مشاوره خانواده رایگان عطاملک

نسخه‌ی کامل: علایم حتمی ظهور امام زمان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سوال
علائم نهایی پیش از ظهور امام زمان (عج) چیست؟

پاسخ
قسمت اول

علائم ظهور حضرت مهدی (عج) بر دو دسته تقسیم می شوند:


الف: علائم حتمی و قطعی؛

ب: علائم غیر حتمی و غیر قطعی که البته در این علائم هم ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد.

علائم غیر حتمی فراوان هستند و نوعاً بعضی از آنان به وقوع پیوسته است اما علائم حتمی و قطعی هنوز رخ نداده اند بعضی از این علائم قطعی عبارتند از:

1. خروج سفیانی: پیش از ظهور مردی از نسل ابوسفیان در منطقه شام خروج می کند و با تظاهر به دینداری گروه زیادی از مسلمانان را می فریبد و به گرد خود می آورد و بخش گسترده ای از سرزمینهای اسلام را به تصرف خویش در می آورد و بر مناطق پنجگانه شام، حمص، فلسطین، اردن و قنسرین (نام شهری در نزدیکی حلب) و منطقة عراق سیطره می یابد و در کوفه و نجف به قتل عام شیعیان می پردازد و برای کشتن و یافتن آنان جایزه تعیین می کند آنگاه که از ظهور امام زمان باخبر می شود با سپاهی گران به جنگ وی می رود که در منطقه بیداء (بین مکه و مدینه) با سپاه امام (ع) برخورد می کند و به امر خدا همه لشگریان وی به جز چند نفر در زمین فرو می روند و هلاک می شوند.
:green_book: کمال الدین، ص 651. و بحار الأنوار، ج 52، ص 215؛ و کنز العمال، ج 14، ص 272؛ تاریخ غیبت کبری، ص 518 الی 520.

2. خسف در بیداء: خسف یعنی فرو رفتن و پنهان شدن، و بیداء نام منطقه ای در مکه و مدینه است. ظاهراً لشگر سفیانی در این منطقه که به قصد جنگ با امام عصر(عج) آمده است در زمین فرو می روند.
:green_book:مراصد الاطلاع، ج1، ص239؛ وافی، ج2، ص 442؛ مسائل العشره چاپ شده در مجموع مصنفات شیخ مفید، ج 3، ص 122 و غیبت نعمانی، ص 252، منتخب الأثر، ص 459؛ کتاب الغیبه نعمانی ص 252، تاریخ غیبت کبری ص 499 ـ 520.

3. خروج یمانی: سرداری از یمن قیام می کند و مردم را به حق و عدل دعوت می کند این نشانه در منابع عامه نیست ولی در مصادر شیعه روایات فراوانی در این باره وجود دارد. امام صادق (ع) فرمود: قیامهای سه گانه خراسانی، سفیانی، یمانی در :point_left:یک سال و یک ماه و یک روز خواهد بود و هیچ پرچمی به اندازه پرچم یمانی دعوت حق و هدایت نمی کند و هم فرمود که یمانی از علائم حتمی است.
:green_book:تاریخ غیبت کبری، ص 525، کتاب غیبت  نعمانی 252.

السلام علی المهدی

بسم الله النور
:hibiscus:علائم حتمی ظهور :hibiscus:
:zap:قسمت دوم:zap:
4. قتل نفس زکیه: زکیه یعنی فرد پاک و بی گناه و کسی که قتلی انجام نداده است و جرمی ندارد.  در آستانه ظهور مهدی (عج) در گیرودار مبارزات زمینه ساز انقلاب حضرت مهدی (عج) فردی پاکباخته و مخلص از اولاد حضرت امام حسن مجتبی (ع) در راه امام می کوشد و در این راه مظلومانه به قتل می رسد. روایات گاهی نفس زکیه و گاهی «سید حسنی» گفته اند امام باقر (ع) فرمود: بین ظهور مهدی (عج) و کشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه روز فاصله نیست.
:blue_book: منتخب الأثر، 459، تاریخ الغیبه الکبری، ص 511؛ الارشاد، ج2، ص374؛ اعلام الوری، ص 427.

5. صیحه آسمانی: منظور از صیحه آسمانی صدایی است که در آستانه ظهور حضرت مهدی در آسمان شنیده می شود و همه مردم آن را می شنوند در روایات تعبیر به «نداء» «فزعه» «صوت» نیز بکار رفته است که ظاهر آن نشان می دهد که هر یک از اینها نشانه جداگانه ای است که پیش از ظهور واقع می شود لکن به نظر می رسد که اینها تعبیر از یک واقعیت است و ممکن هم هست که از سه حادثه جدای از هم خبر داده باشند که اول صداهای هولناکی برآید و همه را به خود متوجه کند (صیحه) و به دنبال آن صدای مهیب و هولناکی شنیده شود که دلهای مردم را به وحشت اندازد (فزعه) و آن گاه از آسمان صدایی شنیده می شود که مردم را به سوی مهدی(عج) فرا می خواند (نداء) روایاتی که از این معنا خبر داده اند از طریق شیعه و سنی فراوان هستند. امام باقر (ع) می فرماید: ندا کننده ای از آسمان نام قائم را ندا می کند پس هر که در شرق و غرب است آن را می شنود و از وحشت این صدا خوابیده ها بیدار و ایستادگان نشسته و نشستگان بر دو پای خویش می ایستند رحمت خدا بر کسی که از این صدا عبرت گیرد و ندای وی را اجابت کند زیرا صدای نخست، صدای جبرئیل روح الأمین است.

آنگاه می فرماید: این صدا در شب جمعه بیست و سوم ماه رمضان خواهد بود در این هیچ شک نکنید و بشنوید و فرمان برید، در آخر روز شیطان فریاد می زند که «فلانی مظلوم کشته شد» تا مردم را بفریبد و به شک اندازد. و امام صادق (ع) می فرماید: در ابتدای روز گویند ه ای در آسمان ندا می دهد که آگاه باشید که حق با علی و شیعیان اوست. پس از آن در پایان روز شیطان که لعنت خدا بر او باد از روی زمین فریاد می زند که حق با فلان و پیروان اوست پس در این هنگام باطل گرایان به شک می افتند هرگاه گوینده ای از آسمان نداء بزند که حق با اولاد محمد(ص) است در آن هنگام ظهور مهدی(عج) به سر زبانها می افتد به گونه ای که غیر از او یاد
Confusedmall_orange_diamond:صیحه آسمانی معجزه ای آشکار

معجزه بزرگ خداوند برای شناساندن حجت و ولی خودش آقا امام زمان عج

:one:از نشانه های حتمی است.
:white_check_mark:امام صادق(ع)فرمودند:
پیش از قیام پنج نشانه است: صیحه،سفیانی،خسف،قتل نفس زکیه و یمانی.
(کافی،ج۸،ص۳۱۰)

?صیحه آسمانی:صیحه،ندا، صوت آسمانی وفزعة چهار تعبیر متفاوت از یک حقیقت هستند. این صدای جهانی اولین علامتی است که در هنگامه ظهور به گوش مردم خواهد رسید. در روایات معصومین(ع) از ابعاد این صوت پرده برداری شده.

:two:زمان صیحه آسمانی
:white_check_mark:امام باقر (ع) فرمودند:
محقق نمی شود مگر در ماه رمضان برای اینکه ماه رمضان ماه خداست.
شیعه تنها به یک صیحه آن هم در ماه رمضان اعتقاد دارد.
(الغیبة للنعمانی، ص۲۵۳)

:three:ساعت صیحه آسمانی
:white_check_mark:امام صادق (ع) فرمودند:
منادی از آسمان در اول روز ندا می‌دهد که آگاه باشید همانا علی(ع) و شیعیانش رستگارانند.
(الکافی،ج۸،ص۳۱۰)

:four:زبان صیحه آسمانی
:white_check_mark:امام صادق (ع) فرمودند:
ندا می دهد منادی به اسم قائم(ع)
قُلتُ: آیا برای افراد خاص است یا عمومی است؟
فرمودند: ندا عمومی است و هرقومی به لهجه خودش می شنود.
(کمال الدین و تمام النعمة،ج۲،ص۶۵۰)

:five:صاحب صیحه آسمانی
:white_check_mark:امام باقر (ع) فرمودند:
زمانی که صوت را در ماه رمضان شنیدی پس‌ شک نکن آن صدای جبرییل است.
(غیبة نعمانی،ص۲۵۳)

Confusedix:یقین به صیحه
:white_check_mark:امام باقر (ع) فرمودند:
پس منادی از آسمان به سوی مکه به اسم  و امر امام(ع) ندا می دهد به طوری که تمامی اهل زمین آن را می‌شنوند.اسم او، اسم پیامبر(ص) است. که برای شما شبهه ای برجای نمی‌گذارد. همچنین عهد نبی(ص) و پرچم او وسلاح او و نفس زکیه از فرزندان امام حسین(ع) برای شما ایجاد شبهه نمی کند.پس اگر این هم برای شما شبهه کرد، صدای آسمانی که به اسم و امر امام(ع) ندا می دهد. جایی برای شک و شبهه باقی نخواهد گذاشت.
(بحار،ج۵۲،ص۲۲۳)

Confusedeven:وظیفه ما نسبت به صیحه آسمانی
:white_check_mark:امام باقر (ع) فرمودند:
پس هنگامی که ندا دهنده از آسمان نداد داد پس کوچ کنید(به سوی مکه بشتابید) به خدا قسم گویی او(امام زمان عج) را بین رکن و مقام می بینم..
(غیبة نعمانی، باب ۱۴،ح۲۲)