مشاوره خانواده رایگان عطاملک
[ مشاوره فردی] شوهر ذلیل یا مامان دوست - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: خانواده ایرانی (https://atamalek.ir/forum-14.html)
+--- انجمن: مشاوره خانواده و ازدواج (https://atamalek.ir/forum-122.html)
+--- موضوع: [ مشاوره فردی] شوهر ذلیل یا مامان دوست (/thread-12158.html)

شوهر ذلیل یا مامان دوست - مشاورانه - ۱۳۹۹-۱۱-۷

سلام من حدوده دوساله که ازدواج کردم اما احساس خوشبختی نمیکنم چونکه خودم نمیتونم باشم من ادمیم که دوست ندارم کسی از دستم ناراحت بشه مثلا خانوادم خیلی دوست دارن که همیشه بهشون سر بزنم خب منم دوست دارم اما شوهرم ازین قضیه ناراحته با این حال منم مراعات میکنم و کاری میکنم نه خانوادم ناراحت بشن نه شوهرم اما دیگه خسته شدم ازینکه خواسته ی دیگران فقط برام مهمه و ناراحتیه من ارزشی نداره دلم میخواد شوهرم به خواسته ی من احترام بذاره یعنی بفهمه اگه امروز میخوام برم خونه مامانم به خواسته ی دله خودم نه اینکه بگه اونا هروز بهت زنگ میزنن حتی از زنگ زدن هر روز مامانم شکایت میکنه من خیلی ناراحت میشم اما صبوری میکنم من خیلی واسه زندگیم زحمت کشیدم اما شوهرم نمیبینه خیلی فداکاری کردم تو زندگی اما همیشه بده منم یعنی با اینکه مطمئنم اون مقصره اما با حرفاش منو مقصر میکنه و منم نمیتونم چیزی بگم. خانوادم بهم میگن شوهر ذلیل باز شوهرم میگه مامان دوست. من دلم میخواد خواسته هامو بهشون بفهمونم اما نمیدونم چجوری؟! دلم میخواد الان که هردو طرفم اینجوری بهم میگن خب منم کاره خودمو بکنم شاید زندگیم قشنگتر شه من فقط میخوام از شما بپرسم چجوری بتونم تو زندگیم خوشحال باشم؟ خودم باشم ارامش داشته باشم؟؟؟!ممنون.

RE: شوهر ذلیل یا مامان دوست - مشاورانه - ۱۳۹۹-۱۱-۷

با سلام به شما دوست عزیز توضیحات شما رو‌خوندم و متوجه نگرانی شما از شرایطی که در اون قرار دارید هستم ، قبل از هر چیزی در نظر داشته باشین که نه تنها شما بلکه هیچ کسه دیگه ای هیچ وقت نمیتونه همه رو از خودش راضی نگه داره در واقع یه چیز نشدنی هست و هر چقدر بیشتر در این قضیه درگیر بشی نه تنها نتیجه ای نمیگیری بلکه از نظر روحی آسیب میبینی مثل شرایط فعلی شما، و قطعا انتظار خانواده از اینکه شما همیشه بهشون سر بزنید انتظار اشتباهی هست ،قطعا شما بعد از ازدواجتون زندگی شخصی خودتون رو دارید ،برنامه های خودتون و …. پس خانواده نباید انتظار بیش از حد داشته باشن ، از طرفی همسرتون هم حق داره احتمالا در یه مدت زمانی شما تایم زیادی رو صرف دیدن خانوادتون کردین و به همین علت همسرتون اعتراض کردن و بهتون گفتن یا کمتر برین و یا نرین ، در ادامه بهتره در وهله اول برای برقراری ارتباط بین خانواده و همسرتون تعادل در نظر بگیرید و بعد از اون بهتره روی خودتون کار کنید تا هر زمان هر کاری رو ‌که قلبا دوست دارید انجام بدین ،اینجوری اگر کسی هم چیزی بگه و یا کنایه بزنه حداقل میدونی کاری رو انجام دادی که خودت دوست داری و‌ اینجوری پذیرش صحبت های هر یک ‌از طرفین واستون راحتتر میشه ، مشکل شما در واقع دو چیز هست :یکی عدم رعایت تعادل بین خانواده و‌ همسر و تلاش برای راضی نگه داشتن همه همونطور که‌ بهتون گفتم و ‌برخلاف تمام تلاشی که شما همیشه‌ برای راضی نگه داشتن هر دو طرف انجام دادین ،و در نتیجه چون همیشه یکی از طرفین ناراضی بوده باعث احساس نارحتی ،عدم‌ کفایت و عدم رضایت در شما شده ، در نهایت بهتره بپذیری که نمیتونی همه رو راضی نگه‌داری ،سعی کنی‌ برقرار کردن تعادل رو یاد بگیری ( مثلا در یک فرصت مناسب و ‌به طور جداگانه هم با همسرت و‌ هم با خانواده صحبت کنی و از ناراحتی هات بگی و هم از مواردی که دوست داری ) و در اخر بهتره به اتفاق همسرت توافق کنی که چند وقت یکبار سر زدن به خانواده معقولتره و همون رو‌توی برنامت انجام بدی) ، و بهتره از این به بعد بیشتر به خودت اهمییت بدی و تحت هیچ شرایطی کاری که قلبا دوست نداری رو انجام ندی و‌ همینطور بهتره تحت نظر یک مشاور مهارت های برقراری ارتباط موثر و سیاست های رفتاری را اموزش ببینی . به امید روزهای بهتر برای شما

RE: شوهر ذلیل یا مامان دوست - مشاورانه - ۱۳۹۹-۱۱-۷

سلام. چقدر کار سختیه که آدم بخواد همیشه تلاش کنه تا کسی رو از خودش ناراحت نکنه. چون واقعیت اینه که نمیشه همه رو باهم راضی کرد و ضمن اینکه انگار هر چقدر هم که آدم جلو می ره باز یک نفر هست که ناراضی باشه. باید بگم شما توی یک مسیر محالی قدم گذاشتین و اینکه نمیشه آدم همیشه آدم خوبه ماجرا باقی بمونه. به جای اینکه من یا هرکس دیگری به شما بخواهیم بگیم که چه کار کن شاید این شما باشین که بخواهین از خودتون بپرسین واقعا حق دارین که برای دل خودتون زندگی کنین یا نه. اگر واقعا این رو حق خودتون بدونین دیگه احساس گناهی نخواهین داشت