مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک
گفتگو با سازنده بازی کارآگاه علوی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده آنلاین رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: فجازی (https://atamalek.ir/forum-41.html)
+--- انجمن: مجازیست (https://atamalek.ir/forum-42.html)
+---- انجمن: اینترنت و شبکه‌های اجتماعی (https://atamalek.ir/forum-21.html)
+---- موضوع: گفتگو با سازنده بازی کارآگاه علوی (/thread-1055.html)

گفتگو با سازنده بازی کارآگاه علوی - ADMIN - ۱۳۹۰-۹-۱۰

سید امیر هوشنگ امام جمعه، ۲۷ ساله است و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه بویین زهرا است. او در رشته مهندسی تکنولوژی تحصیل کرده است و البته می گوید در گذشته انیمیشن کار می کرده و بنابراین با این کار آشنایی داشته است. او بازی رایانه‌ای “کارآگاه علوی ” را به تنهایی ساخته است. ساخت بازی مهر سال گذشته به پایان رسیده و قرار داد بازی با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بسته شده است. او البته در ساخت این بازی از برادرش سید علی امام جمعه هم کمک گرفته است.او در گفت‌و‌گو با خبرنگار برنا گفت: بازی را به تنهایی ساختم، البته در بعضی‌ از قسمت‌های کار از برادرم کمک گرفتم. از آنجایی که در گذشته کار انیمیشن انجام می‌دادم با این کار آشنا بودم. البته رشته درسی‌ام در دانشگاه مهندسی تکنولوژی ساخت است و با انیمیشن مرتبط نیست.وی همچنین درباره زمان و هزینه‌ای که صرف ساخت این بازی رایانه‌ای کرده است گفت: حدود ۲ سال ونیم ساخت بازی طول کشید و حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان برای ساخت آن هزینه کردم. هزینه کاملا شخصی بود،البته بعد از تمام شدن ساخت آن با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای قرار دارد بستم. مهر سال گذشته ساخت بازی تمام شد. [تصویر:  alavi3.jpg]
کارآگاه علوی

این بازی ساز جوان در ادامه افزود: نسخه‌ای آزمایشی از این بازی در فضای اینترنت قابل دانلود است. خیلی از افراد با این اقدام به بازی علاقه‌مند شده اند. همه افراد می‌توانند این نخسه آزمایشی از بازی را دانلود کنند و با جزییات آن آشنا شوند. البته نسخه آزمایشی هم تغییراتی داشته و با چیزی که در فضای اینترنت وجود دارد کمی متفاوت است.
[تصویر:  ik3jv5z5phtn4xpfuc8.jpg]
بازی کارآگاه علوی

او درباره ویژگی‌های بازی اینطور به برنا توضیح داد: بازی ادونچر و سوم شخص است و ژانر معمایی دارد. دراین بازی اسلحه‌ای برای کشتن ندارید و تنها باید با دیگر کاراکترها صحبت کنید و در نهایت معماها را حل کنید. میزان هوش بازیکن در این بازی نقش دارد و بازی فکری است. اسم این بازی برگرفته از مجموعه تلویزیونی کارگاه علوی است و کاراکترها تا حدودی به این مجموعه شبیه هستند.وی بیان کرد: بازی دیگر شبیه به این بازی، بازی سیاره میترا بوده که آن هم ادونچر است.
[تصویر:  images.jpg]
بازی کارآگاه علوی

سازنده بازی «کارآگاه علوی» درباره رقابت بازی سازهای داخلی و خارجی به برنا توضیح داد: می توان گفت در این برهه از زمان بازی سازهای ایرانی نمی‌توانند با بازی سازهای خارجی رقابت کنند. در حال حاضر می توانی بگویی من بازی برای خودم می سازم؛ چون بازاری که ما در اختیار داریم و قدرت آنها خیلی با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال اگر دقت کنید بیشتر تیم‌های بازی ساز ایرانی نهایتا ۱۵ نفر هستند، در حالی که تیم سازنده بازی مثل «کال آف دیوتی » حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفره بوده است و حدود ۷۰ میلیارد برای ساخت این بازی هزینه صرف شده است. بنابراین نمی‌توانید با این تعداد نفرات،تکنولوژی موجود و هزینه‌ای در حدود ۵۰ یا ۶۰ میلیلون چنین بازی تولید کنید. بیشتر بازی سازهای ایرانی در درس دانشگاهی در این زمینه چیزی یاد نگرفته اند و خودشان دنبال یادگیری در منابع دیگر رفته اند و از این راه در این زمینه آموخته‌اند و تلاش کرده اند تا به این حد رسیده‌اند.او همچنین درباره بازگشت سرمایه‌ای که صرف ساخت این بازی کرده است بیان کرد: امیدوارم فروش بازی بازخورد خوبی داشته باشد و هزینه‌ای که صرف کردم برگردد. هیچ چیز در بازار فعلی بازی‌سازی ایران مشخص نیست و بنابراین نمی‌شود درمورد آن پیش داوری کرد.سید امیرهوشنگ امام جمعه در توضیح درباره میزان حمایت بنیاد ملی بازی‌های یارانه‌ای از بازی سازان جوان گفت: جوان بودن فاکتور مهمی نیست و همه چیز به این بستگی دارد که می توانید بازی خوبی بسازید یا نمی‌توانید. تنها میزان توانایی و بلد بودن ساخت بازی مهم است، اگر بلد باشی باید بتوانی خودت را اثبات کنی.

وی در آخر درباره قیمت احتمالی این بازی بعد از ورود به بازار گفت: شاید بازی ۲-۳ ماه دیگر به بازار بیاید و احتمالا قیمت بازی بین ۲ تا سه هزار تومان تعیین می‌شود و معتقدم اگر بیشتر از این باشد فروش نمی رود و کسی بیشتر از این مقدار خرج خرید بازی نمی‌کند و ترجیح می دهد بازی‌های خارجی را گاهی با قیمت‌های پایین تر و کیفیت بالاتر تهیه کند. در حال حاضر منتظر نتیجه فروش این بازی هستم و فعلا کار تازه‌ای انجام نمی دهم.

بنابر این گزارش بازی رایانه‌ای «کارآگاه علوی» ویژگی‌هایی مثل:تایمری برای نشان دادن نقاط قابل جستجو در بازی، پازل های متعدد در طول مسیر بازی. بهبود گرافیک بازی، استفاده از دوبلورهای حرفه ای برای صدای کاراکترهای بازی و نزدیک سازی چهره کاراکتر کارآگاه علوی به چهره بازیگر اصلی سریال کارآگاه علوی است.

تاریخ درج خبر: ۳ آبان ۱۳۹۰ | منبع خبر: برنا