مشاوره خانواده رایگان عطاملک
[ مشاوره فردی] آیا بعد صیغه دچار مشکل و آسیب میشوم؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مشاوره خانواده رایگان عطاملک (https://atamalek.ir)
+-- انجمن: خانواده ایرانی (https://atamalek.ir/forum-14.html)
+--- انجمن: مشاوره خانواده و ازدواج (https://atamalek.ir/forum-122.html)
+--- موضوع: [ مشاوره فردی] آیا بعد صیغه دچار مشکل و آسیب میشوم؟ (/thread-11885.html)

آیا بعد صیغه دچار مشکل و آسیب میشوم؟ - مشاورانه - ۱۳۹۹-۱۱-۱

طبق احادیث وگفتار ائمه صیغه(ازدواج موقت) حلال ومجاز میباشد من جوانی هستم مذهبی و با خدای خود عهد کرده ام سالم زندگی کنم وتمام تلاشم در زندگی دوری از گناه بوده ولی به خاطر شرایط سختم نمی توانم ازدواج کنم واین امر بزرگ خداوند را اجرا کنم وبه ناچار به صیغه روی اوردم ولی نمیدانم باید چکار کرد لطفا راهنمایی کنید

RE: آیا بعد صیغه دچار مشکل و آسیب میشوم؟ - مشاورانه - ۱۳۹۹-۱۱-۱

برادر گرامی ؛ با عرض سلام و تشکراز اعتماد به ما و مکاتبه
اگر چه مسئله ازدواج موقت ، گناه نیست و موجب دوری از خدا نمی شود ، اما:
یک هنوز جامعه ما ازدواج موقت را پذیرا نیست و این مسئله شخصیت اجتماعی انسان را دچار اشکال می کند و از طرف دیگر انسان را نسبت به ازدواج دائم و تشکیل خانواده و بهره مندی از آثار خاص و ویژه معنوی آن دلزده و دور می کند . پیشنهاد ما آن است که نامزد شرعی بگیرید و با فرد مورد نظر خود محرم شوید ولی ازدواج رسمی و عروسی  را به پس از فراهم شدن شرائط موکول کنید. خداوند نیز به شما کمک خواهد کرد.
 ازدواج موقت بايد با كسي انجام گيرد كه زندگي آينده او به خطر نيفتد مانند برخي خانم هايي كه شوهر خود را از دست داده اند و سني از آنها گذشته است . اما براي دختران در جامعه ما چندان مطلوب نيست كه البته اين وضعيت از نظر فرهنگي و ديني چندان پسنديده نيست ؛ متاسفانه برخي با شنيدن بحث ازدواج موقت زندگي آينده دختران جوان خود را در خطر مي بينند كه چه بسا همين توهم در جامعه ما باعث شده كه با ترويج ازدواج موقت مخالفت شود.
در حاليكه چه بسا اين حساسيت را نسبت به رابطه نامشروع دختران خود با پسران ندارند.
شايد حتي راضي شوند كه دخترشان دوست پسر داشته باشد ، اما همين دوستي اگر به صورت مشروع در آيد و عقد موقت خوانده شود ، راضي نمي شوند . يا شايد حتي دختر هم به آن راضي نشود و اين فرهنگ غلط و اشتباهي است.
متاسفانه امروزه با وضع تاسف بار دوستي هاي خياباني و بي حد و حصر روبرو هستيم كه بيشترين تهديد آن هم متوجه دختران جوان است .
همچنين ازدواج موقت بايد راهي براي ارضاي شهوت كساني باشد كه در حد منطقي وطبيعي نياز جنسي دارند ، .اما متاسفانه برخي زياده خواهان با دنبال كردن اين موضوع و زياده خواهي ، كانون زندگي خانوادگي خود و ديگران را متزلزل مي كنند .  وجود چنين موارد سوء استفاده موجب شده است كه در فرهنگ عمومي جامعه با نگاه منفي به اين مسئله بنگرند.در صورتي كه رعايت شرايط ازدواج دائم و موقت ، بهترين راه كنترل شهوت و جلوگيري از فساد جامعه و تزلزل خانواده هاست.
ازدواج موقت به خودي خود تاثيرمثبت يا منفي  در زندگي آينده ندارد. مگر آنكه به اصول بهداشتي رعايت نشود.بديهي است كه با توجه به وضعيت فعلي جامعه  ، دختران مجرد نبايد به اين امر رضايت دهند چون زندگي آينده شان تضمين نمي شود ، مگر آنكه به گناه آلوده شوند و براي در امان ماندن از گناه و نبودن شرايط ازدواج دائم و گذشتن سن به آن رو آرند.
براي پسران مجرد نيز چندان پسنديده نيست و بايد سعي كنند كه شرايط ازدواج دائم فراهم آيد ، اما اگر صورت ناچاري يافت ، تنها در حدي باشد كه از گناه جلوگيري نمايد.
موفق باشید.