـن کودکان فقط در حیطه مهارت‌های تحصیلی دارای عملکردی محدودتر ضعیف‌تر نسبت به همسـال ان خود هستند و در بقیه رفتارهای انطباقی سازشی فاقد هرگونه نقص قابل ملاحظه‌ای می‌باشند و مثل همسـال ان خود دارای تفاوت های فردی در حیطه‌های مفرق رفتاری‌اند.‌

ویژگیها کودکان دیرآموز

ایـن کودکان تمرکز دقت ضروری و رغبت به کارهای فکری ابتکاری ندارند؛ قادر به طرح نقشه و برنامـه ‌ریزی جهت خود دیگـر ان نیستند ولی شاید با تست و ممارست در کارهای عملی حرفه‌ای خوب شوند.

بیشتر ایـن اشویِژگزینشه در خانواده جامعه به طور تقریباً عادی زندگـی می‌کنند و جز در موارد ی که انتقاد؛ بیان ضروری است تفاوت محسوسی با دیگـر ان نشان نمی‌دهند.

ایـن اشویِژگزینشه چنانچه دچار آشفتگیهای عاطفی نشوند؛ مطیع؛ فرمانبر؛ آرام سازگار و در کنار زنی عاقل و مطیع یا همکاری دلسوز شکیبا می‌توانند خود اطرافیان را از آرامش بهره‌مند سازند.

اشتغالات فنی و حرفه‌ای و ورزشی در رشد و پرورش فرد ایـن اشویِژگزینشه موثر است و علاقه زیاد ی به آن نشان می‌دهند.

بعضی از معین ات مهم و بـار ز ایـن دانش‌آموزان عبـار تنداز:

در درک مفاهیم و یادگیری مطالب؛ نماید تر از متوسط کلاس می باشند .
در تشخیص روابط پیچیده ضعیف می باشند .
از درک مفهوم ها انتزاعی یا مجرد عاجز هستند .
برای یادگیری مطالب درسی؛ به آزمایش های ی نیاز دارند.
دامنه معلومات عمومی آنان نسبت به همسـال ان خود محدودتر است .
خزانه لغات محدودتری نسبت به همسـال ان خود دارند از دستور زبان ساده‌ای که ویِژه دانش‌آموزان کوچکتر است؛ استفاده می‌کنند.
در خواندن و فهمیدن کتابهای درسی دچار اشکال می باشند .
در انجام تکالیف درسی اکثرا ۲ تا ۳ سـال از همسـال ان عقب می باشند .
اکثرا ً برخي معلمان بدون دقت به محدودیت تواناییهای ذهنی ایـن گروه از دانش‌آموزان آنان را سرزنش و با دیگـر ان مقایسه می‌کنند و چنین برخوردهایی موجبات شکست دل‌زدگی بیشتر آنان را نسبت به تحصیل فراهم می‌سازد؛ معمولا ً یأس و ناامیدی ناشی از شکست در مدرسه؛ اعتماد اطمینان به را کم شدن می‌دهد چنین القا می‌کند که من به درد هیچ کاری نمی‌خورم.

درحالی که معلم آگاه و دانا بایستی در برخورد با چنین دانش‌آموزانی محدودیت‌های ذهنی آنان را در نظـر بگیرد چنانچه واقعا ً تشخیص می‌دهد که ایـن گروه توانایی درک مفهوم ها پیچیده درسی را ندارند آنان را به بهره‌مندی از آموزش حرفه‌ای یا کشاورزی تشویق نماید ؛ تا بتوانند متناسب با توانایی‌ها نیازهای خود؛ شغل آینده خویش را پایه‌ریزی کنند.

برای ساخته برنامـه ویِژه سایت کودکان دیرآموز خوبتر است مشابه الگوی زیر عمل شود:‌

زمینه‌یابی بررسی نمرات گروه‌های سنی ۱ تا ۵ سـال مختص کودکانی که نمرات هوشی آنان ۲ سـال یا بیشتر از میزان معدل پایین‌تر بوده است .

از معلمانی که قبلاً با چنین کودکانی سروکار داشته‌اند استفاده کـرده تا پیشنهاد ‌های ضروری ارائه شود.

یک نقد دقیق از سلامت کودک و تاریخچه اجتماعی او ضروری است تا معین شود دلایل آشکاری که در عقب‌ماندگی او نقش دارند؛ چیست؟

آزمون‌های هوشی گروهی می‌تواند یاری بزرگی باشد.

چنانچه عقب‌‌ماندگی مربوط به عوامل احساس ی و هیجانی باشد؛ مطالعه کامل بوسیله روانپزشک یا روانشناس که واجد شرایط ضروری است ضرورت دارد. محتویات ایـن مطالعه عبـار تنداز: آزمون هوشی انفرادی؛ آزمون عملی؛ آزمون بالندگی (مهارتهای) اجتماعی و شخصی و آزمون‌های پیشرفت تحصیلی.

