مشاوره خانواده رایگان عطاملک
[ تربیت فرزند ] ترس از صدای اذان - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: خانواده ایرانی (https://atamalek.ir/forum-14.html)
+--- انجمن: مشاوره خانواده و ازدواج (https://atamalek.ir/forum-122.html)
+--- موضوع: [ تربیت فرزند ] ترس از صدای اذان (/thread-11583.html)

ترس از صدای اذان - مهرانا - ۱۳۹۹-۹-۸

سلام
از مشاور محترم سوالی دارم
فرزندم را در سن 14 ماهگی  به مسجد برده بودم که هنگام اذان مسجد  بلندگو دچار اختلال شد و صدای بوق بلندی از آن پخش شد
الان که دخترم 4 ساله شده 
هنگام پخش اذان از موبایل یا مساجد دچار استرس میشود

آیا این استرس و ترس در اینده باعث دوری و تنفر از نماز نخوااهد شد؟

RE: ترس از صدای اذان - محمدی پور - ۱۳۹۹-۹-۸

(۱۳۹۹-۹-۸، ۰۶:۴۰ صبح)مهرانا نوشته است: سلام
از مشاور محترم سوالی دارم
فرزندم را در سن 14 ماهگی  به مسجد برده بودم که هنگام اذان مسجد  بلندگو دچار اختلال شد و صدای بوق بلندی از آن پخش شد
الان که دخترم 4 ساله شده 
هنگام پخش اذان از موبایل یا مساجد دچار استرس میشود

آیا این استرس و ترس در اینده باعث دوری و تنفر از نماز نخوااهد شد؟
سلام علیکم
برای دریافت پاسخ دقیق و صحیح از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070261 تماس بگیرید.
با توجه به اینکه سامانه هوشمند هست، قبل از تماس، سوال خود را مکتوب داشته باشید تا از روی آن بخوانید.
در انتها شماره رمز دریافت پاسخ را یادداشت نمایید

RE: ترس از صدای اذان - محمدی پور - ۱۳۹۹-۹-۸

تا دریافت جواب از استاد آیت الله الهی، دود کردن کندر و گلپر در منزل رو داشته باشید، بسیار مفید هست

RE: ترس از صدای اذان - ملایجردی - ۱۴۰۰-۱-۱۷

با سلام و عرض ادب خدمت شما همراه و مادر گرامی
فرزند شما در اثر صدای بلند اذان شرطی شده و شاید با هر صدای بلند دیگری واکنش نشان دهد از طریق حساسیت زدایی منظم طی چندین جلسه که خیلی هم طول خواهد کشید بتونین این ترسش رو به تدریج از صدای بلند اذان کاهش بدین  در ابتدا مادر باید ارتباط برقرار کنه اسباب بازی هایی که دوست داره پیشش بزاره و حتی خوراکی های مورد علاقه اش رو کنارش بزاره  با همدیگه بازی کنن
و ارتباط برقرار کنن وقتی فضا  اماده شد
ی صدایی شبیه به اهنگ عربی و یا تلاوت قران و یا دعا که بسیار ملایم وارام باشد ،،  پخش کنین بعد ببینید بچه با صدای  قران  واکنش نشون میده یا نه اگه واکنش داد و احساس ترس دا د و اون صدا باید به مدت کم باشه چند دقیقه کوتاه
اگر واکنش نشون نداد که مادر ادامه میده و ی ساعت هایی رو به بازی ادامه میدن با همون صدا پخش شده در مرحله بعد به تدریج در زمان دیگری که باز هم با بچه مشغول بازی و خوراکی و ...مادر میتونه عکس مسجد و یا عکسی که مربوط به اذان میشه داخل گوشیش  نشون بده در حد چند ثانیه .بعد اگر واکنش نشون نداد میتونه  به تدر یج خیلی کوتاه بخشی از اذان  در حد چند ثانیه  با صدای خیلی ملایم  بزاره
این کار باید در طی چند روز و چند هفته اتفاق بیفته و طوری که بچه صدای اذان با صدای کم میشنوه ولی مادر در کنارش و بچه  خوراکی مورد علاقش  میخوره و اسباب بازی مورد علاقش کنارش.
طوری که اگه صدای اذان میشنوه با صدای کم
ولی مادر در کنارش و فضای خوبی براش مهیاست و موقعیت ارام بخشی داره زمانی که مادر احساس کرد که بچه صدای اذان شنید و احساس ترس کرد
بچه رو بغل کنه بهش ارامش میده و در واقع صدا رو قطع می کنه و میگه  چی شد عزیزم  ؟نگرانی ؟؟این صدا اذیتت میکنه موقعی که گفت بله باید بهش بگیم بله صدا خیلی بلنده ادما رو اذیت میکنه نگران نباش من کنارتم میرم صدا رو کم میکنم هر موقع که کمک بخوای من  کنارتم ،پیشتم و بهش ارامش بدین باید احساس بچه رو بپذیری و قبول کنی  و بهش میگین  من پیشتم  و کنارتم ما با هم بازی میکنیم داریم خوراکی میخوریم داریم عروسک بازی میکنیم این کار باید به اهستگی صورت بگیره تا بتدریج تا چندین هفته وحتی به ماه بکشه بچه تاب و تحمل شنیدن صدای اذان داشته باشه
و همیشه مادر در کنارش هنگام پخش اذان اگر  رسیدیم  به نقطه ای  که صدا قابل تحمل  بود مادر دست  بچه رو  میگیره  موقع اذان و از  خیابان رد میشه و موقع اذان میشه ببره مسجد  کم کم بحث نماز و ...برای بچه چهار ساله هیچ وقت توضیح دادن راه حل نیست  چون بچه از نظر هیجان ی در گیره .که باید بتدریج کاهش پیدا کنه .تاکید میکنم برای بهتر نتیجه  گرفتن باید به تدریج این مراحل صورت بگیره
موفق‌ موید باشید .