قرارگاه فرهنگی عطاملک
گزارشی از یک گروه فرهنگی فعال - نسخه‌ی قابل چاپ

+- قرارگاه فرهنگی عطاملک (http://atamalek.ir)
+-- انجمن: قرارگاه فرهنگی (http://atamalek.ir/Forum-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C)
+--- انجمن: ایده، خلاقیت و تجربیات فرهنگی (http://atamalek.ir/Forum-%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%8C-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C)
+--- موضوع: گزارشی از یک گروه فرهنگی فعال (/Thread-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84)گزارشی از یک گروه فرهنگی فعال - ADMIN - ۱۳۹۹-۲-۲۱

پایگاه مقاومت بسیج امام روح الله
مجمع ولایتمداران جوان
شهرستان کازرون / مسجد آقا مراد
********************************
 امروز پنجشنبه ۲۶ آذر ماه ۹۴ ، دیداری داشتیم با مجموعه فرهنگی و تربیتی مجمع ولایتمداران جوان و پایگاه مقاومت بسیج امام روح الله (ره) در شهرستان کازرون و طی صحبت هایی که با مسئولان مجموعه، حاج آقا مومنی و برادر عزیز آقای درخشنده داشتیم، با این مجموعه آشنا شدیم که خلاصه دیدار را خدمتان دوستان شرح میدهم.
متربیان این مجموعه کودک و نوجوان هستند.
امروز پنجشنبه، برنامه عمومی پایگاه در محل پارک نزدیک مسجد برقرار بود با این اجرا :
۱۵:۱۰ تجمع متربیان و صحبت عمومی حاج آقا
۱۵:۲۵ تلاوت قرآن
۱۵:۳۰ شروع حلقه ها به مدت ۴۵ دقیقه
۱۶:۱۵ الی ۱۷:۱۰ بازی های ورزشی
… وضو و نماز جماعت در مسجد
در بقیه شبهای هفته، بچه ها در نماز جماعت حاضر می شوند و پاتوق های رفاقتی دارند..
حلقه ها بر دو اساس تفکیک شده است، رده سنی و سطح کشش و پتانسیل و پشتکار متربی (معمولی و خاص) که متربیان خاص به طور ویژه تر مورد آموزش و تربیت قرار میگیرند.. ضمنا نوعی گزینش کلی (سطح فکری و هوش و زمینه) برای ورودی های مجموعه هم مد نظر می باشد.
مربیان مجموعه بیشتر طلبه یا متربیان قدیمی تر خود مجموعه هستند ، در خود مجموعه تربیت شده اند، برخی از مسئولان مجموعه از حافظان قرآن و حتی موردی از شاگردان علامه مصباح هستند. ( یک مجموعه کادر ساز، با استراتژی و مربی پرور )
در کل، مجموعه به اندازه تربیت متربی، به تربیت مربی اهمیت و اولویت می دهد.
به قول حاج آقا مومنی، در این مجموعه کیفیت ارجح بر کمیت بوده و سعی در تربیت نیروها فکری و موثر می باشد. ضمن اینکه تاکید و تبلیغات هم برای ورود افراد به حوزه علمیه و تربیت طلبه در مجموعه به طور ویژه انجام می شود.
با وجود بی مهری های برخی نهاد ها و مسئولان شهر، مجموعه سعی بر حفظ و ارتقای خود داشته به گونه که کار به انجام بنایی عمرانی و تدارک مکان هم توسط خود مجموعه انجام شده و می شود..
مجموعه معتقد است، در کنار نهی از منکر و حذف ممنوعات و منکراتی مثل ماهواره و .. باید جایگزین برای تخلیه انرژی و شور و پتانسیل کودک و نوجوان ایجاد شود، آن هم در جهت مثبت.
یکی از جایگزین ها که به خوبی پیاده سازی شده است، بحث تقویت اعتماد به نفس و ارضای حس فطری نیاز به جلب توجه و اثبات” خود” در نوجوان است که مجموعه، با سیستم مطالعه و ارائه آن را را انجام می دهد:
کتاب به متربی داده شده و بخشی از آن را متربی باید مطالعه کرده و جلسه بعد ارائه (کنفرانس) دهد. بعد از ارائه، سوالاتی را از اعضای حلقه می پرسد و متقابلا پاسخگوی سوالات متربیان حضار در مورد آن موضوع می شود. در ادامه، کیفیت ارائه فرد توسط اعضا نمره دهی و بررسی می شود، برای بهبود وضعیت ارائه خود فرد و آموزش بقیه اعضا. #ایجاد_شخصیت ، #عزت_نفس
سیستم کارت نماز، قرعه کشی و جایزه ماهانه و سالانه برقرار است.
مهمترین علت جذب و ماندگاری و حضور متربی ، شکل گرفتن پاتوق رفاقت و صمیمیت بین اعضا و متربیان و مربیان می باشد، با تکنیک های شاده ای مثل خبر گرفتن از متربی، بازی های سالم در ساعات مقرر و شوخی های سالم!
هیات هفتگی با برنامه جمع و جور با اجرای عواملی از خود متربیان – به جز برنامه های کاملتر در ایام و مناسبتها – برقرار است. مجموعه مقید به تخلیه انرژی متربی است!
برخی از سایر خلاقیت ها و کارهای نو در مجموعه:
تشکیل حلقه گاها در پارک، گلزار شهدا و ..
بازدیدهای علمی ( حاج آقای مومنی ، خود عضو انجمن فیزیک هستن)
طرح مسافر حرم

در طرح مسافر حرم، کسایی که امکان و علاقه به اعزام و زیارت حرم را دارند، پول میگذارند و با قرعه کشی ، یک دو یا سه نفر که تقدیر باشه و دعوت شده باشن، اسمشون درمیاد و به نیابت از جمع، زایر می شوند. امسال اربعین سه نفر به همین ترتیب نایب الزیاره دست جمع شدن..
ضمن تشکر از مسئولان عزیز مجموعه به خاطر همکاری و وقت گذاری، برای این مجموعه و همه عوامل دلسوز آن، آرزوی موفقیت و سربلندی می کنیم.
مجمع ولایتمداران جوان کازرون
مجمع ولایتمداران جوان کازرون
مجمع ولایتمداران جوان کازرون
مجمع ولایتمداران جوان کازرون
مجمع ولایتمداران جوان کازرون