کودکان دیرآموز معمولا اس‌های ویژه‌

یک کلاس ویِژه کوچولو ایـن وضعیت را داراست تا وی در محیطی که به میزان سطح خودش است؛ پیشرفت نماید به میزان سطح درک فهم خودش با او کار شود. کلاس ویِژه جایی است که در آن تعداد دانش‌آموزان کمتری نسبت به بقیه کلاس‌ها وجود دارد تلاش معلم بیشتر است .

برای ایـن که آموزگار از عهده ایـن کلاس و ایـن تکلیف برآید؛ مستلزم ایـن است که معلم دارای شخصیت ی متناسب با ویژگیها ایـن کودکان باشد. ایـن آموزگار بایستی صبر و شکیبایی بی‌پایان؛ مهربانی؛ بینش یک عشق ذاتی فطری جهت کودکان؛ روحیه تلاش و خستگی‌ناپذیر آدم ‌رفیق ها ه داشته باشد.

آموزگار بایستی تخصص ضروری را در زمینه‌های مربوط داشته باشد؛ از عبارت :

دانش و آگاهي به میزان کافی.
توانایی کمک با دقت به تطابق شخصی سازگاری او.
آشنایی با آزمون‌های مفرق موارد مصرف از آن‌ها در تحلیل کودک.
دانستن پروگرام و پروگرام ‌ریزی‌های درسی.
دانستن تکنیک‌های آموزش ی و مواد درسی.
دانستن ادبیات حرفه‌ای.
برقراری رابطه مناسب و مطلوب با کودکان خانواده‌های آنان.

کودکان دیرآموز اصولا اس‌های عادی‌

البته اگر چه جهت کودکان عقب‌مانده استفاده از کلاسهای ویِژه ایده‌آل است ولی همیشه ایـن امر امکان‌پذیر نیست. گاهي وقتها اوقات کودک عقب‌مانده یا کوچولو دیرآموز در کلاس عادی جا داده می‌شود زیرنظـر معلمی قرار می‌گیرد که کار ی درباره تدریس ایـن کودکان نداشته است .
زمانی بنابر هر دلیل ی ایـن عمل انجام شود؛ معلم باید درباره ایـن بچه با روانشناس یا مشاور مدرسه گفتگو نمایـد تا بتواند ایـن کودکان را بهتر تحت روش قرار دهد.
در هر کلاس که ۳۰ تا ۴۰ دانش‌آموز دارد؛ به طور معدل ۱ تا ۴ دانش‌آموز با ویژگی‌های گفته شده وجود دارد معلم می بایست اصول با اهمیت کار با ایـن کودکان را بداند که عبـار ت است از:
معلم باید ویژگیها فردی کوچولو را در نظـر بگیرد.
معلم بایستی کلا اس به بچه یاری نماید تا درحد سطح خودش آموزش ببیند.
مطالب درسی بایستی بیشتر تکرار شود و مدت زمان یادگیری آموزش درس با فاصله بیشتر برنامـه ‌ریزی شود. مدتی که طول می‌کشد تا کودک دیرآموز همـان ند یک کوچولو عادی سـال درسی را به انتها برساند؛ سـال نیم است .
کودک دیرآموز احتیاج به انگیزه جهت تست (مشق تکالیف) دارد. ولی تمام ایـن روشهای انگیزشی به یک نوع نیستند آموزگار می بایست نبوغ خاصی برای روش به کودک به کار بندد.
آموزگار برای تدریس از موارد عینی و محسوس کمک بطلبد تا بتواند موقعیت روش ی محسوسی را جهت او فراهم نماید .
کوچولو دیرآموز برای رسیدن به ایده‌آل‌های روش ی نیاز به تحسین و تشویق دارد. از قبیل: جوایز متفرقه؛ ستاره روی دفتر؛ اسباب‌بازی؛ نوشتن نامش با گچ رنگی خلاصه تحریک کردن علاقه‌اش.
آموزگار می بایست به کوچولو کمک نماید تا به کار هایش به عنوان یک چیز ارزشمند بنگرد هر کار تلاش کودک در رابطه با مساله تدریس از جانب معلم مورد احترام قرار گیرد.
داشتن ظاهر مناسب به بچه کمک می‌کند تا خوبتر مورد پذیرش در جامعه باشد.‌
از ایـن کودکان بایستی برنامـه ‌ها و هدف‌های کوچکتری را انتظار داشته باشیم
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه خواب کودکان را تنظیم کنیم؟ sarab98 0 472 1393-1-12، 11:00 صبح
آخرین ارسال: sarab98

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان