قرارگاه سایبری عطاملک

نسخه‌ی کامل: جواد کلاته عربی نویسنده
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
معرفی یک نویسنده دیگر از شهرستان جوین
ماجرای عجیب یک جشن تولد
روایت زندگی شهید مدافع حرم، مهدی ثامنی راد
ناشر: 27 بعثت
نویسنده: جواد کلاته عربی
صفحات کتاب : 350

معرفی کتاب ماجرای عجیب یک جشن تولد
ماجرای عجیب یک جشن تولد" هفتمین کتاب از زندگی نامه شهدای مدافع حرم است. این کتاب روایت زندگی شهید مدافع حرم، مهدی ثامنی راد به قلم جواد کلاته عربی و همراه با نقشه ها و تصاویر در خردادماه 1399 است که توسط نشر 27بعثت چاپ و منتشر شده است.
برای رسیدن به تصویری از زندگی شهید مهدی ثامنی راد، با خانواده، دوستان، همکاران و همرزمانش نزدیک به 100 ساعت به گفتگو نشستیم. با شروع مرحلۀ نگارش و مشخص شدن بعضی کاستی ها و نیازهای جدید، با بیش از ده نفر دیگر صحبت کردم تا به تصویر شفاف تری از زندگی او دست پیدا کنم.  برای آشنایی با جنگِ نامتعارف در سرزمین ناشناختۀ سوریه، جلسات متعددی با رزمندگان حاضر در صحنۀ نبرد برگزارکردم. عکس ها و نقشه های دقیقی از مناطق عملیاتی استان حلب دیدم. این تصاویر حامل اطلاعات بسیار مهمی بود که معمولاً در هیچ مصاحبه ای منعکس نمی شود. بریده ای از صوت بی سیمِ آخرین عملیات شهید ثامنی به دستم رسید که از آن در روایتِ لحظات پیش از شهادت آقامهدی استفاده کردم.معرفی احمد کلاته عربی یک کارافرین موفق جوینی
احمد کلاته یک جوینی موفق


گزیده کتاب ماجرای عجیب یک جشن تولد
بیست و یکم بهمن ماه از راه می رسد و شب عملیات شروع می شود. ظهر همان روز چند نفر که برای شناسایی منطقه منصوره حلب رفته اند به عملیات اضافه می‌شوند. آقا رضا فرزانه می‌رود پیش حاج حسین. مسعود چرخی و محسن اسداللهی هم به تیم چنگیزی اضافه می‌شوند. بعدازظهر بچه ها می‌روند منطقه را برای آخرین بار می‌بینند . مسعود پشت فرمان تویوتای هایلوکس می‌نشیند و چنگیزی کنارش. مهدی و سیداحسان و محسن هم میروند صندلی عقب.تا مزرعۀ قریحه راهی نیست. پانزده دقیق های
می‌رسند آنجا. یکراست می‌روند مقرّ محمود طبق و نیروهای دفاع وطنی سوریه. بعد از سلام و احوالپرسی، پیاده راه می‌افتند به طرف پیشانیِ خط پدافندی. می‌روند به طرف دیدگاهی که روی تمام نقاط روستای هوبر دید خوبی داشته باشد. چنگیزی دوربین می‌کشد به طرف روستا و نزدیک به یک دقیقه روی آن می‌چرخد. بعد، برمی‌گردد رو به بچه‌ها و نقاط مهم منطقۀ عملیات‌یشان را یکی‌یکی مرور می‌کند.
جاده‌ای غربی شرقی از ابورویل به شمال روستای هوبر می‌رسد و راهش را کج می‌کند به طرف روستای بَرَده. از همین جاده، یک راه فرعیِ کوتاه جدا می‌شود و به منطقۀ مسکونی هوبر می‌رسد. راهِ خاکی در ادامه تبدیل می‌شود به یک دوراهی. راهِ سمت چپی جاده‌ای است که نیروها در شب عملیات با آن سر وکار دارند. جاده‌ای که از دوراهی شروع می‌شود، مسجد جامع را رد می‌کند و به مدرسه و تلّ هوبر می‌رسد. چنگیزی از مهدی و سیداحسان می‌خواهد تمام این نقطه‌ها را توی دوربین ببینند. بچه‌ها یکی دو دقیقه می‌روند پشت دوربین و منطقه را خوب رصد می‌کنند. بعدش، عکس‌هایی که با پهپاد گرفته شده را روی زمین می‌گذارند و چنگیزی به حرفهایش ادامه می‌دهد.
   
 
فهرست
   
یادداشت نگارنده ● جایی برای استراحت ● محله اشکها و لبخندها ● یک مسجد و یک محله ● دل و جگردار ● بسیجی ● پدر، عاشقتر از دختر ● یک تزار ● مصائب ● پژاک ● در یک قدمی ● جنگ در جرف الصخر ● مثل اسم حضرت مادر ● سفر به سرزمین شام ● تک تیراندازی در الحمره ● جنگ و زندگی در الرجم ● شهادت ● در یک وجبی ● در سوگِ یک سفر بی بازگشت ● فقط من می‌مانم و تو... ● رد خون پیشانی روی زمین ● ماجرای عجیب یک جشن تولد ● نقشه
مصاحبه ای با جناب آقای جواد کلاته عربی
جواد کلاته عربی پیرامون مضمون کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» گفت: کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» به زندگی‌نامه «شهید مهدی ثامنی راد» به عنوان تنها شهید مدافع حرم شهر ورامین پرداخته است.

وی پیرامون علل پرداخت به زندگینامه «شهید ثامنی» ابراز کرد: آشنایی من با شهید مهدی ثامنی پس از شهادت وی و به صورت اتفاقی بود. بعد از اینکه خبر رسمی شهادت این شهید بزرگوار تازه به خانواده ثامنی ابلاغ شده بود، من به صورت اتفاقی خدمت خانواده شهید رسیدم و در همان جلسه تصمیم گرفتم به روایت زندگی این شهید عزیز بپردازم. برای این منظور، مصاحبه با خانواده، دوستان و همرزمان «شهید ثامنی» از سال ۹۵ توسط دو نفر از پژوهشگران نشر ۲۷ بعثت آغاز شد و سپس در سال ۹۷ نوشتن این کتاب را شروع کردم.
کلاته به شیوه نوشتن کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» اشاره و بیان کرد: این کتاب به شیوه مستند روایی و داستانی نوشته شده و بر خلاف کتاب «در هیاهوی سکوت» که ابعاد مستند بیشتری دارد، کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» سعی بر کشف قصه از متن مصاحبه‌ها و مستندات داشته و زبان روایت برای زندگی‌نامه «شهید ثامنی» انتخاب کرده است.
وی پیرامون فصل‌های کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» بیان کرد: این کتاب دارای ۱۷ فصل و ۳۴۰ صفحه است که تا اواسط آن به دروان کودکی، فعالیت‌های شهید در مسجد و پایگاه بسیج، خواستگاری و ازدواج وی پرداخته است که جذابیت‌های خاصی برخوردار است، در حقیقت فصل‌های ابتدایی کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» نگاهی به زندگی شخصی و خانوادگی «شهید ثامنی» دارد. اما آنچه از نظر من در کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» از اهمیت بیشتری برخوردار است، نیمه دوم کتاب بوده که به روایت جنگ و زندگی این شهید بزرگوار در سوریه می‌پردازد.

کلاته در همین راستا ادامه داد: جنگ در سوریه بخش‌های ناشناخته فراوانی دارد و به نوعی برای همه مخاطبان جذاب است. این اهمیت زمانی گسترش بیشتری پیدا می‌کند که جنگی منحصربه‌فرد با گروه‌های شبه‌نظامی و غیرکلاسیک در سرزمینی ناشناخته شکل می‌گیرد. جنگی نوین که روایتش سختی‌های خاص خود را دارد. ما عموما در مورد جنگ تحمیلی عراق علیه ایران کتاب و محتواهای فراوانی را نوشته و یا خوانده‌ایم، اما نوشتن در مورد جنگ‌هایی که قواعد چریکی دارند، بسیار سخت است.

وی به نوع نگاه خود در نگارش کتاب‌های ادبیات پایداری اشاره و بیان کرد: هم زندگی شخصی رزمندگان، هم رویدادها و جغرافیای جنگ‌ها از دید من مهم است و باید به آن پرداخته شود، شهید مهدی ثامنی در جبهه جنوب استان حلب به شهادت رسیده و من در فصل آخر تلاش داشتم تا آن منطقه را با تصویرهای مناسبی در روایت و استفاده از عکس‌های هوایی و اسناد جنگی به مخاطبان معرفی کنم.
کلاته پیرامون پیام کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» اظهار کرد: من معتقدم که پیام باید در خود کتاب مستتر باشد تا تاثیر خود را بر مخاطب بگذارد. زندگی شهدایی همچون شهید مهدی ثامنی راد سراسر درس و الگو است، اما زمانی شخصیت این فرد برای خواننده ملموس و اثر پذیر می‌شود که خود مخاطب آن را از لا به لای رویدادها و خاطرات ببیند و درک کند.

وی به توانمندی‌های شهید مهدی ثامنی راد اشاره و تصریح کرد: وقتی سردار حسین اسداللهی به عنوان فرمانده لشکر عملیاتی ۲۷، با ریزبینی و دقت و سختگیرهای فراوانش شهید مهدی ثامنی را به عنوان فرمانده یک محور پدافندی انتخاب می‌کند، می‌توان دریافت که این شهید بزرگوار تا چه حد شخصیتی مهم نظامی و اجتماعی دارد، سخت‌کوش است در عین حال، پتانسیل‌های او در عرصه رزم آنقدر زیاد است که اعتماد یک فرمانده لشکر را آنچنان به خودش جلب کرده است.

وی در توصیف شهید مهدی ثامنی اظهار کرد: شهید ثامنی شخصیتی ساخته و پرداخته داشت. در ارتباطات اجتماعی بسیار موفق بود و در عین حال اخلاق او همه اطرافیانش را شیفته خود کرده بود. ادب و سخت کوشی او در فعالیت‌های اجتماعی قابل توجه است.
این نویسنده دفاع مقدس با انتقاد بر روند حرکت ادبیات دفاع مقدس، ابراز کرد: متاسفانه شاهد رویکرد یک‌جانبه در ادبیات پایداری هستیم. حتی گاهی اوقات می‌بینم که ادبیات پایداری و دفاع مقدس مساوی با آثاری چون مصاحبه و روایت خاطرات همسران شهید عنوان می‌شوند که این امر یک آسیب جدی به بدنه این گونه از ادبیات است، بدین ترتیب با رواج این رویکرد، ادبیات دفاع مقدس ما هدف اصلی خود را زیر پا می‌گذارد.
کلاته در همین راستا بیان کرد: دفاع مقدس در حقیقت روایت از هشت سال دفاع مقدس و دفاع از دین و میهن در جبهه‌های نبرد است. قلم زدن در مورد یک شهید دفاع مقدس با بی‌تفاوتی نسبت به جبهه و جنگ، به عبارتی نادیده انگاشتن بخش اصلی ادبیات دفاع مقدس خواهد بود. این مسئله هم ظلم به جنگ تحمیلی است و هم ظلم به ادبیات دفاع مقدس. در گذشته وقتی اقبال به روایت‌های خانوادگی از شهید و جنگ شروع شد، گفته می‌شد که ما باید به نیمه پنهان جنگ یعنی همسر و خانوداه شهدا هم توجه داشته باشیم اما حالا چنان روایت‌های احساسی و عاطفیِ خانواده در کتاب‌ها غلبه کرده که به روایت‌های صحنه نبرد به عنوان نیمه پنهان ادبیات دفاع مقدس و بخش مغفول مانده ادبیات باید نگاه کنی، وقتی زندگی‌نامه شهدا زیر چتر ادبیات دفاع مقدس قرار می‌گیرد، اصل جنگ تحمیلی و دفاع مقدس نباید نادیده انگاشته شود.
کلاته شاکله نگاهش در نوشتن کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: من معتقدم باید زندگی‌نامه شهدا را به نحوی بنویسیم که همه ابعاد زندگی خصوصا رخدادهای جنگ تحمیلی در آن دیده شود و به صورت ملموس درک شود که شهید در چه شرایط و با چه رویکردی در جبهه حضور داشته و هدفش چه بوده است. من به بیان زندگی هر شهیدی در کنار حضورش در جنگ اعتقاد دارم و تلاش دارم تا در تمام آثارم این جنگ و زندگی توأمان را نشان دهم.

وی جذابترین فصل کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» را دو فصل آخر کتاب دانست و بیان کرد: از نظر من دو فصل آخر کتاب «ماجرای عجیب یک جشن تولد» زیباترین بخش این کتاب محسوب می‌شود. فصل‌هایی که به ماجراهای جذاب بعد از شهادت می‌پردازد.

کلاته پیرامون علل انتخاب نام «ماجرای عجیب یک جشن تولد» خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت که نام کتاب تا حدودی رمز دو فصل آخر کتاب است. رمزی که ریشه در برخی رخدادهای زندگی شهید مهدی ثامنی دارد. به قلم کشیدن زندگی این شهید در کنار رخدادهای جنگ سوریه همچون کلاف‌های اصلی داستان در هم تنیده‌اند و ذهن مخاطب را ربوده و با خود به بریده‌ای از صحنه‌های زندگی پیش از شهادت شهید مهدی ثامنی می‌برند تا جایی که مخاطب همزاد پنداری می‌کند و لحظه‌ها را با شخصیت کتاب زندگی می‌کند.
منبع: میزان
جواد کلاته عربی متولد سال 1359؛ نویسنده ایرانی است.
کتاب راهی به مجنون
کتاب مگر چشم تو دریاست!

درباره کتاب مگر چشم تو دریاست از جواد کلاته عربی متولد شهرستان جوین
شهیدان جنیدی در خانواده ای مجاهد و روحانی متولد می شوند. پدر شهدا پس از سال ها تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم در سال 1354 به زادگاهش شهرستان پیشوا باز می گردد. ایشان پس از انقلاب به توصیه آیت الله محمدی گیلانی و با حکم امام خمینی به امامت جمعه شهرستان رودسر منصوب می شود و بعد از رحلت امام هم با حکم مقام معظم رهبری تا پایان زندگیش در سال 1377 در این سنگر مقدس خدمت می کند.
نصرالله، نخستین شهید خانواده جنیدی در سال 1359 در جبهه آبادان به شهادت می رسد. نصرالله جنیدی عضو ستاد جنگ های نامنظم شهید چمران بود. رضا، کوچک ترین پسر خانواده، از بسیج رودسر به جبهه غرب اعزام می شود و در همان اعزام اول به شهادت می رسد. ضد انقلاب با آگاهی از اینکه او بچه امام جمعه است، بر سر تبادل پیکر او از نیروهای ایرانی طلب پول می کند، اما با مخالفت پدر و مادر شهید روبه رو می شود. محمد، سومین شهید و پسر ارشد خانواده، به عنوان بسیجی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) در عملیات خیبر در حالی به شهادت می رسد که برادرش عبدالحمید، ناظر شهادتش است و نقادراست پیکر برادرش را به عقب برگرداند. در نهایت، عبدالحمید هم پس از سال ها تحمل جآسان های جنگ، در سال 1379 به جمع برادران شهیدش می پیوندد.
قسمت هایی از متن این کتاب، به فعالیت های حاج آقا جنیدی، حاج خانم جنیدی، دامادها و عروس های این خانواده مجاهد در پشت جبهه می پردازد. همینطور، قسمت هایی از متن کتاب نیز شامل روایت هایی از چهار بازدید مقام معظم رهبری از بیت شهیدان جنیدی است.